Gönderen Konu: 1 Ocak 2019 Poşet Protestosu sorunu  (Okunma sayısı 6959 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
1 Ocak 2019 Poşet Protestosu sorunu
« : Aralık 11, 2018, 03:18:53 »

Merhabalar,biliyorsunuz ki 1 ocaktan itibaren artık bütün kurumsal marketler mağazalar vs yerlerde poşetler 25 kuruş ücretle satılacak ve bu uygulamanın amacı poşetlerin çevreye vermiş oldukları zararı azaltmak.Lakin çok sivri zekalı halkımız yukarıda eklemiş olduğum görseldeki protestoyu gerçekleştirecekmiş.Öncelikle poşetlerin para ile satılmasını firmalar değil devlet istiyor.Firmalar bu işten para kazanmıycakmı.Elbette kazanacak Lakin insanlar alışverişlerini poşet verme kısmında iptal ettikleri an personele ekstra iş yükü yüklemek dışında hiçbir şey yapmış olmayacaklar.Lcwaikiki'de kasa personeli olarak 10 aydır çalışmaktayım ve ihtiyacından fazla poşet isteyen insanların sayısı bir hayli fazla.Bu uygulama ile bunun önüne geçilmek isteniyor lakin poşetlerin çevreye verdiği zarar umurlarında olmayan insanlar böyle bir protesto yöntemi ile firma personellerine iş yükü açmaktan başka bir şey yapmayacaklar.Peki sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Toyota Club Türkiye

1 Ocak 2019 Poşet Protestosu sorunu
« : Aralık 11, 2018, 03:18:53 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 96000
  • Model Yılı: '15
  • 67 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
Ynt: 1 Ocak 2019 Poşet Protestosu sorunu
« Yanıtla #1 : Aralık 11, 2018, 07:59:03 »
Düşüncelerinize katılıyorum. Öyle bir insan tipi var ki, böyle davranıp işler karışsın istiyor. Bu bizim, dahası çocuklarımızın geleceği için. Uymak gerekli. Ayrıca dediğiniz gibi kasiyer ne yapsın sanki bunu o koymuş gibi ona ceza verme fikrinj çocukça buluyorum.
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 11, 2018, 08:43:22 »
Düşüncelerinize katılıyorum. Öyle bir insan tipi var ki, böyle davranıp işler karışsın istiyor. Bu bizim, dahası çocuklarımızın geleceği için. Uymak gerekli. Ayrıca dediğiniz gibi kasiyer ne yapsın sanki bunu o koymuş gibi ona ceza verme fikrinj çocukça buluyorum.

senin çocukça bulduğun bu olayda bende senin bir market sahibi olduğunu düşünüyorum!
çocuklarının geleceğini düşünüyorsan evinde çamaşır suyu kullanma , deterjan kullanma , parlatıcı kullanma , aracını köpüklü deterjanlı yıkatma ,mazotlu araç kullanma  vesaire vesaire saymakla bitmez plastik poşet bunların en masum olanı!
kasiyer ne yapsın demişsin ! kasiyere ceza veriliyor gibi algılamışsın ne hikmetse!  kasiyer memur değil tek bir iş yapsın  hesap almaz , iade ürünleri yerine koymaya reyon arkadaşlarına yardım eder yani bir şekilde mesaisini yapar. kimse ona bi elinle hesap al bi elinde iade ürünleri yerleştir demez!
marketçimisin sen diye soruyorum çünkü böyle saçma bir yorumu marketçiler haricinde kimse yapamazdı!

Mesaj Birleştirildi: Aralık 11, 2018, 08:49:27
marketlerin %10 kar marjıyla çalışması eskidendi! şimdi hem en az %25 -50 arası karla mal satacaksın oda en az! (ülker-eti grubu gibi atıştırmalıklar hariç!)  hemden poşet parası alacaksın utanmadan! vermem isteyen yerden alışveriş yapmam!
sonuna kadar destekliyorum!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 35
  • 4 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 11, 2018, 08:49:45 »
İşine geldiği zaman avrupayı örnek alan zeki milletimizin kafasını çalıştırmasını bekliyorum diyeceğim ama çok beklemiş olurum sanırım.
-KARABÜK ÜNİVERSİTELİ TRABZONSPORLULAR-
-CEVAP YAZARKEN ALINTI YAPINIZ-

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 11, 2018, 08:54:09 »

Merhabalar,biliyorsunuz ki 1 ocaktan itibaren artık bütün kurumsal marketler mağazalar vs yerlerde poşetler 25 kuruş ücretle satılacak ve bu uygulamanın amacı poşetlerin çevreye vermiş oldukları zararı azaltmak.Lakin çok sivri zekalı halkımız yukarıda eklemiş olduğum görseldeki protestoyu gerçekleştirecekmiş.Öncelikle poşetlerin para ile satılmasını firmalar değil devlet istiyor.Firmalar bu işten para kazanmıycakmı.Elbette kazanacak Lakin insanlar alışverişlerini poşet verme kısmında iptal ettikleri an personele ekstra iş yükü yüklemek dışında hiçbir şey yapmış olmayacaklar.Lcwaikiki'de kasa personeli olarak 10 aydır çalışmaktayım ve ihtiyacından fazla poşet isteyen insanların sayısı bir hayli fazla.Bu uygulama ile bunun önüne geçilmek isteniyor lakin poşetlerin çevreye verdiği zarar umurlarında olmayan insanlar böyle bir protesto yöntemi ile firma personellerine iş yükü açmaktan başka bir şey yapmayacaklar.Peki sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

madem çevreyi poşet tasarrufuyla kurtarabileceğine inanabilecek kadar sivri zekalısın !  önce evinde deterjan , çamaşır suyu , tuz ruhu kullanma ! aracını köpüklü yıkatma ! mazotlu veya benzinli araç kullanma elektrikli araç kullan!  sonra poşetten sivri zekanla akıl ver! daha doğru olur!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '13
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 11, 2018, 08:59:11 »
Saçma bir protesto yöntemi olur. Hem personele iş yükü hemde başka ihtiyacını karşılamak için sırada bekleyenlerin vaktini çalacaklar. Devletin koyduğu ve karşılığında cezai yaptırımı olan bir kuralın ihlali bu kanunu çıkartan devleti değil firma ve müşteriyi mağdur eder.

Ayrıca eninde sonunda markete gidip o kasada bıraktığın ürünü almak zorunda kalacaksın.

Bu kural yerinde olmakla birlikte her alanda poşet kullanmaya alışmış/alıştırılmış bir toplumu epey zorlayacaktır. Eskiden market, manav, bakkalda kese kağıdı kullanırdık. Meyve ve sebze poşete değil kese kağıdına konurdu. Yavaş yavaş o zamanlara geri döneceğiz.

Poşet uygulaması yerinde olmakla birlikte devlet eğer çevreyi düşünüyorsa arıtma tesisi olmayan atıkları doğaya saçan firmaları engellesin. Geri dönüşüm konusunda kanun çıkarsın. Çöpleri ona göre toplasın. Geri dönüşüm konusunda halkı teşvik etsin.

Doğayı ve halk sağlığını düşünen Devletten içeceklerin de plastikten çıkıp cam şişeye girmesi yönünde çalışma bekliyoruz bakalım. Cola ve su firmalarının tepkisini görelim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 283000
  • Model Yılı: '97
  • 12 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 11, 2018, 09:02:02 »
Bu güzel ülkemin bütün sorunları bitti poşetler etrafı kirletiyormuş yesinler sizi,siz önce millete dağıttığınız o adi kömürü bırakın dağıtmayıda millet caddelerde sokaklarda pis koku ve dumandan yürüyemiyor doğaya verilen en büyük zarar bu zaten sonra en küçük ihtimal olan poşetede gelsin sıra ya.Büyük marketlerde sıkıntı olacak küçük marketlerden alışveriş yapacağız.Hemde küçük marketlerde ürünler daha ucuz arkadaşalar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '07
  • 7 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 11, 2018, 09:23:04 »
valla bu poşet mevzusu bana pek masumane gelmiyor. şöyle ki:
1- eğer amaç çevre kirliliğini engellemekse neden tamamen yasaklanmıyor? (kim bilir belki de  bu uygulamalar alıştırmadır; ilerde yasaklanır)
2-acaba bu kuralı getirenler alternatif poşet temini yöntemlerinin düşünülebileceğini düşünmediler mi? yani ben müşteri olarak kilo ile poşet temin ederim daha ucuza mal ederim. eminim bu denenecektir :)
3-yanlış anlaşılmak istemem ben çok severek poşet kullanmıyorum ama muadilini düşünmeden bu tarz uygulamalar sıkıntılı olur. mesela neden firmalara bez torbalar zorunlu tutulmuyor? zengin diye diş geçiremiyorlar mı yoksa? :) gerçi bez torbaların maliyeti de vatandaştan çıkacak ama  en azından daha çevreci bir ortamda yaşıyoruz diye 'Avrupa ortamlarında' hava atarız :)
Aynada görünen güzellik aynaya ait olmadıgı gibi, hiçbir güzellik de o güzelin malı değildir. Bütün güzellikler Cemîl isminden yansıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 11, 2018, 09:29:21 »
Kimse poşeti parayla satmıyor zaten, bunun uygulaması yapıldı. Size 3-5 yani ne kadar poşet aldıysanız yada almadıysanız fatura edilecek fişte görülecek sonrasında promosyon indirim vb diyerek o para geri düşülecek.

Bu arada bu olay bence de saçma, tıpkı ATM de bankaların uyduruktan bir ekstre verirken doğayı koru dekont isteme demesi gibi, ama aynı banka çarşaf çarşaf reklam kağıdı bastırıp sağa sola dağıtıyor. E-faturaya geç doğayı koru deyip promosyon duyurusu için habire mektup göndermesi gibi, sadece kendi zararına olursa doğayı koruyalım falan filan diyorlar.

İnsanlar bu poşetleri alıp atıyorlar mı, kesinlikle %90 insanımız bu poşetleri başka amaçlarla kullanıyorlar, Çöp torbası niyetine kullanıyorlar, saklama taşıma işleri için kullanıyorlar, bu poşetler olmasa yine başka bir poşet kullanacaklar sonuçta.
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 11, 2018, 09:36:42 »
Mallari biraktik diyelim. Tezgahtar tek tek iptal icin ugrassa zarari yine bize olacak. Onumuzde 3 kisi var. Herbirinde 20 urun olsa 60 tane urunun iptalini bekleyecegiz. Zaten hayatimiz biryerlere yetismek uzerine kurulu... Biraz zor gibi...
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 67 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Aralık 11, 2018, 09:56:48 »
senin çocukça bulduğun bu olayda bende senin bir market sahibi olduğunu düşünüyorum!
çocuklarının geleceğini düşünüyorsan evinde çamaşır suyu kullanma , deterjan kullanma , parlatıcı kullanma , aracını köpüklü deterjanlı yıkatma ,mazotlu araç kullanma  vesaire vesaire saymakla bitmez plastik poşet bunların en masum olanı!
kasiyer ne yapsın demişsin ! kasiyere ceza veriliyor gibi algılamışsın ne hikmetse!  kasiyer memur değil tek bir iş yapsın  hesap almaz , iade ürünleri yerine koymaya reyon arkadaşlarına yardım eder yani bir şekilde mesaisini yapar. kimse ona bi elinle hesap al bi elinde iade ürünleri yerleştir demez!
marketçimisin sen diye soruyorum çünkü böyle saçma bir yorumu marketçiler haricinde kimse yapamazdı!

Mesaj Birleştirildi: Aralık 11, 2018, 08:49:27
marketlerin %10 kar marjıyla çalışması eskidendi! şimdi hem en az %25 -50 arası karla mal satacaksın oda en az! (ülker-eti grubu gibi atıştırmalıklar hariç!)  hemden poşet parası alacaksın utanmadan! vermem isteyen yerden alışveriş yapmam!
sonuna kadar destekliyorum!

Tavrınız saldırganca, fikir beyan ediyorum ve saygısızca tavrınız benim fikrimi değiştirmeyecek. Çocukça buluyorum evet, ama market sahibi değilim! KEşke olsaydım da siz haklı çıksaydınız. Siz muhterem OLGUN kişilik sorarım size: Okyanustaki plastik adasından haberiniz var mı ya da biyobozunabilir diye aldığınız o torbalar doğada ne sürede bozunuyor???
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 158000
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Aralık 11, 2018, 10:01:07 »
Gereksiz bir protesto. Onu da geçtim, oldukça yerinde bir karar zaten. Çevre kirliliği had safada ülkemizde. Yol kenarları poşet, pet şişe, çöp dolu. Asıl bunun protesto edilmesi lazım. Gerçi poşet kullanımı azalsa bu değişir mi? Zannetmiyorum.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Aralık 11, 2018, 10:19:19 »
Zaten bu uygulama halihazırda uygulanıyor Eylül ayında Ankara Koçtaş ta karşılaştım kasiyer poşet istiyorsanız ücrete tabi dedi tabi biraz sinirlendim ama yapacak birşey yok sonuçta oda bir çalışan.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Aralık 11, 2018, 10:38:32 »
Poset kullanilsa da kullanilmasada insanin icinde olan birsey....
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 67 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Aralık 11, 2018, 10:43:26 »
Gereksiz bir protesto. Onu da geçtim, oldukça yerinde bir karar zaten. Çevre kirliliği had safada ülkemizde. Yol kenarları poşet, pet şişe, çöp dolu. Asıl bunun protesto edilmesi lazım. Gerçi poşet kullanımı azalsa bu değişir mi? Zannetmiyorum.
Tespitiniz çok güzel Alper Bey. Ben de kirliliğe müthiş bir katkı olacağını düşünmüyorum bu poşetlerin ücretlendirilmesinin. Farkındalık oluşur bu sayede ve belki bu farkındalık birşeyleri değiştirmeye götürür insanları.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Aralık 11, 2018, 10:57:44 »
poşet kullanımının yasaklanmasının başlangıç olacağını düşünüyorum,petrol türevi olan bu tür ürünlerin 400 yıldan itibaren yok olabileceğini,okyanuslardaki plastik atık dağlarını,hayvanlara verdiği zararları tv den izliyoruz,batılılar bu işin farkına vardılar ve ab  ülkelerinin başını çektiği topluluklar,çevreciler artık bu işin peşini bırakmayacaklar,dönüşümü için ,çevre kirliliğini azaltmak için çalışmalar olacaktır.çok eskiden file vardı,şimdilerde amerikan filmlerinde kese kağıdı var,bez torbalar olacak.biz de bu arada mesire yerlerinde,örneğin dünyada bir eşi olmayan tektonik  salda gölü kıyısında plastik,pet şişe dağları yaratmamaya çalışacağız.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Aralık 11, 2018, 11:56:18 »
Bu uygulama çevre kirliliğini düzeltmeye pek bir katkısı olacağını sanmıyorum çevreyi kirleten poşet değil insandır bu farkı iyi görmemiz lazım eğer çevre kirliliği istemiyorsak ailede bilinçlendirme yapmamız gerekiyor en azından mahalledeki çöp kutusunun ağzını devamlı kapalı tutarak çöplerin uçmasını sağa sola dağılmasını engellememiz gerekmekte aynı şekilde yerel yönetimlerede görev düşmektedir çöp kutuları ağzına kadar doluyor taşıyor vatandaş dışarı atıyor ama belediye ortada yok toplanma işlemi gecikiyor ve çevre kirleniyor otoban ve yol kenarları aynı şekilde insanlar tarafından kirletiliyor düşünceli bireyler yetiştirmek yerine saldım çayıra mevlam kayıra düşüncesinde bireyler yetişiyor insanlarda bilinç yok yolu çöp olarak görüyor,
Eylül ayında Ankara ya giderken yol kenarındaki çöpleri gören üç yaşındaki kızım baba baba cahil insanlar yola çöp atmışlar diyor bu aşılamayla alakalı,yani sonuç olarak insanlara poşeti paraylada satsanız bilinç değişmedikten sonra çevre kirliliği değişmez çevreyi kirleten poşet değil insandır hayvan dahi defihacet yapacağı zaman toprağı kazar ve geri kapatır.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Aralık 11, 2018, 12:00:23 »
madem çevreyi poşet tasarrufuyla kurtarabileceğine inanabilecek kadar sivri zekalısın !  önce evinde deterjan , çamaşır suyu , tuz ruhu kullanma ! aracını köpüklü yıkatma ! mazotlu veya benzinli araç kullanma elektrikli araç kullan!  sonra poşetten sivri zekanla akıl ver! daha doğru olur!

Sivri zekalı kardeşim. Her yediğin tuzda plastik olduğunu, bu plastiğin de şişe ve poşetlerin okyanuslarda çözünmesinden kaynaklandığını, daha da kötüsü balıklarda ki  plastik oranının artmasıyla balıklarda kanserin arttığı, balıklarla insanlara da bu plastiklerin geçtiğini ve  tüm bunların kanser oranını artırdığını, poşetlar nedeniyle hayvanların zarar gördüğünü bilmiyor musun? Bir yerden başlanması gerekliyken bu sivri zekallık da fazla oluyor.

Bu olayı aynı sarı yelekli protestocularına benzetiyorum. Lafa geldi mi çevrecilik, temiz enerji, temiz çevre hakkında konuşup icraate gelince yaygara koparanlar gibi.
Onlarda düşük emisyon derler, fosil yakıtlar gelen zam bahanesiyle yaptıkları ortada. Bizdekiler de temiz çevre derler nükleer karşı çıkarlar başka enerji kaynağı gösteremezler. Poşetler az kullanılsın diye ücretli olur, sivri zekalılar çıkar poşetle mi çevre temiz tutalacak diyerek çığır açacak düşüncesini paylaşır.

Aldığın 1 poşet, günde 50 kişi garanti bir markete giriyordur. A101, bin, şok, migros, Carrefour 5 tane market var diyelim. Bilerek az söylüyorum. Günde 250 poşet yaptı. E herkes bir girdiğinde 1 poşetle mi çıkıyor? Ortalama 2 diyelim 500 poşet yaptı. 81 il her bir ilin 5 ilçesi olsun diyelim. Düz hesap 500 ilçe. Günde tüm ülkede 250000 yaptı. 360 ile de çarp  yıldaki poşet sayısını sen hesapla. En az daha bu.

Halbuki çöpte kullanmak için çöp poşeti alacaksınız 10 TL ye 100 adet .daha ince daha çabuk çözünen. Her markete gidişinizde poşete para vermektense kumaş poşet 1 defa alacaksınız,markete gittiğinizde yanınızda götüreceksin iz. Tüm yaygara bunun için yani.

Keşke plastik şişe depozitosu, çöplerin geri dönüşüme göre ayrıştırılması ve buna uymayanlara ceza verilmesi gibi uygulamalar da gelse.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 11, 2018, 18:15:54
Almanya'da ve Fransa'da çöpler kağıtlar camlar plastikler ve dönüşümü olmayan yiyecek artıkları vs diye ayrı renkli poşetlere konuyor. Almanya'da yine o renge uygun ev dışındaki büyük çöp kutusuna koyarken, Fransa'da bomba nedeniyle haftada 2 gün toplanıyor İstanbul'daki gibi. Eğer düzgün ayrıştırılmadıysa tüm binaya ceza kesiliyor, çevre vergisi tüm binadakilerin artırılıyor.

Hiçbir insan zorunluluk olmadan korkmadan bir eyleme başlamıyor.
ABdeki metro ve tren istasyonlarında bilet basıp da geçme yeri yoktur ama adamlar biletlerini makinelere okuturlar. Çünkü ceza yemekten korkarlar. Hatalı park yapamazlar, ya da paralı yere park Edip parasını ödememezlik yapmazlar. Cezası ödeyeceğinden çok daha fazladır çünkü.
Aynı şekilde bizdeki trafik kurallarına uymama da cezaların çok olmaması ve denetimsizlik deriz. İşte bir alışkanlığı başlayabilmek için bazen tek eğitim yetmez. Nitekim Akdeniz ülkelerinde eğitimle pek bir alışkanlık kazandırılamaz.

Burak kardeşim. yaşından olgun ve senden yaşça çoğu insandan da daha olgun olup böyle bir konuyu gündeme getirdiğin için de teşekkür ederim.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Aralık 11, 2018, 13:45:14 »
Benim hayatımı bilmeden bu söylediklerinizi kullanıp kullanmadığımı bilmeden bana nasıl bu şekilde hitap edebiliyorsunuz?

Siz bu protestoyu gerçekleştirecek taraftasınız ve benim bu kesim için söylediğim sivri zeka terimi biraz canınızı sıkmış anlaşılan.

Bir protesto o uygulamayı gerçekleştiren tarafa yapılır.Olayla ilgili en ufak bir alakası olmayan sadece ona söyleneni yapan firma personellerinden sinirinizi çıkaramazsınız!

Benim bu konuyu açma sebebim protestonun yanlış kitleye yapıldığını göstermekti.Yoksa uygulama geliştirilemez mi? Elbette geliştirilir daha iyisi yapılabilir.Hatta marketlerde plastik poşetler yerine ömürlük kullanılabilecek fileler satılsa bence mükemmel olur.Ama bizim milletimiz kendini çok üstün gördüğü için dışarı çıkarken file taşımaz markete girdiğinde aldığı eşyalardan fazla poşet alır.Poşet paralı olunca da sinirlerini olayla hiç alakası olmayan insanlardan çıkarır.

Burak kardeşim. yaşından olgun ve senden yaşça çoğu insandan da daha olgun olup böyle bir konuyu gündeme getirdiğin için de teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim Mutlu abi. Fikirlerimin ve düşüncelerimin benden yaşça büyük ve benden çok daha tecrübeli insanlar tarafından onaylandığını görmek beni çok mutlu ediyor ve doğru yolda olduğumu hissettiriyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Aralık 11, 2018, 14:04:21 »
Benim hayatımı bilmeden bu söylediklerinizi kullanıp kullanmadığımı bilmeden bana nasıl bu şekilde hitap edebiliyorsunuz?

Siz bu protestoyu gerçekleştirecek taraftasınız ve benim bu kesim için söylediğim sivri zeka terimi biraz canınızı sıkmış anlaşılan.

Bir protesto o uygulamayı gerçekleştiren tarafa yapılır.Olayla ilgili en ufak bir alakası olmayan sadece ona söyleneni yapan firma personellerinden sinirinizi çıkaramazsınız!

Benim bu konuyu açma sebebim protestonun yanlış kitleye yapıldığını göstermekti.Yoksa uygulama geliştirilemez mi? Elbette geliştirilir daha iyisi yapılabilir.Hatta marketlerde plastik poşetler yerine ömürlük kullanılabilecek fileler satılsa bence mükemmel olur.Ama bizim milletimiz kendini çok üstün gördüğü için dışarı çıkarken file taşımaz markete girdiğinde aldığı eşyalardan fazla poşet alır.Poşet paralı olunca da sinirlerini olayla hiç alakası olmayan insanlardan çıkarır.

Ben teşekkür ederim Mutlu abi. Fikirlerimin ve düşüncelerimin benden yaşça büyük ve benden çok daha tecrübeli insanlar tarafından onaylandığını görmek beni çok mutlu ediyor ve doğru yolda olduğumu hissettiriyor.

Çöpçülerin işsiz kalacağını savunup yere çöp atanların, giysi mağazasında çalışanların yapacak işleri olmayacağını düşünüp baktığı giysiyi katlamadan öylece koyanların, okullarda masalarını pis bırakan üniversite öğrencilerinin, ..... olduğu ülkede alışverişe poşetiyle gitmeyi de istemeyenler illa olacaktır. Onaylanmayı boşver doğru bildiğinden şaşma, başka görüşlere de açık olup sorgulayabil yeterli.
Bu saçma protestoyu yapmayı düşünenleri o kasiyerin yerine koyacan görsün gününü. Bunlar Allah bilir akşam evine gittiğinde işi ne diye yediği çekirdek kabuklarını yere atıp eşinden temizlemesini de bekliyorlardır.

Ülkece en büyük sıkıntımız bu. Bencillik, birbirimizin işlerini kolaylaştırmamak...
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.