Gönderen Konu: 1 Ocak 2019 Poşet Protestosu sorunu  (Okunma sayısı 6955 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
Ynt: 1 Ocak 2019 Poşet Protestosu sorunu
« Yanıtla #20 : Aralık 11, 2018, 17:31:35 »
Çevre için diyorlar ama marketlere doğada daha kısa sürede çözünen plastik poşet satmayı mecbur etmediler. Bir a101 yada bim mağazalarının 7bin bayisi olan market zincirlerinin poşete verdikleri ücreti mı kısmaya çalışıyorlar diye düşünüyorum. Çünkü bir mağaza 100 Gr poşet kullansa günlük çarpı 7 bin mağaza var sanırım günlük 7 ton poşet ücreti yapıyor kaba bir hesapla...
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Aralık 11, 2018, 17:31:35 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Aralık 11, 2018, 18:25:57 »
Benzine zam olur ses çıkmaz, gıdaya zam gelir ses çıkmaz , elektiriğe zam gelir ses çıkmaz  su ya zam gelir ses çıkmaz doğalgaza zam gelir ses çıkmaz. Bunlara ses çıkarmazken naylon poşete ücret almalarımı zorunuza gitti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Aralık 11, 2018, 18:28:22 »
Nedense bu tarz uygulamalarda hep başka hedefler gözetleniyormuş hissi doğuyor insanda.
Yukarıda çok doğru bir sürü tespit var zaten.
Çocukluğumuzda naylon poşet yoktu, marketten alışveriş yaptığımızda, hatta pazarda kesekağıdına konurdu ürünler.

Bu arada yeri gelmişken belirteyim, özellikle son zamanlarda, sokak arası hemen her market zincirinde, alınan kimi ürünlerin raf fiyatları kasadaki ile uyuşmamakta (kasada indirimsiz şekilde geçmekte) ve bu durum eskiye nazaran çok daha fazla olmakta (kendi tespitim).

Şimdi ne olacak, atılan çöpler ağzı bağlı poşetlerle değil, dökme şekilde atılacak ve çevre için daha iyi olmayacak, marketlerden alışveriş daha az miktarlarda yapılacak. Bu sefer aynı alışveriş için daha fazla fiş kesilecek ve dolayısı ile kağıt tüketimi artacak.

Poşeti ya da her türlü ambalajı tüketiciye verirken değil, bunları çevre için doğru bertaraf etmeyenler için önlemler alınması gerekmekte. Düşünce çevreyi korumak ise doğru, ama önlemler hedefe yönelik olmalı. Örneğin sokak arasında inşaatlarda hiç bir çevre önlemi (basit bariyer dışında) göremiyorum. Hatta bazen onların atıkları yollara, mazgallara karışmakta. Ayrıca kimi dükkanlar, hiç sakınmadan, kimi işlerini açık ortamda (yağ, metal, taş kesme vs) yapıyorlar. Keza otopark olması gereken bodrum katlarından çıkan hermetik bacaları arasında yürümek de çevre ve insan ile çok uyumlu değil...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Aralık 11, 2018, 18:44:20 »
Nedense bu tarz uygulamalarda hep başka hedefler gözetleniyormuş hissi doğuyor insanda.
Yukarıda çok doğru bir sürü tespit var zaten.
Çocukluğumuzda naylon poşet yoktu, marketten alışveriş yaptığımızda, hatta pazarda kesekağıdına konurdu ürünler.

Bu arada yeri gelmişken belirteyim, özellikle son zamanlarda, sokak arası hemen her market zincirinde, alınan kimi ürünlerin raf fiyatları kasadaki ile uyuşmamakta (kasada indirimsiz şekilde geçmekte) ve bu durum eskiye nazaran çok daha fazla olmakta (kendi tespitim).

Şimdi ne olacak, atılan çöpler ağzı bağlı poşetlerle değil, dökme şekilde atılacak ve çevre için daha iyi olmayacak, marketlerden alışveriş daha az miktarlarda yapılacak. Bu sefer aynı alışveriş için daha fazla fiş kesilecek ve dolayısı ile kağıt tüketimi artacak.

Poşeti ya da her türlü ambalajı tüketiciye verirken değil, bunları çevre için doğru bertaraf etmeyenler için önlemler alınması gerekmekte. Düşünce çevreyi korumak ise doğru, ama önlemler hedefe yönelik olmalı. Örneğin sokak arasında inşaatlarda hiç bir çevre önlemi (basit bariyer dışında) göremiyorum. Hatta bazen onların atıkları yollara, mazgallara karışmakta. Ayrıca kimi dükkanlar, hiç sakınmadan, kimi işlerini açık ortamda (yağ, metal, taş kesme vs) yapıyorlar. Keza otopark olması gereken bodrum katlarından çıkan hermetik bacaları arasında yürümek de çevre ve insan ile çok uyumlu değil...

Hakan abi aslında bir ön hazırlığın yapılması lazımdı tvlerden. Poşetin paralı satılması olayı yanlış anlaşılıyor bence.
Bazı alışkanlıklar değişecek. Poşet bedavaydı ve bu poşetler çöp için kullanılıyordu. Bunun yerine uzun süredir satılan çöp poşetleri kullanılacak. Çok daha büyük miktarlarda çöp alabilirken, aynı zamanda dayanıklı da. Bunun da ağzı rahatlıkla bağlanabilmekte. 1 seferlik de kumaş bez alınacak ve hep bu kullanılacak. Ben 2.5 yıl önce Almanya'da aldığım kumaş poşetleri hala kullanıyorum. Yeri geliyor uzun seyahatlerde bir şeylerin taşınmasında yardımcı oluyor.
Öteki dediğin noktalar da keşke hemen düzeltilse. Ama nereden başlansa kârdır benim için.

Anıl ne güzel bir noktaya değindin. :)
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #24 : Aralık 11, 2018, 18:55:20 »
Hakan abi aslında bir ön hazırlığın yapılması lazımdı tvlerden. Poşetin paralı satılması olayı yanlış anlaşılıyor bence.
Bazı alışkanlıklar değişecek. Poşet bedavaydı ve bu poşetler çöp için kullanılıyordu. Bunun yerine uzun süredir satılan çöp poşetleri kullanılacak. Çok daha büyük miktarlarda çöp alabilirken, aynı zamanda dayanıklı da. Bunun da ağzı rahatlıkla bağlanabilmekte. 1 seferlik de kumaş bez alınacak ve hep bu kullanılacak. Ben 2.5 yıl önce Almanya'da aldığım kumaş poşetleri hala kullanıyorum. Yeri geliyor uzun seyahatlerde bir şeylerin taşınmasında yardımcı oluyor.
Öteki dediğin noktalar da keşke hemen düzeltilse. Ama nereden başlansa kârdır benim için.

Katılıyorum Mutlu, benim nacizane vurgulamaya çalıştığım şey, doğa, insan odaklı yaklaşımların yayılması, yani amaç önce insan olmalı. Molozu uygun olmayan yere dökene ceza, caydırıcı şekilde yazılmalı ve bunda gözetilecek şey, bunu tekrarlı şekilde yapanlara karşı yaptırımın önemli şekilde artması. O elde edilen gelir ile de o çevrenin düzeltilmesi, o zaman bu düzenleme vatandaşın işine yaramış olur. Yani bu poşet parası sadece ve sadece çevre için kullanılmalı. İşte bu yapıldığında, gerçek anlamda, tam bir düzenleme olmuş olur, bu ya da diğer benzer tüm düzenlemeler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #25 : Aralık 11, 2018, 19:16:53 »
Katılıyorum Mutlu, benim nacizane vurgulamaya çalıştığım şey, doğa, insan odaklı yaklaşımların yayılması, yani amaç önce insan olmalı. Molozu uygun olmayan yere dökene ceza, caydırıcı şekilde yazılmalı ve bunda gözetilecek şey, bunu tekrarlı şekilde yapanlara karşı yaptırımın önemli şekilde artması. O elde edilen gelir ile de o çevrenin düzeltilmesi, o zaman bu düzenleme vatandaşın işine yaramış olur. Yani bu poşet parası sadece ve sadece çevre için kullanılmalı. İşte bu yapıldığında, gerçek anlamda, tam bir düzenleme olmuş olur, bu ya da diğer benzer tüm düzenlemeler.

Ah bu denetimler artsa zaten bizden çıkan vergiler azalır o derece. Ama neredeee...
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Aralık 11, 2018, 21:09:58 »

Hep avrupa ülkelerini örnek gösteriyoruz fakat göstermemek elde değil abi. Bende avrupa ülkeleri turuna çıktım. Marketlerin sistemlerine hayran kaldım dediğin gibi kumaş torba kullanılıyor ve en çok beğendiğim nokta ise geri dönüşüm şişeleri o makinalar kadar güzel bir icat yok. Üstelik türkiyedeki gibi 1 2 kuruş da vermiyorlar. Adamlar her türlü konuda hakkını savunuyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #27 : Aralık 11, 2018, 22:09:53 »
Hep avrupa ülkelerini örnek gösteriyoruz fakat göstermemek elde değil abi. Bende avrupa ülkeleri turuna çıktım. Marketlerin sistemlerine hayran kaldım dediğin gibi kumaş torba kullanılıyor ve en çok beğendiğim nokta ise geri dönüşüm şişeleri o makinalar kadar güzel bir icat yok. Üstelik türkiyedeki gibi 1 2 kuruş da vermiyorlar. Adamlar her türlü konuda hakkını savunuyor.

Adamların iyi yönlerini göstermeliyiz ki, o noktaya gelebilelim. Aynen dediğin gibi. İstanbulkart için de şişe makinesi konulmuştu. Her 1 şişeye belirli oranda ücret veriyordu. O da bir başlangıç.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Aralık 11, 2018, 23:06:30 »
Benzine zam olur ses çıkmaz, gıdaya zam gelir ses çıkmaz , elektiriğe zam gelir ses çıkmaz  su ya zam gelir ses çıkmaz doğalgaza zam gelir ses çıkmaz. Bunlara ses çıkarmazken naylon poşete ücret almalarımı zorunuza gitti.
Anıl mesele naylon poşetin yasaklanmasına ses çıkarmak değil evet sende güzel bir noktaya değindin onu yasaklamak sorunun kökten çözümü değil önemli olan başta insanı eğitmek sosyal sorumluluk yüklemek eğitim sistemi müfredatı na bu gibi önemli konuları eklemek özellikle üzerinde durmak gerekmektedir bu konudan daha önemlisi geri dönüşüm sistemini oturtmak lazım o yasakladıkları naylon poşet her türlü geri dönüşümde kullanılabiliyor insanlara çöplerini ayrı ayrı atmaları gerektiğini öğretmek ve o çöpleri ayrı ayrı atabilecekleri konteyner ler koymak düzenli zamanında almak ve gerekli yere götürmek gerekiyor zaten bu kanun var en azından devlet kurumlarında başlamıştı ama ne yazıkki insanlarımız daha o yanyana rengarenk olan 5 li çöp kovalarının ne işe yaradığını birçok kişi bilmiyor bilenlerden dikkat etse dahi temizlik personeli toplarken hepsini birbirine karıştırıp topluyor bazı insanlar daha boş pilleri ve bataryaları çöpe atılmasının son derece tehlikeli olduğunu bilmiyor neden bazı bölgelerimiz tertemiz çünkü oranın insanları belirli bir kültür seviyesine ulaşmış ve yerel yönetimler de üzerine düşen görevi yerine getiriyor sahilini koruyor mavi bayraklı olması için çaba sarf ediyor ve insanlar birbirlerini uyarıyor bu bilinç ailede başlayıp okulda ve sosyal çevrede devam ediyor ve sonunda çok güzel olgular ortaya çıkıyor tamam bu işte güzel bir başlangıç ama bundan daha önemlileri var devamı gelirse güzel olur İNŞAALLAH benzinliklerdeki promosyon ürünleri meselesine veya diğer karar alınıpta sonradan vazgeçilen meselelere dönmesini.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Aralık 12, 2018, 10:03:40 »
Bu poşetin ücrete tabi olması olayını çevreciliğe bağlamalarına çok kızıyorum, ama yorumların birinde denildiği gibi bu bir bilinçlendirme oluşturacaktır.  Biz bu zamana kadar Avrupayı değilde Japonları örnek alsaydık, tartışabileceğimiz böyle bir konumuz olmazdı. Öncelikle kendi pisliğimizi toplamakla bu bilinçlendirmeyi artırmak gerekir diye düşünüyorum. Bu bilinçlendirmeyi de ilkokuldan başla üniversiteye kadar aylık periyotlar şeklinde ver öğrencilerin eline çöp torbalarını bir yer belirle orayı poşetlerden arındırsınlar. Bu şekilde öğrencileri gören sözüm ona yetişkin insanlarda yere bir çöp atarken bir daha düşünecektir illaki. Aslında ortalığa çöp atma olayının bir davranış bozukluğu olduğunu düşünüyorum ve bu bozukluğun poşetleri ücretli yapmakla düzeltilebileceğini hiç zannetmiyorum.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '07
  • 7 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Aralık 12, 2018, 11:50:38 »
Dostum çok doğru söylüyorsun ama insanlar korkuyor. bu saydıklarına insanlar tepki verirse bi anda hain terörist ilan edilmekten korkuyor. haksız yere tutuklanmaktan güvenmediği  yargı karşısına çıkmaktan korkuyor. maalesef hak, hukuk, adalet gibi kavramlar artık çok lüks şeyler oldu  ülkemizde. belki  biraz zenginsen senin için  uygularlar.:) genelleme yapmak istemiyorum ama zaten bu gibi kavramların  uygulanmadığı bi- iki vakıa dahi yeterli gayretullaha dokunmak için. bu kadar müslümanın yaşadığı ülkede, Allah "ben sizin rızkınıza kefilim" dediği halde mü'min Müslümanlarda(!) rızıksız kalma endişesi had safhada maalesef.(bu çok anormal bir durumdur aslında, hatta felakettir bence) Demek ki ehl-i iman olan bizler  o kadar da Allah'a güvenmiyoruz ki zülme rıza, zalime müsamaha gösterip ve 'Müslüman en iyisine layıktır' şiarını rafa kaldırıyoruz. ve en nihayetinde hayat-ı iştimaiyemizi kötüleştiren ve endişe-i istikbalimizi ziyadeleştiren asıl uygulamalara(fahiş fiyat artışları, adaletsizlik vb.) tepkisiz kalıyoruz. işte böle poşettir torbadır bu tarz şeylere tepki gösterip (deşarj olup) sonrasında kabullenip kuzu gibi yaşamaya devam ediyoruz.(yanlış anlaşılmasın çevreyi küçümsediğimden değil, bizzat Yeşilay üyeliğim var  :) )
Aynada görünen güzellik aynaya ait olmadıgı gibi, hiçbir güzellik de o güzelin malı değildir. Bütün güzellikler Cemîl isminden yansıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Aralık 13, 2018, 22:35:56 »
Sivri zekalı kardeşim. Her yediğin tuzda plastik olduğunu, bu plastiğin de şişe ve poşetlerin okyanuslarda çözünmesinden kaynaklandığını, daha da kötüsü balıklarda ki  plastik oranının artmasıyla balıklarda kanserin arttığı, balıklarla insanlara da bu plastiklerin geçtiğini ve  tüm bunların kanser oranını artırdığını, poşetlar nedeniyle hayvanların zarar gördüğünü bilmiyor musun? Bir yerden başlanması gerekliyken bu sivri zekallık da fazla oluyor.

Bu olayı aynı sarı yelekli protestocularına benzetiyorum. Lafa geldi mi çevrecilik, temiz enerji, temiz çevre hakkında konuşup icraate gelince yaygara koparanlar gibi.
Onlarda düşük emisyon derler, fosil yakıtlar gelen zam bahanesiyle yaptıkları ortada. Bizdekiler de temiz çevre derler nükleer karşı çıkarlar başka enerji kaynağı gösteremezler. Poşetler az kullanılsın diye ücretli olur, sivri zekalılar çıkar poşetle mi çevre temiz tutalacak diyerek çığır açacak düşüncesini paylaşır.

Aldığın 1 poşet, günde 50 kişi garanti bir markete giriyordur. A101, bin, şok, migros, Carrefour 5 tane market var diyelim. Bilerek az söylüyorum. Günde 250 poşet yaptı. E herkes bir girdiğinde 1 poşetle mi çıkıyor? Ortalama 2 diyelim 500 poşet yaptı. 81 il her bir ilin 5 ilçesi olsun diyelim. Düz hesap 500 ilçe. Günde tüm ülkede 250000 yaptı. 360 ile de çarp  yıldaki poşet sayısını sen hesapla. En az daha bu.

Halbuki çöpte kullanmak için çöp poşeti alacaksınız 10 TL ye 100 adet .daha ince daha çabuk çözünen. Her markete gidişinizde poşete para vermektense kumaş poşet 1 defa alacaksınız,markete gittiğinizde yanınızda götüreceksin iz. Tüm yaygara bunun için yani.

Keşke plastik şişe depozitosu, çöplerin geri dönüşüme göre ayrıştırılması ve buna uymayanlara ceza verilmesi gibi uygulamalar da gelse.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 11, 2018, 18:15:54
Almanya'da ve Fransa'da çöpler kağıtlar camlar plastikler ve dönüşümü olmayan yiyecek artıkları vs diye ayrı renkli poşetlere konuyor. Almanya'da yine o renge uygun ev dışındaki büyük çöp kutusuna koyarken, Fransa'da bomba nedeniyle haftada 2 gün toplanıyor İstanbul'daki gibi. Eğer düzgün ayrıştırılmadıysa tüm binaya ceza kesiliyor, çevre vergisi tüm binadakilerin artırılıyor.

Hiçbir insan zorunluluk olmadan korkmadan bir eyleme başlamıyor.
ABdeki metro ve tren istasyonlarında bilet basıp da geçme yeri yoktur ama adamlar biletlerini makinelere okuturlar. Çünkü ceza yemekten korkarlar. Hatalı park yapamazlar, ya da paralı yere park Edip parasını ödememezlik yapmazlar. Cezası ödeyeceğinden çok daha fazladır çünkü.
Aynı şekilde bizdeki trafik kurallarına uymama da cezaların çok olmaması ve denetimsizlik deriz. İşte bir alışkanlığı başlayabilmek için bazen tek eğitim yetmez. Nitekim Akdeniz ülkelerinde eğitimle pek bir alışkanlık kazandırılamaz.

Burak kardeşim. yaşından olgun ve senden yaşça çoğu insandan da daha olgun olup böyle bir konuyu gündeme getirdiğin için de teşekkür ederim.

mutlu , bora kendi düşüncelerine karşıt olanlara sivri zekalı olduğu için sivri zekalı kelimesini kullandım.  madem sende deniz suyunda çözünen plastiğin sofra tuzuna kadar uzanan yolaculuğundan bahsedecek kadar çok bilmişsin ama poşetten önce önlem alman gereken kimyasal deterjanlar , doğaya dökülen yağ artıkları , çamaşır suları  vesaire vesaire .... sen poşetten önce aracını kimyasal deterjanlı köpüklü sıvılarla yıkatmada önce dürüst olduğunu anlayalım..... diğer konulardaki yorumlardada çok bilmiş bir havan var yazdıklarının ilk satırını okudum ve saçma sapan boş olduğu için gerisini okumadım bile ama karşında öyle her yazdığına sakşakçılık yapacak biri yok bu sefer. zor ama anlayabileceğini umut ederek tekrar diyorum ki doğayı korumakta market poşeti 2. 3. hatta 4. planda !

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #32 : Aralık 14, 2018, 23:31:14 »
mutlu , bora kendi düşüncelerine karşıt olanlara sivri zekalı olduğu için sivri zekalı kelimesini kullandım.  madem sende deniz suyunda çözünen plastiğin sofra tuzuna kadar uzanan yolaculuğundan bahsedecek kadar çok bilmişsin ama poşetten önce önlem alman gereken kimyasal deterjanlar , doğaya dökülen yağ artıkları , çamaşır suları  vesaire vesaire .... sen poşetten önce aracını kimyasal deterjanlı köpüklü sıvılarla yıkatmada önce dürüst olduğunu anlayalım..... diğer konulardaki yorumlardada çok bilmiş bir havan var yazdıklarının ilk satırını okudum ve saçma sapan boş olduğu için gerisini okumadım bile ama karşında öyle her yazdığına sakşakçılık yapacak biri yok bu sefer. zor ama anlayabileceğini umut ederek tekrar diyorum ki doğayı korumakta market poşeti 2. 3. hatta 4. planda !

Şu yorumunla da o kelimeyi boşa kullanmadığımı tekrardan kanıtladığın için teşekkür ederim.
Kimse poşetin en zararlı çevre kirleticisi olduğunu iddia etmiyor zaten. Herşeyin bir başlangıç noktası vardır. Milli parklarda, mesire yerlerinde yerlerdeki çöp poşetleri seni rahatsız etmiyor olacak ki bu itirazlar. Varsa daha büyük çapta bir önlemin, buyur.
Ben zaten vaktim de olmadığından mümkün olduğu kadar az dış yıkamaya gidiyorum. Araç içini ise kendim yıkarım zaten. Senin yaptıkların  ne peki? Anlat da ne kadar çevreci olduğunu görelim? Aracına Lpg taktırıp çevreye daha az CO2 emisyonu salgılamanı da bekliyorum.

Yorumlarıma saçma sapan boş diyebilmen için bilimsel kanıtlarla gelmen gerekir. Subjektif yorumlarını kendine saklarsan sevinirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 96000
  • 67 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Aralık 15, 2018, 11:08:59 »
Mutlu hocam boşuna uğraşma, arkadaş fikri sabit ve fikrini savunmak yerine baskın tavırlar göstererek ortalığı karıştırıyor. Her cümlesinde okudukça saygısızlık görmekteyim. Biz söylediklerine katılmıyor değiliz, deterjanlar ve diğer kirleticiler... Hatta daha fazlası da var yazılabilir, ama konu o değil. Burada yapılması planlanan bir protestonun ne kadar yanlış olduğu ifade edilmiştir. Ama arkadaşın karşı duruşu üslubu nedeniyle kötüdür. Bora arkadaşımızın sivri zekalı demesine herşeyi yüklemeye çalışmaktadır. Ancak kendi üslubunu pas geçmektedir. Fikrini söylersin ardından da o kişiye: sivri zekalı demeniz burada hoş olmamış dersiniz. O da kendini bilen birisi ise size özrünü bildirir. Burası fikir beyan etme yeri ama her cümlede birilerine birşeyler itelemeye kalkan birisi bu söylediklerimden ne anlayacak bilmiyorum.
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Aralık 16, 2018, 01:20:41 »

Öncelikle burası bir forum.Burada siz,ben veya Mutlu Abi. Kim olursa olsun forum kurallarına uymak zorundadır.Fikir ayrılıkları olabilir benim savunduğum şeyin tersini de savunabilirsin.Ama burada başka bir forum kullanıcısına hitap ederken saygı çerçevesinde hitap ediceksiniz!!! Burada kimseye çok bilmiş diyemezsiniz veya o kişiyi yakından uzaktan tanımadan senli benli konuşamazsınız.Bu forum saygı üzerine kuruludur bunu bozamazsınız , kimse bozamaz.Sivri zeka kelimesini ilk ben kullandım tepki alacağımı öngöremedim bu üslubumdan dolayı herkesten özür dilerim.Benim göstermek istediğim protestonun yanlış tarafa yapıldığı.Uygulamayı gerçekleştiren taraf devlet.Protestonun yapılacağı kesim ise asgari ücretle çalışan personeller.Ben bunun yanlışlığını vurgulamak için konu açtım yoksa poşete gelene kadar çevrecilik adına bir sürü konu bulunabilir evet.Ve tekrar belirtiyorum benim konumda insanlara öyle istediğiniz gibi saygısızlık edemezsiniz ve burada fikirlerini,düşüncelerini belirten insanların düşüncelerine saçma sapan gibi kelimeler edemezsiniz.Saygılarımla.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Aralık 16, 2018, 09:48:00 »

senin o mutlu diye hitap ettigin adam universitede hoca arastirma gorevlisi cok bilmesi normal. suan burda konusulan konu posetler hakkinda oldugu icin herkes bu yonde yorum yapiyor. herhangi bir yerde herhangi bir konu hakkinda yorum yaparken once saygili ol ki saygir goresin..
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #36 : Aralık 16, 2018, 11:25:28 »
Öncelikle burası bir forum.Burada siz,ben veya Mutlu Abi. Kim olursa olsun forum kurallarına uymak zorundadır.Fikir ayrılıkları olabilir benim savunduğum şeyin tersini de savunabilirsin.Ama burada başka bir forum kullanıcısına hitap ederken saygı çerçevesinde hitap ediceksiniz!!! Burada kimseye çok bilmiş diyemezsiniz veya o kişiyi yakından uzaktan tanımadan senli benli konuşamazsınız.Bu forum saygı üzerine kuruludur bunu bozamazsınız , kimse bozamaz.Sivri zeka kelimesini ilk ben kullandım tepki alacağımı öngöremedim bu üslubumdan dolayı herkesten özür dilerim.Benim göstermek istediğim protestonun yanlış tarafa yapıldığı.Uygulamayı gerçekleştiren taraf devlet.Protestonun yapılacağı kesim ise asgari ücretle çalışan personeller.Ben bunun yanlışlığını vurgulamak için konu açtım yoksa poşete gelene kadar çevrecilik adına bir sürü konu bulunabilir evet.Ve tekrar belirtiyorum benim konumda insanlara öyle istediğiniz gibi saygısızlık edemezsiniz ve burada fikirlerini,düşüncelerini belirten insanların düşüncelerine saçma sapan gibi kelimeler edemezsiniz.Saygılarımla.

senin o mutlu diye hitap ettigin adam universitede hoca arastirma gorevlisi cok bilmesi normal. suan burda konusulan konu posetler hakkinda oldugu icin herkes bu yonde yorum yapiyor. herhangi bir yerde herhangi bir konu hakkinda yorum yaparken once saygili ol ki saygir goresin..

:alkis: :tamam:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #37 : Aralık 16, 2018, 13:26:07 »

Teşekkür ederim Eyüp abi. Hoca olmamız herşeyi bilebileceğimiz anlamına gelmiyor tabi. Her gün yeni şeyler öğreniyoruz. Bu forum ve sizler sağolun, çoğu bilgiyi burada öğrendim.
Denizdeki artan mikroplastik seviyelerini ve bunun etkilerini safsata olarak yorumlayan kişilere diziler yerine BBC earth izlemelerini tavsiye ederim. Zira besin zinciri hakkında bilgi sahibi olmayınca bazı şeyler safsata olarak gelebilir.
https://www.nationalgeographic.com/environment/2018/10/microplastics-found-90-percent-table-salt-sea-salt/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 96000
  • 67 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Aralık 16, 2018, 14:02:38 »
Teşekkür ederim Eyüp abi. Hoca olmamız herşeyi bilebileceğimiz anlamına gelmiyor tabi. Her gün yeni şeyler öğreniyoruz. Bu forum ve sizler sağolun, çoğu bilgiyi burada öğrendim.
Denizdeki artan mikroplastik seviyelerini ve bunun etkilerini safsata olarak yorumlayan kişilere diziler yerine BBC earth izlemelerini tavsiye ederim. Zira besin zinciri hakkında bilgi sahibi olmayınca bazı şeyler safsata olarak gelebilir.
https://www.nationalgeographic.com/environment/2018/10/microplastics-found-90-percent-table-salt-sea-salt/
Evet Mutlu hocam tam da bu işte. Küresel ısınma göz önünde olan problem, ancak bu problem ise bize sinsice yaklaşmaktadır.
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Aralık 16, 2018, 14:13:48 »

Mutlu Hocam...Denizlerdeki plastik meselesine bir ekte ben yapayım müsadenle.

Herkesin malumudur ki okyanuslarda artık plastik adacıkları (adacık ne kadar doğru kelime..Baya baya alan kaplıyorlar zira) oluşmuş vaziyette.Bunun yanında daha yakın bir tehlike var plastik atıkta.

Yine herkesin malumudur ki geri dönüşüm tesislerinde yakarak yok etme diye bir usul var.Çöpler yakarak yok edilme yöntemi ile bertaraf edildikten sonra maalesef geriye  kalan (kül de denilebilir) atıklar gübrelemede kullanılıyor.Yani yanan ama yok olmayan plastikler Tesis-tarla-ürün-tüketim yolu ile gelip vücudumuza giriyor.Bir nevi plastik yiyoruz yani eh bunun sonucu da kanserden tutunda diğer hastalıklara kadar gidiyor.

Eğer bu poşet işi tutarsa "ne kurtarırsak kârdır hesabı" hanemize artı olarak yazılacaktır.

Ek olarak herkes poşet meselesinin kapsayıcı bir çözüm olmadığının farkında zaten.Kimse poşet paralı olduktan sonra plastik atık meselemiz kalmayacak demiyordur herhalde? lakin bir yerden başlamak lazım ve yukarıda da yazdığım üzere ne kurtarırsak kârdır.Bugün poşet yarın başka bir unsur derken umarım bu güzel memlekette bu meseleyi çözeriz.