Gönderen Konu: 2014 Corolla 1.4 D4D Otomatik Dik yokuşta kalkamama sorunu  (Okunma sayısı 12219 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 200000
  • Model Yılı: '14
  • 36 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
Ynt: 2014 Corolla 1.4 D4D Otomatik Dik yokuşta kalkamama sorunu
« Yanıtla #20 : Mart 18, 2018, 18:36:06 »
Cevaplarınız için hepinize teşekkürler. Lastiklerim sıfır sayılır hatta kışlık lastikler o rampada patinaj ihtimali düşük görünüyor.
Peki bu durumda benim aracın garantisi devam ediyor. Servise gidip durumu anlatıp garanti kapsamında kontrol edilmesini mi istemeliyim??

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Mart 18, 2018, 18:36:06 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 96000
  • Model Yılı: '15
  • 67 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Mart 18, 2018, 19:36:03 »
Lastikler iyi durumda diyorsanız Mustafa bey de aynı araç dik yokuşta çekiyor diyorsa bir ustanın görmesi gerekir diye düşünüyorum. En azından ustanızla o yokuşta bir deneme yapın. Belki gözden kaçan çok basit birşeydir. Selamlar.
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Mart 18, 2018, 19:56:57 »
Sürtünme iki yüzey arasındaki ilişki ile ilgili, yani lastiklerin durumu tek başına belirleyici olmaz Hüseyin Bey, temas ettiği yüzey de önemlidir, tabi aradaki kirleticiler de. Yine de garanti kapsamında aracın kontrol edilmesi sağlıklı olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 76160
  • Model Yılı: '14
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Mart 09, 2019, 04:30:29 »
Aynı araçla aynı sorunu birkaç kere yaşadım. Araba beşiktaşın dik bir yokuşunda ara sokakta kaldı. 3-4 kere istop ettirip tekrar çalıştırdım. Manuele aldım yokuş kalkış ta denedim o şekildede olmadı. Yukarıdan çöp kamyonu gelince geri kaydırıp park halindeki araca vurdum. Birkaç kez benzer durumu yaşadım. Ki ben inanılmaz takıntılıyım araba konusunda en ufak bir tık sesi duysam götürür ustama gösteririm. Sorun tamamiyle aracın ağır olması ve beygirin düşük olması. Ama artık arabaya iyice alıştım yokuş gördümmü spor modu açıyorum yada manuele alıyorum. Tork yüksel olunca bağıra bağıra çıkıyor ikiye attınmı zaten direk tutup tırmanıyo. Geçmiş olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 148000
  • Model Yılı: '01
  • 2 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Mart 16, 2019, 20:20:48 »
Hüseyin Bey. Çok endişe edecek bir şey değil. Anlattığımız başıma aynen geldi. Araç 2015 km 70.000. tam Karadeniz tatiline çıkıyordum ki yolda terk ettim. Manisa'da ikamet etmekteyim. Zar zor tatili bitirim İzmir borovalılar yetkili servise gittim. Baktılar balata azalmış dediler. Ben de eğer öğle olsaydı normal yolda da çekiş düşer, çekiş iyi dedim, ancak  ya balata değişecek ya da idare et dediler. Başka bir özel servise gittim o da öyle dedi. Daha sonra İzmir Özel Oğuz oto Toyota servisine telefon ettim. O da gel halledelim dedi. Küçük bir çihazla arabaya bağlandı ve beş dakika sonra her şey tamam. Denedik, araba canavar oldu. Ücret de almadı. Beni 4000 TL den kurtardı.
İmam Şafiî Hazretleri'ne sorarlar; Fitne zamanı Hak ehlini nasıl bulabiliriz? Cevap verir: -Düşman oklarını takip edin, sizi hak ehline götürecektir!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Mart 16, 2019, 20:28:21 »
Kalibrasyon ayarı gibi bir işlem yapılmış olmalı,oğuz oto hem sizi 4.000 tl den kurtardı,dahası güveninizi kazandı,artık başka servis aramanıza gerek kalmadı bu durumda..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 148000
  • Model Yılı: '01
  • 2 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Mart 21, 2019, 21:30:58 »
Normal şartlarda araç balata inceldikçe otomatik kurması gerekirmiş. Ancak 6 ileri mmt şanzımanlarda otomatik kurulum kapalı oluyormuş. Normalde şanzıman 100 defaya kadar otomatik kurulum yapması normal imiş. 100 den sonra balata değişir diyorlar. Ayrıntılı yazmaya çalışıyorum, belki bir arkadaşa faydası olur diye.
İmam Şafiî Hazretleri'ne sorarlar; Fitne zamanı Hak ehlini nasıl bulabiliriz? Cevap verir: -Düşman oklarını takip edin, sizi hak ehline götürecektir!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #27 : Nisan 06, 2019, 20:33:36 »
Bu başlığı okuduktan sonra yeni aldığım 2016 Corolla dizel otomatik ten şüphe duydum, özellikle avm parkina girip çıktım, hiç de öyle araç kalkmiyor değil. Düz vitese alip kalkamayacağı rampada olamaz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Temmuz 21, 2020, 14:13:03 »
Şaka gibi ama 2014 corolla aracımla bugün AVM nin otopark çıkışındaki dik rampasında kaldım araç çekmedi yani. Aracım 1.4 dizel otomatik. Aracı alalı 1 ay oldu 70 bin km.de
AVM çıkışı dik olduğu için önü sürtmesin diye aracı yavaş kullanarak rampaya sürdüm ve araç rampanın ortasında kaldı sanki araç ikinci vitesteymişte bayılmış gibi. durdum ve tekrar kaldığım yerden kaldırmaya çalıştım ama araç kalkmadı,çekmedi. geri geri inerek bu sefer hızlanarak yokuşu çıktım ve aracımdan tamamen soğudum. 70 bin lira ben bu araca mı verdim dedim. Başına D4D otomatiklerde böyle bir şey gelen var mı acaba. Benim aracımda mı bi problem var? Araç yüklü olsa ne yapacaktım acaba bilemiyorum.
Çok haklısınız benim de bire bir geçen başıma geldi. AVM çıkışı yokuşta durmak zorunda kaldım, arkamdaki de sağolsun tamponuma kadar gelmiş, az kalsın çarpıyordum geri geri. Resmen parayla rezillik... Ben de bir tık soğudum ama araba gerçekten sorunsuz. Durumum olsa hayaller Tiguan ama hayaller tabi :)) Sizin gibi geri geri gerilerek o şekilde tekrar çıktım yokuşu...
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I