Gönderen Konu: Sıfır km aracımda boya atması  (Okunma sayısı 17038 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 3000
  • Model Yılı: '17
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Sıfır km aracımda boya atması
« : Ekim 22, 2017, 18:20:28 »
Merhaba arkadaşlar 5 ay önce bayiden aldığım sıfır Corolla life aracımın bugün yıkadıktan sonra kaputunda 2 yerinde boyanın soyulduğunu gördüm başına böyle bir sorun gelen var mı nasıl bir yol izlemeliyim ki aracı değiştirsinler. Eğer değişmeden halletmeye kalkarlarsa zararım çok büyük olur :(

İmkanı olan delirsin

Toyota Club Türkiye

Sıfır km aracımda boya atması
« : Ekim 22, 2017, 18:20:28 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB-
  • Model Yılı: '14
  • 13 kere teşekkür edildi
Ynt: Sıfır km aracımda boya atması
« Yanıtla #1 : Ekim 22, 2017, 18:47:12 »
Merhaba arkadaşlar 5 ay önce bayiden aldığım sıfır Corolla life aracımın bugün yıkadıktan sonra kaputunda 2 yerinde boyanın soyulduğunu gördüm başına böyle bir sorun gelen var mı nasıl bir yol izlemeliyim ki aracı değiştirsinler. Eğer değişmeden halletmeye kalkarlarsa zararım çok büyük olur :(

Muzaffer Bey, aynısı benim başıma da gelmişti. Corolla araçlar (büyük ihtimal piyasaki diğer tüm araçlar) çevre duyarlılığı, geri dönüşüm kolaylığı vs adı altında eski arabalar gibi kalın ve kaliteli boya kullanmıyorlar diye düşünüyorum. Basınçı yıkama tabancasını en az bir kol mesafesi kadar uzaktan tuttuğum hâlde benim de tamponda tamamen aynısı olmuştu. Daha sonra bir hanfendi parkederken tampona geçirince sağ olsun tamponu değiştirdik ve bu boya atmasından kurtulduk. Sizin kaputu büyük ihtimalle değiştirecekler.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S Touch

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Kan Grubu: ---
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ekim 22, 2017, 19:03:01 »
Sizinkiler bişey değil ben gürses toyotadan almıştım aracı alırken pek memnun kalmadım hemen çalıştırıp çıktık bayiden sonra abimin garaja vardığımızda şöförlerden biri sağ ön çamurlukta (hani çamurluk sinyali olur ya bizim araçta yok) üst bölümde iki adet 2 mm derinliğinde küçük nokta gibi ezik varmış. ben orda moral bozukluğuna araca dikkat etmemiştim sebebide tek bir tane bile hediye vermediler. Sonra aracı satan çocuğu aradım abi araçlar gelirken bazen tırda taş sıçrıyor dedi. Nasıl taşsa 3-4 cm aralıklı iki adet çivi izi gibi.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür etti
  • 20 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ekim 22, 2017, 19:19:10 »
"Cevre duyarlılığı, geri dönüşüm kolaylığı" bunlar kendinizi teselli etmekten başka birşey değil. Servisler iyi öğretmış toyota kullanıcılarına hep baştan savma sözler. Diger araçlarda niye böyle şeyler cok yok.  Onlar cevreye duyarlı degil mi ? Çevre Kanunları sadece toyotayamı uygulaniyor. Bu sözler kendini teselli etmek adına söylenen sözler. Millet kendince soruyu soruyor "niye boya atıyor" servisin yerine kendini koyup "biz cevreye duyarliyiz, birde geri dönüşümde kolay oluyor" diye cevap verip kendini tatmin ediyor. Geçin bunları.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ekim 22, 2017, 19:26:28 »
Cevaplarınız için teşekkür ederim değiştirince değer kaybı yaşanır mı ? Üstlerine gidince yenisi ile değiştirirler mi? Tüketici heyetine böyle başvurulan olunca olumlu sonuçlar geliyormuş hem akıllanırlar bir daha doğayı düşünürken bizi de düşünürler
İmkanı olan delirsin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB-
  • Model Yılı: '14
« Yanıtla #5 : Ekim 22, 2017, 19:32:06 »
"Cevre duyarlılığı, geri dönüşüm kolaylığı" bunlar kendinizi teselli etmekten başka birşey değil. Servisler iyi öğretmış toyota kullanıcılarına hep baştan savma sözler. Diger araçlarda niye böyle şeyler cok yok.  Onlar cevreye duyarlı degil mi ? Çevre Kanunları sadece toyotayamı uygulaniyor. Bu sözler kendini teselli etmek adına söylenen sözler. Millet kendince soruyu soruyor "niye boya atıyor" servisin yerine kendini koyup "biz cevreye duyarliyiz, birde geri dönüşümde kolay oluyor" diye cevap verip kendini tatmin ediyor. Geçin bunları.

Hasan Bey, servisin kimseye birşey öğrettiği yok. Çok şükür belirli bir seviyede aklımız var ve bazı şeyleri kavrayabilme yetisine sahibiz.

Cümleyi tekrar yazıyorum. Önemli kısmı da sizin için daha koyu yazıyorum. O zaman belki demek istediğimi anlarsınız.

çevre duyarlılığı, geri dönüşüm kolaylığı vs adı altında eski arabalar gibi kalın ve kaliteli boya kullanmıyorlar
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S Touch

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ekim 22, 2017, 20:12:02 »
Aracı değiştirsinler.Yapmayın 2 minik dökülmeye araç mı değişir?Öyle firmalar var ki kaporta kendiliğinden göçüyor.Onlar bile değiştirmiyor aracı.Serviste minik bir rötuş.Strese gerek yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ekim 22, 2017, 20:20:51 »
Aracı değiştirsinler.Yapmayın 2 minik dökülmeye araç mı değişir?Öyle firmalar var ki kaporta kendiliğinden göçüyor.Onlar bile değiştirmiyor aracı.Serviste minik bir rötuş.Strese gerek yok.
5 ayda bunlar olduysa ilerleyen zamanlarda kim bilir neler olur. Ayrıca ben sıfır aldığım araçta neden rötuş yaptırıp görüntüyü bozayım gidip yamalı 2. El alırdım
İmkanı olan delirsin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ekim 22, 2017, 20:24:25 »
5 ayda bunlar olduysa ilerleyen zamanlarda kim bilir neler olur. Ayrıca ben sıfır aldığım araçta neden rötuş yaptırıp görüntüyü bozayım gidip yamalı 2. El alırdım
İlerleyen zamanda inşaallah bir şey olmaz.Ben olumlu bakmanızı önerdim.İstediğinizi yapmakta özgürsünüz tabi.Müracaat edin yeni araç versinler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ekim 22, 2017, 20:57:43 »
İlerleyen zamanda inşaallah bir şey olmaz.Ben olumlu bakmanızı önerdim.İstediğinizi yapmakta özgürsünüz tabi.Müracaat edin yeni araç versinler.
İlginiz için teşekkür ederim bende yenisini veya paramı vereceklerine inanmıyorum ama elimden geleni de yapmak istiyorum ki benim canım yandıysa başkasınınki de yansın diye...
İmkanı olan delirsin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ekim 22, 2017, 22:55:41 »
Kalın boya daha mı sağlamdır?
Bana sanki taş vuruguna benziyor gibi geldi.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ekim 22, 2017, 23:48:21 »
Kalın boya daha mı sağlamdır?
Bana sanki taş vuruguna benziyor gibi geldi.
Kalın boyadan kastettiğiniz nedir anlayamadım? Taş vuruğu olsa çevresinde de bir sürtünme, çizik olması gerekirdi fakat bunlar sanki pazıl parçası gibi yerinden çıkmış duruyor
İmkanı olan delirsin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 13 kere teşekkür etti
  • 136 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ekim 23, 2017, 00:12:16 »
Aracın boyası narindir, incedir diyebilirsiniz. Doğrudur. Ama cok anormal bir durum gibi gelmedi bana. Yolda önünüzdeki araçlardan taş sıçrayıp vurmuş. Belki vurunca bu hale geldi, belki de daha küçüktü tazyikli su veya başka bir sebepten büyüdü. Bence servise gidin ve rötuş yaptırın. Başka birsey çıkmaz burdan.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '16
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ekim 24, 2017, 12:58:14 »
Pek çok marka araçta karşılaşılabilir bu sorunla. Mercedes'in verniğinin avuç içi kadar kalktığını canlı canlı gözümle gördüm. Genelde taş izi sonrası oluyor. Fazla büyümeden rütuş ile kapatmanızı tavsiye ederim.

Markasını da bu kadar gömmek için can atan forum görmedim. Markalar artık eskisi gibi kalın boya ve vernik atmıyor. Nette bir bakın ne araçlarda var bu sorunlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Ekim 24, 2017, 13:06:23 »
geçmiş olsun öncelikle
bana taş izi gibi geldi bakın resimde bilmiyorum tabi buradan görmek zor ama o boya kalkan yerin hemen yukarısında 2 tane daha küçük taş izi görünüyor gibi kir değilse tabi bu taş izleri çok ufakken sorun olmuyor ama üzerine tazzikli bir su basıldığında kağıt gibi kesip direk boyayı kaldırıyor nokta taş izi deyip geçmeyin bir an önce rötuş yaptırın derim
not : bir arkadaşımda da corolla var sedefli beyaz olduğu için rötuş çok sağlıklı durmuyor maalesef bilginize

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ekim 24, 2017, 13:25:05 »
geçmiş olsun öncelikle
bana taş izi gibi geldi bakın resimde bilmiyorum tabi buradan görmek zor ama o boya kalkan yerin hemen yukarısında 2 tane daha küçük taş izi görünüyor gibi kir değilse tabi bu taş izleri çok ufakken sorun olmuyor ama üzerine tazzikli bir su basıldığında kağıt gibi kesip direk boyayı kaldırıyor nokta taş izi deyip geçmeyin bir an önce rötuş yaptırın derim
not : bir arkadaşımda da corolla var sedefli beyaz olduğu için rötuş çok sağlıklı durmuyor maalesef bilginize

Şu anda maalesef yaptıramam şehir dışındayım ancak bir hafta sonra olur.Rötuş dediğiniz gibi direk kendini belli ediyor arka tamponda var biliyorum.Peki bu iş hep böylemi gidecek ben protech te yaptırmıştım  küçük taş sürtmesine karşı korur demişlerdi görülen o ki hiçbir işe yaramıyor. Rötuş tan sonra boya koruma veya benzeri yaptıracam artık, 5 yıl palio araç kullandım yapmadığım işkence kalmadı araca yaşına uygun sadece güneş yanıkları vardı,toyotanın bu derece narin yapması araçlarını gerçekten çok üzücü...Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim bu arada
İmkanı olan delirsin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 107000
  • Model Yılı: '16
  • 1 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ekim 24, 2017, 13:49:52 »
Pek çok marka araçta karşılaşılabilir bu sorunla. Mercedes'in verniğinin avuç içi kadar kalktığını canlı canlı gözümle gördüm. Genelde taş izi sonrası oluyor. Fazla büyümeden rütuş ile kapatmanızı tavsiye ederim.

Markasını da bu kadar gömmek için can atan forum görmedim. Markalar artık eskisi gibi kalın boya ve vernik atmıyor. Nette bir bakın ne araçlarda var bu sorunlar.

Mesela yeni civic lerde c sütununda göçme sorunu varmış. Ve çukura girmişsinizdir, kullanıcı hatası felan diyolarmış. Bende 60 bin tl verip aldığım sıfır aracımda ilk taş izlerini gördüğümde çok üzülmüştüm. Hatta kaput kilit kancasındaki küfü gösterdim servise bu bişey değil burda zaten boya yok dediler. Bu paslanma ilerlerse dedim ilerlemez dediler. Zaten 12 yıl paslanmazlık garantisi vs vs.. Ama bende takıntı oldu her marka aracın artık kaputuna dikkat ediyor her araçta neredeyse taş izi var. Heleki yol çalışmasından ötürü benim gibi en az 8 ay stabilize yol kullandıysanız taş izi bi yerden sonra normal oluyor. Artık servise gittikçe rötuş attırıyorum napalım böyle olmuşş..  |-\
2016 makyajlı Corolla 1.33 life 2017 çıkışlı..
C.C.li =)
Prins Technomax 09/11/2019

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 13 kere teşekkür etti
  • 136 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ekim 24, 2017, 13:59:30 »
Bu taş vurmalarının tek çaresi seffaf film çektirmek daha bayiden çıkmadan. 2012de sıfır Astra J aldığımda ön kaput tam boy, tampona yarım seffaf film yaptırmıştım daha arabayı çıkarmadan. Zaman geçtikçe filmde birçok nokta şeklinde zedelenme oluştu. Film olmasaydı sonuç sizin gibi olacaktı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ekim 24, 2017, 15:30:31 »
Anlaşılan genel bir sorun olarak duruyor bu problem, yorumlardan yalnız olmadığımı gördüm, bakalım servise götürdüğümde ne çare üretecekler buradan haberdar ederim. Düzeltildikten sonrada şeffaf film veya başka ne varsa deniyeceğiz artık...
İmkanı olan delirsin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ekim 24, 2017, 15:48:36 »
Kalın boyadan kastettiğiniz nedir anlayamadım? Taş vuruğu olsa çevresinde de bir sürtünme, çizik olması gerekirdi fakat bunlar sanki pazıl parçası gibi yerinden çıkmış duruyor
Hasan Bey, servisin kimseye birşey öğrettiği yok. Çok şükür belirli bir seviyede aklımız var ve bazı şeyleri kavrayabilme yetisine sahibiz.

Cümleyi tekrar yazıyorum. Önemli kısmı da sizin için daha koyu yazıyorum. O zaman belki demek istediğimi anlarsınız.

çevre duyarlılığı, geri dönüşüm kolaylığı vs adı altında eski arabalar gibi kalın ve kaliteli boya kullanmıyorlar

Sorumun kaynagı burası idi,
Çünkü yapılan testlere göre kalın boya daha kırılgan oluyor.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new