Gönderen Konu: Sıfır km aracımda boya atması  (Okunma sayısı 17037 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '17
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
Ynt: Sıfır km aracımda boya atması
« Yanıtla #20 : Ekim 24, 2017, 16:11:05 »
Bayiler bu kaput filmine yarım veya tam  ne kadar ücret alıyorlar ve 4-5 senede değiştirsek acaba sök tak araca zarar verirmi.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Ekim 24, 2017, 16:11:05 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Ekim 24, 2017, 18:10:29 »
"Cevre duyarlılığı, geri dönüşüm kolaylığı" bunlar kendinizi teselli etmekten başka birşey değil. Servisler iyi öğretmış toyota kullanıcılarına hep baştan savma sözler. Diger araçlarda niye böyle şeyler cok yok.  Onlar cevreye duyarlı degil mi ? Çevre Kanunları sadece toyotayamı uygulaniyor. Bu sözler kendini teselli etmek adına söylenen sözler. Millet kendince soruyu soruyor "niye boya atıyor" servisin yerine kendini koyup "biz cevreye duyarliyiz, birde geri dönüşümde kolay oluyor" diye cevap verip kendini tatmin ediyor. Geçin bunları.

İşin aslı çevre duyarlılığı konusu gerçek.Sadece bu konuda kriterleri koyanlar firmalar değil devletler. Son senelerde bir çok ülke su bazlı boyayı mecbur tutunca işin rengi değişti.Bu tip boyalar eski boyalar kadar dayanıklı değil maalesef.

Firmalar koyulan çevre kanunlarına uymak zorundalar yoksa kendi keyiflerinden çevreyi koruyoruz bakın diye bir şey yok.Onlara kalsa en ucuz maliyeti hangi boya sağlayacaksa onu kullanırlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 200
  • Model Yılı: '17
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Kasım 01, 2017, 13:31:17 »
5 ayda bunlar olduysa ilerleyen zamanlarda kim bilir neler olur. Ayrıca ben sıfır aldığım araçta neden rötuş yaptırıp görüntüyü bozayım gidip yamalı 2. El alırdım
Sonuna kadar haklısınız. Karşılaştığınız durum gizli ayıp kavramına girer. Derhal ihtarname çekere aracı değiştirme ya da bedel iadesi haklarınızdan birini kullanın. Bu hakları vermezlerse dava açın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Kasım 01, 2017, 19:14:55 »
Yamalı ikinci el ifadesi hiç güzel değil. Zira artık sizin aracınızda yamalı adayı. Hep sıfır kalan araç yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 95000
  • Model Yılı: '15
  • 26 kere teşekkür etti
  • 37 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Kasım 01, 2017, 19:19:16 »
Önce taş çarpıyor sonra basınçlı suyla soyuluyor boya. Taş değer değmez rötüş yapılmalı yoksa oluyor benim araçta da oldu gözümün önünde boya kalktı kendim yıkarken. Ama kalkan yerde taş izi vardı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '09
  • 125 kere teşekkür etti
  • 106 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Kasım 01, 2017, 20:18:21 »
Sonuna kadar haklısınız. Karşılaştığınız durum gizli ayıp kavramına girer. Derhal ihtarname çekere aracı değiştirme ya da bedel iadesi haklarınızdan birini kullanın. Bu hakları vermezlerse dava açın.
Bu aracın ayıplı satışının gerçekleştiğine dair somut delil yok ortada ve şu duruma kolayca kullanıcı hatası diyebilirler ya da taş gelmiş fırça yapmış diyebilirler, hiçbir toyota bilirkişisi de ayıplı olduğunu kabul etmeyecektir. Onlar kabul etmezse iş mahkemeye gider orda da iş biraz şans şu gözüken durumda. Keşke beyfendinin başına gelmeseydi ancak bunun gibi ufak bi şey için risk alıp arabadan soğuyup mahkemeye vermeye değmez, kazanma olasılığı düşük bir dava.
Corolla 1.4 D4D Elegant 2009 Siyah 127.000 km-158.000km
Auris 1.4 D4D Comfort Extra 2012 Beyaz 96.000 km
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Model Yılı: '14
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Kasım 03, 2017, 22:57:00 »
Toyota özellike bu seride boya konusunda sınıfta kaldı aynısı bendede oldu taş sekmesi felan filan hikaye kısmı geçiceksiniz onları. 2005 corsa ile 150bin km şehirdışı yol yaptım bir kere bile taş sekmesinden boya çıkması. araba üretip çevre duyarlılığından bahsedilmeside komik.

Geçen ay ıhh mıhh dediler ama zorlada olsa boyadılar tekrar kaputu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Model Yılı: '12
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #27 : Mart 02, 2019, 22:04:38 »
bugün bende aracımın tavanında yaklaşık 2 cm kadar boyanın kalkmış olduğunu gördüm ve servise gittim. servis bu işin farkında yani boyanın hatalı olduğunun farkında ama buna bir hata veya sorun demek istemiyoruz diyor. çözüm olarak aracın tüm boyasını kaporta sacına kadar sıyırıp komple boyamayı öneriyolarlar. hatta kaporta boya için garanti süresinin 10 yıl olmasına rağmen boya kalkması durumu için bu garanti süresi önemli değil diyor. benim anladığım bu kusurun farkındalar ama her zamanki gibi kusuru kabullenmiyorlar. ikinci çözüm yolları ise sıfır araç alımında indirim yapabilirz deniliyor. bunun içinde tek şart aracın komple boyanmasını kabul etmek. aracı boyayıp veriyolar sonra git sat veya takasa gir. her halukarda zatan eden yine biziz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Mart 02, 2019, 22:58:07 »
boya hatası 2012 modellerde olduğu gibi daha yeni modellerde de tekrarlayabiliyor, anladığım kadarı ile bu nedenle taş izlerini rötuş yaptırmak ve tazyikli su ile aracı yıkamamak en kestirme çözüm.belki ilerde hava yastığı fişek değişimi gibi tüm corollaları da boya için servislere çağırırlar;diyoruz ya tekerine taş değmesin,aman aman boyaya da değmesin.!
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 31000
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Mart 03, 2019, 10:27:36 »
halamin oglu 2016 model sifir peugeot aldi  bir yil gecmisti bize geldiler ayak ustu aracin  on tarafinda beklerken baktim  armanin orda avuc ici kadar boyanin  kalktigini fark etim  neyse servis genel merkez exper derken mahkemelik olduk 2 gun once cuma  gunu arac universitede konturole girdi  bu arada boyanin kalkmadigi  tek bir nokta bile kalmadi kapi esikleri dahil

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Mart 03, 2019, 10:36:43 »
Marka yanında model de veriirse daha faydalı olur.

Geçenlerde başka bir konuda konuşurken gündeme gelmişti, aklıma da bu konu geldi. Metal, cam gibi yüzeylere boyanın sağlıklı bir şekilde tutunabilmesi için bazı ara uygulamalar gerekiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 31000
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Mart 03, 2019, 11:12:31 »
peugeot 208

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 196 kere teşekkür etti
« Yanıtla #32 : Mart 03, 2019, 11:50:32 »
daha öncede forumda tampon boya atması gündeme gelmişti ve astar türü bir yaklaşım yapılmadığını hatırlıyorum.bir sıkıntı var ve bunu çözmeleri gerekiyor ,ab standartlarına uygun su bazlı tabir edilen boyalar ile bu günlerde arabalarda kullanılan metal alaşımların uzun vadeli olmayan bir ilişkisi var ki böyle sorunlar çıkıyor,sonuçta bu bir kimyasal ar-ge konusu olup buna fabrika mühendislerinin ve boya sanayisindeki mühendislerin birlikte çözüm üretmeleri şart.. 
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 36200
  • Model Yılı: '18
  • 11 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Mart 05, 2019, 16:52:43 »
yetkili servise sormuştum izmirde lokal boya yapmıyoruz demişlerdi.
Faydalı: http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=20088.0

Hastaya doktor, savunmaya avukat, uzaya astronot, geri kalan her şey için Endüstri Mühendisi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Mart 05, 2019, 21:44:35 »
Arabayı sulu boyayla boyamışlar herhalde ıslak mendille silsen çıkacak gibi
2018 corolla 1.6 life atiker gold

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #35 : Nisan 10, 2019, 20:02:56 »
2012 kar beyazı hatasız corollam yer yer boya atmaya başladı..bu seride bi sorun var..boyacıya götürdüm.abi bunun altı parlak dedi mat olması gerekirken..toyota komple boyatma kararı verdi.eee değer kaybı nerde ...yok!!!! eee ben o astarı atmayı unutan robotu.........   >:(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Nisan 10, 2019, 20:47:41 »
2012 kar beyazı hatasız corollam yer yer boya atmaya başladı..bu seride bi sorun var..boyacıya götürdüm.abi bunun altı parlak dedi mat olması gerekirken..toyota komple boyatma kararı verdi.eee değer kaybı nerde ...yok!!!! eee ben o astarı atmayı unutan robotu.........   >:(

Hocam değer kaybı olmaz ki kaza vs sebeplerle değil fabrikanın hatası sebebiyle boyanacak aracınız.Satarken durumu açıklarsınız zaten size faturada verirler.Muhtemelen bütün boyayı kazıyıp aracı saça kadar indirecekler sonrasında sıfırdan boyanacak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 196 kere teşekkür etti
« Yanıtla #37 : Nisan 10, 2019, 23:08:07 »
Madem toyota bu arabayı baştan boyayacak,bırakın boyasınlar,adam gibi astar atar boyarlar,değer kaybını sonra düşünün,böyle satmaya kalkınca da değer kaybı olabilir,hiç olmazsa pırıl pırıl bir arabanız olur.Canınız sağ olsun gerisini fazla umursamayın.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Nisan 27, 2019, 21:03:50 »
Değer kaybı olmayabilir şöyle ki expertizler boya kalınlığı ölçme makinesiyle boyayı ölçüp boyalı olup olmadığına karar veriyorlar eğer hazır boya kazınıp yeniden fabrikasyon boyanırsa muhtemelen boya kalınlığı ideal değerler arasında kalacaktır sanırım, bir tane n11 den aliexpress (9$) den ucuz yollu boya ölçme makinesi alıp şuanki değerini ölçün benim corolla 0.6 çıkıyor ama bildiğim kadarıyla 1.5 e kadar normal kabul ediliyor burda önemli nokta her tarafının aynı kalınlıkta olması yani tamamen sıyırıp yeniden boya attılar diyelim tavanın değişik noktalarından ölçünce hepsinden 1 civarı çıktı bir yeri farklı çıktı veya kapıları ölçtünüz farklı çıktı ozaman orası sonradan boyanmış denebilir, yani heryerde boya kalınlığı aynı olmalı, bir de alttaki boya kazınmadan astar boya atarlarsa değer yüksek çıkabilir onu da iyi öğrenmek gerek, benimkisi tabiki tahmini boya ustası değilim
https://m.tr.aliexpress.com/item/32930576167.html?spm=a2g0n.orderlist-amp.item.32930576167&aff_trace_key=a1ffd417d1c046a78d8fae8ab2d6fe6d-1555509483530-01364-hbH1Nkk&aff_platform=msite&m_page_id=6021amp-yPkRF5in_0jqw35SfpV8Vw1556388474547
2018 corolla 1.6 life atiker gold

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #39 : Temmuz 05, 2019, 14:11:41 »
selam , geçen sene benim 12 model toyotamda tavanda aynısı oldu.boyacıya rutuş at dedim yapamadı.boyanın altı mat olması gerektiğini bunun parlak olduğunu servise götürmemi söyledi.tabi servise sonra Toyota müşteri temsilcisi aradı.boyanacağını değer kaybını ise sıfır araç aldığımda özel indirimle hallederiz dediler.yapmadım çektim tepeye siyah folyoyu 6 ay daha gezdim.bu seferde depo kapağı boya attı.daha öncede kapı direklerinden atmıştı.bence o seride bi fabrikasyon arızası var.en son dedim boyayın.bana geldi özel sıfır hibrit en fulü.20 gün bindim buna.tabi 1,8 motor olduğundan şehirler arası belimi büktü diselde 200 yaktığım yere bu hibrit 400 yaktı.ama keyfi süperrr.mülayim insanların aracı..şehir içi bisiklet sürmeyi bıraktım heryere bunla gittim.neyse reklamı bırakalım.boyattım 1,4 diselimi krallar gibi biniyorum.istediğim boyayıda boyacağımı söylediler ama kapı içleri taksiler gibi farklı renk olur dediler.tek pişmanlığım keşke sedef beyaz veya türleri boyatsaydım.birde comfort modeli olduğundan direklerini siyaha boyatabilirdim unuttum.türkiye harici diğer ülkelerde boyalı araba veya kapısı değişmiş arabanın fiyatı hiç boyasız arabadan daha yüksektir.çünkü yeni boyalı kapısı daha yeni takıldı,sistem bu..ama maalesef türkiyede durum böyle.tabi türkiyede bunu fırsata çevirenler var.arabanın motoru güzel altı üstü güzel.komple boyalı arabayı 20 30 aşağıya alıp binerken rutuş boyaya burun kıvıranlar aynı paraya clio biniyorlar.şimdi ben aracımı on lira aşağıya vericem mecburen.kazasız hasarsız kayıtsız