Gönderen Konu: Sizin Corolla'dan Böyle Bir Ses Geliyor Mu ?  (Okunma sayısı 14022 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB-
  • Model Yılı: '14
  • 13 kere teşekkür edildi
Sizin Corolla'dan Böyle Bir Ses Geliyor Mu ?
« : Eylül 21, 2017, 13:08:22 »
Merhaba,

Bahsettiğim sesi sürücü camını açtığımda duyuyorum ama kesinlikle ön mü arka mı anlayamıyorum.

Bu ses yüksek hızlarda ya da düşük hızlarda olmuyor. Frene basınca da olmuyor. Şöyle 50 km/h hıza çıktığınızı düşünün ve ondan sonra arabanın kendi kendine yavaşlamasını sağlayın. Frene basmayın.

Bu ses özellikle dar bir sokaktan geçerken duyuluyor çünkü yandaki duvarlardan arabalardan vs yankı yapıyor. Yoksa otoyolda falan duyamıyorsunuz.

Sesin videosunu çekmeye çalışacağım, ama ben çekene kadar şu videoya göz atın. Buradaki gibi abartılı bir ses yok. Ama ses aynı bu şekilde. Biraz da böyle "arabanın kendi mekanizması" sesi gibi geliyor yani doğal geliyor kulağıma.

0.27 saniye ile 0.30 da adamın tekeri eliyle çevirdiği kısım.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S Touch

Toyota Club Türkiye

Sizin Corolla'dan Böyle Bir Ses Geliyor Mu ?
« : Eylül 21, 2017, 13:08:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 600
  • Model Yılı: '17
Ynt: Sizin Corolla'dan Böyle Bir Ses Geliyor Mu ?
« Yanıtla #1 : Eylül 21, 2017, 13:35:30 »
Merhaba bende 1 hafta önce 1.33 life aldım sıfır, dediğiniz gibi araba viteste gaza basmadan giderken biraz uğultu sesi geliyor yeni olmasına yordum olayı ama 1000 bakımında servise bildirecegim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #2 : Eylül 21, 2017, 16:46:09 »
Abdullah Bey aracınız hayırlı olsun kazasız belasız kullanın benimki 43 bin küsür kmye geldi. Kesinlikle sesi içerde duymuyorum. Herhangi bir performans etkisi yok. Dışardan ancak kafamı uzatırsam ve bahsettigim gibi dar sokaklardan gecerken duyuyorum. Arabalardan duvarlardan ses yansıyınca.

Sesi tam olarak anladınız değil mi ? Videoya bakınız. Çocukluğumuzda içi boş toplar vardı metalden. Icine bilye attip bilyeyi içinde döndürdüğünüzde çıkardı. Nasıl anlatcağımı da bilemedim. Videodaki sesin daha azı böyle makinanın kendi aksamının sesi gibi ama bilemedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #3 : Eylül 22, 2017, 19:00:45 »
Merhaba,

Bu sesi yeni 0km aldığım aracımda ben de yaşadım. Hemen farketmemiştim, 400 KM civarı sessiz bir sokakta dikkatimi çekti. Öncesinde ne olduğunu biliyordum ama taş toz vs. sıkışması varsa diye tazyikli suyla da yıkatmıştım. 1000 bakımına kadar beklemedim zira bayramda yolculuk yapma ihtimali vardı, hemen servise gittim.

Usta dinledi normal dedi, ilk defa araç sahibi olmadığım için çok bulduğumu söyledim, gönlüm olsun diye fren plakalarını tornavidayla açtırdı ama ben sembolik olduğunu düşünüyorum. Çünkü kesilmedi.

1000 bakımında bu sefer iş emrine de yazdırdım. Araç çıkınca test edildi bakıldı bir sorun yok dendi. Ses devam ediyor. Frenlemeye ve yakıta bir etkisi yok ama eminim ki ileride disk değişimi olacak.

Servis de Haliç Kar. Güvenimi de kaybettiler ilk denemede.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 40000
  • 3 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 22, 2017, 22:54:20 »
Bu ses benim arabada da var. Sanki metal bir çubukla yere surtuyormus gibi bir ses. Bir sorun yok suan için.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '16
  • 15 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Eylül 23, 2017, 01:07:43 »
Öncelikle merhabalar herkese. Ben de bu ses konularından muzdaribim. 2016 yeni kasa 27 binde corollam var. Araç kaymak asfalt dışında her yerde camlardan ve ön konsoldan da var sanki deli zangıtılar geliyor sürekli bi de en garibi virajlı ya da az da olsa bozuk taş döşeme yollarda arka taraftan nerden geldiğini kestiremedim tık-tık ses geliyor genellikle iki tık olarak geliyor ses sanki farları direksiyon kolundan açarken çıkan ses gibi bi ses.Araç kazasız da ama çözemedim bu sesleri bi türlü...  Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaş varsa paylaşırsa memnun kalırım• Teşekkürler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
Ynt: Sizin Corolla\\\'dan Böyle Bir Ses Geliyor Mu ?
« Yanıtla #6 : Eylül 23, 2017, 01:27:59 »
Merhaba,

Bu sesi yeni 0km aldığım aracımda ben de yaşadım. Hemen farketmemiştim, 400 KM civarı sessiz bir sokakta dikkatimi çekti. Öncesinde ne olduğunu biliyordum ama taş toz vs. sıkışması varsa diye tazyikli suyla da yıkatmıştım. 1000 bakımına kadar beklemedim zira bayramda yolculuk yapma ihtimali vardı, hemen servise gittim.

Usta dinledi normal dedi, ilk defa araç sahibi olmadığım için çok bulduğumu söyledim, gönlüm olsun diye fren plakalarını tornavidayla açtırdı ama ben sembolik olduğunu düşünüyorum. Çünkü kesilmedi.

1000 bakımında bu sefer iş emrine de yazdırdım. Araç çıkınca test edildi bakıldı bir sorun yok dendi. Ses devam ediyor. Frenlemeye ve yakıta bir etkisi yok ama eminim ki ileride disk değişimi olacak.

Servis de Haliç Kar. Güvenimi de kaybettiler ilk denemede.

Evet Emre Bey, dediğimiz gibi yakıt, performans vs herhangi bir etkisi yok. Ben de sıfır aldım araba 43 bin kusur km'de, mekanizma sesi oluyor gibi herhangi bir problem yasatmadi ama iste insan duydukca merak ediyor. Baska bir 2014 cikisli Corolla gecse de elime surup baksam diyorum ama tanıdık kimsede yok.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 23, 2017, 01:29:18
Bu ses benim arabada da var. Sanki metal bir çubukla yere surtuyormus gibi bir ses. Bir sorun yok suan için.

Doğru bir benzetme yapmışsınız Gökhan Bey. Sanki bahçe toprağı düzenlemede kullanılan tırmık aletini betona sürte sürte yürüdüğünüzde çıkan ses gibi.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 23, 2017, 01:33:57
Öncelikle merhabalar herkese. Ben de bu ses konularından muzdaribim. 2016 yeni kasa 27 binde corollam var. Araç kaymak asfalt dışında her yerde camlardan ve ön konsoldan da var sanki deli zangıtılar geliyor sürekli bi de en garibi virajlı ya da az da olsa bozuk taş döşeme yollarda arka taraftan nerden geldiğini kestiremedim tık-tık ses geliyor genellikle iki tık olarak geliyor ses sanki farları direksiyon kolundan açarken çıkan ses gibi bi ses.Araç kazasız da ama çözemedim bu sesleri bi türlü...  Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaş varsa paylaşırsa memnun kalırım• Teşekkürler...

Yunus Bey, yollarımız çok kötü olduğu ve sıcaklık farkları olduğu için mekanik gevremeler oluyor. Ben arada ön konsola patlatıyorum bir tokat susuyor. Dikkat ettim bu sesler klima açtıktan bir süre sonra yani soğuma başladıktan sonra oluyor ya da arabayı sürekli su akan çesmelerin altından gecirirseniz (bizim buralarda yol kenari restoranlarin onunde surekli akan fiskiyeler olur arabayi altindan geçirir söyle bir hararetini tozunu falan aldirir devam edersiniz yola). Bu da sicaklik farkini gösteriyor. Ortada yer alan havalandırma kanallarının tam ortasında yani iki dikdortgen deligin ust kisminda (sizde yuvarlak olabilir yeni kasaysa) konsolu aşagı dogru bastirin hafifce, sesin kesildigini göreceksiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 13 kere teşekkür etti
  • 136 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Eylül 23, 2017, 02:02:51 »
2010 yılında 2008 model Aurisim vardı, bahsettiğiniz sesin aynısı vardı. Camı açıp kafayı uzatınca duyardım. Hatta yol kenarında yürüyen bazı insanlar da bakardı dikkatlerini çekerse. Yıl olmuş 2017 hala aynı sey...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 26 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Eylül 23, 2017, 03:47:56 »
bende de var aynı ses sorun yok dedi servis.
2015 COROLLA ADVENCE
2005 YARİS SOL A/T

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 23, 2017, 16:29:14 »
2014 1.33 sahibiyim. Aracım 11000 Km'de ve aynı ses bende de mevcut. Özellikle dar sokaklarda duvardan yansıyınca çok daha net geliyor sürtünme sesi. Hatta daha da ileri giderek, boş bir sokakta 15-20 metreliğine kontağı kapattım o zamanki ruh halimi anlatamam... Gelelim olayın servis boyutuna; Hem Nataş hem de Alj Çekmeköy'de 4 farklı sefer test sürüşü yaptık. 4 usta da sorun yok normal dedi.. Son seferde denk geldiğim usta, "Aracınız 3 yaşına rağmen çok düşük kilometrede, bu da çok kullanmıyorsunuz demektir. Balatalarda ve disklerde yatmaktan dolayı ufak pütürler olmuştur, daha çok kullanın aracı dedi !!! Bayramda Edirne'ye gidip geldim günü birlik yine ses vardı.. Dolayısıyla ben de sorun olmadığına zorlukla da olsa inanmak zorunda kaldım. Zaten kış geliyor, camı da açmayız nasıl olsa :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #10 : Eylül 23, 2017, 19:03:04 »
0 km aldim 2 hafta önce fark ettimki 50-70 km arasi  viteste veya boşta bir uğultu sesi var camlar kapali olsada  geliyor pazartesi 1000 bakiminda dile getireceğim bakalim ne diyecekler muhtemelen normal diyecekler ama hayirlisi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Eylül 23, 2017, 21:06:27 »
Uğultu, kanımca lastiklerin sert yapısından kaynaklanıyor. Ancak benim paylaşımda bulunduğum konu, konu içinde bahsi geçen metal sürtmesine benzeyen ses.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
Ynt: Sizin Corolla\\\\\\\'dan Böyle Bir Ses Geliyor Mu ?
« Yanıtla #12 : Eylül 23, 2017, 22:19:25 »
2010 yılında 2008 model Aurisim vardı, bahsettiğiniz sesin aynısı vardı. Camı açıp kafayı uzatınca duyardım. Hatta yol kenarında yürüyen bazı insanlar da bakardı dikkatlerini çekerse. Yıl olmuş 2017 hala aynı sey...

İlginç bir durum Faruk Bey. Görülen o ki, bu herhangi bir şekilde performans etkisi olmayan ya da arıza teşkil etmeyen üretime has bir durum.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 23, 2017, 22:20:32
bende de var aynı ses sorun yok dedi servis.

Buradaki yorumlardan da gördüğüm kadarıyla doğal bir durummuş Uğur Bey. Insan bilmeyince merak edip soruyor.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 23, 2017, 22:21:59
2014 1.33 sahibiyim. Aracım 11000 Km'de ve aynı ses bende de mevcut. Özellikle dar sokaklarda duvardan yansıyınca çok daha net geliyor sürtünme sesi. Hatta daha da ileri giderek, boş bir sokakta 15-20 metreliğine kontağı kapattım o zamanki ruh halimi anlatamam... Gelelim olayın servis boyutuna; Hem Nataş hem de Alj Çekmeköy'de 4 farklı sefer test sürüşü yaptık. 4 usta da sorun yok normal dedi.. Son seferde denk geldiğim usta, "Aracınız 3 yaşına rağmen çok düşük kilometrede, bu da çok kullanmıyorsunuz demektir. Balatalarda ve disklerde yatmaktan dolayı ufak pütürler olmuştur, daha çok kullanın aracı dedi !!! Bayramda Edirne'ye gidip geldim günü birlik yine ses vardı.. Dolayısıyla ben de sorun olmadığına zorlukla da olsa inanmak zorunda kaldım. Zaten kış geliyor, camı da açmayız nasıl olsa :)

Evet Bülent Bey fazla da kafaya takmamak lazım demek ki. Ben biraz takarım kafamı. Camı kapatalım en iyisi :) Benim araç 43 binlerde. Yani durum değişmiyor.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 23, 2017, 22:23:48
0 km aldim 2 hafta önce fark ettimki 50-70 km arasi  viteste veya boşta bir uğultu sesi var camlar kapali olsada  geliyor pazartesi 1000 bakiminda dile getireceğim bakalim ne diyecekler muhtemelen normal diyecekler ama hayirlisi.

Evet Abdullah Bey yüzde doksan normal der servisler. Ancak çok iyi bu işten anlayan bir usta olursa serviste belki. Benim bahsettiğim ses uğultu değil sizinki araç yeni olduğundan lastiğin henüz aşınmaması olabilir ama daha bilgili arkadaşlar daha iyi bir yorum yapacaklardır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '15
« Yanıtla #13 : Eylül 23, 2017, 22:27:42 »
2015 30.000 km corollamda da aynı ses var. Özellikle diğer toyotalara da dikkat ettim ve %99 da kesinlikle bu ses var. ister 1996 ister 2017 olsun TOYOTA' da bu ses kesinlikle var. Gözünü kapatsan bu sesle nerde olursan ol toyota olduğunu anlarsın yani. Evet performansta falan sıkıntı yokta, sonuçta sıfır lüks bir araca biniyorsun. Dışarda herkes duyuyor bu sesi. Ve rezillik yani tamamen. Bisikletlerden motorsikletlerden gelmiyor ya bu ses.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #14 : Eylül 25, 2017, 13:41:33 »
uğultu sesi için bugün 1000 bakımına gittim Antalya Bakırcılardaki usta ile test sürüşüne çıktık, ustada sesi fark etti ve bana sesin diferansiyelden geldiğini söyledi konuyla ilgili toyota ile görüşüp bana geri döneceklermiş hayırlısı bakalım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Toyota
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '21
  • 12 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ekim 02, 2017, 22:12:49 »
benim kışlık Run Flat lastiklerimdenbuna benzer ses geliyordu , lastkilkere kadar heryere bakmıştık , en son lastik yeri dğeiştirince sesde yer değiştirdi. Sizde balata temizleyici ile temizleyin bunu sizde yapabilirisiniz, sonuca göre hareket edersiniiz.
Azdan Az , Çoktan çok gider...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 10000
  • Model Yılı: '11
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Ekim 02, 2017, 23:46:20 »
Alıntı
Bu ses yüksek hızlarda ya da düşük hızlarda olmuyor. Frene basınca da olmuyor. Şöyle 50 km/h hıza çıktığınızı düşünün ve ondan sonra arabanın kendi kendine yavaşlamasını sağlayın. Frene basmayın.

Buna ek olarak, uzun yol yaptığınızda, yolda giderken muhtemelen bir ıslık sesi duymaya başlayacaksınız ...  :hoş:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
Ynt: Sizin Corolla\'dan Böyle Bir Ses Geliyor Mu ?
« Yanıtla #17 : Ekim 22, 2017, 00:02:35 »

Buna ek olarak, uzun yol yaptığınızda, yolda giderken muhtemelen bir ıslık sesi duymaya başlayacaksınız ...  :hoş:

Engin Bey dediğiniz ıslık sesini İzmir Muğla yolunda hep aynı noktadan geçerken duyuyorum. Bu da biraz cins bir durum tabi ki (:

Mesaj Birleştirildi: Ekim 22, 2017, 00:03:12
benim kışlık Run Flat lastiklerimdenbuna benzer ses geliyordu , lastkilkere kadar heryere bakmıştık , en son lastik yeri dğeiştirince sesde yer değiştirdi. Sizde balata temizleyici ile temizleyin bunu sizde yapabilirisiniz, sonuca göre hareket edersiniiz.

Serdar Bey balata temizleyiciyi kullandığımda da aynı durum söz konusu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 165000
  • Model Yılı: '12
  • 2 kere teşekkür etti
  • 20 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ekim 22, 2017, 09:05:33 »
Bana bu ses yukarıda bir ustanın dediği gibi disk ve balatalardan geliyormuş gibi geliyor. Sürüş sırasında balatalar disklerden fazla uzaklaşmadığı için ufak bir sürtme olur. Ancak Toyotalarda sebebini anlamadığım bir şekilde bu ses sürekli ve rahatsız edici seviyelerde.

Size tavsiyem sesi dinlerken ayağınızla çok hafif bir şekilde fren pedalına dokunmanız. Ses kesiliyorsa balata ve disklerden gelen sesle karşı karşıyasınız.

Yeni disk ve balata sesi kesiyor ancak kısa bir süre sonra tekrar oluşuyor.

Bu sese karşı önlem olarak Toyota Prius için bir TSB yayınladı. Buna göre balataların arkasına ek bir plaka ( anti squeal shims) konarak ses azaltılıyor. Yani Toyota bu sesin farkında ama sadece bazı araçlar için çözüm sunuyor.
2010 Prius GEN III     (2012 -        )
2009 Prius GEN II      (2015 - 2021)
2012 Auris I Hybrid    (2022 - 2023)
2017 Verso 1.8 MD+LPG (2022 -    )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '16
  • 22 kere teşekkür etti
  • 112 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ekim 22, 2017, 14:50:56 »
Sesten dolayı balatalar garantiden değişti. Şimdi de tam durma sırasında ciyaklıyor. Garip bir çözümsüzlük içindeyim.
2009-2012 Auris Comfort Extra LS 1.6-132PS Valvematic
2012-2016 Corolla Comfort Extra 1.4 D-4D 90 PS
2016 - Corolla Premium Navi High 1.4 D-4D 90 PS