Gönderen Konu: Sizin Corolla'dan Böyle Bir Ses Geliyor Mu ?  (Okunma sayısı 13979 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB-
  • Model Yılı: '14
  • 13 kere teşekkür edildi
Ynt: Sizin Corolla\'dan Böyle Bir Ses Geliyor Mu ?
« Yanıtla #20 : Ekim 22, 2017, 18:42:48 »
Bana bu ses yukarıda bir ustanın dediği gibi disk ve balatalardan geliyormuş gibi geliyor. Sürüş sırasında balatalar disklerden fazla uzaklaşmadığı için ufak bir sürtme olur. Ancak Toyotalarda sebebini anlamadığım bir şekilde bu ses sürekli ve rahatsız edici seviyelerde.

Size tavsiyem sesi dinlerken ayağınızla çok hafif bir şekilde fren pedalına dokunmanız. Ses kesiliyorsa balata ve disklerden gelen sesle karşı karşıyasınız.

Yeni disk ve balata sesi kesiyor ancak kısa bir süre sonra tekrar oluşuyor.

Bu sese karşı önlem olarak Toyota Prius için bir TSB yayınladı. Buna göre balataların arkasına ek bir plaka ( anti squeal shims) konarak ses azaltılıyor. Yani Toyota bu sesin farkında ama sadece bazı araçlar için çözüm sunuyor.

Ali Bey, herhangi bir Toyota yetkili servisine gidip "anti squeal shims" parçası desem, suratıma nasıl bakacaklarını az çok tahmin edebiliyorum.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 22, 2017, 18:44:06
Sesten dolayı balatalar garantiden değişti. Şimdi de tam durma sırasında ciyaklıyor. Garip bir çözümsüzlük içindeyim.

Hasan Bey balatalar değiştikten sonra bir 500 km yapın, mümkünse uzun yol yapın sonrasında o durma sırasında gelen ciyaklama kesilecektir. Ama tekrar şehir içine başlayınca tekrar başlar.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S Touch

Toyota Club Türkiye

Ynt: Sizin Corolla\'dan Böyle Bir Ses Geliyor Mu ?
« Yanıtla #20 : Ekim 22, 2017, 18:42:48 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Ynt: Sizin Corolla'dan Böyle Bir Ses Geliyor Mu ?
« Yanıtla #21 : Ekim 25, 2017, 20:41:44 »
Aynısı benim aracımda var İzmir Borovalı ya götürdüm aracı hiç lifte bile almadan normal bu ses dar sokaktan geçerken olur bütün toyotalarda oluyor bu diyerek geçiştirmeye çalıştı daha öncede Toyota kullandığımı şuanda hali hazırda bir corollam daha olduğunu söylediğimde ise araç kirlenmiş tozdan dolayı yapıyordur dediler. Daha sonra aracı yıkatıp dinledim ses kesildi ama yıkamadan sonra toz geldiği anda tekrar başlıyor ses benim araçta çok enteresan bir şekilde. Ama şunu net olarak söylemek gerekirse Toyota servisleri kadar kalitesiz baştan savma iş yapan başka bir servis görmedim.ne sorun çıksa bütün corollalarda var bunlar normal vs diyerek geçiştirmeye çalışıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB-
  • Model Yılı: '14
« Yanıtla #22 : Ekim 26, 2017, 03:28:26 »
Aynısı benim aracımda var İzmir Borovalı ya götürdüm aracı hiç lifte bile almadan normal bu ses dar sokaktan geçerken olur bütün toyotalarda oluyor bu diyerek geçiştirmeye çalıştı daha öncede Toyota kullandığımı şuanda hali hazırda bir corollam daha olduğunu söylediğimde ise araç kirlenmiş tozdan dolayı yapıyordur dediler. Daha sonra aracı yıkatıp dinledim ses kesildi ama yıkamadan sonra toz geldiği anda tekrar başlıyor ses benim araçta çok enteresan bir şekilde. Ama şunu net olarak söylemek gerekirse Toyota servisleri kadar kalitesiz baştan savma iş yapan başka bir servis görmedim.ne sorun çıksa bütün corollalarda var bunlar normal vs diyerek geçiştirmeye çalışıyorlar.

Egemen Bey, borovalı'ya çok gittim İzmir'de yaşadığım için. Tamamen haklısınız. Havalardan geçilmez, sanırsınız herkes atom mühendisi. Ama Allah Muğla Yatu Toyota'ya düşürmesin. Bu konuyu çok önceden açmıştım, artık ne yapalım dedik kabullendik.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S Touch

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • corollaaa
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 48888
  • Model Yılı: '13
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #23 : Ekim 26, 2017, 09:38:59 »
o ses bendende geliyordu ön ve arka balataları değişince kesildi...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Ekim 26, 2017, 10:17:54 »
Egemen Bey, borovalı'ya çok gittim İzmir'de yaşadığım için. Tamamen haklısınız. Havalardan geçilmez, sanırsınız herkes atom mühendisi. Ama Allah Muğla Yatu Toyota'ya düşürmesin. Bu konuyu çok önceden açmıştım, artık ne yapalım dedik kabullendik.

gerçekten insanı Toyota markasından soğutuyorlar Borovalı'da. Çok fazla araba değiştirdim hiç birinin yetkili servisinde böyle bir şeyle karşılaşmadım. Bakım geldiğinde Tokullar'a götürmeyi düşünüyorum Borovalı'nın yaklaşımı yüzünden umarım Tokullarda da bu şekilde yaklaşımları olmaz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • .
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 18000
  • Model Yılı: '13
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Ekim 27, 2017, 17:11:00 »
Merhaba,

Bahsettiğim sesi sürücü camını açtığımda duyuyorum ama kesinlikle ön mü arka mı anlayamıyorum.

Bu ses yüksek hızlarda ya da düşük hızlarda olmuyor. Frene basınca da olmuyor. Şöyle 50 km/h hıza çıktığınızı düşünün ve ondan sonra arabanın kendi kendine yavaşlamasını sağlayın. Frene basmayın.

Bu ses özellikle dar bir sokaktan geçerken duyuluyor çünkü yandaki duvarlardan arabalardan vs yankı yapıyor. Yoksa otoyolda falan duyamıyorsunuz.

Sesin videosunu çekmeye çalışacağım, ama ben çekene kadar şu videoya göz atın. Buradaki gibi abartılı bir ses yok. Ama ses aynı bu şekilde. Biraz da böyle "arabanın kendi mekanizması" sesi gibi geliyor yani doğal geliyor kulağıma.

0.27 saniye ile 0.30 da adamın tekeri eliyle çevirdiği kısım.
Merhaba Tevfik Bey ben de bu sesi alıyorum. Servise gittim ve diğer yorumlarda arkadaşlara söyledikleri gibi sesin normal olduğunu söylediler. Böyle büyük bir markanın servisinin böyle bir açıklama yapması TOYOTA ya olan güvencimi yitirmeme sebep oldu. Aynı açıklamayı camlardan ilk açılımda ve yarım açıkken kapı kapanmalarda gelen ses için de söylemişlerdi. Müşterileri çaresiz bırakıyorlar. Yüksek meblağlarda paralar ödeyerek aldığımız araçlar kuş grubu araçlar gibi ses çıkarıyor. Ayrıca aracımı aldığımdan beri kusurlu olarak kabul ettikleri, ÖN FARLAR, TOUCH MM sistemi ve FREN BALATALARI servisçe değiştirildi. Allah'tan bunlarda hatalarını kabul ettiler. İlk kez TOYOTA marka bir araç sahibi oldum. Bir daha TOYOTA tercih etmeyeceğim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '16
« Yanıtla #26 : Ekim 29, 2017, 16:58:54 »
Merhabalar , ben de 2016 auris sahibiyim ve bu ses bende de mevcut, arka iki tekerden de geliyor özellikle düşük hızlarda giderken ve sadece cam açıkken duyuluyor. Paylaştığım video aracıma ait olup serviste izlettiğimde bana da bir sorun olmadığını söylediler. Ben de tatmin olmamıştım.

https://youtu.be/RebDZ9msGdQ

Ayrıca ön tarafta yüksek hızda giderken özellikle uzun yolda ötme sesi geliyordu. Frene basınca ses kesiliyor sonra yeniden başlıyordu.Ankara Toyan'da garanti kapsamında balataları ,yeni ızgaralı balatalar varmış, onlarla değiştirdiler öndeki ıslık sesi şimdilik kesildi. Fakat arkaya bir çözüm bulamadık.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 668 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Ekim 29, 2017, 20:47:30 »
benim arabadan da geliyor. sürtme sesi içeriye kadar geliyor. diskler ısınıncaya kadar sürekli duyuyorum. ben disk ve balataları değiştirdim ama ses değişmedi. aslında fren hidroliğini ve boruları da değiştirdim fakat tahmin ediyorum fren merkezi tam bırakmıyor. yani balata diske sürtecek mesafede duruyor ve geri gidemiyor.

belki merkezleri temizlemek , sonra yağlamak iş görebilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Eskişehirdir benim memleketim
  • Model Yılı: '17
  • 4 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Kasım 01, 2017, 11:07:35 »
aynı ses benim 7000 km corollada var ama hız hemen hareket edince degil yuksek devirde belli bir süre gidince oluyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 200
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Kasım 01, 2017, 13:07:32 »
Merhaba bende 1 hafta önce 1.33 life aldım sıfır, dediğiniz gibi araba viteste gaza basmadan giderken biraz uğultu sesi geliyor yeni olmasına yordum olayı ama 1000 bakımında servise bildirecegim

Ben temmuzda aldım aynı araçtan. Bende de vitesteyken gazdan ayağı çekince üflemeye benzer bir ses geliyor. İhtarname çektim aracı değiştirmek için reddettiler. 5 avukatla görüştüm hepsinin ortak görüşü: Dava açmalıyız. Ben şimdi dava açmaya hazırlanıyorum. Bu apaçık bir ayılı maldır. Şanzıman ayıbıdır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Eskişehirdir benim memleketim
  • 4 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Kasım 02, 2017, 16:42:32 »
sen bu olaya hangi hızda yaşıyorsun 80-90 km ile giderke degil ama otobanlarda 110-120 km e hıza cıkıpta gaz kesince oluyor.
Benim corolla otomatik vites bu arada

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #31 : Kasım 03, 2017, 10:54:14 »
merhaba; bende Antalyada yım, bende de 1,33 Lişfe var sıfır aldım :).....
uğultuya en son olarak ne dediler,Bakırcılar dan dönüş oldu mu..
teşekkür

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Kilometre: 40000
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Kasım 03, 2017, 12:31:33 »
Arkadaşlar binmiş olduğumuz bu araçlar aslında 5 kinetik mobilet değerindedir, daha yüksek kalite beklememeliyiz.

Fakat bir yazımda belirttiğim gibi, ne hikmetse Toyota donanım ve kalitede geri yönlü hareket etmeye başladı.

Diğer japonlar ve avrupalılar dünyayı kirletmeye devam ederken, neden sadece toyota fren balatalarında asbest kullanımından vazgeçer? sonrada bu güzel araçlardan böyle acayip sesler çıkarttırır?

Piyasaya sunulan balatalarda zaten orjinalllerinden daha az asbest vardır, bu sebeple dışardan balata kullanmakda çözüm değildir.

Çözüm: Forumumuzdan Temservis @Ufuk Sönmez (16363) arkadaşımız Corolla/Auris ön - arka balatalar için Anti Squeal Spring tedarik edecek, sizlerde ondan alarak sorunlarınızdan kurtulacaksınız.

Montajı çok basittir.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Kasım 03, 2017, 12:47:38 »
Arkadaşlar binmiş olduğumuz bu araçlar aslında 5 kinetik mobilet değerindedir, daha yüksek kalite beklememeliyiz.

Fakat bir yazımda belirttiğim gibi, ne hikmetse Toyota donanım ve kalitede geri yönlü hareket etmeye başladı.

Diğer japonlar ve avrupalılar dünyayı kirletmeye devam ederken, neden sadece toyota fren balatalarında asbest kullanımından vazgeçer? sonrada bu güzel araçlardan böyle acayip sesler çıkarttırır?

Piyasaya sunulan balatalarda zaten orjinalllerinden daha az asbest vardır, bu sebeple dışardan balata kullanmakda çözüm değildir.

Çözüm: Forumumuzdan Temservis @Ufuk Sönmez (16363) arkadaşımız Corolla/Auris ön - arka balatalar için Anti Squeal Spring tedarik edecek, sizlerde ondan alarak sorunlarınızdan kurtulacaksınız.

Montajı çok basittir.

Anti Squeal Spring stoklarımızda sürekli mevcut, lakin avrupa üretimi fren sistemi balatalarında bu yayın takıldığı orijinal delikler mevcut değil, "backplate'e delikleri ben açarım" diyen buyursun alsın :) diğer şekilde montajı riskli, balata ve disk arasına girmesi halinde kaza sebebiyeti olabilir.

Aslında sorunun çözüldüğü bir OEM ürün mevcut, lakin ülkemizde fiyatı sebebi ile şu an sadece bazı garanti onarımlarında kullanılıyor, Japon aftermarket ürünlerinde ise bahsedilen sorunlar mevcut değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '18
  • 10 kere teşekkür etti
« Yanıtla #34 : Nisan 30, 2019, 17:43:50 »
2018 corollada aynı ses var şimdi googlede arattım bu konu çıktı demekki sıtandart bir ses neyse içim rahatladı biraz
2018 corolla 1.6 life atiker gold

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 60
  • 5 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Nisan 30, 2019, 19:14:55 »
Cam açıkken dar sokaklardan duvar yakınlarından ve alt geçitlerden geçerken tüm arabalarda o ses gelir.Yalnız bende 2018 13000 km de corolla var.Cam kapalıyken  hızlı ve  yavaş farketmiyor uğultu sesi geliyor.Aldım alalı bu ses beni deli ediyor ama elimden bir şey gelmiyor. Corolla larda ses sorunu sanırım kronik .Bana göre yalıtım çok zayıf.
Olduğu Kadar Olmadığı Kader.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
« Yanıtla #36 : Nisan 30, 2019, 20:24:02 »
Uğultu sesi teker sesimi bilemiyorum ama diğer ses tüm arabalarda yok bayağı metal sürtünme sesi, eski bir daciam var onda bile böyle bir ses yok eski aracımda da yoktu başka kullandığım arabalarda da duymadım birtek bu corollayla gezerken kulağımı tırmalıyor bu ses, kulak kabartmaya falan gerek yok, direk ses duyuluyor
2018 corolla 1.6 life atiker gold

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #37 : Eylül 08, 2023, 00:10:25 »
Hocam aynı ses benim aracımdada var bagajı boşaltım koltukları yatırdım ama bir türlü sesi bulamadım 2 aydır nerden die arıyorum ustalara gösterdim hepsi başka birşe söyledi