Gönderen Konu: Seramik Kaplama  (Okunma sayısı 9533 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 5800
  • Model Yılı: '16
  • 6 kere teşekkür etti
Seramik Kaplama
« : Nisan 19, 2017, 13:18:26 »
Merhaba herkese,
27 Mart'ta 2016 model auris active mds aldım. Arabaya su değdirmedim henüz. Camlar falan biraz da kirlendi. Kafamda bu seramik kaplama, cam filmi yaptırma vs. olayları var. Uzun seneler satmadan bineceğim diye düşünüyorum kaza bela bir şey olmazsa.  Uzun seneler boyası, kaputu hasarsız, solmadan kullanayım istiyorum. Eskişehir'de ikamet ediyorum.  Burada arabayı satın aldığım toyota bayisine sordum dışardan ustaya yaptırılıyor, fiyat kaput filmi, cam filmi, nano boya koruma iç koruma 1880 TL taksitli, peşin 1700 TL olur dediler. Diamond kaplama olursa nano yerine fiyat 2326 TL olurmuş.
Bir de sonaxa gittim, dedim yeni araba. Seramik kaplama, kaput filmi, cam filmi paket 2250 TL worlde 7 taksit olur dediler. Bu şekilde paket istersem koltuk koruma, motor koruma, yağmur kaydırıcı bedava yaparız dediler.  Motor koruma yaptırmak iyi mi olur bilemiyorum, satın alırken su değdirmeyin diye uyardılar. Elektronik sistemler zarar görebilirmiş.
Fikriniz nedir forumdaşlar. Fiyat çok mu, yapılması zorunlu mu, faydası fiyata göre nasıl?
Teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

Seramik Kaplama
« : Nisan 19, 2017, 13:18:26 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1141 kere teşekkür edildi
Ynt: Seramik Kaplama
« Yanıtla #1 : Nisan 19, 2017, 14:31:16 »
motoru hiç elletmeyin,garanti dışı kalır madem bayi söylemiş,bize de borovalıda 1300 lü bir fiyat söylemişlerdi,biz artık yaşımız itibariyle hiç bir şeye inanmadığımız ve bu işleri para tuzağı olarak gördüğümüz için sıcak bakmıyorum,bir iki ay önce boya koruması yapılmış renault bir aracın sahibi motor kaputundaki kuş dışkısı izlerini gösteriyor ve yaptırdım da ne oldu diyordu,auto king diye bir yer var bir de oraya sorun faydası oluyormuymuş?onlar yapmazlar ama mini onarım yaptıkları için size ayrıntılı bilgi verebilirler.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: -
  • 7 kere teşekkür etti
  • 228 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 19, 2017, 14:34:22 »
Ben geçen sene Toyota Gürses'de, pasta-cila, boya koruma, koltuk ve tavan temizliği, jant temizliği, motor temizliği toplam 500 TL'ye yaptırmıştım. Araba galeriden yeni çıkmış gibi olmuştu. Seramik koruma dediğiniz nasıl bir teknolojidir bilgim yok ama fiyat bana astronomik geldi. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Nisan 19, 2017, 16:41:52 »
Ben arabayı almadan önce araştırmaya başladım. %50 evet lazım %50 hayır gereksiz diyor. Kafamda oluşan bu işin her işte olduğu gibi malzeme ve işçilik kalitesi önemli olduğu yönünde.Memnuniyet ve memnuniyetsizlik bundan sanırım. Yine de fiyat konusunda olsun, daha önce yaptırıp memnun olan veya memnun olmayan varsa yorumları faydalı olacaktır. Paramızla rezil olmak kötü olur. Az para değil çünkü.  Boyanın üstüne ince bir tabaka oluyor. Güneş ışığı, kuş pisliği vs etkilerini azaltıp alttaki boyayı koruyor. Kılcal çizikleri önlüyor az da olsa diye söyleniyor.  Yaz geliyor, uzun yola çıkacağımızdan cam filmi ve kaput filmi yaptırma düşüncem var. Öncesinde seramik koruma yaptırma konusunda umarım şüphe bırakmayacak yorumlarınız gelir .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Nisan 19, 2017, 16:50:14 »
O film tabakaları seneler geçtikçe özelliklerini kaybediyor,inceliyor ve sökmek gerekince berbat bir durum oluşuyor. Cila yaptırın ama o faydalı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 899 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Nisan 19, 2017, 20:38:00 »
Tamer bey servise veya herhangi bir kurumsal firmaya böyle bir uygulamayı yaptırmayın bu işi butik yapan yerlerde hem daha uyguna hem çok daha iyi ürün ve işçilikle uygulamanızı yaptırabilirsiniz . Seramik olarak gtechniq csl + exov2 veya gyeon mohs tavsiye ederim .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Nisan 20, 2017, 16:08:57 »
Çevremde uzun yolda arabaların ön tarafına mıcır, taş sıçraması sonucu kaputları zarar görmüş çok arkadaşım var. Daha önce kullandığım şirket arabasında da neredeyse kaputu delecekti bir tane mıcır.Malum yaz geliyor memlekete gidip geleceğiz, tatile gidip geleceğiz. Ön kaputa film kaplatmayı o yüzden istiyorum. Dediğiniz gibi tanıdık bir usta buldum, işinde de iyi.Hatta oto garaj sahibi arkadaş bile kendi yaptığı halde film, kaplama işini bu bahsettiğim ustaya yaptırmış. O da zaten tavsiye edip yönlendiriyor aynı kişiye.
Ön kaput tamamı ve çamurluklar yarı hizaya kadar 150 mikron Oraguard marka film kaplama 800 TL karşılığı yapması için anlaştık. Arabanın geri kalan için de "Fusso Coat 12 Months" boya koruma veya "Nanolex Si3D" seramik kaplama 250 TL dedi. Hem film hem bu ikisinden birini yaptırırsam film ile beraber toplam 1000 TL olarak anlaştık. Biraz tanıdık indirimi yaptım dedi. :) İnsanlara güveniyoruz tabi. Mahmut bey bu ikisinden hangisini yaptırayım veya sizin söylediğiniz ürünleri kendim alsam (İmkanı varsa ucuz olursa yurtdışı mesela)  arkadaşa sadece işçilik yaptırsam mı? Ne dersiniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
« Yanıtla #7 : Nisan 20, 2017, 21:19:08 »
Tamer bey benim anlamadığım bir nokta var fusso coat ile si3d nin uygulama fiyatı nasıl aynı oluyor . Film konusunda ise ben tavsiye etmiyorum fakat sürekli uzun yola çıkıyorsanız ve 2 en fazla3 yılda bir söktürüp yeniden yaptıracaksanız olabilir .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Nisan 26, 2017, 08:13:01 »
Ben de malzemelerin farklı fiyatı olduğunu gördüm, aynı soruyu sordum işi yapacak olan yere ve si3d nin fiyatı daha fazla olur diye söylediler. O 200 TL olan fiyat fusso coat içinmiş. Bu pazar günü nasip olursa arabayı dükkana bırakacağım. İşlemler akşama kadar biter herhalde. Yazın yaklaşık 3000 km şehirlerarası yol yapacağım. Yoların durumu malum. Kaput filmi faydasını görürüm gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
« Yanıtla #9 : Nisan 28, 2017, 18:23:26 »
Tamer bey 200 tl çizik giderme yapılmayacaksa biraz yüksek . Çizik giderme yapılacaksa da 200 tl ye sağlıklı bir uygulama olacağını düşünmüyorum .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Mayıs 23, 2017, 16:52:01 »
Mahmut bey filmi kaplattım ön tarafa, çamurlukların da yarısına kadar kapladılar. Yalnız çok sırıttı film. Sarı gibi duruyor. Özellikle çamurluklar yarım olduğu için bariz fark ediyor boya ve kaplama arası. İçime sinmedi açıkçası. Yazın tatil vs uzun yollar görünüyor. Amaç da zaten filmin uzun yolda koruma olsun diyeydi. Yazdan sonra ya tam kaplattırıcağım ya da söktüreceğim çamurluk filmini. Şimdi böyle olunca seramik kaplama veya diğer uygulama için endişe ettim. Aynı yere yaptırmayacağım. Carpro'dan c quartz kaplama, cam filmi, motor koruma, jant koruma için fiyat aldım. Araba yıkarken aynı yerde muhabbet üstüne oldu aslında durum :) Fiyat 1500 TL. Taksiktte yapacaklarını söylediler. C quartz iyi midir? Bilginiz var mı acaba bu seramik kaplama hakkında.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
« Yanıtla #11 : Mayıs 26, 2017, 01:34:21 »
Mahmut bey filmi kaplattım ön tarafa, çamurlukların da yarısına kadar kapladılar. Yalnız çok sırıttı film. Sarı gibi duruyor. Özellikle çamurluklar yarım olduğu için bariz fark ediyor boya ve kaplama arası. İçime sinmedi açıkçası. Yazın tatil vs uzun yollar görünüyor. Amaç da zaten filmin uzun yolda koruma olsun diyeydi. Yazdan sonra ya tam kaplattırıcağım ya da söktüreceğim çamurluk filmini. Şimdi böyle olunca seramik kaplama veya diğer uygulama için endişe ettim. Aynı yere yaptırmayacağım. Carpro'dan c quartz kaplama, cam filmi, motor koruma, jant koruma için fiyat aldım. Araba yıkarken aynı yerde muhabbet üstüne oldu aslında durum :) Fiyat 1500 TL. Taksiktte yapacaklarını söylediler. C quartz iyi midir? Bilginiz var mı acaba bu seramik kaplama hakkında.
Tamer bey hayırlı olsun . Car pro c quartz güzel fakat daha önemli olan işçiliktir . Gideceğiniz yerin işçiliğini mutlaka araştırıp öyle karar verin . Size seramik kaplamaya çizilmez diye garanti veren yerlerede itibar etmeyin .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '17
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mayıs 26, 2017, 10:48:34 »
Bende sprey kaput kaplamayı düşünüyorum yarım olarak tabi. Araştırıyorum nerelerde var kaça yapıyorlar, gerçi hazır satılıyor spreylerde devamlı yapan usta daha orjinal iş çıkarır diye düşünüyorum. Küçük taşları koruyacaktır büyükleri zaten seramik boya korumada korumaz. hesaplı olursa senede iki senede bir yeniden yarım kaput sprey kaplatacam.Smkmesi daha kolay çünkü.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
« Yanıtla #13 : Mayıs 26, 2017, 13:36:22 »
Bende sprey kaput kaplamayı düşünüyorum yarım olarak tabi. Araştırıyorum nerelerde var kaça yapıyorlar, gerçi hazır satılıyor spreylerde devamlı yapan usta daha orjinal iş çıkarır diye düşünüyorum. Küçük taşları koruyacaktır büyükleri zaten seramik boya korumada korumaz. hesaplı olursa senede iki senede bir yeniden yarım kaput sprey kaplatacam.Smkmesi daha kolay çünkü.

Seramik küçükleride korumaz .

Seramik aracı taştan çizikten darbeden KO RU MAZ . Korur diye lanse edenler milletti kandırır inanmayın arkadaşlar . Seramik kaplamanın amacı araca iyi bir parlaklık su itcilik verir aracınız biraz daha geç kirlenir kolay temizlenir bez çiziklerini azaltır kuş pisliği güneş ışınlarına ve bazı kimyasallara karşı korur . Bunun dışında çizilmez , darbeye dayanır , taş çarpmasına dayanır diyenlere inanmayın . Bende bu işi yapıyorum bir işi yapacam diye insanları kandırmanın alemi yok . Aracınızdaki camın kendisi çizilebiliyor iken araca yaptıracağınız ve çoğu zaman 1 mikronu geçmeyecek kalınlıkta olan bir malzemeyi size zırh gibi sunanlardan uzak durun . Zaten aracın üzerine çizilmeyecek kadar sert bir malzemeyi kaplamak fizik kurallarına aykırı araç esnediğinde o malzeme kırılır . 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Temmuz 20, 2017, 16:32:49 »
Arabayı cquartz seramik kaplama yaptırdım. Bunun yanında jant koruma, motor koruma, cam filmi ve ön cam yağmur kaydırma işlemi yapıldı paket olarak. Eskişehir'de Mafra, carpro yetkili firmaya yaptırdım. Garanti belgesi de düzenlendi. İlgi alaka üst düzeyde idi. Ama en çok sevindiğim Antalya'ya tatile giderken tam Antalya tabelasının olduğu yerde tamam sonunda geldik diye düşünürken ki hızım 130 km idi soldan iki araba geldi birbirini kovalayan, öndeki araba sol şeritten arabamın önüne sağa kırdı yakın mesafeden ve şansıma 1-2 saniye geçmeden önüme kıran arabanın altından karter koruma önce kaputa sonrada cama çarptı. Allah'tan plastik idi, öyle düşünüyorum. Yoksa kafayı koltuk altımıza alırdık. :) İlk vurduğu kaputtaki yer az bir göçük ile kurtardı. Resmen kaputu yalayıp oradan cama patlayıp gitmişti malzeme. 1 m2 kadar vardı büyüklüğü. Mıcır vs. derken o hızda büyük sağlam bir malzeme çarptı, ön kaput film olduğundan boyayı koruduk. İlk çarptığı yerden cama kadar aslan pençelemiş gibi siyahlık oluşmuştu filmin üstünde. Biraz uğraşıp temizleyince siyahlık da kalmadı. Ucuz atlattık. Önce cana sevindim sonra da iyi ki kaput koruma filmi yaptırmışım dedim. Ön kaputu boydan boya korudu film.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1141 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Temmuz 20, 2017, 17:36:51 »
büyük geçmiş olsun,artık trafikte her yerde herşey oluyor,cana gelmesin de..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Temmuz 21, 2017, 08:29:12 »
Teşekkür ederim @Tokay Ceritoğlu . Allah kaza bela vermesin kimseye, kazasız sürüşler dilerim herkese.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: -
  • 46 kere teşekkür etti
  • 103 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Temmuz 21, 2017, 12:40:16 »
geçmiş olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '17
« Yanıtla #18 : Kasım 17, 2017, 21:28:55 »
Yeni aldigim corollaya bayiden cikmadan 1800 tl karsiliginda seramik kaplama, motor koruma, iç plastik vinil koruma, taban yalitimi yapildi.

Seramik kaplamanin tirnak cizmesine, kus pisligi izine vs koruyacagi 5 yil etkisinin surecegi soylendi. Yeni oldugu icin yorum yapamiyorum artik ne etki edecek zamanla gorecegiz.

Siyah corsam vardi ve bu kus pizligi cizik vs olaylarindan gina geldigi icin yaptirdim. Bi sonraki aracimi kesin beyaz alicam diyodum, yine gittim platinyum metalik aldim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 42000
  • Model Yılı: '13
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Kasım 17, 2017, 22:49:59 »
Seramik kaplama aracin boyasini korur fakat cok fazla degil.mesela kus pisliginin verecegi zarari engellemez geciktirir.kus pisligini farkettiginizde bol suyla veya quick detailer tarzi bir urun ile yuzeyi cizmemek adina mikrofiber bez ile yumusak hareketlerle tek seferde degil de yumusatarak bir kac kerede temizlenmeli.sayet gec farkedilirse malesef vernikte iz birakacaktir.seramik kaplama arabasi ile ugrasamayanlar veya vakti olmayanlar icin olabilir.fakat arabasi ile ugrasmayi seven kendisi fircasiz yikayan yada yikatanlar benim gibi boya koruma icin daha az maliyetli arac rengine uygun bir wax kullanabilir.hem uygulamasi da kolay sur bekle sil tarzindadir.hem arac korunur hem de parlaklik verir.hidrofobik etki yaratir.kaliteli bir waxta carnauba adi verilen madde orani fazla olur.dis etkenlere gore kaliciligi degisir.tekrar uygulanmalidir.hem belki de bir arac bakim ve detailing hobiniz de olur