Gönderen Konu: Boğulma sorunu  (Okunma sayısı 3978 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 259400
  • Model Yılı: '95
  • 72 kere teşekkür etti
  • 61 kere teşekkür edildi
Boğulma sorunu
« : Aralık 05, 2016, 14:36:53 »
Arkadaşlar merhaba, aracımın, soğuklarda ortaya çıkan bir sorunu var. Sabah, hava ne kadar soğuk olursa olsun, kolayca çalışıyor, buraya kadar herşey yolunda ancak kısa mesafe kullanıp stop edersem (1 km gibi), tekrar çalıştırmam gerektiğinde, ilk marşta anlık çalışıp stop ediyor, ikinci seferde biraz geç çalışıyor ve rolanti devrine gelene kadar boğuluyor, gaz yemiyor. Ustama gösterdim, ilk isc valfinin fişini söktü sonra boğaz kelebeği konum sensörünün fişini söktü ve son olarak enjektörleri gözle kontrol etti. Sonuç olarak benzin filtresi şişmiş olabilir yada benzin pompasının basıncı düşmüştür dedi, parça bulunmadığından müdahale etmedi. Yapabilirsem videosunu paylaşıcam, daha önce benzer sorunlar yaşayanlar yardımcı olabilirseniz sevinirim.
https://youtu.be/WKefD5C6SjI
Efsane '95 XEI

Toyota Club Türkiye

Boğulma sorunu
« : Aralık 05, 2016, 14:36:53 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
Ynt: Boğulma sorunu
« Yanıtla #1 : Aralık 05, 2016, 14:46:42 »
Usta kelebek temizliği yaptı  mi Tamer bey?
Aynı benim başıma gelmişti boğuyordu , gaz pompalıyordum durmadan sonra kendine geldi, kelebeği temizledik düzeldi bir daha tekrarladık bir daha temizledik bir daha yapmadı.
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 72 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Aralık 05, 2016, 14:59:16 »
Hayır, usta hiçbirşey yapmadı ama ben daha önce birkaç kez kelebek isc valfi ve manifoldu söküp temizledim, ama hata yapmadığıma eminim fakat yıpranmış contalardan havamı alıyor acaba?
Efsane '95 XEI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 05, 2016, 17:10:30 »
Sen kelebeği temizlet hocam.kışın boğulma yaptırabiliyor. Araçta sıralı sistem lpg sistemi var mı hocam?
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 72 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Aralık 05, 2016, 18:45:53 »
Sıralı değil, tek nokta denilen sistem, ilk benzinle çalışıp ayarlanan devirde gaza geçiyor.
Elimde daha eski bi düğme var, ilk çalışmayı gazla yapabiliyor. Önce onu deneyeceğim sorun çıkmazsa benzin filtresi yada pompasının durumunu anlarım olmazsa sonra boğaz kelebeğine bakarım.
Birde şu var, boğaz kelebeği kirli değil, ilk kez baharda havalar ısınırken temizledim çok kirliydi, isc valfi kurum bağlamıştı temizleyince araç rahatladı ve 1200 de sabit kalan rolanti 900'e düşmeye başladı, en son temizlik 2 ay olmamıştır ve kirli değildi. Ustanın da ilk baktığı isc valfi olunca, acaba hava alıyor mu diye düşünüyorum.
Efsane '95 XEI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 05, 2016, 19:46:57 »
lpg sistemini aracın arkasındaki tank üzerinden vanasını kapatarak 3 gün kullan bakalım benzinde düğmeden filan değil kesinlikle lpg tankının vanasından sorun devam edicek mi ? Aklımda bir cevap var ama bu sorunun cevabı önemli.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 72 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Aralık 05, 2016, 20:54:26 »
lpg sistemini aracın arkasındaki tank üzerinden vanasını kapatarak 3 gün kullan bakalım benzinde düğmeden filan değil kesinlikle lpg tankının vanasından sorun devam edicek mi ? Aklımda bir cevap var ama bu sorunun cevabı önemli.

Tolga bey, kastettiğiniz resimdeki işaretli yer galiba?
10-15 gün kadar önce bu vanayı kapatıp aracı çalıştırdım, hani içindeki gaz bitsin diye ama araç stop etmiyor, vanayı da iyice sıkıştırdım ama gaz kesmiyor mu dersiniz?

Mesaj Birleştirildi: Aralık 06, 2016, 15:39:17
Bu gün günlerden kaput kaldırma günü heralde  :rofl:
Sabah arabayı gazda çalıştırmayı denedim, ilk çalışıp stop etti, ikinciye akü dayanamadı, 10 saniye çeviremedi  :) hallederiz bakalım deyip yola düştüm, işyerine gelene kadar civardaki birçok aracın kaputu açılmış başlarında birer usta  :rofl:
Neyse az önce aküyü sarj için, oto elektrikçiye bıraktım yarın sonuca bakacam.

Akü ihtiyacım olursa (markası önemli değil) nasıl bir akü almalıyım. Orjinal katalog 45 amper galiba,60 da olur diyorlar, ölçü olarak normal akü zorlamayla sığdırılmış, rahat sığacak olanlar dar tip diyemi geçiyor? Birde ince tip var.
Efsane '95 XEI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 72 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Aralık 08, 2016, 13:59:55 »
@Tolga Söyletir (4914) bey, lpg vanasını kapatamadığımdan, lpg hortumunu boğaz kelebeğinden çıkarıp açıkta kalan uçları bantladım. Depoya enjektör temizleyiciyle biraz benzin ekleyip 50 km yol yaptım. Bu sabah boğulmadan çalıştı, kısa mesafede stop ettim, aracı orda bıraktım, (sorun böylece ortaya çıkmalıydı) 2 saat sonra gidip marşa bastım yine boğulmadan çalıştı. Teşhisiniz doğru görünüyor, çözümü hakkında fikirlerinizi bekliyorum.
Efsane '95 XEI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 66 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Aralık 08, 2016, 14:33:54 »
sorun lpg sisteminde şuan iş yerinde telefonda. Yazıyorum sıralı sistem lpg ise lpg enjektörleri
 ve lpg regületörünü yenilemelisiniz tabi lpg filitrlerini de biri gözle görülür lpg filitresi diğeri görünmez gaz kesici valfin altındadır bunları değiştirin sorun çözülür eğer tek nokta karbüratörlü sistem ise gaz regületörü ve filitreleri değiştirin. Neden değiştirin diyorum işinin ehli bir lpg ustası bulamıyacağınızı düşündüğüm için

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 72 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Aralık 08, 2016, 15:27:17 »
Haklısınız, ilçede lpg ustası yok, en yakın 100 km. Zaten tamirat içime sinmez değişim en iyisi.
Aracımda tek nokna enjeksiyon denilen tipte sistem var, regülatör değişir ama bunlarda filtre varmıydı?  İlginiz için teşekkür ederim.
Efsane '95 XEI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 66 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Aralık 08, 2016, 19:55:15 »
Haklısınız, ilçede lpg ustası yok, en yakın 100 km. Zaten tamirat içime sinmez değişim en iyisi.
Aracımda tek nokna enjeksiyon denilen tipte sistem var, regülatör değişir ama bunlarda filtre varmıydı?  İlginiz için teşekkür ederim.
eğer normal filitre yok ise gaz kesicinin içerisinde kesin vardır. Regületör ve gaz kesici filitre değişimi yapılıp duruma göre olursa gerek su kaçakları ve gaz kaçakları kontrol edilmelidir. Çünki regületör değişimi sonrası sıcak su hortumlarında kırılmalar çatlaklar kaçaklar oluşabiliyor. https://www.youtube.com/watch?v=EffGhttps://www.youtube.com/watch?v=EffGC_RIm5AC_RIm5A

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 72 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Aralık 09, 2016, 13:08:44 »
Link çalışmadı ama değişim ile ilgili galiba. Geçen yıl antifirizi değiştirince bahsettiğiniz gibi hortumlarda kaçak vardı, tamamını yeniledim ama yinede dikkat ederim, teşekkürler
Efsane '95 XEI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 66 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Aralık 09, 2016, 20:57:42 »
evet gaz kesici valf içindeki filitre değişimi örnek videosuydu youtube lavota gaz kesici filitre değişimi yazıp görebilirsiniz örnek olarak

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Aralık 09, 2016, 23:03:17 »
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=64468.0 benimki karbüratörlü tek nokta lpg kitlerindede böyle filtre var yanılmıyorsam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 72 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Aralık 10, 2016, 12:51:04 »
Bu gün aracı ustaya götürdüm, lpg konusunda iş yapıyor ama donanımlı bilgisi yok, sadece sök tak. Manifoldun içine gaz dolduruyor diyorum, köpükle dıştaki hortumlarda gaz kaçağı arıyor. Neyse iteleye iteleye kesiciyi değiştirdik, bu gaz borusunu abartmışlar niye böyle uzun takmışlar diye, gaz borusunu kesti kısalttı, bilmiyorum uzunluğu farkedermiydi, hakkımızda hayırlısı bakalım sorunun çözülüp çözülmediğini sabah soğukta anlıycam.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 10, 2016, 12:52:55
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=64468.0 benimki karbüratörlü tek nokta lpg kitlerindede böyle filtre var yanılmıyorsam.
Sökülen parça farklıydı altındaki oval kısım yoktu ama takılan sizinkiyle aynı.
Efsane '95 XEI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 66 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Aralık 11, 2016, 21:34:02 »
Bu gün aracı ustaya götürdüm, lpg konusunda iş yapıyor ama donanımlı bilgisi yok, sadece sök tak. Manifoldun içine gaz dolduruyor diyorum, köpükle dıştaki hortumlarda gaz kaçağı arıyor. Neyse iteleye iteleye kesiciyi değiştirdik, bu gaz borusunu abartmışlar niye böyle uzun takmışlar diye, gaz borusunu kesti kısalttı, bilmiyorum uzunluğu farkedermiydi, hakkımızda hayırlısı bakalım sorunun çözülüp çözülmediğini sabah soğukta anlıycam.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 10, 2016, 12:52:55
Sökülen parça farklıydı altındaki oval kısım yoktu ama takılan sizinkiyle aynı.
Regületörü değiştirmediniz mi ? bakır gaz borularını uzun bırakırlar genelde helozen şeklinde sararlar bir değişim yaparken esnesin veya dibinden kırılma olursa pay kalması içindir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 72 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Aralık 12, 2016, 10:31:15 »
Gaz kesiciden, regülatöre doğru giden boruyu söküp, ucuna köpük sürdü, kontak kapalıyken gaz kaçağı belli oldu. Regülatör için test yapmadı ve değişim olmadı. Şimdiye kadar aracın çalışması çok rahatladı, boğulma falan yok, marş süresi de kısalınca aküyü kurtarmış olduk. Bu sorunları da çözdüğümüze göre şimdi gelsin sıradaki dertler.  :)
Efsane '95 XEI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 66 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Aralık 12, 2016, 14:31:10 »
Gaz kesiciden, regülatöre doğru giden boruyu söküp, ucuna köpük sürdü, kontak kapalıyken gaz kaçağı belli oldu. Regülatör için test yapmadı ve değişim olmadı. Şimdiye kadar aracın çalışması çok rahatladı, boğulma falan yok, marş süresi de kısalınca aküyü kurtarmış olduk. Bu sorunları da çözdüğümüze göre şimdi gelsin sıradaki dertler.  :)

Hımm tamam o zaman lpgci az çok işi biliyormuş geçmiş olsun güle güle kullanmaya devam