Gönderen Konu: Laptop problem  (Okunma sayısı 13194 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
Ynt: Laptop problem
« Yanıtla #40 : Mart 08, 2017, 21:39:37 »
Hakan abi bilgisayarı geçmiş bir tarihe geri alsan benim laptopta sorun olduğu zaman bilgisayarı bir hafta önceki haline alıyorum düzeliyor.
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Mart 08, 2017, 21:39:37 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Mart 09, 2017, 07:22:08 »
Hakan abi bilgisayarı geçmiş bir tarihe geri alsan benim laptopta sorun olduğu zaman bilgisayarı bir hafta önceki haline alıyorum düzeliyor.
Normalde çok işe yarıyor Osman dediğin gibi ama win10!a yükselttim, 1 eski tarihte win7 idi. Win10 da kalmak lazım, temiz kurulum sonrası geri yükleme de daha sağlıklı çalışacaktır. Aslında şu anda antivirüs dışında problem görünmüyor.

Eğer Windows 10'dan tam performans almak istiyorsanız mutlaka temiz kurulum yapın.Bilgisayarına göre %20-25 ler oranında performans düşmesi yaşanabiliyor yükseltmelerde.İşin aslı daha düzgün bir yükseltmeye rastlamadım.

Kaspersky için dediğim program extra bir program,Kaspersky'nin içindeki kaldırma değil.Tabi sizin dediğiniz şekilde de olabilir bunu denemeden bilmek zor ama ben yine ve şiddetle temiz kurulumu öneririm. En fazla 4-5 saatini alır.Ondan sonra kendi üzerinden istediğiniz kadar programları kaldırmadan format atabilirsiniz.
Temiz kurulum aracı var anladığım kadarı ile win10'un. Özellikle dikkat edilecek bir husus var mı acaba temiz kurulum yaparken. D:'de değişiklik yapmıyor sanırım eskide olduğu gibi, ekstra olarak C:'yi yedeklemeye gerek var mı acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Mart 09, 2017, 10:47:55 »
Eğer C yi yedeklersen temiz kurulumun anlamı kalmaz Hakan.  Ha şöyle olur, masaüstü ve belgelerimde bulunan dosyaların varsa onları  al bir kenara, zaten temiz kurulumun amacı C yi komple formatlayıp temizlemektir.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #43 : Mart 09, 2017, 13:04:36 »
C: 'yi yedeklemedeki amacım, win10 temiz yükleme sonrası bir problem olursa diye Osman. Pc'nin recovery de gördüğüm kadarı ile devre dışı kaldı win10 da. Diğer laptopu'da win10'a yükselttim, onda kaspersky yoktu ama yine defender açmadı, ''başka bir av programı var'' diyor. Ms security essential vardı eskisinde doğal olarak. Gerçi malwarebyte da vardı ama kaldırdım.
 Örnek bir win10 olmadığı için adımları sorarak atmaya çalışıyorum, sağolsun burada çok faydalı bilgiler geliyor sizlerden.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #44 : Mart 09, 2017, 13:41:21 »
O zaman iş başka.  Tek tavsiyem norton ghost.  Çok basit kullanımı ve arayüzü var.  C nin imajını D ye  al. Dediğin gibi  Win 10 u kur  baktın sıkıntı oldu, hoşuna gitmeyen bir şeyler  var,  yine aynı programla imajı geri yükle tamamdır.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #45 : Mart 09, 2017, 23:23:04 »
Normalde çok işe yarıyor Osman dediğin gibi ama win10!a yükselttim, 1 eski tarihte win7 idi. Win10 da kalmak lazım, temiz kurulum sonrası geri yükleme de daha sağlıklı çalışacaktır. Aslında şu anda antivirüs dışında problem görünmüyor.

Abi antivirüs sistemi arkadaşla deneme sürümünü ücretsiz indirdik. Laptop ve harici belleği tarattık hiç bir şey bulmadı. Ama pc de sorunlar devam ediyordu geç açılma donma gibi bizde, aynı antivirüsü ücret ödeyerek satın aldık kurduk bu sefer hemen virüs bulmaya başladı pc de harici de düzeldi :) Deneme sürümden çok satın almanı tavsiye ederim abi.
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #46 : Mart 10, 2017, 02:03:32 »

Temiz kurulum aracı var anladığım kadarı ile win10'un. Özellikle dikkat edilecek bir husus var mı acaba temiz kurulum yaparken. D:'de değişiklik yapmıyor sanırım eskide olduğu gibi, ekstra olarak C:'yi yedeklemeye gerek var mı acaba?

Aslında Temiz kurulum aracı denemez ona.Windows 10'u İSO dosyası olarak indirmenize olanak sağlayan araç.İndirdikten sonra ister DVD'ye yazdırın  ister USB Bellek ile formatlayın. Yalnız  USB'den format için bir iki işlem daha gerekiyor (USB'den boot etmek için). Tavsiyem USB'den UEFİ Bios ile kurmak.

C'yi yedekleme meselesi ise C'nin içinde size özel ne olduğu? Eğer kişisel dosyalarınızdan (Resim video evrak PDF gibi dosyalar) C de ise onları alın yeter.Windows dosyalarını yedeklemeye gerek yok.Zaten istediğiniz zaman (yukarıda söz konusu olan araçla) Windows 10 kurulum dosyalarına bizzat Microsoftun sitesinden ulaşmak mümkün.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #47 : Mart 10, 2017, 20:32:55 »
Abi antivirüs sistemi arkadaşla deneme sürümünü ücretsiz indirdik. Laptop ve harici belleği tarattık hiç bir şey bulmadı. Ama pc de sorunlar devam ediyordu geç açılma donma gibi bizde, aynı antivirüsü ücret ödeyerek satın aldık kurduk bu sefer hemen virüs bulmaya başladı pc de harici de düzeldi :) Deneme sürümden çok satın almanı tavsiye ederim abi.
Aynen, çoğunda durum bu şekilde oluyor Osman. Şu anda bir sorun yok dış kaynaklı olarak laptop'ta. Aslında Win7'den geçmeden ms security essential'ı kaldırmak lazımdı sanırım. Defender aktif olmuyor, başka bir AV var diyor.

Aslında Temiz kurulum aracı denemez ona.Windows 10'u İSO dosyası olarak indirmenize olanak sağlayan araç.İndirdikten sonra ister DVD'ye yazdırın  ister USB Bellek ile formatlayın. Yalnız  USB'den format için bir iki işlem daha gerekiyor (USB'den boot etmek için). Tavsiyem USB'den UEFİ Bios ile kurmak.

C'yi yedekleme meselesi ise C'nin içinde size özel ne olduğu? Eğer kişisel dosyalarınızdan (Resim video evrak PDF gibi dosyalar) C de ise onları alın yeter.Windows dosyalarını yedeklemeye gerek yok.Zaten istediğiniz zaman (yukarıda söz konusu olan araçla) Windows 10 kurulum dosyalarına bizzat Microsoftun sitesinden ulaşmak mümkün.
Kasperky'nin kalıntısı kalmadı, ms security essential kalıntısı ise gitmiyor. Başka antivirüs de riskli geliyor bana şu durumda, çünkü defender başka av var diyor. Anlattığınız şekilde temiz kurulum yapmak şart gibi duruyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #48 : Mart 10, 2017, 20:51:17 »
Hakan,
CCleaner indirip kalıntıları temizlemeyi dene. CCleaner epey iş görüyor.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 32 kere teşekkür etti
« Yanıtla #49 : Mart 10, 2017, 22:11:27 »
Hakan,
CCleaner indirip kalıntıları temizlemeyi dene. CCleaner epey iş görüyor.

Naçizane tavsiyem CCleaner'e pek güvenmemeniz. Bir süre sonra sistem dosyalarını da silebiliyor temizlik yapacağım diye.Sonrasında Windows'un çalışması aksıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #50 : Mart 11, 2017, 20:01:17 »
Temiz kurulum gerçekleştirdim sonunda, yalnız usb üzerinden olmadı, Bios'ta boot sekmeleri değişmiyor. Win10'un içinde bir özellik buldum, oradan sonuçlandı. Programlar ile uğraşması tabi zor oluyor ama program listesi, dosyalar ideal oldu. Bookmarks'ta ise biraz problem oldu. Yedeklemesini html olarak lamıştım, işlem sonrası opera kurdum, bookmarks sayfası olarak aldı, sık kullanılanlar çubuğuna eskisi gibi almadı. Uğraştırıyor ama onların içinde de temizlik yapma nedeni oldu.
Defender sorunu ise çözüldü, şimdi defender yeterli olur mu sizce, malwarebyte ile desteklemek ya da başka bir antivirüs programı kurmayı önerir misiniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 341 kere teşekkür etti
« Yanıtla #51 : Mart 11, 2017, 21:07:20 »
Hakancığım defender yeterli olmayacak sanırım. Bence bir de antivirüs programı kurmanda fayda var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #52 : Mart 11, 2017, 21:59:48 »
Aynen Seyit abi, win10 için ideal bir şey bulmak lazım.
Kaspersky herhalde öncelikli tercih ediliyor, başka hangilerinden memnunsunuz?
Yanında malwarebyte tarzı program kullanıyor musunuz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 341 kere teşekkür etti
« Yanıtla #53 : Mart 11, 2017, 22:43:53 »
Aynen Seyit abi, win10 için ideal bir şey bulmak lazım.
Kaspersky herhalde öncelikli tercih ediliyor, başka hangilerinden memnunsunuz?
Yanında malwarebyte tarzı program kullanıyor musunuz?

Hakancığım, ben Norton kullanıyorum. Oldukça memnunum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 32 kere teşekkür etti
« Yanıtla #54 : Mart 11, 2017, 23:40:01 »
Temiz kurulum gerçekleştirdim sonunda, yalnız usb üzerinden olmadı, Bios'ta boot sekmeleri değişmiyor. Win10'un içinde bir özellik buldum, oradan sonuçlandı. Programlar ile uğraşması tabi zor oluyor ama program listesi, dosyalar ideal oldu. Bookmarks'ta ise biraz problem oldu. Yedeklemesini html olarak lamıştım, işlem sonrası opera kurdum, bookmarks sayfası olarak aldı, sık kullanılanlar çubuğuna eskisi gibi almadı. Uğraştırıyor ama onların içinde de temizlik yapma nedeni oldu.
Defender sorunu ise çözüldü, şimdi defender yeterli olur mu sizce, malwarebyte ile desteklemek ya da başka bir antivirüs programı kurmayı önerir misiniz?

Hakan Bey;

İşin aslı hiç bir antivirüs siz tam koruyamaz.Burda asıl olan kullanıcının girdiği çıktığı yere ve ne indirdiğine dikkat etmesi.Buna dikkat edilirse Defender hayli hayli yeter.

Bu arada bilgisayar markası ne ki boot seçenekleri değişmesin? Siz Bios'tan mı değiştirmeye çalıştınız yoksa boot menüden mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #55 : Mart 12, 2017, 13:23:43 »
 Bilgisayar Samsung, Bios'a girdim, orada boot sekmesinde sabit donanımlar, usb öne alınamadı, win10'un içindeki bir özelliği çalıştırınca temiz yüklemeyi yaptım, usb hiç kullanılmadı. Yalnız o sırada bellek takılı olduğu için ona D: hdd deki ikinci kısma E: demiş.

Norton'a da bakayım, çok eskiden Avast kullanıyordum, sonra ms security. Bir de malwarebyte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 32 kere teşekkür etti
« Yanıtla #56 : Mart 12, 2017, 16:22:37 »
Bilgisayar Samsung, Bios'a girdim, orada boot sekmesinde sabit donanımlar, usb öne alınamadı, win10'un içindeki bir özelliği çalıştırınca temiz yüklemeyi yaptım, usb hiç kullanılmadı. Yalnız o sırada bellek takılı olduğu için ona D: hdd deki ikinci kısma E: demiş.

Norton'a da bakayım, çok eskiden Avast kullanıyordum, sonra ms security. Bir de malwarebyte.

Bu tip durumlar için genelde Bios ayarına ihtiyaç duyulmasın diye bir boot menü kullanılıyor.Eğer bir daha formar atarsanız bilgisayarın açılışında (F9 veya F10  olması lazım samsungta.Bir ihtimalde ESC tuşu) boot menü tuşuna basarsanız önünüde bilgisayarı bir defalık başlatma yeri çin seçenekler gelir.ordan oklarla istediğinizi seçip enterlerseniz seçtiğiniz araçtan başlar.Bios'la uğraşmayın yani.

Muhtemelen sizin bilgisayarın Biostan açılışı değiştirmeme nedeni Secure Boot seçeneğinin aktif olmasıdır.Onu  kapatırsanız seçenekler açılır.

Ayrıca para verecekseniz Trend Mikroyuda   değerlendirin derim.Tabi aslolan Yedekleme işini düzgün yapmanız.Bu günlerde Fidye yazılımları felaket çoğaldılar ve  size mail eki veya dosya olarak geliyor sizde fark etmeden açarsanız herşeyi şifreliyor.Bunlarıda genelde antivürüsler yakalayamıyor maalesef.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #57 : Mart 12, 2017, 20:13:10 »
 Hmm, bu son paragrafı özellikle duyurmak lazım. Çok eskiden olmuştu, bir tanıdığa gelmiş email, o da açmış, listesindeki herkese dağılmış o açınca. Açmadan email saatine bakmıştım, ilginç gelmişti. Açmadım, gün içinde arayınca ondan elmediği ama herkese yayılan bir zararlı olduğu çıkmıştı ortaya.

Evet, secure boot muhtemelen, diğer seçenek anlattığınız gibi daha kolaymış, iyi oldu.
 Şimdi bazı programları geri yükleyip, imajını alacağım.

Bu arada Ms security essential gelmiş sanırım win 10'a.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #58 : Mart 14, 2017, 13:23:28 »
Ms Security Essential gelmemiş, yanlış bilgilendirmiyim.
Recovery sekmesini açınca win7 diyor hala temiz kuruluma rağmen. Windows'un sitesinde 10 gün gibi bir süre demiş sanırım geri dönüş için, bundan olabilir diye düşünüyorum.
 Bu arada D: sürücüsünde bazı rakamlı harfli küçük dosyalar var. İki ana dosya içi Dhtmlheader, parameterinfo, silverlight vb isimli dosyalar var. Bana bazı kurulumların kalıntısı gibi geliyor ama tam bilgi edinemedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 32 kere teşekkür etti
« Yanıtla #59 : Mart 14, 2017, 17:43:08 »
Ms Security Essential gelmemiş, yanlış bilgilendirmiyim.
Recovery sekmesini açınca win7 diyor hala temiz kuruluma rağmen. Windows'un sitesinde 10 gün gibi bir süre demiş sanırım geri dönüş için, bundan olabilir diye düşünüyorum.
 Bu arada D: sürücüsünde bazı rakamlı harfli küçük dosyalar var. İki ana dosya içi Dhtmlheader, parameterinfo, silverlight vb isimli dosyalar var. Bana bazı kurulumların kalıntısı gibi geliyor ama tam bilgi edinemedim.

Yükseltmelerde (1 ay içinde olması lazımdı) geri dönmek isterseniz diye Winn 7-8- ve 8.1 silinmeyip duruyor.Baktınız Win 10 problemli o zaman geri dönebiliyorsunuz.

D veya C sürücüsündeki o harf ve rakamlı uzun isimle oluşan dosyalar güncelleme dosyaları.

Yalnız siz temiz format atmadınız galiba.Normalde Temiz formatta  Hard disk bölümlerndirme kısmına gelince bütün bölümleri  silmeniz lazım (tabi bundan önce yedek almanız lazım) ve HDD tek parçaya gelmeli.Daha sonra yeni deyip C için istenilen büyüklük ayarlanınca ve onaylamadan sonra Windows kendi otomatik bir kaç bölüm daha oluşturur ve siz C ye kurmaya devam edersiniz.Ek olarak ister bu aşamada ister kurulumdan sonra D sürücüsünü oluşturmak size kalmış.

Burada dikkat edilmesi gereken Hard diski tamamen silmek (ben Recovery dosyasını bile silerim) sonrasını windows hal ediyor zaten.

Birde UEFİ Bios ile kuracaksanız ona göre USB yi hazırlamak gerekiyor.O ne işe yara dersenizde UEFİ yeni nesil Bios sistemi.Daha gelişmiş stabil ve güvenli.