Gönderen Konu: Laptop problem  (Okunma sayısı 13213 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
Ynt: Laptop problem
« Yanıtla #20 : Aralık 01, 2016, 14:39:33 »
Aynen en güzeli temiz bir kurulum. Ama,  Hakan  gitmemesi gereken programlardan bahsettiği için böyle bir alternatifte bulundum. Setupları varsa hiç sorun yok. Donanımın nedir bilmem Hakan  ama  şöyle 8 gb ve üzeri ram ve 256 gb ssd ile tadından yenmiyor söyleyeyim.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Aralık 01, 2016, 14:39:33 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 35
  • Model Yılı: '15
  • 4 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Aralık 01, 2016, 14:41:40 »
Elinizde lisans olmasina gerek yok . Ben benim masaustu pcyi w7 den orjinal w10 a yukselttim lisansli olarak. Her guncelleme de geliyor.
-KARABÜK ÜNİVERSİTELİ TRABZONSPORLULAR-
-CEVAP YAZARKEN ALINTI YAPINIZ-

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Aralık 01, 2016, 14:49:07 »
Elinizde lisans olmasina gerek yok . Ben benim masaustu pcyi w7 den orjinal w10 a yukselttim lisansli olarak. Her guncelleme de geliyor.

Lisans olmadan yapılan yükseltmeler ya crack ile yapılmıştır yada belirli süre ile lisansı girmeniz için müsadeli (3 gün olsa gerek) geçici lisanslıdır.Lisanssız ürün yükseltmesi yapmak mümkün değil çünkü.Windows etkinleşmiyor yoksa.

Crack ile (ister winsows 7 yi cracklayın ister Windows 10) yapılan işlemler yasal değil zaten.Hepsi bir yana laptoplar freedos alınmadıysa altında size ait parasını verdiğiniz lisans varken başka yola girmeye gerek yok diye düşünüyorum.

Bilgisayarın altındaki lisansın resmini çekin kurlum aşamasında lisans girme bölümüne o numaraları gireceksiniz bu kadar.iki dakikalık bir işlem.Ondan sonra Windows 10 'u kurduğunuzda internete bağlanınca server üzerinden lisansı etkinleştirecektir.Bundan sonraki formatlarda artık lisans girme işlemi yapmanıza gerek bile kalmayacak.1 defaya mahsus bir işlem.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2857 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Aralık 01, 2016, 14:50:54 »
Şimdi burada siz yazınca daha açılmaya başladı konu, çünkü bir süredir güncelleme denetlemesi yaptırdığımda sürekli tarıyor ama sonuca ulaşmıyordu. Haftasonu güncellemesine bakarım o zaman. Win 10 a da geçerim.
Ayrıca malwatebytes ile şimdi tekrar tarama yaptırınca, daha önce sildiği advancedsytemprotector görünüyor yine pup olarak. iobit in parçası değildir umarım, çünkü zor da olsa revouninstaller ile sildim onu, kalıntı değildir umarım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 32 kere teşekkür etti
« Yanıtla #24 : Aralık 01, 2016, 14:56:09 »
Şimdi burada siz yazınca daha açılmaya başladı konu, çünkü bir süredir güncelleme denetlemesi yaptırdığımda sürekli tarıyor ama sonuca ulaşmıyordu. Haftasonu güncellemesine bakarım o zaman. Win 10 a da geçerim.
Ayrıca malwatebytes ile şimdi tekrar tarama yaptırınca, daha önce sildiği advancedsytemprotector görünüyor yine pup olarak. iobit in parçası değildir umarım, çünkü zor da olsa revouninstaller ile sildim onu, kalıntı değildir umarım.

Windows 7 için güncellemeye boşuna uğraşmayın.Microsoft temel güncelelme desteğini çekti Wibdows 7'den.2020 ye kadar uzatılmış güncelleme var ama oda kiritik güncellemeler için.Performans sorunu yaşamamak için nacizane tavsiyem SSD +windows 10

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 195 kere teşekkür etti
  • 199 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Aralık 01, 2016, 15:02:30 »
şimdi aklima bişey geldi güvenli modda tüm sürücüleri yüklemez bu nedenle daha seri çalışır. acaba sürücülerinizde bir sıkıntı olabilir mi? ekran kartı sürücüleriniz (onboard ve harici kart) ayrıca chipset sürücüleriniz hepsini bir güncellemeyi denediniz mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #26 : Aralık 01, 2016, 15:16:15 »
Ssd leri araştıracağım, win 10 a haftasonu geçeceğim, direk geçilebilmesi iyi olmuş.
Peki ssd lerde uyum nasıl acaba, benim laptop Samsung, yine samsung mu bakmak lazım, diğerleri olur mu? Kapasite dışında bakılacak püf noktaları var mı?
Bundan çıkan sağlam ise, hdd kutusu ile harici disk haline getirilir sanırım (eskiden öyle yapmıştım).

Aynen, çünkü bu açılışta sürücüleri devredışı bırakınca sistem sorunsuz çalıştı, takılma yok. Acaba win 10 a geçince sürücüler de güncellenip, düzelecek mi? Yoksa hangi sürücü olduğunu bulmak zor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 32 kere teşekkür etti
« Yanıtla #27 : Aralık 01, 2016, 15:25:27 »
Ssd leri araştıracağım, win 10 a haftasonu geçeceğim, direk geçilebilmesi iyi olmuş.
Peki ssd lerde uyum nasıl acaba, benim laptop Samsung, yine samsung mu bakmak lazım, diğerleri olur mu? Kapasite dışında bakılacak püf noktaları var mı?
Bundan çıkan sağlam ise, hdd kutusu ile harici disk haline getirilir sanırım (eskiden öyle yapmıştım).

Aynen, çünkü bu açılışta sürücüleri devredışı bırakınca sistem sorunsuz çalıştı, takılma yok. Acaba win 10 a geçince sürücüler de güncellenip, düzelecek mi? Yoksa hangi sürücü olduğunu bulmak zor.

1:SSD'yi eski çıkan HDD'nin yerine takacaksanız (ki bilgisayar çok yeni değilse diğer bir arayüz olan M.2 veya mSATA yoktur) uyum sorunu çekmezsiniz.Hangi SSD ise istediğiniz büyüklük ve performansla alakalı.Eğer orta halli olsun işimi görsün diyorsanız  128/256 Gb'lik Samsung Evo 750 tavsiye edebilirim.Yada uzun ömürlü olsun perofrmansı iyi olsun derseniz Samsung Pro 850.Tabi arada fiyat farkı var bunu atlamamak lazım.Pro 850 modeli 10 yıl garantilidir bu arada.

2:Windows 10 büyük oranda sürücüleri kendi bulur ve kurar (%80-90 )eğer kullandığınız bir blootware program varsa (hani şu üretici firmaların bilgisayara kurduğu programlar) onları bilgisayarın sitesinden indirmek zorunda kalırsınız ama bunların haricinde ekran kartından chipsetlere kadar Windows 10 bulup kuruyor.

3:3. parti programları malum kendiniz kurmak zorundasınız (Office,adobe ve mesleğinizle ilgili programlar gibi)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '16
  • 49 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Aralık 01, 2016, 15:26:19 »
Benimde aklıma açılışta çalışan gereksiz programlar geldi bunlar yavaşatıyor olabilirmi acaba?Açılıştaki programları düzenlemek için Çalıştıra msconfig yazarak erişebilirsiniz.
Ya da bios ayarları olabilir gibi geldi açılış sırası değişmis olabilir (çift harddisk durumu falan varsa)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 35
  • Model Yılı: '15
  • 4 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Aralık 01, 2016, 16:13:41 »
Lisans olmadan yapılan yükseltmeler ya crack ile yapılmıştır yada belirli süre ile lisansı girmeniz için müsadeli (3 gün olsa gerek) geçici lisanslıdır.Lisanssız ürün yükseltmesi yapmak mümkün değil çünkü.Windows etkinleşmiyor yoksa.

Crack ile (ister winsows 7 yi cracklayın ister Windows 10) yapılan işlemler yasal değil zaten.Hepsi bir yana laptoplar freedos alınmadıysa altında size ait parasını verdiğiniz lisans varken başka yola girmeye gerek yok diye düşünüyorum.

Bilgisayarın altındaki lisansın resmini çekin kurlum aşamasında lisans girme bölümüne o numaraları gireceksiniz bu kadar.iki dakikalık bir işlem.Ondan sonra Windows 10 'u kurduğunuzda internete bağlanınca server üzerinden lisansı etkinleştirecektir.Bundan sonraki formatlarda artık lisans girme işlemi yapmanıza gerek bile kalmayacak.1 defaya mahsus bir işlem.

Sizin dediğiniz yöntemleri bende biliyorum. Ben netten serial number girerek yaptım ve süresiz orjinal w10 yaptım. Ben zaten masaüstü pcyi w7 den w10 na yükselttiğimi yazmıştım.
-KARABÜK ÜNİVERSİTELİ TRABZONSPORLULAR-
-CEVAP YAZARKEN ALINTI YAPINIZ-

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 73000
  • Model Yılı: '13
  • 69 kere teşekkür etti
  • 52 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Aralık 01, 2016, 16:20:21 »
Belgelerinizi yedeklemenizi ve hdd almanızı tavsiye ederim

E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1.33 Auris Life 2013

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #31 : Aralık 01, 2016, 16:29:43 »
Çıkan hdd sağlam ise  caddy diye ürünler  var ve bilgisayarınızın dvd romunu devre dışı bırakarak bunun yerine bu aparatı takıyor içine de mekanik hdd nizi takıyorsunuz. SSD ye işletim sistemini kurup, diğer harddiskinizide   arşiv olarak kullanabilirisniz. Biz oğlumun laptopu için öyle yaptık sorunsuz şu an. Biz 120 gb Samsung evo 750 kullanıyoruz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #32 : Aralık 01, 2016, 16:56:28 »
Belgeler her daim yedeklenmeli.

Osman, ne kadar bu caddyler. usb3 ile mi bağlanıyor? Harici taşınan bir şey sanırım.

Şu an çalışma stabil gibi, kapayıp açtım, bakalım ne olacak.

Bu arada sdd ile win 10 daha mantıklı sanırım, bunda geçip sonra sdd alınca yine kabul ediyor mu microsoft acaba, yani ikileme olursa?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 32 kere teşekkür etti
« Yanıtla #33 : Aralık 01, 2016, 17:10:26 »
Belgeler her daim yedeklenmeli.

Osman, ne kadar bu caddyler. usb3 ile mi bağlanıyor? Harici taşınan bir şey sanırım.

Şu an çalışma stabil gibi, kapayıp açtım, bakalım ne olacak.

Bu arada sdd ile win 10 daha mantıklı sanırım, bunda geçip sonra sdd alınca yine kabul ediyor mu microsoft acaba, yani ikileme olursa?

1:HDD Cady fiyatları genelde 20-30 Lira civarında.

2:Harici değil.DVD sürücüyü çıkartıp bunu onun yerine takıyorsunuz.Eğer DVD kullanmak isterseniz tam set alıp  çıkan DVD sürücüyü harici kullanacak çekilde aparatına takabilirisiniz.

3:Bilgisayarınızı Windows 10 ile kurup etkinleştirdikten sonra bile HDD-SSD değişim yapabilirsiniz.SSD'ye Windows 10 kurmanız yeterli.Başka bir şeye gerek yok.İnternete bağlanınca kendi kendine etkinleşecektir.Burada atlanmaması gereken şey windows 10 kurulumundan sonra (üzerinde HDD varken) mutlaka etkinleştirme yapmak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #34 : Aralık 01, 2016, 17:32:16 »
Çok belirginleşti detaylar.

Şu anda ms security essential ile de tarama yapıyor,  Malwarebytes bir şeyler buldu, temizledi. Şu an o takılmalar yok.

C de ekstra bir şey yok, sadece bazı programlar, 140gb civarı dolu görünüyor. Yani ssd de 250gb mantıklı gibi. Aslında 500 olup bölünse daha işlevsel olur diye düşünüyorum. Gerçi caddy olunca buna gerek kalmayacak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #35 : Aralık 01, 2016, 19:49:42 »
Caddy bağlantısı usb değil sata, yani gayet hızlı. Hamza bey anlatmış zaten, caddy dvd rom çıkarılıp onun yerine takılıyor yani bir nevi dahili donanım haline geliyor.. Şu an için problemin çözülmüş görünüyor. Ama aklında bulunsun yinede bu tür alternatifler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #36 : Mart 08, 2017, 18:12:12 »
Win10 fena olmamış. Yalnız yine bir, iki soru çıkıyor. Ms essential security bunda kaldırılmış ve defender kullanılıyor. Ancak defender başka bir antivirüs var sistemde diyor. Ms essential'ın bir uzantısı duruyor ve kaldırılmıyor, gerekli diyor. Bir de tarama yaptığım kaspersky'nin kaldırma aracı kalmış nedense ama o da kalkmıyor Revo unintaller ile falan. Temiz kurulum hepsini direk çözer ama diğer programların setupları mevcut olsa da uğraştırıcı programlar, ayarları vs. Benzer sorun yaşamış olan ya da bilgi, tecrübesi olan var mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 32 kere teşekkür etti
« Yanıtla #37 : Mart 08, 2017, 19:46:52 »
Win10 fena olmamış. Yalnız yine bir, iki soru çıkıyor. Ms essential security bunda kaldırılmış ve defender kullanılıyor. Ancak defender başka bir antivirüs var sistemde diyor. Ms essential'ın bir uzantısı duruyor ve kaldırılmıyor, gerekli diyor. Bir de tarama yaptığım kaspersky'nin kaldırma aracı kalmış nedense ama o da kalkmıyor Revo unintaller ile falan. Temiz kurulum hepsini direk çözer ama diğer programların setupları mevcut olsa da uğraştırıcı programlar, ayarları vs. Benzer sorun yaşamış olan ya da bilgi, tecrübesi olan var mı?

Yükseltme mi yaptınız yoksa temiz kurulum mu?

Büyük ihtimal sorun Kaspersky'den kaynaklanıyor. Tam emin olmamakla beraber Kaspersky'nin kendi kaldırma aracı olması lazım "Kaspersky Products Remover" diye.Eğer bulursanız büyük ihtimal probleminiz çözülecektir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #38 : Mart 08, 2017, 20:06:38 »
Yükseltme mi yaptınız yoksa temiz kurulum mu?

Büyük ihtimal sorun Kaspersky'den kaynaklanıyor. Tam emin olmamakla beraber Kaspersky'nin kendi kaldırma aracı olması lazım "Kaspersky Products Remover" diye.Eğer bulursanız büyük ihtimal probleminiz çözülecektir.

Güncelleme yaptım, temiz kurulum yapmadım. Diğer programları baştan kurmak, ayarlamak zor geldi açıkçası. Şu ana kadar açtığım programlar normal çalıştı. Sadece Ms Security Essential kalkmış ama kalıntısı görünüyor, kaldır dediğimde ''Ms Security Client ve Ms Security Essential aynı dosya içindedir vs.'' diyor. Defender ie normal tarama falan yapıyor ama aktif korumayı açmaya çalıştığımda başka bir AV programı var diyor. Kaspersky'nin kaldırma aracı duruyor ama Kaspersky yok, denetim masasında da, revo uninstallerda da. Olmadı kasperskyi tekrar kurup, tekrar silmek lazım diye düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 32 kere teşekkür etti
« Yanıtla #39 : Mart 08, 2017, 20:59:10 »
Güncelleme yaptım, temiz kurulum yapmadım. Diğer programları baştan kurmak, ayarlamak zor geldi açıkçası. Şu ana kadar açtığım programlar normal çalıştı. Sadece Ms Security Essential kalkmış ama kalıntısı görünüyor, kaldır dediğimde ''Ms Security Client ve Ms Security Essential aynı dosya içindedir vs.'' diyor. Defender ie normal tarama falan yapıyor ama aktif korumayı açmaya çalıştığımda başka bir AV programı var diyor. Kaspersky'nin kaldırma aracı duruyor ama Kaspersky yok, denetim masasında da, revo uninstallerda da. Olmadı kasperskyi tekrar kurup, tekrar silmek lazım diye düşünüyorum.

Eğer Windows 10'dan tam performans almak istiyorsanız mutlaka temiz kurulum yapın.Bilgisayarına göre %20-25 ler oranında performans düşmesi yaşanabiliyor yükseltmelerde.İşin aslı daha düzgün bir yükseltmeye rastlamadım.

Kaspersky için dediğim program extra bir program,Kaspersky'nin içindeki kaldırma değil.Tabi sizin dediğiniz şekilde de olabilir bunu denemeden bilmek zor ama ben yine ve şiddetle temiz kurulumu öneririm. En fazla 4-5 saatini alır.Ondan sonra kendi üzerinden istediğiniz kadar programları kaldırmadan format atabilirsiniz.