Gönderen Konu: AC kilima hk  (Okunma sayısı 3643 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 45000
  • Model Yılı: '09
  • 15 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
AC kilima hk
« : Temmuz 29, 2015, 08:54:16 »
selamın aleyküm  2009 corolla elegant var ve arkadaşlar klimanın ac(elektirikli) olduğunu bu yüzden yakıt tüketmediğini ve motordan güç almadığını söylediler test için izmir manisa arası sabuncu geçidini çıkarken rampada kilimayı actım hiçbir şey değişmedi uzun ve düz yolda yakıt tüketimine baktım sadece 100km 0,1 veya  0,2 değiştiğini gördüm. Gerçekten klima ac mi ve yakıtı etkilemiyormu çok merak ediyorum.

teşekkürler

2009 1.6 Corolla Elegant

Toyota Club Türkiye

AC kilima hk
« : Temmuz 29, 2015, 08:54:16 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: AB-
  • Kilometre: 120000
  • 111 kere teşekkür etti
  • 54 kere teşekkür edildi
Ynt: AC kilima hk
« Yanıtla #1 : Temmuz 29, 2015, 09:07:29 »
Teknik olarak bilgili arkadaslar paylasacaktir ben kabaca tarif etmeye calisayim. Yakit tuketmedigi konusu bence yanlis. Sonucta elektrikli bile olsa gucu akuden alacak aku de sarj olmak icin sarj dinamosundan beslenecek onun da kaynagi kayis vasitasiyla motorun mili...sonuc itibariyle her halukarda motora ekstra yuk bindiriyor ve her ekstra yuk yakiti etkiliyor ama dediginiz gibi yokuslarda acik kapali olmasini bende hissedemiyorum. Cok guzel bir sey. Eski aracimizda (ae101) de bariz hissediliyordu cekis.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 904 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 29, 2015, 10:04:18 »
Klima yeni araçlara motor gücünü tam olarak etkilemese de 2-3 bg lik bir kayıp söz konusu 125-135 beygir bir araçta  2-3 beygir kayıp hissedilmiyor bile .Benim e12 kasada bazen ciddi hissediyorum bazen de sanki öyle bir oluyor ki araba daha seri gidiyor .Sanırım kullanım tarzı ile alakalı bir durum .Soğutma kapasitesine gelince aracın içindeki sıcak havayı kırıyor uzun soluklu çalışmalarda ancak üşütme hissi oluşuyor .Ama şunu deyim hani arabadan indim dışarı acayip sıcak geldi arabaya bindim araba buz gibiydi falan hiç o olayı yaşamadım.
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 43000
  • Model Yılı: '10
  • 67 kere teşekkür etti
  • 186 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 29, 2015, 10:19:15 »
Klima dusuk seviyelerde ise cekisi etkilemiyor benim aracimda. Ama yuksek seviyede calisiyorsa cekmiyor.
Her zaman 3-4. Viteslerde ciktigim hafif yokusu, klima son ayar acikken 2. Vitesle bile zor cikiyorum. Araba 2. Viteste bile devirlenmiyor. Belki benim arabamda sorun vardir. Ya da klima elektrikli degildir, motora baglidir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 45000
  • 15 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 29, 2015, 11:28:44 »
benim klima  otomatikte açtığım halde  bayırı çıkarken fan en son seviyede üfleyerek tam soğutmada başladığı halde hiç etki etmedi.

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 29, 2015, 11:39:29
Baktım olacak gibi değil toyota izmir boravalı servisini aradım oradaki usta klimanın ac olduğunu yakıt ve motor devrini etkilemediğini bu yüzden yüksek devir alçak devirde istediğimiz şekilde açabileceğimizi söyledi.
2009 1.6 Corolla Elegant

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • P R İ N S VSI2- Japan Keihin Corporation
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '05
  • 572 kere teşekkür etti
  • 510 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 29, 2015, 13:32:30 »
Klima gaz miktarını ,basıncını ölçtürün miktarı azaldıysa yeterli soğutma yapmaz,yüksek devirde ise kompresör geçici olarak devre dışı kalır,devir normala girdiğinde tekrar soğumaya geçer.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B-
  • Model Yılı: '08
  • 12 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 29, 2015, 14:16:24 »
Klimanın yakıta olan etkisi düz yolda ortalama 0.2-0.5 şeklinde gözlemlemiştim. Yanlışım varsa düzeltin lütfen :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • P R İ N S VSI2- Japan Keihin Corporation
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '05
  • 572 kere teşekkür etti
  • 510 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Temmuz 29, 2015, 14:30:07 »
Klimanın yakıta olan etkisi düz yolda ortalama 0.2-0.5 şeklinde gözlemlemiştim. Yanlışım varsa düzeltin lütfen :)
Biraz daha farklı olabilir 100 km de 0,5 lle 1lt arası olabilir araç tipi ve motor hacmine göre..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B-
  • Model Yılı: '08
  • 12 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Temmuz 29, 2015, 14:39:05 »
Haklısınız çeşitli etkenler durumu değiştirebilir. Araçta yalnızdım ve yol ortalama düzdü. Araçta birden fazla kişi olunca veya yolun eğimine göre değişebilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 750
  • Model Yılı: '15
  • 94 kere teşekkür etti
  • 23 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Temmuz 29, 2015, 15:21:16 »
2015 model golf aracımda klima min 0.5 lt etki ediyor yakıta.
yakıtı etkilememesi gibi bir durum söz konusu değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • 19 kere teşekkür etti
  • 904 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Temmuz 29, 2015, 15:54:36 »
Alper bey diğer japon gurubu arkadaşların yorumu nedir bilmiyorum ama .Volkswagen gurubunu kliması çok harika gerçekten hani üşütecek derece soğutuyor .Klima fan hızı ile araca etki edip etmemesi hakkında  mantıken doğru olabilir benim bu aklıma gelmedi çünkü faz hızı arttığında klimanın kompresörü daha çok çalışıyor soğutmak için eğer klima 1 nci kademede ise zaten çok fazla motoru zorlamıyor tabi sistemdeki gaz miktarı da buna bir etken olabilir.
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • aynı sözlerle farklı
    • web, network, donanım ve sistem
  • Kilometre: 187000
  • Model Yılı: '03
  • 35 kere teşekkür etti
  • 53 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Temmuz 29, 2015, 19:42:34 »
2003 e12 corolal hb LPG
bende yakıtta en az 1,5-2 litre farkediyor, şehir içi/şehir dışı hep aynı,

ama çok iyi soğutuyor, 23,5°C otomatik yaparım saatte bir iç sirkülasyonu açarım/kapatırım oksijensiz kalmamak için.
sanma ki dert sadece sende var sendeki derdi nimet sayanlar da var,
derdimi dinledim derdimden iğrendim, onun derdini gördüm, derdime imrendim..
ömür dediğin üç gündür, dün geldi geçti, yarın meçhuldür, o halde ömür dediğin bir gündür, o da bugun dür...
Today Tomorrow Toyota

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • Doğa Fotoğrafçısı
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 83000
  • Model Yılı: '11
  • 149 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Temmuz 29, 2015, 19:55:52 »
ben klima açıkken çekişte düşüş hissetmedim. en düşük soğutma derecesinde bile öyle üşütecek kadar da soğutmuyor ama içerisi kısa sürede güzel oluyor. havalardaki aşırı sıcaktan da olabilir belki bilmiyorum öyle buz gibi üflememesi. aslında bu şekilde olması hasta olmamak için daha iyi bence.
2011 MODEL TOYOTA COROLLA 1,6 COMFORT EXTRA TAM OTOMATİK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 333
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Temmuz 29, 2015, 22:39:44 »
ben klima açıkken çekişte düşüş hissetmedim. en düşük soğutma derecesinde bile öyle üşütecek kadar da soğutmuyor ama içerisi kısa sürede güzel oluyor. havalardaki aşırı sıcaktan da olabilir belki bilmiyorum öyle buz gibi üflememesi. aslında bu şekilde olması hasta olmamak için daha iyi bence.
Araba eğer ki güneşin altında kalıp direksiyona el sürülemez hale gelmişse klima belli bir süre pek fayda etmiyor. Ben ön camın ısısı azalsın diye ara ara ön camı suluyorum.
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2551 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Temmuz 29, 2015, 23:19:53 »
Araba eğer ki güneşin altında kalıp direksiyona el sürülemez hale gelmişse klima belli bir süre pek fayda etmiyor. Ben ön camın ısısı azalsın diye ara ara ön camı suluyorum.

Aman Mehmet, geçen gün benim arkadaşın arabasının ön camı böyle sıcak altında kalmış arabaya su dökünce çatladı :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 130500
  • 3 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Temmuz 29, 2015, 23:38:58 »
Klimayı kullanırken sirkülasyonu nasıl ayarlamamız gerekiyor? Dışardan hava gelmeli mi yoksa içerdeki havayı mı dolaştırmalıyız?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2551 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Temmuz 29, 2015, 23:44:27 »
Klimayı kullanırken sirkülasyonu nasıl ayarlamamız gerekiyor? Dışardan hava gelmeli mi yoksa içerdeki havayı mı dolaştırmalıyız?

Soğuk hava istiyorsan iç sirkülasyon açık olmalı, taze hava istiyorsan dış sirkülasyon açık olur.

Evdeki klima mantığı, pencere açarsan içerisi soğumaz yada ısınmaz.  :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 333
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Temmuz 30, 2015, 00:28:04 »
Aman Mehmet, geçen gün benim arkadaşın arabasının ön camı böyle sıcak altında kalmış arabaya su dökünce çatladı :tamam:
[emoji23] [emoji23] [emoji23]
Abi siz naptınız öle . Benim Sulamaktan kastım cam sileceğini çalıştırmak :) abi Senin arkadaşın camın da sanırsam catlak varmış gibime geldi.
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '17
  • 108 kere teşekkür etti
  • 148 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Temmuz 30, 2015, 11:08:16 »
benim klima  otomatikte açtığım halde  bayırı çıkarken fan en son seviyede üfleyerek tam soğutmada başladığı halde hiç etki etmedi.

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 29, 2015, 11:39:29
Baktım olacak gibi değil toyota izmir boravalı servisini aradım oradaki usta klimanın ac olduğunu yakıt ve motor devrini etkilemediğini bu yüzden yüksek devir alçak devirde istediğimiz şekilde açabileceğimizi söyledi.
ustanın bir şeyden haberi yokmuş. AC klima diye bir şey olmaz ki. AC klima sözcüğünün ingilizce karşılığının kısaltmasıdır. (Air conditioner) olsa olsa DC klima olur o da günümüzde evlerde kullanılan inverter klimalar ve otomobillerde kullanıldıklarını sanmıyorum. yanlış bilmiyorsam eğer günümüz araçlarının büyük kısmı klima kompresörü için gerekli gücü motordan alırlar. Bu da siz fark etseniz de etmeseniz de çekişi ve yakıt tüketimini etkiler. Özellikle ilk çalışma esnasında ciddi bir güce ihtiyaç duydukları için aküyü kullanmak makul bir çözüm değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Yorgun Yillarim
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '12
  • 137 kere teşekkür etti
  • 314 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Temmuz 30, 2015, 12:04:08 »
İlginç bir olay Abi nasıl oldu o iş  :blink: :blink:
İlkez duyuyorum :nija:
Zaman Sadece "SEVGİYE" yenik düşer,
Geri kalan her şeyse "ZAMANA"...