Gönderen Konu: Sigorta kutusundan gelen tık tık ses ve camı otomatik kapatmama sorunu  (Okunma sayısı 10110 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Carina
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '97
  • 15 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
Merhaba arkadaşlar Konuyu aradım baya ama bulamadım umarım konu kalabalığı yapmamışımdır.
Sorun şu ki 97 model toyota carina aracımda bir problem çıktı camlar açık olduğunda alarm kumandasından kapıları kilitlediğim'de camlar sırayla otomatik kalkıyordu. bugün fark ettim ki kalkmıyor ve tekrar denemek istedim camı yarım açtım alarm kumandasından kilitledim kapıları altta kaput açma kolunun oralardan yani orada sigorta kutusu var diye biliyorum oradan cam açıkken tık tık tık ses geliyor ve camı kapatmıyor. Gelen tıkırtı'da sanırım kaldırmaya çalışıyor yada kaldırmak için güç gönderiyor ama olmuyor gibi tabi bunu yaparken bu tık tık sesi serileşiyor sorun ne olabilir bir kaç gün öncesine kadarda çalışıyordu sigorta yanmış olabilir mi  yada farklı ne gibi bir problem olabilir ?
Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2551 kere teşekkür edildi
Röle bozulmuş muhtemelen
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 15 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
Teşekkürler bilgi için kesin nasıl anlayabiliriz ve role Dediğiniz nasıl birşey  ve sigorta kutusunun olduğu yerdemi oluyor ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
Senin araçta muhtemelen sonradan takılma cam kapatma modülü vardır sıkışmaya karşı korumalı olduğu için cam rahat hareket etmediğinden role sesi geliyor ve voltajı kesiyor çıt çıt eden odur hangi camlarda sıkışma yapıyor cam kızak ve raylarının temizlenmesi gerekiyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 15 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
Teşekkürler bilgi için daha 2 yada 3 gün öncesine kadar böyle bir problem yoktu. garip tabi elektronik ne zaman ne yapacağı belli olmaz sıkışma bir sağ arka camda var onuda açmadım zaten açmadığım için ondan yapmaz gibi geliyor. ve birde şoför camım çalışmıyor zaten ama bu olay olmadan öncede çalışmıyordu böyle bir problem yoktu. video'sonu ekliyeyim. daha detaylı olur sizler için.

http://youtu.be/i4uVxtQPDIc

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
Oradan çıkan duman sigara dumanı mı yoksa arabadan mı çıkıyor?
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 15 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
bende yeni fark ettmim normalde sigara içmem arabada ama dalgınlığıma geldi sigarayla bindim duman ondan çıkıyor   :-[

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
Elektrikçinin bakması lazım cam düğmelerinden el ile kapanırken ses varmı? Dediğim gibi büyük ihtimal cam kaldırma modülü

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 15 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
Elle kaldırırken normal böyle bir ses yapmıyor. camı kapattıkdan sonra yine kilitlediğimde aynı sesi yapıyor ama camdaki kadar uzun sürmüyor. tık tık diyor  3sn sonra duruyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
Camlarınız normalde olduğu gibi kapanıyor değil mi? Yani 3 gün önce kapanan bir cam bugün kapanmıyor değil. Her zaman olduğu gibi normal bir şekilde kapanıyormu yoksa zorlanma gibi birşey fark ediyormusunuz? Bunları manuel kapama için sordum. Eğer her zaman olduğu gibi kapanıyorsa muhtemelen o cam kapatma modülünün Rolesinde sıkıntı var çıt çıt çıt eden şey role sesi,
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 15 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
camlar normal kapanıyor manuel olarak o kısımda bir sıkıntı yok sıkıntı alarmdan kapattığımda bu çıt çıt sesi yapıyor. muhtemelen dediğiniz gibi roleden olabilir. bir elektrikçiye götürmek gerek. tahmini ne masraf çıkar ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
İşin içine elektronik girince malesef ki işler değişiyor, ne verirsen ver abi diyende çıkar 20-30 lira isteyende çıkar :) Ama öncelikle sıkıntının esas kaynağını bulmak lazım. Bu modülün ayna kapatmalısını yeni corolla için konusu vardı 100 TL ye falan almışlardı yanlış hatırlamıyorsam. Tamiri yenisinden pahalıya gelmesin ona dikkat edin
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
Linkte mevcut fiyat değişiyor yerine göre fakat montaj yapan ne fiyat ister bimem bi kaç yere sorabilirsin tamirle uğraşmayın zaten çoğuda tamiri ile uğraşmaz benimki 2 cam için olandı bozuldu içindeki entegre ile kondasatörler aynı parayı tutuyordu aradım aynı marka ve modeli buldum kes biç olmadan taktım  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 15 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
Bilginiz vardır diye sorayım dedim dediğiniz gibi kandırmasınlar sonra. kandıran çok 5'se 10 diyor. 10'sa 50 diyor. başıma geldi ama tabi bildiğim için yemedim sök al dedim ustaya bujileri değiştiricektim eski araçta tofaş 3 tane buji taktı bujiler 90 tl 10'da işçilik verirsin 100tl komple ya dedim ne diyon sen bujileri toplasan 20 anca eder senin neyin 90'nından bahsediyosun sök al takma dedim. söktü utanmaz  :rofl: sonra 20tl ye hallettim
teşekkürler bilgi için artık elektrikçiye gösterecez bakalım ne çıkacak. sorun çözüldüğünde buradan bildiririm.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 21, 2015, 15:06:37
Linkte mevcut fiyat değişiyor yerine göre fakat montaj yapan ne fiyat ister bimem bi kaç yere sorabilirsin tamirle uğraşmayın zaten çoğuda tamiri ile uğraşmaz benimki 2 cam için olandı bozuldu içindeki entegre ile kondasatörler aynı parayı tutuyordu aradım aynı marka ve modeli buldum kes biç olmadan taktım  :)

Link de mevcut demişsiniz ama link göremedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
Link vermeyi unutmuşum  :) http://www.hepsiburada.com/liste/rotacar-tam-otomatik-cam-kaldirma-modulu-termikli-4-cam-cmk4/productDetails.aspx?productId=otrota342&categoryId=20024923 Dediğiniz gibi birçok şehirde plakaya göre muamelede mevcut özellikle taşra bölgelerde arkadaşa 4 tane bujiyi 80 liraya satmışlar araç 1.6 xl bununki injeksiyonludan pahalı diye vermişler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3391 kere teşekkür edildi
Eğer ki camlar normal şekilde çalışıyor ise, cam modülü bozulmuştur.
Oda zaten yeni 150,Tl civarında satılıyor.

Birde role sesi varsa elektrik bağlantılarında sorun olabilir.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 15 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
Eğer ki camlar normal şekilde çalışıyor ise, cam modülü bozulmuştur.
Oda zaten yeni 150,Tl civarında satılıyor.

Birde role sesi varsa elektrik bağlantılarında sorun olabilir.
Camlar normal çalışıyor problem yok problem çam açıkken ve kapalıda olsa alarmdan kapattığımda videodaki çıt çıt sesini yani roleden ses yapıyor.
camlar normal çalışıyorsa cam modülü neden buzulsun ki ? bozulsa çalışmaması gerekmez mi ?

Mesaj Birleştirildi: Şubat 21, 2015, 15:16:31
Link vermeyi unutmuşum  :) http://www.hepsiburada.com/liste/rotacar-tam-otomatik-cam-kaldirma-modulu-termikli-4-cam-cmk4/productDetails.aspx?productId=otrota342&categoryId=20024923 Dediğiniz gibi birçok şehirde plakaya göre muamelede mevcut özellikle taşra bölgelerde arkadaşa 4 tane bujiyi 80 liraya satmışlar araç 1.6 xl bununki injeksiyonludan pahalı diye vermişler

Teşekkürler link için. çok bişey değilmiş fiyatı tabi benim sorun tam olarak buysa işçiliği ile çok bişey olacağını sanmıyorum. hayırlısı bakalım ne çıkıcak karşımıza.
yanlış şeyler insanları kandırmaları. deniyorlar kanarsa adam veriyor parayı  kanmazsa itiraz ederse kişi  usta burnundan kıl aldırmıyor birde öyle yüzsüzler  :lol:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
Cam modülü sonradan sisteme paralel takılan bir ekipman.
Çalışması bu nedenle normal.
AP900 Cruise control

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 15 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
Cam modülü sonradan sisteme paralel takılan bir ekipman.
Çalışması bu nedenle normal.
Sanırım ben yanlış anladım cam otomatik kaldırma modülünden bahsediyorsunuz sanırım yada yine yanlış anladım da normal camları kaldıran motorun modülümü ?
Ortalığı karıştırdım acemiliğime verin ben sanırım anlamadım mavi ekran verdim şuan :wacko:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
Carinanın camları tuşlardan direkt elektrik ile cam motorunu kumanda eder.
Arada herhangi devre yoktur. Evimde ampul gibi, tuşa bas lamba yansın, bas sönsün.

Cam kaldırma modülü ise evimşzde lamba ile anahtar aradonda kablolar sıyrılarak araya sonradan eklenir.
Bu nedenle camlarınız çalışması çok normal.
AP900 Cruise control