Gönderen Konu: Kış Lastiği Tavsiye.  (Okunma sayısı 213130 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 188000
  • Model Yılı: '05
  • 29 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
Ynt: Kış Lastiği Tavsiye.
« Yanıtla #80 : Kasım 24, 2014, 11:03:45 »
Goodyear 195/65 R15 91T Ultragrip 9 için 143.5 tl nasıl fiyat sizce hepsiburada.com da axess kartada 50 tl chip puan veriyor.
Edepte kusur varsa ben yokum !!!
2001 - 2014 1999 COROLLA 1,3 TERRA
2014 - 2017 2001 AVENSİS  2.0 SOL
2017 - 2005 COROLLA HB

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #80 : Kasım 24, 2014, 11:03:45 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 46000
  • Model Yılı: '13
  • 9 kere teşekkür etti
  • 47 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #81 : Kasım 24, 2014, 11:18:09 »
4x 0 sac jant(60 tl) + ug 9(220tl) + eski kasanın jant kapağı (30tl)aldım
turanzalardan özellikle ses olarak çok daha iyi
hatta yazlıklara geçince turanzaları takmak içimden gelmiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Celica
  • Model Yılı: '92
  • 21 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #82 : Kasım 24, 2014, 15:54:39 »
Uzun bir süreden beri kış lastiği için jant arıyordum sonunda 16lık jant takımını 460tl ye aldım tabi ikinci el. şimdi de hangi kışlık lastiği almalıyım sorunsalı çıktı karşıma ve her kafadan bir ses çıkıyor açıkcası bu konuda. bursada yaşadığım için öyle sert bir kış olayı söz konusu değil. bu yüzden FALKEN marka 205.55.16 lık 91 H eurowinter düşünüyorum. fiyat olarak makul lakin lastik nasıldır bilmem. yazlık lastiklerimden memnun değilim aynı hatayı kışlıkta da yapmak istemiyorum bu yüzden kullanan ya da falken hakkında bilgisi olan arkdaşlar yardımcı olursa sevinirim. bide yol tutuş C yakıt E almış kış lastikleri için nasıldır. lastikler hakkında bilgi aşağıdadır. yardımlarınızı bekliyorum.

orjinal sitesi değerleri:
http://falken-europe.com/tyre/details/73

fiyat olarak :
http://www.kliksa.com/urun/falken-20555-r16-91h-eurowinter-hs449-kis-lastigi-uretim-2014-/902284379

bu da ingiltere kaynaklı lastik puanı bana gayet iyi geldi:
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Falken/Eurowinter-HS449.htm
VAZGEÇMEDİĞİN SÜRECE YENİLMİŞ SAYILMAZSIN !!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #83 : Kasım 24, 2014, 16:13:13 »
Uzun bir süreden beri kış lastiği için jant arıyordum sonunda 16lık jant takımını 460tl ye aldım tabi ikinci el. şimdi de hangi kışlık lastiği almalıyım sorunsalı çıktı karşıma ve her kafadan bir ses çıkıyor açıkcası bu konuda. bursada yaşadığım için öyle sert bir kış olayı söz konusu değil. bu yüzden FALKEN marka 205.55.16 lık 91 H eurowinter düşünüyorum. fiyat olarak makul lakin lastik nasıldır bilmem. yazlık lastiklerimden memnun değilim aynı hatayı kışlıkta da yapmak istemiyorum bu yüzden kullanan ya da falken hakkında bilgisi olan arkdaşlar yardımcı olursa sevinirim. bide yol tutuş C yakıt E almış kış lastikleri için nasıldır. lastikler hakkında bilgi aşağıdadır. yardımlarınızı bekliyorum.

fiyat olarak :
http://www.kliksa.com/urun/falken-20555-r16-91h-eurowinter-hs449-kis-lastigi-uretim-2014-/902284379

@Ebutalip Özenç (30556) Bildiğim ve kullandığım bir lastik değil, aşağıdaki linkte Falken ile ilgili yorumlar var.

http://forum.donanimhaber.com/m_16709639/tm.htm
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #84 : Kasım 24, 2014, 16:14:59 »

fiyat olarak :

ıslak zemin c önermem kesinlikle. yağmur  yağdığında, karlar erirken Allah korusun arkayı bile kaydırır virajda, ki başıma geldi petlas ile bir kere ve kaza yaptım. yazlıklarım energy saver b etiketine sahip, aşırı yüksek hızlarda bile arkayı savuramadım, o nedenle a ya da b öneririm.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 21 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #85 : Kasım 24, 2014, 17:30:43 »
Peki b yada a sinifi onerebileceginiz fiyat olarak uygun bir model var mi??

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 21 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #86 : Kasım 24, 2014, 17:33:14 »
Peki b veya a sinifi fiyat olarak uygun bir marka model var mi onerebileceginiz??

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #87 : Kasım 24, 2014, 18:16:18 »
uygun fiyatlı mı bilmiyorum, goodyear ug9, michelin a5 tavsiye edilen bilindik markalar. bilinen markalardan almaya çalışın. ama bütçe yetmiyorsa mecburen düşük bütçeli lastiklere yönelinip, daha bi dikkatli gidiliniyor.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 62000
  • Model Yılı: '11
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #88 : Kasım 26, 2014, 14:35:36 »
burada yapılan yorumlarda kışlık petlas için arabayı kaydırdığını, ıslak zeminde çok kötü olduğunu söyleniyor. Tabiki herkes istediği yorumu yazma hakkına sahiptir. bende bu konuda kendi görüşlerimi paylaşmak istiyorum. öncelikle C sınıfı slak zemin performansına sahip olduğu için tu kaka denilen bu lastiğe zaten standartların altında olsa, araç ve sürücü hayatını tehlikeye atacak olsa piyasaya sürülmesine izin verilmez.  arabanında kayma olayına da gelince bu olay lastiklerin üretim yılına, diş kalınlığına, aracın marka ve modeline, aracın yürüyeninin bakım durumuna, yol şartlarına, eğime, şöföre vs. gibi birçok şartlara bağlıdır. Yani kayma olayı sadece lastik ile ilgili bir durum değildir. michelen kullanılan arabalarda hiç kayma olmuyor diyebilirmiyiz veya kaymamayı garanti eden bir lastik markası varmıdır. Ben herşeyi lastiğe bağlamanın yorumları okuyanlarda yanlış intiba uyandaracağını düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #89 : Kasım 26, 2014, 16:19:12 »
petlas etiketinde yol tutuş c sınıfı yakıt tüketimi e sınıfı ayrıca 71 db ses yazıyor. mishelin lastik yol tutuşu A sınıfı yazmış.Lastikte fiyattan kaçmamak lazım.nede olsa yolla teması sağlayan tek şey lastik.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 180000
  • 27 kere teşekkür etti
  • 58 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #90 : Kasım 26, 2014, 16:27:10 »
5 senedir kış lastiklerinde sava kullanıyorum. Tavsiye ederim.
2011 Corolla D4D MMT

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #91 : Kasım 26, 2014, 16:48:19 »
burada yapılan yorumlarda kışlık petlas için arabayı kaydırdığını, ıslak zeminde çok kötü olduğunu söyleniyor. Tabiki herkes istediği yorumu yazma hakkına sahiptir. bende bu konuda kendi görüşlerimi paylaşmak istiyorum. öncelikle C sınıfı slak zemin performansına sahip olduğu için tu kaka denilen bu lastiğe zaten standartların altında olsa, araç ve sürücü hayatını tehlikeye atacak olsa piyasaya sürülmesine izin verilmez.  arabanında kayma olayına da gelince bu olay lastiklerin üretim yılına, diş kalınlığına, aracın marka ve modeline, aracın yürüyeninin bakım durumuna, yol şartlarına, eğime, şöföre vs. gibi birçok şartlara bağlıdır. Yani kayma olayı sadece lastik ile ilgili bir durum değildir. michelen kullanılan arabalarda hiç kayma olmuyor diyebilirmiyiz veya kaymamayı garanti eden bir lastik markası varmıdır. Ben herşeyi lastiğe bağlamanın yorumları okuyanlarda yanlış intiba uyandaracağını düşünüyorum.

Yorumları okuyup inanmak ya da inanmamak okuyuculara kalmıştır. Ben makine mühendisi ve akademisyen olarak görüşlerimi aktardım. Michelin energy saver yazlık lastiklerimi ıslak yolda kaydıramazken ve yüzelli km hızlarda bol virajlı Karabük-Gerede ve Düzce-Akçakoca yolları arasında kullandım.
Ama Petlas snowmaster ile geçen sene 40-50 km hızla saat 1 yönündeki bir yola dönerken arabanın arkasının kayması sonucu kaza yaptım. Belki gizli buzlanma vardı diye inanmak istiyorum ama hava sıcaklığı gizli buzlanma olması gereken sıcaklığın çok üstündeydi. Ayrıca abs nin sık devreye girmesi de bunun bir belirtisi. yazlıklarımda ön cama yapışırken ani fren yaptığımda, kışlıklarımda maalesef hafif öne geliyorum o kadar.

O yüzden kışlık lastiğini takan herkesin, ara sokakta kimsenin olmadığı bir zaman, yağmur yağdığında veya kar yağdığında ani frenleme yaparak abs nin devreye girmesini görsün, frenlerin tepkisini anlasın. Anlasın ki Allah korusun aracı azıcık sıkıştırdığınızda ya da takip mesafesini uzun tutmayı algılayıp kaza yapmanıza sebep olmasın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 62000
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #92 : Kasım 27, 2014, 09:54:13 »
Yorumları okuyup inanmak ya da inanmamak okuyuculara kalmıştır. Ben makine mühendisi ve akademisyen olarak görüşlerimi aktardım. Michelin energy saver yazlık lastiklerimi ıslak yolda kaydıramazken ve yüzelli km hızlarda bol virajlı Karabük-Gerede ve Düzce-Akçakoca yolları arasında kullandım.
Ama Petlas snowmaster ile geçen sene 40-50 km hızla saat 1 yönündeki bir yola dönerken arabanın arkasının kayması sonucu kaza yaptım. Belki gizli buzlanma vardı diye inanmak istiyorum ama hava sıcaklığı gizli buzlanma olması gereken sıcaklığın çok üstündeydi. Ayrıca abs nin sık devreye girmesi de bunun bir belirtisi. yazlıklarımda ön cama yapışırken ani fren yaptığımda, kışlıklarımda maalesef hafif öne geliyorum o kadar.

O yüzden kışlık lastiğini takan herkesin, ara sokakta kimsenin olmadığı bir zaman, yağmur yağdığında veya kar yağdığında ani frenleme yaparak abs nin devreye girmesini görsün, frenlerin tepkisini anlasın. Anlasın ki Allah korusun aracı azıcık sıkıştırdığınızda ya da takip mesafesini uzun tutmayı algılayıp kaza yapmanıza sebep olmasın.

Siz sadece petlas lastiklerle sürüş tecrübelerinizi paylaşmışsınız,  Yaptığınız yorumların mühendislik veya akademisyenlik bir yönü yok. bunu belirtmenize gerek yoktu.
ayrıca 2. görüşünüze katılıyorum yazlık veya kışlık hiç farketmez yeni lastik alındığında güvenli bölgelerde ıslak kuru zemin araç test edilmeli lastiklerin tepkileri mutlaka ölçülmelidir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • Model Yılı: -
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #93 : Kasım 27, 2014, 09:57:41 »
PETLAS snow master işinizi görür.
1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

(Gizli Üye)

• Ziyaretçi
« Yanıtla #94 : Kasım 27, 2014, 11:22:47 »
Lastikleri uzun zaman araştırdıktan sonra (testler yorumlar vs) Nokian WR D3 almaya karar verdim ve hafta başı taktırdım.
Hepsiburada dan tanesini 214 TL ye aldım.
İlk izlenimim tek kelimeyle muhteşem.
Ben hayatımda böyle yumuşak bir lastik görmedim. Aracın sanki süspansiyon sistemini değiştirmişsin gibi oldu. Bir çok kasis hissedilmez kalanları da rahatsız etmeden geçilir oldu. İnanılmaz konforlu bir sürüşü var. Frenlemeyi bir kaç kez denedim ve gayet hoşuma gitti. Henüz kar üzerindeki performansını görmek nasip olmadı ama o konuda zaten sınıfının en iyilerinden olduğunu testler söylüyor.
Hatta şu kadarını söyleyeyim bugün itibarı ile 20.000 km deki yazlık Bridgestone lastiklerimi bir arkadaşa vermek üzere anlaştım. Baharda yoluma yeni alacağım Nokian line lastiklerle devam edeceğim.
Yılların Michelin hayranı olarak artık kolay kolay Nokiandan başka lastik kullanmam.
Yorumlar ve testlere sizde internetten kolayca ulaşabilirsiniz.
Bence Nokian alırsanız pişman olmazsınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #95 : Kasım 27, 2014, 15:06:09 »
Siz sadece petlas lastiklerle sürüş tecrübelerinizi paylaşmışsınız,  Yaptığınız yorumların mühendislik veya akademisyenlik bir yönü yok. bunu belirtmenize gerek yoktu.
ayrıca 2. görüşünüze katılıyorum yazlık veya kışlık hiç farketmez yeni lastik alındığında güvenli bölgelerde ıslak kuru zemin araç test edilmeli lastiklerin tepkileri mutlaka ölçülmelidir.

Belirtmemim sebebi, onlarca çeşit lastiklerle yaptığım bilimsel testler değil, aşağıdaki açıklamanıza ithafendi.

Geçen sene almadan 2 hafta önce üretilmiş petlas lastikleri taktırdıktan 1-2 ay sonra düz yolda giderken saat 1 yönündeki yan yola saparken arka kayarak kaza yapmama sebep oldu. Lastikler sanki yaz lastiklerim de buz pistindeymişim gibiydi. Yollarda kar da yoktu, su vardı, ve gizli buzlanma oluşmasını sağlayacak koşullar da yoktu, o saatteki sıcaklık 7 dereceydi ve rüzgar yoktu. Ayrıca trafiğin olduğu bir nokta. Aşağıda dediğiniz gibi lastikler olaydan 6 hafta önce üretilmişti, aracım yaris 2007, bakımlarını asla ihmal etmem, olaydan 3 ay önce yetkili serviste kapsamlı bakım yaptırmıştım yeni aldığım ve geçmişini detaylı bilmediğim için. yol düzdü. yaptığım tek hata yazlık lastiklerimle 60-70 ile döndüğüm o hafif virajı, kışlıklarla 40 ile dönmemdi.
Bu olayı petlasa mail attım ama zahmet edip geri dönmediler bile.
Bu olaydan sonra akıllandım ve şüpheli gördüğüm yol şartlarında önce aracı ani fren yaparak denerdim, abs nin devreye girme durumunu. Islak yolda petlas bence başarılı değil. Fakat buzda ve karda bir o kadar mükemmel. Yiğidi öldür hakkını yeme demişler.

Alıntı
Islak zeminde kavrama nedir?

'Islak zeminde kavrama', lastiğin ıslak koşullarda yola tutunma yeteneğidir. AB endeksi, ıslak zeminde kavramanın yalnızca bir yönüne odaklanır: Lastiğin ıslak zeminde frenleme performansına.

Islak zeminde kavrama nasıl derecelendirilir?

Islak zeminde kavrama, A ile F arasında derecelendirilir:
A = (en yüksek derece)
F (en düşük derece)
D ve G endeksleri, binek otomobiller için kullanılmaz.

Değerlerin anlamları

Acil bir durumda birkaç metre her şeyi değiştirebilir. 80 km/s hızda tam fren uygulayan bir binek otomobilde, bir takım A endeksli lastik, F endeksli lastiklere göre 18 metreye kadar daha kısa mesafede frenleme yapar. *

Not: Sürüş sırasında tavsiye edilen durma mesafelerine her zaman uymalısınız.

*EC 1222/2009 sayılı Yönetmelikte belirtilen test yöntemleri ile ölçüldüğünde. Frenleme mesafeleri, sürüş koşullarına ve diğer etkenlere bağlı olarak değişebilir.

Gösterilen etiket değerleri yalnızca örnek amacıyla verilmiştir. Belirli bir lastik grubu/ebadı için etiket değerleri değişebilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #96 : Kasım 27, 2014, 16:32:33 »
 Fulda vardı bir zamanlar. Hatta iki lastik alana iki tane daha veriyorlardı yanlış hatırlamıyorsam kampanya ile.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 43000
  • Model Yılı: '14
  • 281 kere teşekkür etti
  • 530 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #97 : Kasım 27, 2014, 16:37:34 »
Tüm sayfaları incelemedim ancak kış lastikleri konusunda reklamı pek olmayan ancak üst düzey kaliteli lastikler üreten Nokian'ı tavsiye ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #98 : Kasım 27, 2014, 16:39:52 »
Tüm sayfaları incelemedim ancak kış lastikleri konusunda reklamı pek olmayan ancak üst düzey kaliteli lastikler üreten Nokian'ı tavsiye ederim.

Nokian'ı bizzat kullananlar daha iyi yorumluyor, dediğin gibi kaliteli bir lastiktir ancak fiyatları genelde yüksek olduğundan tercih edilmiyor.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 43000
  • Model Yılı: '14
  • 281 kere teşekkür etti
  • 530 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #99 : Kasım 27, 2014, 16:41:38 »
Nokian'ı bizzat kullananlar daha iyi yorumluyor, dediğin gibi kaliteli bir lastiktir ancak fiyatları genelde yüksek olduğundan tercih edilmiyor.

Kış lastiğinde oldukça ileriler ancak reklamlarını pek hatırlamıyorum. Güzel bir söz vardır: İyi malın reklamı olmaz.