Gönderen Konu: Toyota Corolla HB 2004 Sport aracımı yeni aldım nasıl bakım yaptırmalıyım?  (Okunma sayısı 6574 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Toyota yokken buralar tarlaydı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 124500
  • Model Yılı: '04
  • 10 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar merhaba,

Aracımı 12 Ağustos 2014'te İstanbul'dan ilk sahibinden aldım. Sahibi tüm bakımlarını yetkili servisinde yaptırmış. Ben aldığımda araç 122.000 de idi. Ve şu anda 124500'de. Araca hiç bakım yaptırmadım ve daha önce ne gibi bakımlar yapıldığını bilnmiyorum. Sadece 4 lastiği değiştirdim. Elimde sadece yağ kartı var. Mobil Super 2000 X1 10W 40 kullanılmış 114579'da. Bi arkadaşım yağına baktı ve bir an önce değiştirmem gerektiğini söyledi. Pazartesi günü bayram dolayısı ile Ankara'dan Adana'ya uzun yola çıkıyorum. Şu anda arabayı bakıma sokacak durum yok her yer kapalı. En azından uzun yola çıkmadan önce neler yapabilirim arabama? Yağ, yağ filtresi, polen filtresi vs... Yardımcı olabilirseniz sevinirim..
Toyota Corolla 1.6 VVT-i Sport 2004

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 277 kere teşekkür etti
  • 406 kere teşekkür edildi
Yağını değiştirmeden uzun yola çıkmanız pek sağlıklı olmaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Peki sadece yağını değiştirsem olur mu? Yağ filtresini de birlikte mi değiştirmeliyim? Nerede yapabilirim bu işlemleri? Bayram ve hafta sonu olduğu için nerede yapabilirim bilemiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 277 kere teşekkür etti
  • 406 kere teşekkür edildi
Peki sadece yağını değiştirsem olur mu? Yağ filtresini de birlikte mi değiştirmeliyim? Nerede yapabilirim bu işlemleri? Bayram ve hafta sonu olduğu için nerede yapabilirim bilemiyorum.
Filtreyle beraber değiştirmeniz gerek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Pazartesi sabah yola çıkana kadar nerede değiştirebilirim motor yağını ve yağ filtresini? Sanayiye mi gitmem gerek? Yağ filtresini nereden alırız..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Eğer yağ değişimi 1 sene olmadıysa mobil yağı 15bin km ye kadar kullanabilirsiniz. Haliyle heryer kapalı olduğundan bakım işi tatil dönüşüne kalacak.
Önceki sahibi hangi bakımları yaptırdı eğer bakım kartları varsa bakın. En kötü ağır bakım yaptırmanız gerekir. Motor yağı, yağ filtresi, hava filtresi, kabin polen filtresi değişimi standart. Ek olarak bujiler, şanzıman yağı, hidrolik, motor suyu, duruma göre v kayışı, fren balataları, baskı balata. Detaylı kontrol için yetkili serviste bir bakım yaptırmanızı tavsiye ederim sonraki küçük bakımları özel serviste yaptırırsınız. Hayırlı uğurlu olsun, kazasız belasız sürersiniz inşallah.

Ekleme: yağ filtresini, hava filtresini orjinal taktırmanızı öneririm. Yetkili servislerden parçaları temin edebilirsiniz. Değişimi sanayide yaptırabilirsiniz ve mobil ful sentetik yağdan şaşmamanızı öneririm.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • Kilometre: 190000
  • Model Yılı: '02
  • 463 kere teşekkür etti
  • 674 kere teşekkür edildi
valla kötü zamanda böle birşeyin peşine düşmüssünüz.sanayide tanıdıgım var ama onlarda kapalıdır diye düşünüyorum.ama yolunuz uzun kısada degil filtre ve yağ degişimi birlikte olsa çok iyi olur yoksa bir sıkıntı çıkarsa üzülürsünüz.bayramınız zehir olmasın.ama pazartesiye kadar muhakkak açılcak yerler olur diye düşünüyorum.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 03, 2014, 22:19:03
Eğer yağ değişimi 1 sene olmadıysa mobil yağı 15bin km ye kadar kullanabilirsiniz. Haliyle heryer kapalı olduğundan bakım işi tatil dönüşüne kalacak.
Önceki sahibi hangi bakımları yaptırdı eğer bakım kartları varsa bakın. En kötü ağır bakım yaptırmanız gerekir. Motor yağı, yağ filtresi, hava filtresi, kabin polen filtresi değişimi standart. Ek olarak bujiler, şanzıman yağı, hidrolik, motor suyu, duruma göre v kayışı, fren balataları, baskı balata. Detaylı kontrol için yetkili serviste bir bakım yaptırmanızı tavsiye ederim sonraki küçük bakımları özel serviste yaptırırsınız. Hayırlı uğurlu olsun, kazasız belasız sürersiniz inşallah.

Ekleme: yağ filtresini, hava filtresini orjinal taktırmanızı öneririm. Yetkili servislerden parçaları temin edebilirsiniz. Değişimi sanayide yaptırabilirsiniz ve mobil ful sentetik yağdan şaşmamanızı öneririm.

araçta mobil 2000 10w40 kullanılmış yarı sentetiktir ve ömrü 15bin km degildir.kullandıgım için biliyorum.ama  niye bu yagı kullandıgına bakmak lazım ve bunu şuan baktıramıyorsak anlamak için bence ilk denemesi için 10w40 ile devamedilmelidir bu kısmı şahsi düşüncem
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar önerileriniz için çok teşekkür ederim. Bu durumda Pazartesi yola çıksam ve Adana'da Toyota sevisinde periyodik bakıma soksam nasıl olur? Daha önceki sahibi İstanbul Sonkar'da yaptırmış tüm periyodik bakımları. Oradan kayıtlara ulaşabilir miyim? En azından daha önce araca neler yapılmış öğrenmiş olurum... Çünkü bana herhangi bir döküm ya da bakım takvimi vermedi eski sahibi..

İlk defa bakım yaptıracağım için bir kereye mahsus  Toyota servisinden kazığı yemekten başka yol yok galiba. Ne dersiniz..?

Edit: Yağ 04/01/2014'te ve KM:114579'da değişmiş..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • 463 kere teşekkür etti
yolunuz çok uzun madem genede yola çıkacaksınız yanınıza bi yag alın derim ben 10w40.miyadını doldurmuş yarı sentetik ya.ekleme yapmak zorunda kalabilirsiniz.aracı zorlamadan gidin enazından diye önerebilirim ama gidince muhakkak bakımlarını  yaptırın derim ben.sonkara sorarsanız gerekli bilgileride vericeklerdir size öncesine ait.yarın sanayi kapalı olur pazarda açık olma ihtimali düşük genede istiyorsanız bi pazar şansınızı deneyin derim ben.
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Aslında yağın seviyesi düşük değil. Arkadaşım olması gerektiği kadar dedi. Ama rengi çamur rengi gibiydi sanki..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • 463 kere teşekkür etti
uzun yol yapıcagınız ve yagda ömrünü bitirdigi için yüksek sıcaklıkda ne olcagı belli olmaz.yolunuzda uzun oldugu için tedbir amaçlı yanınızda 10w40 bulundurmanızda fayda var diye düşünüyorum.şahsi düşüncem.çünkü şehir içindekinden daha çok ısıncak motorunuz sürekli yollarda olcak.çamur rengi olmaya mahkum bir yag çünkü yarı sentetik buda ömrünü bitirdigini gösterir zaten.
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar önerileriniz için çok teşekkür ederim. Bu durumda Pazartesi yola çıksam ve Adana'da Toyota sevisinde periyodik bakıma soksam nasıl olur? Daha önceki sahibi İstanbul Sonkar'da yaptırmış tüm periyodik bakımları. Oradan kayıtlara ulaşabilir miyim? En azından daha önce araca neler yapılmış öğrenmiş olurum... Çünkü bana herhangi bir döküm ya da bakım takvimi vermedi eski sahibi..

İlk defa bakım yaptıracağım için bir kereye mahsus  Toyota servisinden kazığı yemekten başka yol yok galiba. Ne dersiniz..?
Adanada bakım yaptırabilirsiniz ama çarşamba günü açılır orası da. Benim şahsi düşüncem akılda kuşku kalmaması için detaylı baktırmak önemli. Sanayide detaylı bakılmıyor zira, sorun çıkardıkça düzeltiriz mantığı hakim olduğundan. Ogün bey atladığım noktaya değinip düzeltmiş, 10binde değişmesi lazım. Ama 1-2binden çok birşey olmaz 1 seferlik mümkün en kısa sürede bakımı yaptırmak mühim ama.

Çamur rengi olur o normal. Ben motor iç temizleyici ilaç kullandırmıştım değiştirmeden önce koydurup 15 dk rölantide çalışmıştı. Boşaltıldıktan Sonra durulamak için 1 litre ucuz bir yağ kullanıo bekletip boşaltıldı ve mobil1 yağ konuldu. 10bini devirdi hala sarı yağ.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
O zaman gidene kadar sanayide açık yer bulmaya çalışayım. Bulmazsam yanıma 10w40 yağ alıp yola çıkayım. Peki sanayide açık yer bulabilirsem yağ filtresinin orijinalini nereden bulabilirim?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • 463 kere teşekkür etti
ankarada şaşmazda yaren var.japon parçacısı ordan bulabilirsiniz.ama tabi açıksa işte pazar günü.ona kesin birşey diyemem.tüm toyota özel servislerinde de bulabilirsiniz ayrıca.dörtnal yüceller vs vs ama açık olurlarmı bilmiyorum işte internetten telefon numaralarını bulup sormak lazım
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
ankarada şaşmazda yaren var.japon parçacısı ordan bulabilirsiniz.ama tabi açıksa işte pazar günü.ona kesin birşey diyemem.tüm toyota özel servislerinde de bulabilirsiniz ayrıca.dörtnal yüceller vs vs ama açık olurlarmı bilmiyorum işte internetten telefon numaralarını bulup sormak lazım

Tavsiyeniz için teşekkürler Ogün bey. Aynen Cumartesi pazar günü bi arayayım bakalım..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi

Maalesef tüm bayiler kapalıydı bugün. Ama en azından motor yağını buldum. Mobil 2000 x1 10w-40 Antaresin yanındaki metrodan 65 tl ye aldım. Yanımda bulundurayım en azından..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • 463 kere teşekkür etti
Maalesef tüm bayiler kapalıydı bugün. Ama en azından motor yağını buldum. Mobil 2000 x1 10w-40 Antaresin yanındaki metrodan 65 tl ye aldım. Yanımda bulundurayım en azından..

bence dogrusunu yaptınız.ömrünü tamamlamış bir yag sonuçta ve ne olcagı belli olmaz.yagsız kalıp daha büyük sorunlara sebep olmaktansa 65tl gibi fiyat verip bu işe kalkmak daha mantıklı.aracı çok sıkıştırmadan güzel dikkatli keyifli yolculuklar dilerim.gittiginizde yerde veya vericeginiz bir molada araba hafif soguduktan sonra(hafif yani soguması mümkündegilde)bi yagını kontroletmenizde fayda var.
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar tekrar merhaba,

Şimdi ben yağ, hava ve polen filtresini orijinal almak istiyorum. Orijinal olduğunu nerden anlarım? Belli bir markası oluyor mu orijinal filtrenin?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 100 kere teşekkür etti
  • 425 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar tekrar merhaba,

Şimdi ben yağ, hava ve polen filtresini orijinal almak istiyorum. Orijinal olduğunu nerden anlarım? Belli bir markası oluyor mu orijinal filtrenin?
Ufuk abi var forumun parcacisi istanbuldatsaniz ondan alabilirsiniz
E12 COROLLA SİMOTA AİR INTAKE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Ufuk abi var forumun parcacisi istanbuldatsaniz ondan alabilirsiniz
Ankarada yaşıyorum ama şu an Adana'dayım. Yola çıkmadan burdan alayım diyorum. Servise para vermek istemiyorum. Orijinalini bulup tanıdıklara yaptırmak istiyorum