Gönderen Konu: E160 Dizel Corolla menzil sorusu  (Okunma sayısı 4498 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 62500
  • Model Yılı: '13
  • 11 kere teşekkür etti
  • 54 kere teşekkür edildi
E160 Dizel Corolla menzil sorusu
« : Ağustos 17, 2014, 13:19:03 »
Merhaba,

Bildiğiniz gibi E160 Kasa Corolla'nın yakıt deposu 55 Litre (kendi sitesinde de bu şekilde yazıyor)
Yani ekonomik bir sürüş ile (kendi sitesinde karma tüketim için 4.9 litre değeri var) kağıt üzerinde 1.122 KM menzile ulaşmak mümkün gözüküyor.
Aşağıdaki görüntülerde yol bilgisayarı ortalama tüketim değeri 5.6 litre iken ve depo dolu durumdayken kalan menzili 538 KM. olarak gösteriyor.

Bu durumda servise gitmeden önce, tecrübeleriniz ile bana fikir vermenizi rica ediyorum. Sizce;
1-) Araç kalan menzili yanlış hesaplıyor.
2-) Araç aslında gösterdiği ortalamadan çok daha fazlasını yakıyor ve kalan menzili doğru gösteriyor. Bu durumda da ortalamayı yanlış gösteriyor.

Yakıt alırken gördüğüm litre miktarına bakarak bakarak aracın depo kapasitesinde bir sorun olmadığını söyleyebilirim.

Yol bilgisayarı yerine depo doldurma ve alınan KM ye göre kendin hesapla diyebilirsiniz ama aracı eşim de kullanıyor ve bu nedenle elle kayıt tutmak her zaman mümkün olmuyor.

Fikirlerinizi alabilir miyim, ben mi yanlış düşünüyorum/hesaplıyorum?

Toyota Club Türkiye

E160 Dizel Corolla menzil sorusu
« : Ağustos 17, 2014, 13:19:03 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • .: Toyota Eco-Driver :.
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 11111
  • Model Yılı: '18
  • 66 kere teşekkür etti
  • 563 kere teşekkür edildi
Ynt: E160 Dizel Corolla menzil sorusu
« Yanıtla #1 : Ağustos 17, 2014, 14:22:43 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Ağustos 17, 2014, 22:48:37 »
Hakan Bey, verdiğiniz linkler için teşekkür ederim.

Ancak okuduklarım kafamdaki soru işaretlerini tam olarak gidermedi. Bir süre alınan yakıt miktarı ve gidilen KM değerlerini elle tutup karşılaştırma işini yapmaya çalışsak iyi olacak sanırım.

Sonrasında bir değişiklik olursa buraya yazarım :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 26666
  • Model Yılı: '07
  • 3 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 17, 2014, 23:24:38 »
Bence yol bilgisayarını bu kadar sıkı şekile denetlemeyin derim.Bunlar anlık gösterimle gerçekleşen ufak tefek hataları barındıran sistemler bence.
55 Litre olayı doğrudur 100 km de 5.5 6 lt yaksa uzun yol için düz hesapla yola devam  :alkis:
Corolla 1.6 Terra Benzinli Manuel 2007 Model E120 Kasa
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=61558.msg833266

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • .: Toyota Eco-Driver :.
  • Kilometre: 11111
  • Model Yılı: '18
  • 66 kere teşekkür etti
  • 563 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 17, 2014, 23:37:55 »
Hakan Bey, verdiğiniz linkler için teşekkür ederim.

Ancak okuduklarım kafamdaki soru işaretlerini tam olarak gidermedi. Bir süre alınan yakıt miktarı ve gidilen KM değerlerini elle tutup karşılaştırma işini yapmaya çalışsak iyi olacak sanırım.

Sonrasında bir değişiklik olursa buraya yazarım :)

yakıt aldıktan sonra ortalamanızı sıfırlayın. daha sonra kullanışınıza göre menziliniz şekillenir. 5xx km'ler çok az. son kullanış durumunuza da bağlı biraz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '10
  • 367 kere teşekkür etti
  • 316 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ağustos 18, 2014, 14:40:05 »
E15 kasanin deposuda sanirim 55lt ama menzil sifirlandiginda depoyu full yapiyorum 42-43lt benzin aliyor. Yani aracin icinde hala benzin var, kotu gun icin yedekte tutuyor. Yinede sizin 538km menzil bana da cok az geldi cunku benim benzinli 2.0 corolla menzil 450-460km civarinda gosteriyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ağustos 18, 2014, 16:07:16 »
5.6 ile gosterdigi menzil az ancak aldatici daha fazla yapacaktir, km yi sifirlayin,yakit isigi yandiginda kac km gidilmis bakin menzil uzayacaktir. Zaten bu menzil gostergesinin kesin bilgi olmadigi arac kitapciginda bile yazmakta
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • TOYOTA SEVER,ESKİ TOYOTA SAHİBİ.
  • Kilometre: 54000
  • Model Yılı: '10
  • 19 kere teşekkür etti
  • 52 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ağustos 18, 2014, 16:50:05 »
yakıt alırken aracınızın kontağını kapalı tutun.denenmiştir...
2021 Corolla HYBRID Dream (AKTİF)
2013 Hyundai İ30 1,6 GDİ ELİTE (AKTİF)
1991 Mazda 323 HB AT. (AKTİF)
2010 MERCEDES C180 KOMPRESSOR (satıldı)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 277 kere teşekkür etti
  • 406 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ağustos 18, 2014, 17:35:01 »
Bunu hiç düşünmemiştim. Yararlı olabilir. [emoji4]

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Ağustos 18, 2014, 19:48:14 »
Cevap veren herkese teşekkür ederim

yakıt aldıktan sonra ortalamanızı sıfırlayın. daha sonra kullanışınıza göre menziliniz şekillenir. 5xx km'ler çok az. son kullanış durumunuza da bağlı biraz.
Bu fotoğrafı çekmeden 40 km kadar önce ortalamayı sıfırlamıştım aslında, 40 km önceki haliyle kontrol ettiğimde gösterdiği menzilden 40 km azalmıştı.
yani iddia ettiği menzilden katettiğim km kadar düşüş yaptı normal şekilde. son kullanış derken yakıt almadan öncekini kastediyorsanız onunla ilgili olması bana çok mantıklı gelmedi. örnek verdiğiniz linklerde de bu ilişkiden bahsetmişlerdi ama bana göre tüketim değeri sıfırlanıp yeni bir değer belirleniyorsa menzil de ona göre kendini güncellemeli. sıfırlama işleminden önceki değerle hiç bir ilgisi kalmıyor o anki ortalama değerin.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 18, 2014, 19:50:05
E15 kasanin deposuda sanirim 55lt ama menzil sifirlandiginda depoyu full yapiyorum 42-43lt benzin aliyor. Yani aracin icinde hala benzin var, kotu gun icin yedekte tutuyor. Yinede sizin 538km menzil bana da cok az geldi cunku benim benzinli 2.0 corolla menzil 450-460km civarinda gosteriyor.

Haklısınızi gerçekten çok düşük, güvenlik payını de düşerek 750-800 dese ona da razıydım :) bakalım bu depoyle gerçekte ne kadar gidebileceğim

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 18, 2014, 19:51:21
5.6 ile gosterdigi menzil az ancak aldatici daha fazla yapacaktir, km yi sifirlayin,yakit isigi yandiginda kac km gidilmis bakin menzil uzayacaktir. Zaten bu menzil gostergesinin kesin bilgi olmadigi arac kitapciginda bile yazmakta

Kesin bilgi olmasa da arada uçurum olduğu için şüphelendim. yapacağım gözlemler sonucunda ben mi çok şüpheciyim yoksa Toyota'nın hesaplama metodunu mu anlayamamışım çıkacak ortaya.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 18, 2014, 19:55:17

araç anahtarsız giriş ve çalıştırma özellikli olduğu için motoru stop ettiğimde kontak kapanıyor, yani anahtarı yarım çevirip kontağı bilerek/yanlışlıkla açık bırakma senaryosu benim örneğimde geçersiz oluyor maalesef. Yakıt alırken de ekstradan kontağı açmak için bir girişimim olmamıştı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 15000
  • 9 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ağustos 25, 2014, 00:01:39 »
Corollada anlık tüketim ve toplam gidilebilecek mesafe olayları çok senkronize çalışmıyor bu bir gerçek. Aracın kalan yakıtı sürüş verilerine göre güncellemesi çok uzun zaman istiyor. 1.4d advance m/m sahibiyim ve benim yaşadığım olayda yakıt tüketimi 5.5 litre civarında iken bir kaç ay aracın kalan menzili 580km yi hiç gecmedi, tüm yakıt bilgilerini 0 layıp ve aracı sonralarda daha sakin kullanarak ortalamayı 5 litre civarına çektim ve depoyu tam doldurduğumda (kontak kapalı olarak) gördüğüm menzil 700km civarında idi ama sonradan tüketimi 6 çıkarmış ve bir sonraki yakıt alımında tekrar 600lere düştüğünü gördüm. özetle bir önceki kullanım karakteri bir sonraki yakıt menzilini belirliyor gibi benim anladığım bu. uzun süre düşük tüketim ortalaması elde edip ondan sonra depoyu doldurmak gerek, sanırım kalan menzil artış gösterecektir. son olarakta yakıt uyarı lambası yanınca bildiğim kadarıyla 8litre gibi bir yakıt hala depoda mevcut oluyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • COROLLA
  • Kilometre: 2200
  • Model Yılı: '14
  • 15 kere teşekkür etti
  • 69 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Aralık 25, 2014, 14:59:18 »
Bence şamandıra takılmış olabilir başka bir alternatif olamaz serviste şamandırayı kontrol ettirin

Mesaj Birleştirildi: Aralık 25, 2014, 15:02:05
80km hızla sabit bir şekilde giderseniz her 1,7km de bir yol bilgisayarından 1km düşer ama hızınız 140-150 arasında dolaşırsa her 800m de bir 1km düşer yani eğer yavaş kullanırsanız yol bilgisayarında yazan 959km menzilin fazlasını yaparsınız ben 90km hızlagittim  çoğu zaman 1045 km ile mazot aldım
iki tane corolla dizel aracım oldu biri 2010 diğeri 2014 dü ikiside aynı şekilde sonuç veriyuor ve 2014 olan daha da az yakıyor
Bildiğim her konuyu paylaşmaya hazırım