Gönderen Konu: Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi  (Okunma sayısı 92750 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi
« : Haziran 18, 2014, 17:10:20 »
Merhabalar arkadaşlar.

Otomatik şanzımanlarda yağ olayı hayatî mesele taşıdığı için aracı aldığımdan beri aklımda olan şanzıman yağı değişimini Cumartesi veya Pazartesi günü yaptıracağım.
Yağ pembe ile mor renk arasında.

UFUK abiyle konuştuk, sağolsun o da yağ değişimi hakkında oldukça açıklayıcı fikirler verdi.

Ardından ustam Muharrem abiyi aradım ve değiştirmek istediğimi söyledim, "TOYOTA TYPE T-IV orjinal şanzıman yağı al, onunla değiştirmemiz daha sağlıklı olur" dedi.
Whatsapp'tan içi boş yağ kutusunun fotoğrafını attı, kutunun fotoğrafını alta ekledim.

Ardından İSTANBUL TOYOTA DERİNDERE'yi aradım ve  "DEXRON III mü yoksa TOYOTA TYPE T-IV mi koymamız daha doğru olur ?" dedim. Sağolsun servisteki METİN Bey oldukça yardımcı oldu ve DEXRON III'ün de olacağını fakat TOYOTA TYPE T-IV'nin, DEXRON III'ten sonra üretilen bir ürün olduğunu ve daha üstün bir yağ olduğunu söyledi.
Metin Bey "Aracın başındaysanız yağ çubuğunu çekip, oradaki kodu okuyun" dedi fakat aracın başında değildim.

Ardından BANDIRMA TOYOTA ALTAN'ı arayarak yağı sordum. 5 LT TOYOTA TYPE T-IV'ye fiyat olarak "190,00 TL" dediler. Plakayı istediler ve her zamanki gibi FOREVER kartımdaki puana baktılar.  :D
"Yağınızı burada değiştirelim, ücret almayacağız" dediler. Kabul etmediğimi, sadece yağı alacağımı belirttim. "Neden ?" sorusunu sorunca zaten bende film koptu. Nedenleri altını çize çize açıkladım, aracıma işlem yapılırken camın arkasından aracımı izleyemeyeceğimi, fiyat konusundaki memnuniyetsizliklerimi belirttim.
 Servislerinde motor toplatsaydım 8.000,00 TL fatura çıkartabileceklerini belirttiğimde, şu ana kadar o fiyata komple motor yapmadıklarını belirttiler.  :D

Sonuca gelirsek...

5 LT TOYOTA TYPE T-IV alıp, 3 LT'sini koyacağız, biraz KM yaptıktan sonra şanzımandaki 2 LT yağı boşaltıp, TOYOTA TYPE T-IV kutusunda kalan 2 LT yağı ekleyeceğiz.
Bu yöntemle sağlıklı bir yağ değişimi olur herhalde ?

Ayriyetten sormak istediğim şey; bizim araçların şanzıman yağ filtreleri süzgeç şeklindeymiş ve değişmesine gerek yokmuş. Daha önce yağ değiştiren arkadaşlar varsa tecrubelerini paylaşırsa çok sevinirim.
1.6 VVT-i

Toyota Club Türkiye

Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi
« : Haziran 18, 2014, 17:10:20 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
Ynt: Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi
« Yanıtla #1 : Haziran 18, 2014, 17:29:12 »
Yüksel şanzıman içindeki yağı türbin edip değiştirmeyi düşünüyorsan 5Lt. yetmeyecektir, 6-8Lt. arası kullanırsın. 5Lt. ile yapacağın türbin işlemi ile yağı boşaltıp koyacağın 3Lt. arasında hiçbir fark olmaz.

Kısacası bulanık suya temiz su ekleyerek suyu temizleyemezsin :)

Belçikalı bir yağ üretici ben bilmiyorum,

Castrol ve Eneos;

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 836 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Haziran 18, 2014, 18:23:39 »
Şimdi UFUK abiyle konuştuk.

Kafamı kurcalayan 5 LT yağın, şanzıman yağı değişimi yaparken sağlıklı olup olmayacağıydı.
TOYOTA da sağolsun çakallık yaparak 5 LT yağ üretmiş. Sağlıklı bir değişim istiyorsak varsa 1 LT daha, yoksa 5 LT daha TOYOTA TYPE T-IV alacaktım. 5 LT'sinin fiyatı 38,00 TL iken, 1 LT'liği ne kadar acaba ?

UFUK abiden T-IV normlarını karşılayan, TOYOTA ile uyumlu 6 LT(1 LT'lik ambalajda-6 adet) Castrol ATF Multivehicle siparişi verdim.
TOYOTA TYPE T-IV'den daha hesaplıya geliyor ve aynı gereksinimleri karşılıyor, hem de yağ değişimi daha sağlıklı olacak. Önemli olan da bu zaten.

CASTROL'un sitesinden yapıştırdım.

Alıntı
ATF Multivehicle, çoğu Uzak Doğu menşeili binek aracın otomatik şanzımanları için özel olarak üretilmiştir.
Uzak Doğulu araç üreticilerinin talep ettiği JASO 1A performans seviyesini karşılar.

ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

Akıcı şanzıman performansı için gelişmiş sürtünme mukavemeti sağlar.
    Yağ oksidasyonunu ve performansı etkileyebilecek zararlı tortuların oluşumuna etkin şekilde direnç sağlayarak sıra dışı yüksek sıcaklık koruması sağlar.
    En soğuk havalarda dahi, üstün akışkanlık gücüne sahiptir.

ONAYLAR

JASO 1A

Aşağıdaki spesifikasyonlardan birinin istendiği yerlerde kullanıma uygundur:

Aisin Warner JWS 3309
    Toyota Type T, T-II, T-III, T-IV
    Jatco Automatic Transmission
    Nissan Matic Fluid C, D, J
    Mitsubishi Diamond SP-II, SP-III
    Suzuki ATF Oil and ATF Oil Special
    Mazda ATF D-III and ATF M-3
    Daihatsu Alumix ATF Multi
    Honda ATF Z-1 (CVT şanzımanlarda kullanılmaz)
    Subaru ATF
    Hyundai
    Kia
    GM
    Daewoo

1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '21
  • 40 kere teşekkür etti
  • 34 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 18, 2014, 19:21:36 »
Bende baslik acacaktim ama buradan devam edeyim. Yaz bakimina basladim. Hava ve polen filtresi degisti. Yarin fren kaliperleri tornaya girecek (bozuk yolda ses yapiyo frene basinca ses kesiliyor). Cumartesi toyota sandikci dan sanziman yag degisimi icin randevu aldim (155 lira).toyotadan yag filtresi alacagim elimde mobil 10 40 var yag degisimi ile bakimim sona erecek. Paylasima deger durumlar olusursa paylasirim arkadaslar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 836 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Haziran 19, 2014, 08:36:06 »
Bende baslik acacaktim ama buradan devam edeyim. Yaz bakimina basladim. Hava ve polen filtresi degisti. Yarin fren kaliperleri tornaya girecek (bozuk yolda ses yapiyo frene basinca ses kesiliyor). Cumartesi toyota sandikci dan sanziman yag degisimi icin randevu aldim (155 lira).toyotadan yag filtresi alacagim elimde mobil 10 40 var yag degisimi ile bakimim sona erecek. Paylasima deger durumlar olusursa paylasirim arkadaslar
Seviniriz FATİH Bey.

Yanlış hatırlamıyorsam aracınız otomatik vitesti.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '16
  • 23 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 19, 2014, 10:23:08 »
Kolay gelsin. Emeğinizin karsılığını alırsınız insallah. Her 50 binde degisim yapıyorum. 100 bini biraz gectim. Yazıldıgı gibi ust uste bir kaç degisim gerekli mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 836 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Haziran 19, 2014, 10:40:47 »
Kolay gelsin. Emeğinizin karsılığını alırsınız insallah. Her 50 binde degisim yapıyorum. 100 bini biraz gectim. Yazıldıgı gibi ust uste bir kaç degisim gerekli mi?
Düzenli periyodlarda değişen şanzıman yağı için çok da gerekli değilmiş fakat değiştirilirse daha sağlıklı olduğu muhakkak. Ben en son ne zaman değişti bilmediğim için işi garantiye alıyorum.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 63000
  • Model Yılı: '09
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Haziran 19, 2014, 11:00:40 »
Benim araç 2009 Corolla otm. 63500km de. Bende şanzıman yağını değiştirmeyi düşünüyorum. Yet. Serviste değiştirmeyi düşünüyorum. Yanlışmı yapmış olmam herhalde. Orada bu değişim nasıl yapılıyor bilmiyorum tabi..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 836 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Haziran 19, 2014, 11:10:17 »
Benim araç 2009 Corolla otm. 63500km de. Bende şanzıman yağını değiştirmeyi düşünüyorum. Yet. Serviste değiştirmeyi düşünüyorum. Yanlışmı yapmış olmam herhalde. Orada bu değişim nasıl yapılıyor bilmiyorum tabi..
Ben de yetkili serviste bu işlemin nasıl yapıldığını bilmediğim için serviste ustabaşılık yapmış ve ayrılmış ustama yaptıracağım.

Yetkili serviste ustayla bile muhattap olamıyorsunuz ki. En sinir olduğum konu da bu zaten.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Haziran 19, 2014, 12:41:07 »
Ben yine de olabilecek bir sorunda muhatap bulabilmek adına sanayiye pek güvenmediğim için serviste yaptıracağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 836 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Haziran 19, 2014, 12:42:33 »
Ben yine de olabilecek bir sorunda muhatap bulabilmek adına sanayiye pek güvenmediğim için serviste yaptıracağım.
Tabii ki tercih sizin.

Bana "Ücretsiz değiştirelim" demelerine rağmen tercih etmedim. Çıkan ve koyulan yağı gözümle görmem ve arabamın yanında olmam lazım.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 40 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Haziran 19, 2014, 13:10:06 »
ilk asama bitti. Fren kaliperleri tornalik cikmadi.teflon yapip takildi. Ustamin dedigine gore sesi balatalar yapiyormus. Ozel bir madde surdu mavi renkte. Yapistirmiyormus dolgu yapiyormus. Sonuc basarili . Borcum kac para dedim 5 dedi 10 lira verdim ciktim. O sesi 5 lira icin mi cekiyoruz yani.
Siradaki adim cumartesi gunu sanziman yag degisimi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 836 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Haziran 19, 2014, 15:15:18 »
ilk asama bitti. Fren kaliperleri tornalik cikmadi.teflon yapip takildi. Ustamin dedigine gore sesi balatalar yapiyormus. Ozel bir madde surdu mavi renkte. Yapistirmiyormus dolgu yapiyormus. Sonuc basarili . Borcum kac para dedim 5 dedi 10 lira verdim ciktim. O sesi 5 lira icin mi cekiyoruz yani.
Siradaki adim cumartesi gunu sanziman yag degisimi
Geçmiş olsun diyelim Fatih Bey.

İmkan varsa şanzıman yağını değiştirirken, çıkan yağın ve kullandığınız yağın fotoğrafını çekip buraya koyarsanız çok sevinirim.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 40 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Haziran 19, 2014, 16:34:07 »
Yetkili serviste yapilacak eger imkan olursa tabii ki

Mesaj Birleştirildi: Haziran 19, 2014, 16:35:16
Seviniriz FATİH Bey.

Yanlış hatırlamıyorsam aracınız otomatik vitesti.

Evet otomatik

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 23 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Haziran 20, 2014, 10:09:43 »
Cevabınız icin tesekkür ederim.
Vallaha ben geçen ay serviste değisim yaptırmıstım. ancak değisimden once ve sonra hem rengi (kirli acık kırmızı) hemde kokusu aynıydı(hafif balata yanıgı gibi)
Ancak ilk degisimde serviste yapılmıstı hem rengi daha az siyah hemde kokusu azalmıstı.
Ama degisim oldugunu ve uygun sıvının kullanıldıgını gordum. servisi suclamıyorum
Arac 100 binde 1 den 2 ye ve 3 ten 2 ye gecerken sadece sürücünün hissedebildigi hafif surtme-tutma gibi bitsey oluyor.

Bide tamir kılavuzunda flush denen komple bosaltıp doldurmayı tavsiye etmiyordu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Haziran 20, 2014, 11:38:41 »
Otomatik şanzıman önemli bir durum. Yağ değişimi basit bir olay. Ancak bence yetkili serviste yaptırılmalı. Arada 100tl fark var yok. Muhatap çok önemli. Daha önce arkadaşımın başına sanayide üzücü bir olay geldiği için kendi adıma bu konuda ısrarcıyım. Birde yetkili serviste tanıdığınız ve güvendiğiniz biri varsa işte o zaman süper.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 40 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Haziran 20, 2014, 14:06:50 »
Vallaha ben geçen ay serviste değisim yaptırmıstım. ancak değisimden once ve sonra hem rengi (kirli acık kırmızı) hemde kokusu aynıydı(hafif balata yanıgı gibi)
Ancak ilk degisimde serviste yapılmıstı hem rengi daha az siyah hemde kokusu azalmıstı.
Ama degisim oldugunu ve uygun sıvının kullanıldıgını gordum. servisi suclamıyorum
Arac 100 binde 1 den 2 ye ve 3 ten 2 ye gecerken sadece sürücünün hissedebildigi hafif surtme-tutma gibi bitsey oluyor.

Bide tamir kılavuzunda flush denen komple bosaltıp doldurmayı tavsiye etmiyordu.

ikisi de yetkili servis miydi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 23 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Haziran 20, 2014, 15:23:18 »
evet. ikiside yetkili servisti

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 836 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Haziran 20, 2014, 15:25:33 »

Flush olayı neden tavsiye edilmiyor, kafama takıldı.

Ne gibi zararı olabilir ki acaba ?

Mesaj Birleştirildi: Haziran 20, 2014, 16:34:11
Şimdi muharrem ustaya geldim, yagi degistirecegiz birazdan. Fotolari eklerim
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Haziran 20, 2014, 16:48:26 »
Şimdi UFUK abiyle konuştuk.

Kafamı kurcalayan 5 LT yağın, şanzıman yağı değişimi yaparken sağlıklı olup olmayacağıydı.
TOYOTA da sağolsun çakallık yaparak 5 LT yağ üretmiş. Sağlıklı bir değişim istiyorsak varsa 1 LT daha, yoksa 5 LT daha TOYOTA TYPE T-IV alacaktım. 5 LT'sinin fiyatı 38,00 TL iken, 1 LT'liği ne kadar acaba ?

UFUK abiden T-IV normlarını karşılayan, TOYOTA ile uyumlu 6 LT(1 LT'lik ambalajda-6 adet) Castrol ATF Multivehicle siparişi verdim.
TOYOTA TYPE T-IV'den daha hesaplıya geliyor ve aynı gereksinimleri karşılıyor, hem de yağ değişimi daha sağlıklı olacak. Önemli olan da bu zaten.

CASTROL'un sitesinden yapıştırdım.

mobil atf 3309 ile castrol atf multivehicle süper yağlar, dextron ııı bu yağları karşılamıyor. Yağı ilk sefer 3.5 litre olarak değiştirip  iki üçgün sonra tekrar 3.5 litre olarak değiştirirsen arabanın vites geçişlerinin ne kadar güzelleştiğini göreceksin.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/