Gönderen Konu: Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi  (Okunma sayısı 92634 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
Ynt: Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi
« Yanıtla #20 : Haziran 21, 2014, 00:22:22 »
Arkadaşlar, bugün araç geldiği gibi Muharrem abiye götürdüm.
Sağolsun Ufuk abim yağları çok güzel ambalajlayıp yollamış.

Çıkan yağ bu şekilde kapkara ve leş gibi kokuyordu.

Yeni 3 LT yağ koyduk. Ardından yeni koyduğumuz 3 LT yağ ile bir süre çalıştırdık ve yol yaptık. O 3 LT yağı tekrar boşaltıp, yeni 3 LT yağ koyduk. 2. yağ boşaltımımızda yağ yine kapkara çıktı yeni yağ koymamıza rağmen...

Vites geçişleri gayet iyileşti arkadaşlar. En azından içim rahat yani...

Araba 750 KM yol gelmişti, güzelce yıkadım. Biraz önce de Meguiar's ürünlerini sipariş ettim, Pazartesi gelir uygulamalı olarak koyarım.

1.6 VVT-i

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Haziran 21, 2014, 00:22:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '21
  • 40 kere teşekkür etti
  • 34 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Haziran 21, 2014, 00:41:01 »
Benim yag 70000 oldu. Viteslerde hic sikinti yok cok sukur. Zamani geldi diye degistiriyorum hatta 10000 gecti

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 836 kere teşekkür etti
« Yanıtla #22 : Haziran 21, 2014, 00:46:05 »
Benim yag 70000 oldu. Viteslerde hic sikinti yok cok sukur. Zamani geldi diye degistiriyorum hatta 10000 gecti
Benim geçişlerde de sıkıntı yoktu fakat insan yine de o iyileşmeyi hissediyor.
Az da olsa bir fark var.

Ha bizim otomatik makinalar, manuel E12 ile başa çıkamıyor. Bu akşam beni üzdü.  :P
Motor rodaj aşamasında olduğundan fazla da zorlamak istemedim.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '21
  • 40 kere teşekkür etti
  • 34 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Haziran 21, 2014, 15:56:32 »
Ustteki 10000 lik motor yagi
Alttaki 70000 lik sanziman yagi

Mesaj Birleştirildi: Haziran 21, 2014, 16:01:43
Buda sanziman yaginin degismis hali. Ama arabada bi degisiklik hissetmedim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '10
  • 367 kere teşekkür etti
  • 316 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Temmuz 04, 2014, 23:03:45 »
Yüksel şanzıman içindeki yağı türbin edip değiştirmeyi düşünüyorsan 5Lt. yetmeyecektir, 6-8Lt. arası kullanırsın. 5Lt. ile yapacağın türbin işlemi ile yağı boşaltıp koyacağın 3Lt. arasında hiçbir fark olmaz.
Kısacası bulanık suya temiz su ekleyerek suyu temizleyemezsin :)
mobil atf 3309 ile castrol atf multivehicle süper yağlar, dextron ııı bu yağları karşılamıyor. Yağı ilk sefer 3.5 litre olarak değiştirip  iki üçgün sonra tekrar 3.5 litre olarak değiştirirsen arabanın vites geçişlerinin ne kadar güzelleştiğini göreceksin.
Selamlar Benim arabaninda yag degisim zamani gelmis.
2010 corrola otomatik kac litre almak lazim?
Simdiden tesekkurler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Temmuz 04, 2014, 23:09:21 »
Doldur boşalt yapılacağı için 6-7 litre almak lazım.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Temmuz 05, 2014, 05:56:49 »
Flush olayı neden tavsiye edilmiyor, kafama takıldı.

Ne gibi zararı olabilir ki acaba ?

Mesaj Birleştirildi: Haziran 20, 2014, 16:34:11
Şimdi muharrem ustaya geldim, yagi degistirecegiz birazdan. Fotolari eklerim

Şanzumanın yıpranmasıyla oluşan parçacıkların basınçla şanzıman içindeki küçük kanalları tıkayabileceği ihtimali. Zayıf da olsa var. Bazen işlemden önce sorunsuz görünen şanzıman, işlem sonrası emekliye ayrılabiliyor.

3-4 ay önce ikinci defa flush işlemini yaptirttım aracımda. İlkinde oem yağ kullandım, ikincisinde tam sentetik redline d4 kullandım.

Flush sonrası şanzıman, bir alışma süreci geçiriyor. Sürüş stilini öğrenince normale dönüyor.
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Temmuz 05, 2014, 10:52:05 »
Selamlar Benim arabaninda yag degisim zamani gelmis.
2010 corrola otomatik kac litre almak lazim?
Simdiden tesekkurler.

Kadir arabanın el kitabında hangi yağ ve kaç litre olduğunu görüp ona göre işlem yaptırman lazım, çünkü şanzımanlar muhtelif tip hepsinin değişik özellikleri var.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Selamünaleyküm...
  • Kilometre: 80000
  • 38 kere teşekkür etti
  • 58 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Temmuz 09, 2014, 14:12:04 »
Arkadaşlar bende de 2006 otomatik var ben bursa akkoyunluya gittim 3 litre orjinal toyota TOYOTA TYPE T-IV şanzıman yağ istedim 2012 yılında sanırım 3 litresine 90 tl para verdim ve kendim değiştirdim çok memnunum hala kullanıyorum üzerine 20 bin km yaptım şuan 80 binde 120 bine gelince yine değiştiricem. Arkadaşlar 5 litre yağ almanıza hiç gerek yok yazık günah başka birşey değil al 3 litre TOYOTA TYPE T-IV yağını sök alttan cıvatayı boşalt iyice söktüğün cıvatanın uç kısmı mıknatıslıdır oralar kirlenmişse iyice temizle orayı sonra tak cıvatayı tekrar  sonra şanzıman yağ çubuğunu çek oraya kendin bir huni yap çünkü yağ çubuğun takıldığı yerden konuluyor, sonra koy yağın hepsini (3 litre) hadi sana geçmiş olsun bu kadar basit.
2006 corolla 1,6 terra oto.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 836 kere teşekkür etti
« Yanıtla #29 : Temmuz 09, 2014, 14:24:22 »
Arkadaşlar bende de 2006 otomatik var ben bursa akkoyunluya gittim 3 litre orjinal toyota TOYOTA TYPE T-IV şanzıman yağ istedim 2012 yılında sanırım 3 litresine 90 tl para verdim ve kendim değiştirdim çok memnunum hala kullanıyorum üzerine 20 bin km yaptım şuan 80 binde 120 bine gelince yine değiştiricem. Arkadaşlar 5 litre yağ almanıza hiç gerek yok yazık günah başka birşey değil al 3 litre TOYOTA TYPE T-IV yağını sök alttan cıvatayı boşalt iyice söktüğün cıvatanın uç kısmı mıknatıslıdır oralar kirlenmişse iyice temizle orayı sonra tak cıvatayı tekrar  sonra şanzıman yağ çubuğunu çek oraya kendin bir huni yap çünkü yağ çubuğun takıldığı yerden konuluyor, sonra koy yağın hepsini (3 litre) hadi sana geçmiş olsun bu kadar basit.
SERKAN Bey, "5 LT yağ almanıza gerek yok" demişsiniz. Ben 6 LT yağ alıp 2 sefer değişim yaptırdım ve faydasını gözümle gördüğümü belirtmek isterim.

Benim aracın şanzımanına zamanında fazla yağ konulmuş, 4 LT'ye yakın yağ çıktı.
Şanzımandaki kirli yağı boşalttıktan sonra 3 LT CASTROL yağ koyduk ve aracı çalıştırarak 10 DK boyunca vitesler arası geçiş yaptık ve o koyduğumuz CASTROL yağı geçişlerden sonra tekrar boşalttık. Boşalttığımız yağ, aracın üzerinden çıkan  ilk yağ gibi kirliydi. Şanzıman yağını ilk boşaltmanızda tork konventöründe bir miktar yağ kalıyor, 2. boşaltmada o kirli yağı da değiştirmiş oluyorsunuz.

Ardından 2.'ye 3 LT CASTROL koyarak tapayı taktık.

Biraz maliyetli olan bu yöntemi herkese tavsiye ederim.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Selamünaleyküm...
  • 38 kere teşekkür etti
« Yanıtla #30 : Temmuz 09, 2014, 14:59:29 »
Yüksel bey dediğiniz mantıklı ama sırf şanzumanın içindeki artıkları almak için tekrardan bir 3 litre yağ harcamak bence israf oluyor şuan siz aracınızın şanzıman yağını boşaltın tekrardan o pislikleri gömeyeceğiniz ne malum. Bu tür temizlik olayını zaten şanzumanın tıpasını sökünce hepsi ağır metal parçacıkları yapışıyor bu tıpanın ucuna ha siz yağı orjinal almayıp tasaruf etmiş olabilirsiniz ama bence burada özellikle şanzıman bölümüne TYPE T-IV den başka yağ koymamalıydınız en ideal yağlamayı bu şanjumanda bu TYPE T-IV yağ yaptığı için zaten toyota bu yağı öneriyor. Ben sizin gözle görülür araçta değişiklik hissetiğinize katılmıyorum eminin bir çok arkadaşda bu konuda benimle hem fikirdir. Bence şanzıman yağ değişiminde herhangi bir fark olmayacaktır psikolojik olarak o şekilde belki algılamış olabilirsiniz....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Temmuz 09, 2014, 15:03:50 »
Yüksel bey dediğiniz mantıklı ama sırf şanzumanın içindeki artıkları almak için tekrardan bir 3 litre yağ harcamak bence israf oluyor şuan siz aracınızın şanzıman yağını boşaltın tekrardan o pislikleri gömeyeceğiniz ne malum. Bu tür temizlik olayını zaten şanzumanın tıpasını sökünce hepsi ağır metal parçacıkları yapışıyor bu tıpanın ucuna ha siz yağı orjinal almayıp tasaruf etmiş olabilirsiniz ama bence burada özellikle şanzıman bölümüne TYPE T-IV den başka yağ koymamalıydınız en ideal yağlamayı bu şanjumanda bu TYPE T-IV yağ yaptığı için zaten toyota bu yağı öneriyor. Ben sizin gözle görülür araçta değişiklik hissetiğinize katılmıyorum eminin bir çok arkadaşda bu konuda benimle hem fikirdir. Bence şanzıman yağ değişiminde herhangi bir fark olmayacaktır psikolojik olarak o şekilde belki algılamış olabilirsiniz....

Tork konvertör içerisinde kalan yağın başka nasıl dışarı alınabileceği konusunda da fikir verebilirseniz sevinirim, hem Type T-IV kullanılmadığını nereden çıkardınız? konudaki fotoğrafları incelemenizi tavsiye ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 836 kere teşekkür etti
« Yanıtla #32 : Temmuz 09, 2014, 15:11:37 »
"Sırf şanzıman içindeki artıkları almak için tekrardan 3 LT yağ harcamak israf" demişsiniz de, zaten şanzımanın daha rahat çalışmasını için ve artıkları almak şanzıman yağını değiştirmiyor muyuz Serkan Bey ?
Ne kadar size göre israf olsa da, bir sorunda ocağıma incir ağacı dikebilecek bir mekanizma için ekstra 90,00 TL'yi gözüm aramıyor.

TYPE T-IV, bir standarttır. API SN/SM gibi.
Ben de bu TYPE T-IV standartlarını karşılayan CASTROL AFT MULTIVEHICLE yağ aldım. DEXRON II veya III koysaydım, haklıydınız.

Tertemiz koyduğum yağ, kapkara çıkınca gözle görülür bir fark olduğuna inanıyorum.  Ki arabanın rölantide, gaza basmadan yürümesi bile değişti.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Temmuz 09, 2014, 15:22:21 »
Doğru Yüksel, 90-100TL için risk almaya değmez, bence en doğrusunu yaptın.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Selamünaleyküm...
  • 38 kere teşekkür etti
« Yanıtla #34 : Temmuz 09, 2014, 15:23:16 »
Sizin mantıkta bakarsak o zaman Yüsel bey toyota servisleride dahil bir çok servisin şanzıman yağ değişimden dolayı sizin gibi 6 litre kullanmadıkları için araç şanjumanlarının pert olması gerekmezmiydi. Birde o zaman siz 60-100 tl önemli değil deyip motor yağınıda mı 8 litremi alıyosunuz. ben yine söylüyorum şahsi kendi fikrimdir siz katılmayabilirsiniz bence israftan başka birşey değil   neyse herkes kendi bildiğini doğru zannediyor sanırım umarım şanzumanınızda doğru yağ kullanmadığınızdan dolayı bir problem yaşamazsınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 836 kere teşekkür etti
« Yanıtla #35 : Temmuz 09, 2014, 15:32:08 »
Doğru Yüksel, 90-100TL için risk almaya değmez, bence en doğrusunu yaptın.
Teşekkür ederim Aytaç abi.

Biz A/T şanzıman revizyonu için 3.000,00 TL'den bahsediliyorken, 90,00 TL nedir ki ?

Sizin mantıkta bakarsak o zaman Yüsel bey toyota servisleride dahil bir çok servisin şanzıman yağ değişimden dolayı sizin gibi 6 litre kullanmadıkları için araç şanjumanlarının pert olması gerekmezmiydi ben yine söylüyorum şahsi kendi fikrimdir siz katılmayabilirsiniz bence israftan başka birşey değil   neyse herkes kendi bildiğini doğru zannediyor sanırım umarım şanzumanınızda doğru yağ kullanmadığınızdan dolayı bir problem yaşamazsınız.
SERKAN Bey, ben gördüğümü ve yaşadığımı söylüyorum.
İster israf olarak görün, ister başka bir şey.

Yetkili servislerin sözüne güvenirseniz, bizim araçlara 10-w40 koyup postalıyorlar, doğru bir davranış mı ? Veya DERİNDERE servisinin benim araç için DEXRON III şanzıman yağı önermesi ? Ben yağ değişimini yıllaca TOYOTA servisinde ustabaşılık yapmış ustama değiştirdim, o da bu tarz değişimin daha sağlıklı olacağını nedenleriyle birlikte bana açıkladı.

Yağı 2. defa saldığımızda, yağ yine leş gibiydi diyorum. Bunun üzerine daha ne diyebilirim ?
Siz diyorsunuz ki "Şanzıman içindeki atıkları temizlemek için 2. değişim gereksiz"

CASTROL'ün sitesine girip, aldığım yağa bakın bir zahmet. Ha okuma huyunuz yok, olsaydı başlıktaki fotoğrafları görürdünüz ama neyse.
Bakın ki, yanlış yağ kullandığımı iddia etmeyin.

http://www.castrol.com/tr_tr/turkey/products/car/automatic-transmission-fluids/castrol-atf-multivehicle.html
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Selamünaleyküm...
  • 38 kere teşekkür etti
« Yanıtla #36 : Temmuz 09, 2014, 15:45:12 »
Yüksel bey ben yağ fiyatından bahsettin 60-100 tl diyehani siz 6 litre alıyosunuz ya bunun yarısını kastetdim yani. herhalde 3000 tl olmaz bu işlem .  Size şöyle söyleyeyim o zaman siz motorunuzada her seferinde 8 litre yağ alın daha sağlıjklı olmazmı 4 litre koyarsınız biraz gezer sonra tekrar değiştirirsiniz ufak paralardan kaçmazsınız daha sağlıklı olur bu mantıkta iseniz araçlardaki fren hidroliğini, motor yağını, antifirizi diğer bütün sıvıların hepsini çift dikiş yapmakmı lazım o zaman paradan kaçmayıyım diyosunuz orjinal yağ almıyosunuz ne anladım ben bu işten size göre bu aldığınız ya karşılıyordu bu şanjumanın için gerekli özellikleri ama bana göre karşılamıyor ben şanjumanda orjinalden yanayım arkadaşım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Temmuz 09, 2014, 16:03:08 »
Yüksel bey ben yağ fiyatından bahsettin 60-100 tl diyehani siz 6 litre alıyosunuz ya bunun yarısını kastetdim yani. herhalde 3000 tl olmaz bu işlem .  Size şöyle söyleyeyim o zaman siz motorunuzada her seferinde 8 litre yağ alın daha sağlıjklı olmazmı 4 litre koyarsınız biraz gezer sonra tekrar değiştirirsiniz ufak paralardan kaçmazsınız daha sağlıklı olur bu mantıkta iseniz araçlardaki fren hidroliğini, motor yağını, antifirizi diğer bütün sıvıların hepsini çift dikiş yapmakmı lazım o zaman paradan kaçmayıyım diyosunuz orjinal yağ almıyosunuz ne anladım ben bu işten size göre bu aldığınız ya karşılıyordu bu şanjumanın için gerekli özellikleri ama bana göre karşılamıyor ben şanjumanda orjinalden yanayım arkadaşım.

Araçların, motor vs. içlerinde kendilerine tork konvertor gibi rezerv yapan bir parça olsaydı onlar içinde aynı işlem yapılması mantıklı olurdu.Üstelik boxer ve rotary motorlar hariç motorlar dik vaziyette montajlanır, dolum şekli üstten boşaltma şekli alttan, he şu da olabilir uzun kilometrelerde bir yağ çevrimi sonrası boşaltıp yeniden yapılabilir ki örenğin Subarular da bazı kilometrelerde önerilen bir durum, araştırabilirsiniz.

Fren hidroliği değişimi yapılırkende bir yandan dolum yapılırken bir yandan boşaltım işlemi yapılır.

Aracın kompartımanlarını birbirleri ile kıyaslamak çok yanlış, o zaman farlarınızı da belli bir periyodda değiştirmeniz gerekmez mi?

Yağ konusunda orijinalden yanaysanız bana otomobil üreticisi bir firmanın yağ fabrikasını gösterin, hepimiz onu kullanalım.Yağın orijinali olmaz ! üreticin istediği standartlar olur, petrol şirketleri de o satndartlara uygun üretim yapar ve tedarik ederler, kullanıcıya düşen uygun standartlardaki yağı kullanmaktır.

Saygılar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #38 : Temmuz 09, 2014, 16:29:49 »
Ufuk bey merhaba sakın yanlış anlamayın ben sizi çok iyi tanıyorum sevdiğmiz bir kardeşimizsin ben bu yazımı yüksel beye yazmıştım siz neden cevap vermek zorunda hissettiniz kendinizi cevap için sizi telefondamı mi aradı yoksa yada siz mi yağ verdiğinizden dolayı cevap vermek istediniz acıkcası anlayamadım. Her neyse ufuk ben sizede söyleyeyim kimse labaratuarlarda ölçüm yapıp bu yağları almıyor her kes kafasına göre yağ alıp koysun o zaman ben sadece orjinallikten yanayım. Yağ değişim olayında o zaman herkes yanlış yapıyormuş o zaman bizim haberimiz yokmuş bundan sonra motor yağlarınıda 8 litre alalım fren hidrolik yağınıda 2 kutu alalım antifirizide 2 bidon alıp değiştirelim, hem cebimiz zarar görsün hem de çevreyi kirletelim o zaman bundan sonra böyleymiş bu arada ben sadece araçları sıvı değişimleri kastetdim farlarını yada başka bir yerini değil ufuk bey

Serkan bey otomatik şanzıman yağı aynen Ufuk ve Yüksel kardeşlerimin dediği gibi değiştirilmesi gerekir ama isteyen bir seferde 3-3.5 yağ lada işini görebilir. bunun sonuçları uzun bir süre sonunda görülür siz belki o kadar km yapmadan arabaları satıyorsunuz ama alan müşteri komple şanzıman veya büyük bakım la diyet ödüyor. bende oğlumun arabası için 7 litre castrol atf multivehicle yağı ile iki sefer değişim yaptırdım.(T IV ün tam muadili hatta daha üstünüdür bu yağ)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #39 : Temmuz 09, 2014, 20:22:05 »
Atiila bey bu yağın muadili olduğunu labaratuardamı ölçtürdünüz siz biraz önce yazmamışmıydınız ozrjinal yağ koydursaydınız daha iyi olurdu diye madem şanjuman önemli o zaman firmanın önerdiği yağı koymak bence en önemli bu yağlar muadili diye 3 - 5 kuruştan kaçmakmı şanjumanı korumuş oluyoruz yağ değişiminde size soruyorum o zaman atilla bey hiç biriniz bana bunun cevabını veremediniz siz verin o zaman bende diyorumki 2006 corolla aracımızda araçtaki tüm sıvı yağları 2 defa değiştirelik daha iyi olur diye bunun neresinde mantık zarardan başka birşey değil çevreyi kirletiyoruz ancak.

Atilla bey bu yazı size ait hatırlatırım (Kadir arabanın el kitabında hangi yağ ve kaç litre olduğunu görüp ona göre işlem yaptırman lazım, çünkü şanzımanlar muhtelif tip hepsinin değişik özellikleri var.)  lütfen başkalarını korumayalım herkesin ağzı var dili var kendi cevap versin. Bu arada Atilla bey ben aldığım araçlar hemen satmıyorum yazdığım yazıları okursanız görürsünüz.
önce verdiğin cevaplara çok kızdım ama sonradan yeterli aydınlatmayı yapmadığımızı farkettim. bak Serkan kardeş burası bir ailedir gerekirse senin mesajlarınıda destekleriz, başlarda benim de çok tartıştığım Ufuk  kardeşim adamdır ve hasıdır. şimdi gelelim senin sorularına kimsenin cevap veremeyişine, emin ol bunun sebebi oruçlu oluşumuzdur, arabanın ikmal tablosuna bakarsan şanzımanın 7-8 litre yağ aldığını göreceksin. yani nasıl oluyorda tapayı açınca 3.3 litre yağ akıyor? Düşündünmü? işte Ufuğun dediği tork konvektörü nün içindeki yağ boşalmıyor, bizde onun için ilk seferde % 50 yenilenme oluyor ikinci seferde  içerde kalan eski yağında yarısı yenileniyor yani iki kere değişimde yağın% 75 i yenileniyor yurt dışındaki bazı uzmanlar üç kere değişim öneriyorlar, niyetin öğrenmekse bu cevap yeterli olmuştur.