Gönderen Konu: Toyota Celica Tavsiye  (Okunma sayısı 14758 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Celica
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '92
  • 21 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
Toyota Celica Tavsiye
« : Nisan 30, 2014, 11:28:00 »
Öncelikle herkese merhabalar. Ben siteyi celica hakkında bilgi ararken buldum içeriği gayet tatmin etti. genel olarak site içerisindeki celica hakkıdaki bilgileri inceledim. ancak hala kafama takılan bazı sorular var ve sitedeki toyotacı arkadaşların yardımcı olabileceğini düşünüyorum.
Bu aralar araba almayı düşünüyorum ve şu anda kafama en cok yatan araba celica. daha cok tek kapılı araçlardan hoşlanıyorum ve 90ların çizgilerini seviyorum ancaaaaak bu arabaya takdir edeceğiniz üzere çevremde almamam hususunda baskı da yok değil. özellikle yaşı konusunda ailemin kaygıları var. şahsen benimde ilk arabam olacağı için arabanın neresine bakmam gerektiği, nelere dikkat etmem gerektiği konusunsa bir tecrübesizliğim var. Bu noktada sorum ikiye ayrılıyor.
1.si: Genel olarak celica'dan bağımsız bir araba alırken özellikle 22 yaşında bir araba alırken nelere dikkat etmek gerekir ve neleri gözardı etmek gerekir.
2.si: Celica'yı duyan bilen kullanan forumdaşların araba hakkındaki görüş öneri tecrübeleri ve aracı incelemeye gittiğimde özellikle nelere bakabileceğim hususunda bana yardımcı olmalarını bekliyorum. ::)
VAZGEÇMEDİĞİN SÜRECE YENİLMİŞ SAYILMAZSIN !!

Toyota Club Türkiye

Toyota Celica Tavsiye
« : Nisan 30, 2014, 11:28:00 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 43000
  • Model Yılı: '14
  • 281 kere teşekkür etti
  • 530 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota Celica Tavsiye
« Yanıtla #1 : Nisan 30, 2014, 11:39:39 »
Celica modelini kullanmadım ancak eski model bir araç alırken dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Öncelikle celica bildiğim kadarıyla spor bir otomobil ve spor otomobiller genellikle hor kullanılmaya çok müsait araçlardır. O yüzden almak istediğiniz araç ne kadar az kişinin elinden geçtiyse o kadar iyi olacağını düşünüyorum. Diğer bir husus bakım ve o zamana kadarki bakımlarıının nasıl yapıldığıdır. Bu tip araçları da alırken özellikle meraklısı olan ve araca zarar vermeyeceğini düşündüğünüz kişilerden almanızda fayda vardır. Motoru ve ilgili aksamları çok çok iyi bir motor ustasına göstermenizi, alt takımı yine iyi bir ustaya göstermenizi önenerim. Aracın dışı içinse boya olayı doğal olarak olabilir fakat şasenin işlem görüp görmediği ve direklerde boyanın olup olmadığı eleme unsurlarındandır. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 21 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 30, 2014, 12:45:45 »
katkınız için teşekkürler. arabanın az el değiştirmiş olması ve arabanın orjinal ve oynanmamış olması benim için gerçekten önemli.motor ustası gerçekten çok önemli ancak başka bir şehirden araba bakarken güvenilir usta bulmak gerçekten sorun oluyor. ekpertize sokayım diorum onların güvenirliğinden emin olamıyorum özellikle istanbulda. bir tane baktığım celica var. arabanın yaklasık 3.500tl ye yakın ruhsatta hasar raporu var. araba gerçekten cok hosuma gitti ve gayet orjınal duruyor. daha adamla konusmadım ancak 3.500tl yi görünce de emin olamadım şahsen  :huh:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • DeVLeRiN AşKı BüYüK OluR..!
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '95
  • 167 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 30, 2014, 12:56:00 »
3500 tl  hasar oluş zamanına da bağlı ama çok büyük bişi değil bence. Avensisle ufak bi sürtme gibi bişi oldu mesela tampon+sis farı+fıskıye+işçilik 3000 tl çıktı .. Demem o ki şaseye ulaşmamış çamurluk hasarı bile olabilir ... Bakmak lazım....

Sonuçta sizde boyasız kazasız araba bakmıyorsunuz dur heralde...
2.0 Avensis Exe.E. Emekliye ayırdık ..
Şimdi LR Defender 110 2500cc lpg zamanı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 281 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Nisan 30, 2014, 13:26:18 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 21 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Nisan 30, 2014, 13:31:54 »
3500 tl  hasar oluş zamanına da bağlı ama çok büyük bişi değil bence. Avensisle ufak bi sürtme gibi bişi oldu mesela tampon+sis farı+fıskıye+işçilik 3000 tl çıktı .. Demem o ki şaseye ulaşmamış çamurluk hasarı bile olabilir ... Bakmak lazım....

Sonuçta sizde boyasız kazasız araba bakmıyorsunuz dur heralde...

tabiki boya takıntım yok bu yaştaki arabada olamaz zaten. verdiğiniz örnek baya çarpıcı. arabanın toplam hasar kaydı 3.500tl civarı zaten 1.300 tl bitane var 1.200tl bitane var 950tl var bide fiyat yazmayan var. ama parça parça.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 30, 2014, 13:32:48
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-toyota-harika-efsane-celica-1993-154248902/detay   bakımlı ve orjinal bir araca benziyor.

hocam o arabaya baktım cokta hosuma gitti aslında ama onun fiyatı bana fazla ne yazık ki  :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 281 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Nisan 30, 2014, 13:35:20 »
tabiki boya takıntım yok bu yaştaki arabada olamaz zaten. verdiğiniz örnek baya çarpıcı. arabanın toplam hasar kaydı 3.500tl civarı zaten 1.300 tl bitane var 1.200tl bitane var 950tl var bide fiyat yazmayan var. ama parça parça.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 30, 2014, 13:32:48
hocam o arabaya baktım cokta hosuma gitti aslında ama onun fiyatı bana fazla ne yazık ki  :(

Yanına gidip konuşun isterseniz. O fiyat isteniyor diye istenen parayı verecek değilsiniz ki. Pazarlık yaparsınız. Sonuçta bu aracın müşteri kitlesi çok fazla değil, satıcının da bunu bildiğini düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 21 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Nisan 30, 2014, 13:36:32 »
aslında doğru dion hocam. bnde bursada ikamet ediorum. bi gidip konuşabilirim ama kırmızısı çok daha canlı yaa

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 281 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Nisan 30, 2014, 13:43:07 »
aslında doğru dion hocam. bnde bursada ikamet ediorum. bi gidip konuşabilirim ama kırmızısı çok daha canlı yaa

Beyaz rengi de çok güzel ve daha kullanışlıdır ama öneml olan hangisi daha bakımlı bakımlı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 21 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Nisan 30, 2014, 13:46:02 »
Beyaz rengi de çok güzel ve daha kullanışlıdır ama öneml olan hangisi daha bakımlı bakımlı?
Kesinlikle en önemlisi bakımlı olması bitane daha var bursadan yarın gidip bakıcaz ona olmadı daha sonra buna da bakıp hangisinin daha bakımlı olduğuna karar verebilirim sanırım. bide şu var mesela ;
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-toyota-toyota-celica-1-6-sti-157271515/detay/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 281 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Nisan 30, 2014, 13:51:37 »
Kesinlikle en önemlisi bakımlı olması bitane daha var bursadan yarın gidip bakıcaz ona olmadı daha sonra buna da bakıp hangisinin daha bakımlı olduğuna karar verebilirim sanırım. bide şu var mesela ;
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-toyota-toyota-celica-1-6-sti-157271515/detay/

Harika duruyor, çok güzel bir araç ama İstanbul'da ve çok dikkatli olmak gerekir. Hangi araç için olursa olsun fotoğraflar sizi aldatmasın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 21 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Nisan 30, 2014, 13:53:39 »
Harika duruyor, çok güzel bir araç ama İstanbul'da ve çok dikkatli olmak gerekir. Hangi araç için olursa olsun fotoğraflar sizi aldatmasın.
hah işte beni de düşündüren o kısmı işte. yakın arkadaşlarım var istanbuldan hani önceden onlarla irtibata falan geçicem ama işte istanbul olması gerçekten düşündürücü  |-\

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Almost Stock
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 170000
  • Model Yılı: '97
  • 7 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Nisan 30, 2014, 13:57:18 »
Parça durumu nedir ?
Yek*06db1387

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 281 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Nisan 30, 2014, 13:59:41 »
hah işte beni de düşündüren o kısmı işte. yakın arkadaşlarım var istanbuldan hani önceden onlarla irtibata falan geçicem ama işte istanbul olması gerçekten düşündürücü  |-\

Yine de yanına gitmeden anlayamazsınız. Eğer gerçekten bu araç için meraklıysanız gidip görmekte fayda var. Ama Bursa'daki güzel bir araca benziyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 21 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Nisan 30, 2014, 14:14:45 »
Benim şahsi düşüncem olarak sizin yerinizde olsam Celica almazdım. Mustafa abinin dediği gibi spor bir araç ve hor kullanılmaya müsait araç. Bu demek oluyor ki sanayi ile arkadaş olmanız gerekiyor. Bayan olarak sanayiyle uğraşmak kolay değil bence. Peki parça durumunu araştırdınız mı ?
dostum ben erkeğim sıkıntı yok yani sanayi açısından :tamam: bide ben klasik hastasıyım. yani sanayi çok korkutmuo gözümü. arabanın motor e80 ya da e90 kasanın ilk tipleriyle aynı diye biliyorum. alt takımlar corana, carina ile aynı corollayla da uyumlu parçaları var diye biliyorum. spor araba olması gerçekten hor kullanılmasına neden olabilir ama ben sade cok oynanmamış bişi almak istiyorum.modifiye falan ban göre değil öyle olan aracı da almam

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 281 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Nisan 30, 2014, 14:23:53 »
Tabi İstanbul'da bir de nem ve korozyon olayı vardır ki özellikle 92-93 model bir araç için pas durumunu, boya altı macun durumunu da İstanbul'daki celica için dikkatlice kontrol ettirilmelidir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • Araç: Camry
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '06
  • 351 kere teşekkür etti
  • 565 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Nisan 30, 2014, 14:31:19 »
Öncelikle forum kurallarımızın başında üyelerin kendi isimleri ile üyle olmaları kuralı vardır.Profil bigilerinizi kısa sürede tamamlarsanız bu ufak sorunu çözmüş oluruz.Ad ve soyadınızı site yöneticisine yazarsanız gerekli düzeltme yapılacaktır.

Celica konusuna gelince;bir celica hayranı olarak diyeceğim en önemli husus  motorun durumunun test edilmesi gerektiği.Mekanik olarak özellikle alt takımların gözden geçirilmesi gerekir.Boya filan gibi takıntıları boşverin ki sizde boya takıntısı yok gibi.
bu araçlar genelde gençlere tarafında kullanıldığı için nerede ise 1,6 motorun yapabileceği tüm hünerler denenir.Ama bazı sürücüler vardır ki araçalarına sevgili gibi davranır.İşte onlarada birini yakalarsanız bingo demektir.
Celica da kırmızı tercih edilen renktir.Benim celicam da kırmızı idi.Aslında kardeşimin arabası desem daha doğru zira keratadan bana pek fırsat kalmadı ki sonunda arabaya el koydu zaten. 1994-1998 yılları arasında kullandığım 1992 model celica 2.0 dı.

Araç ile ilgili diyeceğim en önemli husus alt takımların ihmal edilmemesi.Uygun lastik seçeneği ile çok güzel sonuçlar alırsınız.Toprak yolda sunroof açık sürüş muhteşem haz veriyor.Ben asfalt yerine düzgün toprak yolda daha çok kullandım.Araç halen kuzenim tarafından kullanılmaktadır.

Parça konusunda evet doğru toyotanın bazı parçaları celica ile uyumludur.Parça konusunda ciddi sorunlarınız olmaz.Yetkili servis yerine eski servis ustalarını tercih etmenizi tavsiye ederim.
sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım
Akıl ile sabrı birleştir ve zekan ile konuş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 21 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Nisan 30, 2014, 14:41:55 »
Tabi İstanbul'da bir de nem ve korozyon olayı vardır ki özellikle 92-93 model bir araç için pas durumunu, boya altı macun durumunu da İstanbul'daki celica için dikkatlice kontrol ettirilmelidir.
istanbula gideyim macun olayına hepsine baktırcam ancak istanbulda güvenilir usta olayını nasıl halledicem orası muamma işte

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 281 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Nisan 30, 2014, 14:45:15 »
istanbula gideyim macun olayına hepsine baktırcam ancak istanbulda güvenilir usta olayını nasıl halledicem orası muamma işte

Ufuk Sönmez TEM oto size yardımcı olacaktır. Site içinde arama yaparsanız görebilirsiniz. Forumun onaylı ve güvenilir firmalarındandır. Görüşmenizde fayda var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 21 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Nisan 30, 2014, 14:51:37 »
Ufuk Sönmez TEM oto size yardımcı olacaktır. Site içinde arama yaparsanız görebilirsiniz. Forumun onaylı ve güvenilir firmalarındandır. Görüşmenizde fayda var.
eyvallah dostum ben site içinde bi araştırayım onu bakiim. yardımın için sağol. yaşasın forumdaş kardeşliği  :alkis:

Mesaj Birleştirildi: Nisan 30, 2014, 14:51:56
Öncelikle forum kurallarımızın başında üyelerin kendi isimleri ile üyle olmaları kuralı vardır.Profil bigilerinizi kısa sürede tamamlarsanız bu ufak sorunu çözmüş oluruz.Ad ve soyadınızı site yöneticisine yazarsanız gerekli düzeltme yapılacaktır.

Celica konusuna gelince;bir celica hayranı olarak diyeceğim en önemli husus  motorun durumunun test edilmesi gerektiği.Mekanik olarak özellikle alt takımların gözden geçirilmesi gerekir.Boya filan gibi takıntıları boşverin ki sizde boya takıntısı yok gibi.
bu araçlar genelde gençlere tarafında kullanıldığı için nerede ise 1,6 motorun yapabileceği tüm hünerler denenir.Ama bazı sürücüler vardır ki araçalarına sevgili gibi davranır.İşte onlarada birini yakalarsanız bingo demektir.
Celica da kırmızı tercih edilen renktir.Benim celicam da kırmızı idi.Aslında kardeşimin arabası desem daha doğru zira keratadan bana pek fırsat kalmadı ki sonunda arabaya el koydu zaten. 1994-1998 yılları arasında kullandığım 1992 model celica 2.0 dı.

Araç ile ilgili diyeceğim en önemli husus alt takımların ihmal edilmemesi.Uygun lastik seçeneği ile çok güzel sonuçlar alırsınız.Toprak yolda sunroof açık sürüş muhteşem haz veriyor.Ben asfalt yerine düzgün toprak yolda daha çok kullandım.Araç halen kuzenim tarafından kullanılmaktadır.

Parça konusunda evet doğru toyotanın bazı parçaları celica ile uyumludur.Parça konusunda ciddi sorunlarınız olmaz.Yetkili servis yerine eski servis ustalarını tercih etmenizi tavsiye ederim.
sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım

öncelikle celica kullanan ve seven biriyle konuştuğum için kendimi şanslı hissettim. isim işini halledicem mehmet bey ;) aslında bende 1.6 almak istiyorum. malum türkiye sartlarında 2.0 insanın gözünü gerçekten korkutuyor. hele benim gibi aktif olarak kullanacak biri olarak.  :-[ alt takımlar olayını kafama yazdım ve özellikle dikkat edicem. ama 1.6 nın tüm hünerlerini test ederler dediniz. bu biraz kafama takılmadı değil. yani 1.6lar daha fazla yorulmuş mu diyorsunuz. bide sizin kuzenın ustası var mı mehmet bey  :)