Gönderen Konu: Ynt: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları  (Okunma sayısı 126630 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Site Başçavuşu
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 51 kere teşekkür edildi
Ynt: Ynt: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları
« Yanıtla #20 : Ekim 19, 2006, 23:31:32 »
Yani şimdi orta sınıf bizim araçlar için (Corolla,Civic,Focus) 5w-40 yeterli anladığım kadarıyla.Yaz kış rahat rahat kullanabiliriz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Ekim 20, 2006, 08:54:42 »
Aracın motor teknolojisine göre 10w-40 yada 5w-40 arasında seçim yapmak daha mantıklı aslında ama önümüz kış ve 5w-40 özellikle motor soğukken ilk çalıştırdığınız anda daha hızlı koruma sağlayacaktır. Geç ısındığı halde daha akışkan olması ve koruyucu yağ tabakasının daha dayanıklı olması full sentetik teknolojisini ön plana çıkartıyor.

205.e 5w-40 koymuştum, dün akşam baktım biraz eksiltme yapmış, sonuçta 92 model araba ve motoru daha önce yenileme görmemiş. İkinci yağ değişiminde daha iyi sonuç vereceğini umuyorum. Bu arada 5w-40 205 1.9GTI için uyumlu yağlar tablosunda bulunuyor. Bu tip yağlama tabloları vardır her araba için, oradan bakıp karar verebilirsin.  

(Gizli Üye)

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Ekim 20, 2006, 09:53:20 »
ALINTI
205.e 5w-40 koymuştum, dün akşam baktım biraz eksiltme yapmış, sonuçta 92 model araba ve motoru daha önce yenileme görmemiş. İkinci yağ değişiminde daha iyi sonuç vereceğini umuyorum. Bu arada 5w-40 205 1.9GTI için uyumlu yağlar tablosunda bulunuyor. Bu tip yağlama tabloları vardır her araba için, oradan bakıp karar verebilirsin. [/quote]

Peki Murat kardeşim bu tür uygun yağ tablosunu nerden bulabiliriz. Benim araç dizel biliyosun. Bana önerilen Mobil1 0W-40 yağdı istedim servis elimizde yok deyip koymadı. 10W-40 koydular. ve faturama baktım  "M0bil1 10W-40 S yağ 4.3lt =63 küsür ytl + Kdv"  yazıyodu. yani bu S harfine göre araca benzinli araç yağımı koymuşlar gözüküyo. Ne yapamam lazım şimdi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Ekim 20, 2006, 12:06:56 »
S harfi tek başına olmaz, SJ-SL falan yazar mutlaka, sanırım sizin araca konulan yağ Mobil Super S 10w-40, yani o S harfi yağın isimlendirilmesi ile ilgili. Yağ şu olmalı;

http://www.otopol.com/product_info.php?cPa...ducts_id=100854

Bu ise SJ/CF sınıfı yani dizel araçlarda kullanılabilir, yetkili servis ne kullanıyor sormak lazım bununla beraber, yeni nesil dizellerde turbo.nun yağ ile soğuduğunu düşünürsek daha yüksek ısıya dayanıklı full sentetik yağ kullanmak daha mantıklı, bu yüzden çoğu araç üreticisi 5w-40 gibi full sentetik yağları öneriyor. 0w-40. da iyi bir çözüm olabilir, 10w-40 yağların yüksek ısıya dayanıklılığı daha az ve turbo çok fazla ısınan bir parçadır.

Kullanmanız gereken yağların aracın kullanma kılavuzunda yazması gerekiyor. O tablonun orada olması lazım. Bununla beraber araç veri bankası programları çözüm olabilir, bende malesef eski arabala ait veri bankası var. Eğer kullanma kılavuzunda bulamazsanız Toyota.yı arayıp yağlama tablosunu isteyebilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Ekim 20, 2006, 12:39:14 »
Alıntı yapılan: Murat Küden
Bunu söylerken, Alfa 145 im de fabrika Selenia nin yari sentetik bir yagini koymustu. Yari sentetik yag ile araba 2-3 km de isinirken, 1500 km bakimindan sonra koydugum Mobil 1 0w40 ile yaklasik 5 km de isiniyordu. Yani tam tersi olmasi gerekir.
[/quote]
Sürtünme farkından ileri geliyor olabilir mi?

Bir soru daha:
Eski(90 model filan) arabaya Mobil 1 gibi tam sentetik yağ koyarsak;
1) Eksilteceği kesin midir?
2) Sıfır arabalarda önerilen 30000km/2 yıl gibi süreler bu arabalar için de uygulanabilir mi?
Kaliteli marka aslında müşteriyle ebedi aşk ister. Ve aslında her sadık müşteri, şöyle ilk karşılaşmada fosfor fosfor sırıtıp laubali olmayan

(Gizli Üye)

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Ekim 26, 2006, 10:16:48 »
ALINTI
S harfi tek başına olmaz, SJ-SL falan yazar mutlaka, sanırım sizin araca konulan yağ Mobil Super S 10w-40, yani o S harfi yağın isimlendirilmesi ile ilgili. Yağ şu olmalı;[/quote]

Anlaşılan öyle. Ben koydukları yağın kutusunu görmedim. Araç bakımdayken yanında da değildim zaten. Faturada yazan buydu. Aradım, tüm araçlara aynı yağı koyuyorlarmış. Dedim dizellere C sınıfı konulması gerekir falan. Bize toyota böyle diyor bizde dediklerini uyguluyoruz.  Ama artık iş işten geçti. Bi dahaki sefere kadar artık bi 6 ay sonra 5W-40 yada 0W-40 koyarız. Dediğin gibi klavuzada bakarım. Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Çok sağol.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Yavaş sürüş yolu değil ömrü uzatır.
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '07
« Yanıtla #26 : Aralık 01, 2006, 09:52:24 »
Arkadaşlara Teşekkürler
Çok faydalı bilgilerini bizimle paylaşmışlar. Yanlız ben yine de çok şey anladığımı yada şöyle söyleyeyim aracımın yağı değişmesi gerekiyor ama hangi yağı koymamın daha uygun olacağına karar verecek kadar anlamadığımı söyleyeyim. Aracım 1997 Model Corolla 1,3 XL
Memleket ARTVİN/TÜRKİYE
Kış Sıcaklığı : -5 ila +20 c arası
53 AZ 145

Yavaş sürüş yolu değil ömrü uzatır...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #27 : Aralık 01, 2006, 10:11:03 »
Alıntı yapılan: Ahmet ARSLAN
Arkadaşlara Teşekkürler
Çok faydalı bilgilerini bizimle paylaşmışlar. Yanlız ben yine de çok şey anladığımı yada şöyle söyleyeyim aracımın yağı değişmesi gerekiyor ama hangi yağı koymamın daha uygun olacağına karar verecek kadar anlamadığımı söyleyeyim. Aracım 1997 Model Corolla 1,3 XL
Memleket ARTVİN/TÜRKİYE
Kış Sıcaklığı : -5 ila +20 c arası
[/quote]
Yarı sentetik olan 10W/40 koyman aracın için en uygunudur.
Toyotam var derdim yok...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #28 : Aralık 01, 2006, 10:17:35 »
Teşekkürler Arkadaş, yanlız marka falan önemli mi ?
53 AZ 145

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #29 : Ocak 08, 2007, 14:28:19 »
Arkadaşlar birkaç sorum olacak size. Benim aracım 2006 D-4D. Bunun yağ filtresini servisten alıp yağını dışarda değiştirebilirmiyiz? Değişirse garanti kapsamından çıkar mı? Bunların dışında servise yağı biz götürsek bu yağı koyarlar mı? Saygılar...
2006 Corolla Sedan D-4D Gümüş Gri

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #30 : Ocak 08, 2007, 15:16:56 »
Alıntı yapılan: demir_mert
Arkadaşlar birkaç sorum olacak size. Benim aracım 2006 D-4D. Bunun yağ filtresini servisten alıp yağını dışarda değiştirebilirmiyiz? Değişirse garanti kapsamından çıkar mı? Bunların dışında servise yağı biz götürsek bu yağı koyarlar mı? Saygılar...
[/quote]
Malesef dışarıdan getirelen yağı kabul etmiyorlar. Garanti dışına çıkarırlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #31 : Ocak 08, 2007, 16:00:26 »
Murat Bey faydalı yorumlarınız için teşekkürler.
Ben dediğiniz gibi 10w 40 yağ koydum. Ancak sanki arabada motor sesi arttı gibi geliyor bana motor daha sesli çalışıyormuş hissine kapılıyorum. Böyle bişey olabilir mi ?
53 AZ 145

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #32 : Ocak 08, 2007, 16:22:38 »
Alıntı yapılan: Ahmet ARSLAN
Ben dediğiniz gibi 10w 40 yağ koydum. Ancak sanki arabada motor sesi arttı gibi geliyor bana motor daha sesli çalışıyormuş hissine kapılıyorum. Böyle bişey olabilir mi ?
[/quote]
Çok nadirde olsa böyle bişey olması mümkün. Çünkü 10W/40 20W/50'e göre daha ince bir yağ olduğu için motorun tüm yerlerine çok rahat dağılır. Buda biraz sesi çokta az olsa yükseltebilir. Ama motorunuz için 10W/40(yarı sentetik) 20W/50 ye göre çok daha iyi bir yağdır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Ocak 08, 2007, 18:34:37 »
Alıntı yapılan: murat_togulga
Malesef dışarıdan getirelen yağı kabul etmiyorlar. Garanti dışına çıkarırlar.
[/quote]

Bizim Corollada ilk bakımda yağ dışardan getirdiğimiz yağ ile değişti, servis kabul etti, belkide Texaco yağlarının  Toyota lisanslarına sahip olması olabilir sebep. Yani garantiyle ilgili bir sorun çıkarmadılar, hala yetkili servise gidiyor araba garantisi bittiği halde ve bizim yağımızı koyuyorlar.

[quote=Ahmet ARSLAN]
[/quote]

Aslında daha rahat ve daha sessiz çalışması lazım, 20w-50 yağlar gerçekten kötü yağlar çünkü ve artık Avrupa'da hiç bir şekilde kullanılmıyorlar. Çok eski klasik araçlar için özel üretilen 20w-50 full sentetik yağlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #34 : Şubat 16, 2007, 13:00:21 »
merhaba
5w-40  dan bahsedilmiş hep.. kitapçığa baktığımda 5w-30 yazıodu ve servisde 5w-30 dedi 2002 yeni kasa bendeki..fikir alabilirmiyim ? teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #35 : Kasım 02, 2007, 17:16:03 »
Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkürler. Ben de 1996 toyota corolla 1,6 var. Yarın aracın yağını değiştireceğim. Bu araç için yarı sentetik 10w-40 mı kullanmalıyım. Bir de yağ filtresini mutlaka orjinal takın diyorlar. Orjinal filtre fiyatı nedir ve filtrenin orjinal olduğunu belirten işaret nedir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 16000
  • Model Yılı: '11
  • 97 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Kasım 02, 2007, 21:14:31 »
Mobil Süper 10w_40 kullanacaksın Orjinal filitre bulamazsan MAN yada SCT marka tavsiye edebilirim ikisinide kullanıyoruz gayet iyi filitreler
((2017  COROLL@...ADVANCE MDS    * 2018-         ))
(( 2011 COROLL@...ELEGANT  A/T    * 2015-2017 ))
(( 2006 COROLL@...SOL                        * 2009-2015))
(( 2000 COROLL@...TERRA SPECIAL  * 2006-2009))

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Ocak 20, 2008, 16:47:16 »
Alıntı yapılan: Murat Çelebi
1) 10-40, 5-40 yok. 10W-40, 5W-40 var. Eskiden yağlar tek dereceliydi, viskozitesi yani, artık multigrade olarak adlandırılıyorlar. 5 ile 40 numara arası deerlerde karışım yağda denilebilir.  

10W, 5W olarak gördüğün değer kış değeri (W: winter). Sayı ne kadar küçülürse yağ o kadar inceliyor demek, kışın ince yağ makbüldür. 40 - 50 gibi gördüğün diğer değer ise en kalın değeri. Sıcaklık yükseldikçe nispeten kalın yağ makbül oluyor.  Aralığı geniş tutmakta fayda var bu yüzden benzinli turboların çoğunda 10w-60 önerilir. 0w-60 gibi özel yarış yağlarıda vardır.  

2) Yağa ve motora göre değişir, 5w-40, 0w-30 gibi yağlar tam sentetik olduğu için ( baz petrol yağı içermeyen, tümüyle labaratuar ortamında hazırlanmış kimyasal yağ ) 20 bin km.lere kadar dayanıklı oluyorlar. Eskiden yağ teknolojisi bu kadar gelişmiş değildi ve 3000 km.de değişmesi gerekiyordu yağın. Full sentetik yağların yanma-parlama derecesi yarı sentetiklere ve mineral yağlara göre daha yüksek olmaları nedeniyle bilinenin aksine ince oldukları halde fazla eksiltme yapmazlar.

3) Yağ filtresi kağıttan oluyor ve yağın asidi kağıdı bir süre sonra bozuyor eritiyor, 6 ayı geçirmemekte fayda var.

4) Kötü yağ, yağ yakmaya başlamış motor, ölçümün kaç km.de yapıldığına ve ne kadar eksilttiğine bağlı.

5) Araba markası çok şey fark ediyormu gibi bir şey bu. Zor şartlarda iyi yağ - kötü yağ farkını ortaya koyar bu genellikle yatak yada piston sarmak olarak sonuçlanır. Örneğin yarı sentetik olarak adlandırılan yağların ucuzları gerektiği kadar sentetik polimer içermiyor. Full sentetikleri olması gerektiği gibi full sentetik değil içine baz yağ karıştırıyorlar maliyeti düşürmek için. Köklü tanınmış firmaları tercih etmekte fayda var, ama fazla reklam yapanı değil. Castrol'ün yağ üretim fabrikası yok, nerde ucuz bulursa onu kutuya doldurup satıyor yani dandik yağ uzak durun mesela. Mobil - Esso - Shell - Petrofer - Gulf - Texaco - Elf & Total - Valvoline - Penzoil, şu an aklıma gelen kaliteli markalar.  

6) Yeni nesil kaliteli yağlarda katkı çok fazla var, sonradan eklenen katkılar yağın niteliğini bozuyor yarardan çok zarar veriyor. Özellikle tam sentetiklere asla katkı koymayın. Pazarlama başarısı bu katkıların varlığı, gazı verip satıyorlar. Araştırmak çok zor ve masraflı olduğu için kimse uğraşmıyor, yağ firmaları artık uyarıyor katkı koymayınız diye.

7) Karter tapası değil ama tapanın pulunu yani metal contasını değiştirmek faydalı bir şey.
[/quote]murat bey, bilgileriniz için çok teşekkürleer bu konu hakkında hiç bir bilgim yoktu ama sayenizde ve arkadaşların yardımlarıyla bilgilendim..kusura bakmassanız  bir-iki sorum olacak...
murat bey benim aracıma 10W-40 shell plus koymuş servis...acaba sentetik mi,yarı sentetik mi? -10 ları görüyorda  hava şartları. servis birde  sonraki yağ değişiminiz 30.000 de dedi.20.000 de yaptırdım. yaklaşık 15 ayda doldururum 10.000 i... sizce beklemeden değiştirmem lazım mı...neden 6 ay sonra değiştir filan demiyorlar, sizce?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Ocak 20, 2008, 17:22:53 »
Aynı yağı yıllardır kullanıyorum, 6000km'de bir değişmesi lazım o yağın.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #39 : Şubat 19, 2008, 10:20:22 »
Değerli kardeşlerim merhaba.Arkadaşın biri "castrol" kötü bir yağdır demiş.Nasıl anlıyoruz iyi -kötü yağ farkını?Aracım için en kaliteli yağ hangisidir?(Aracım 98 corolla GLİ).
98 TOYOTA COROLLA GLİ SPECİAL