Gönderen Konu: kelebek boğazı temizliği  (Okunma sayısı 16930 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • みにかー
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • 1 kere teşekkür edildi
kelebek boğazı temizliği
« : Eylül 21, 2008, 01:29:40 »
arkadaşlar kendi temizliğini kendisi yapan var mı aramızda?spreylede temizleyebiliyoruz ancak ben tamamını söküp benzinle temizlemekten yanayım.yanlız adaptasyondan bahsediliyor.bu iş bilgisayar araca bağklanarak mı yapılıyor yanılıyor muyum?genel olarak bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Toyota Club Türkiye

kelebek boğazı temizliği
« : Eylül 21, 2008, 01:29:40 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
Ynt: kelebek boğazı temizliği
« Yanıtla #1 : Eylül 21, 2008, 11:23:23 »
  Selam.
 Bende kendim temizliyorum genelde. Benimki İnjeksiyonlu. Eğer karbüratörlü ise sökmek sorun olurmu bilmem ama İnjeksiyonluda kesin olur. Eğer İnjeksiyonlu sistemli araca sahip arkadaşlar varsa bence beyin, emme manifoldu vb. noktaları sökmesinler zorunlu olmadıkça. Basit görünen Distiribütör kapağı bile sökümü kolay olan ancak geri takılırken dikkat edilmesi gereken bir parça.
 Temizleme sprey ve parçalanmayacak bir bez işi görür bence kelebek temizliğinde.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • みにかー
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 21, 2008, 19:26:19 »
eski tip araçlarımıda bahsettiğiniz gibi temizleme işlemlerini yapıyorum ancak adaptasyon işlemi nedir ondanda bahsedebilir misiniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #3 : Eylül 22, 2008, 10:03:30 »
  Adaptasyon konusunda emin olmamakla beraber kimi parçaların açılması sonucu (manifold vb.) hem aradaki conta formunda değişim olabilecek ki; kimi parçalar vakum altında çalışıyor ve içinde oluşan vakum değerleri aracın sensörleri tarafından algılanılıp işleniyor ve bence değerlerde sapmalar meydana gelebilir. Bu kastedilmiş olabilir. Yani parçaların tekrar kapatma işlemi o kadar da basit olmayabiliyor en basitinden Ditiribütör kapağı dahil ki onun vakumla bir alakası da yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • みにかー
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 22, 2008, 22:03:13 »
bu gibi parçaların montajında sorun olursa örneğin contada kaçak olursa rolanti düzensizliği gibi sorunlar yaşanıyor.conta ile dikkatli montajı şart.adaptasyon konusunda öğrendiklerimi yazmaya çalışacağım ancak aracın beyninden yapıldığını biliyorum.teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
« Yanıtla #5 : Ekim 01, 2008, 03:35:07 »
kelebek boğazı temizliği nin periyodları sizce nekadar olmalıdır, hangi aralıklarda temizlik yaptırmalıyız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • If it is not Boeing, I am not going... ;)
    • ToyotaClubTr Facebook Sayfası
  • Araç: Prius
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ekim 01, 2008, 11:15:44 »
kelebek boğazı temizliği nin periyodları sizce nekadar olmalıdır, hangi aralıklarda temizlik yaptırmalıyız.

Aracın motor tamir katalogları her 20.000 km'de bir diyor ama ben her 5.000 km'de yapıyorum. Ayrıca adaptasyonla ilgili de şunu söylemem sanırım işinize yarar;
 Kontak kapalı konumda iken isterseniz araçtaki bütün soketleri sökün hiç bir arızaya yada uyumsuzluğa neden olmaz. Tabi soketleri doğru yerlerine takana kadar da kontağı açmamalıyız.
 Ayrıca sökülüp takılan malzemelerde contaya dikkat etmek 1. derecede önemli. Gaz kelebek boğazını manifolda bağlandığı yerden sökmek suretiyle temizlemek yeterli oluyor. Yani bir de manifoldu sökmeye çalışmayın zaten manifoldu temizleme şansımız yok. Ayrıca şunu da belirteyim plastik emme manifoldları sanıldığı gibi içinde kurum v.b. pislikleri bulundurmazlar. Manifoldun içindeki plastik klapeler sayesinde hem havanın iyi akmasına, hem de motordan bazı durumlarda geri tepilen kurumun tekrar silindire akmasını sağlar. Yani plastik emme manifoldlarının zaten asıl amacı iyi bir akış sağlamaktır.
 Demem o ki sadece gaz kelebek gövdesini söküp takarkende manifolda geçen kısımdaki contasını bozmamaya dikkat edersek ve de bu işlemleri yaparken kontak anahtarı kapalı konumda olursa hiç bir sorun olmaz.
 Saygılar...
Toyota Prius 1.8 Premium Hybrid

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #7 : Ekim 14, 2008, 23:37:00 »
arkadaşlar kusura bakmayın, bu bahsettiğiniz temizlik, hangi modelleri kapsamaktadır ? kaç yaşındaki araçlara kadar bu kelebek boğazı dediğimiz unsur mevcuttur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #8 : Ekim 15, 2008, 07:45:42 »
 :) olmayan araç varmı? Hava filtresi borusunun Emme Manifolduna girdiği yerden ulaşılabilir bu bölgeye.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
« Yanıtla #9 : Ekim 15, 2008, 21:57:55 »
önemli bir konu teşekkürler.1996 corolla xe aracım var rölanti düzensiz.yani aracın calışması devir saatine baktığımda bir yükseliyor bir düşüyor.yani ibre cok az da olsa yükselip iniyor.kelebek boğazından mı kaynaklanıyor olabilir.bahsettiğiniz contadan mı?bunun tamiri için karbüratör ustasına mı aracı götürmeliyim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Ekim 15, 2008, 23:21:27 »
 evet iyi bi karbüratör ustası işinizi çözer...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #11 : Ekim 16, 2008, 22:23:39 »
ergün bey cok sağolun. iyi günler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #12 : Ekim 19, 2008, 05:37:19 »
parca falan değişir mi? masraf ne tutar bir fikrin var mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • みにかー
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ekim 21, 2008, 00:03:19 »
rolanti salınımını hava akış metreside yapar ama karbüratörlü sizin aracınız sanırım.yanılmıyorsam emmede hava kaçağı varsa oda rolanti düzensizlliği yapar.
nerde eski karbüratörler;enjeksiyon problemlerinden bıkan çoğu sürücü bu sözü söylemiştir ;) işten anlayan bir usta baksın gerisi önemli değil.kelebek, boğaz kesinlikle çok geçmeden kirleniyor ama bakımı belirli periyotlarda yapıldığı sürece sorun yok.son hadlerine doğru gazda takılma yapabilir.uğraşılmadan sprey sıkılarakta 5 dk da genel temizlik yapılabilir.kişisel fikrim uzun periotta söküp temizlemek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Ekim 21, 2008, 20:59:44 »
parca falan değişir mi? masraf ne tutar bir fikrin var mı?

net bi rakam veremem ama karbüratör işçiliği biraz pahalıdır. her mekanik ustası yapamaz. özellikle karbüratörcüye gitmeniz gerekir. orijinal parça kullanmak şartıyla karbüratör tamir takımı alıp + 70-80 ytl işçilik verirsiniz diye tahmin ediyorum...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Toyotasız, Araçsız, Yaya :)
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Temmuz 21, 2009, 10:54:23 »
Injeksiyonlu 95 corolla Gli aracımda da rolantide devir saatinde 100-200 devir yükselme alçalma problemi yaşıyorum bende. Bendeki sorunda bu olabilirmi ? karbüratörcüler sorunumu çözebilirmi tavsiyeniz nedir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Türkçemize sahip çıkalım....
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #16 : Temmuz 22, 2009, 18:28:15 »
Hangi spreyi kullanmak gerekir.
Türkçemiz, parmak izi gibidir. Bizimle büyür bizimle ölür. O'nu korumazsak, yıpranır, yozlaşır ve bir MİLLET yok olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Temmuz 22, 2009, 19:49:47 »
http://images.google.com/images?hl=en&q=throttle%20body%20cleaner&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

Bilgihan Bey, yukarida resimleri var, throttle body/kelebek bogazi temizleme spreyi kullanilmasi gerekiyor. Ben Karburator temizleyici sprey kullandim (enjeksiyonlular icin onerilmiyor ama ben kullandim, dikkat edilmesi gereken, spreyin katalitik konvertere zarar vermeyen turden olmasi).

Soldaki Mass Air Flow (MAF) sensoru temizleyicisi, sagdaki kelebek bogazi icin.

burada sokulup yapilan temizlik sureci goruntulu anlatiliyor.

http://www.popularmechanics.com/how_to_central/automotive/1272341.html

https://www.mobiloil.com/USA-English/MotorOil/Car_Care/DIY/Cleaning_Engine_Throttle_Bodies.aspx?pg=1

Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Türkçemize sahip çıkalım....
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #18 : Temmuz 23, 2009, 08:56:17 »
Ahmet bey, güzel bilgiler sağolun ama bu spreyleri Türkiye'de hiç görmedim. Bundan sonra daha dikkatli bakarak oto marketlerde ararım.
Türkçemiz, parmak izi gibidir. Bizimle büyür bizimle ölür. O'nu korumazsak, yıpranır, yozlaşır ve bir MİLLET yok olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Temmuz 23, 2009, 19:35:45 »
Rica ederim.

Turkiye'de de satiliyor, ayni isimle, Turkce olani varsa da bilmiyorum.

http://www.sanalmagaza.com.tr/ProductDetails.aspx?Cid=1402&Pid=786&ProductID=74507

http://www.vwtr.net/forum/polo-bogaz-kelebegi-temizligi-adim-adim-resimli-anlatim-t5117.0.html buradaki anlatimi yapan kisi fren balata/parca temizleme spreyi kullanmis. 
Fe... :-)