Gönderen Konu: Fren Balatası ve Disk  (Okunma sayısı 261028 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • If it is not Boeing, I am not going... ;)
    • ToyotaClubTr Facebook Sayfası
  • Araç: Prius
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
Ynt: Fren Balatası ve Disk
« Yanıtla #20 : Eylül 22, 2008, 08:41:18 »
 Ahmet bey kullanılan  motor yağı yarı sentetik ve Toyota'nın ürettiği bi yağ yani sandığınız gibi 2 liraya mal edilen dönüştürülmiş bi yağ falan değil.
 Yağ filtresinin yan sanayilerinden pahalı olmasının sebebi kullanılan malzemenin kalitesi ve içinde bulundurduğu by-pass sisteminden kaynaklanıyor. Bu by-pass sistemi sayesinde yağ filtresi tıkansa bile motor yağ filtre içinden değil de by-pass kanalından geçerek motor içindeki yolculuğuna devam ediyor. Fakat bu durum yan sanayi yağ filtrelerinde böyle olmuyor. Eğer filtre tıkanırsa yağ da filtrenin içinde tıkanıp kalıyor. Yani motor yağsız çalışmak zorunda kalıyor ki; bu durumun da ne kadara mal olacağını siz de en az ben kadar biliyorsunuzdur.
 Ayrıca ucuza alınan yan sanayi hava filtreleri de sizden extra yakıt sarfiyatı olarak da kat ve kat cebinizden çıkıyor. Ayrıca daha 3-4 bin km'de filtrenin buruş buruş bi şekil alıp görevini yapamaması yani motorun içine aldığı toz ve pisliklerde aracınıza vereceği zararlar arasında.
 34 nokta kontrolüne gelince; siz ben doktorum deyin bi check-up yapın. Bakıp bakıp bi şey anlamadığınız için herşey normal deyip yollayacaksınız hastanızı. Bi de iyi bi hastanede seçkin bi doktora gidin bakalım. Bi de o muayene etsin. Sandığınız kadar sağlıklımısınız bi de orda görün!
 Yani sizce her ustayım diyen adamla bi Toyota Teknisyeni aynı bilgi, beceri ve tecrübe sahibi olabilir mi?
 Sizin orasıyla burdaki fiyat farkına gelince; burda yakıt da çok pahalı fakat sizde ucuz. Toyota'nın Çin'deki bayiisine gidin orda bu işlemi çok ucuza halledebilirsiniz. Orda da hayat çok ucuz. Yani durum tamamen ülkenin ekonomik durumuyla alakalı.
Hem sanki burda öyle konuşuluyo ki sanki sadece Toyota servisleri çok pahalı. Siz bu durumda Toyota'yla yan sanayiyi değil diğer markaları kıyaslayın. Toyota'da 190 ytl'ye mal olan periyodik bakımın Opel'de 400 ytlye mal olduğundan haberiniz vardır mutlaka. Volkswagen'de buna yakın bi fiyat olduğunu...
 Yani sorun Toyota'dan kaynaklı değil tamamen ülkenin ekonomil şartlarıyla alakalı. Eğer doğru bi kıyaslama yaparsanız Toyota'nın diğer markalardan iyi yönde farklı olduğunu bir kez daha anlayacaksınız diye umuyorum.
 Saygılar.
Toyota Prius 1.8 Premium Hybrid

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Eylül 22, 2008, 08:41:18 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Eylül 22, 2008, 09:12:27 »
  Ahmet'in söylemi sadece direk olarak Toyota Servisine değil bence. Piyasanın geneline. Ülke ekonomik şartları gereği Türkiye'deki servis ücretleri ABD'den daha ucuz olması gerekmez mi? Tabikide piyasa koşulları bu fiyatları belirliyor ancak gerek yedek parçada (ister orjinal, ister yan sanayi olsun) gerek yakıtta, gerek ise araç fiyatlarında malesef fiyatlar yüksek demek bile komik oluyor bence. ABD'de benzin istasyonunda çalışan ile oranın sahibinin kazancı arasındaki farka Türkiye'de ki ile karşılaştırırsanız olay ortaya çıkar bence. Sorun bence Türkiye'de serbest piyasanın (özellikle Atomisite koşulunun) henüz yeterince gelişmemiş olmasından kaynaklanıyor.
 Sonuçta bir servis çalışanı olsanızda sizde bir Tüketicisiniz. Nihai tüketiicnin sıkıntısı ise kar marjlarının yüksekliğinden kaynaklanıyor asıl yoksa ürün ya da hizmetin fiyatından değil bence.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 1993 corolla gli
  • Araç: Corolla
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Eylül 22, 2008, 12:28:11 »
valla işin teknik konusunu bilmem
bence savunulacak bi tarafı yok servisin
sol ön davlumbazımı sordum geçen gün 195 ytl işçilik hariç ! altı üstü plastik bisey  >:(
yansanyi aldım 10 lira
istediği kadar adi olsun 1 yılda kırılsın ,gider bitanedaha alırım hatta stok yapar bozuldukca yenisiyle değiştiririm
yani işin özü fiyatlar arasında %50 lik bi farka bile razıyız ama arada dağlar var  >:(
Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz.
M.Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #23 : Ekim 02, 2008, 14:38:31 »
toyotalardaki balata markası trw mi yoksa model model değişiyomu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #24 : Ekim 03, 2008, 10:50:39 »
toyotalardaki balata markası trw mi yoksa model model değişiyomu

Model model değişiyor evet. Mesela 2003-2009 arası Avensis ve Corolla Verso'larda Bosch markası kullanılıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • yarisss
  • Araç: Yaris
« Yanıtla #25 : Ekim 08, 2008, 11:33:46 »
merhaba dostum bence fren balatasını orijinal olanını tak derim.yani servisten git al zaten toyotada öyle bir parça bolluğu varki genelide çin korea vs.kolay kolay orijinalini piyasada bulamıyosun yani servisten alman en mantıklı olanı.Km olarak ise normal kullanımda sehir içi şehirler arası kullanımda bir balatanın orijinal için konuşuyorum ömrü bence 40 50 bin km arasıdır.eğer kullanıcı acemi ise bu km 20 30 arası değişir.Yan sanayi balatalarda genel de başımıza gelen dökülme olayı sertleşme ve ötme o yüzden 20 30 ytl için değmez gir al orijinalini gerekirse kendi tamircine taktır.Piyasadan alınan parçalarada fazla güvenme derim.
saygılar...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Sağlıklı Yaşayalım
« Yanıtla #26 : Ekim 09, 2008, 10:23:19 »
herkese merhabalar ..ben daha dün balataları değiştirdim..aracım 2001 corolla 1.4... trw orginal balatalar+disk yüzeylerim cok derin çizilmisti onları sildirdim(tornada)+1 tane balata sekmanı+işcilik verdim+yağına suyuna baktırdım+antifiriz ölçümü yaptırdım...ve sadece toplamda 100 ytl verdim..acaba fiyat nasıl?
2001 corolla vvt-i 1.4

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • yarisss
« Yanıtla #27 : Ekim 09, 2008, 10:31:52 »
Fiyat güzel bence balatalar orijinal olmayabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Ekim 09, 2008, 14:36:10 »
  Fren hidroliği en son ne zaman değişti?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Ekim 09, 2008, 15:43:23 »
merhaba dostum bence fren balatasını orijinal olanını tak derim.yani servisten git al zaten toyotada öyle bir parça bolluğu varki genelide çin korea vs.kolay kolay orijinalini piyasada bulamıyosun yani servisten alman en mantıklı olanı.Km olarak ise normal kullanımda sehir içi şehirler arası kullanımda bir balatanın orijinal için konuşuyorum ömrü bence 40 50 bin km arasıdır.eğer kullanıcı acemi ise bu km 20 30 arası değişir.Yan sanayi balatalarda genel de başımıza gelen dökülme olayı sertleşme ve ötme o yüzden 20 30 ytl için değmez gir al orijinalini gerekirse kendi tamircine taktır.Piyasadan alınan parçalarada fazla güvenme derim.
saygılar...

Eskisi gibi Japonya herseyi uretmiyor.Secici.Toyota'nin kullandigi bircok parca da ya Cin mali ya Tayvan.
Alman Bosch bile Cin'de uretiyor.Eskidendi Japonlar'in herseyi urettigi gunler...
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 1993 corolla gli
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Ekim 09, 2008, 16:07:45 »
orjinal adıyla satın aldığın pançanın üstünde made in japan yazmasına rağmen çin de üretilmiş mi diyorsun ? ahmet abi  :huh:
Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz.
M.Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #31 : Ekim 09, 2008, 16:20:04 »
Onlar haric, Gokhan. Uzerinde Japon mali diyorsa Japon malidir. Hilecilik/sahtecilik varsa o ayri.
Dedigim su: unlu markalar bile artik daha ucuza mal uretmek icin Cin'i seciyor.Kalite-kontrolunu kendileri yapiyorlar ama calisan isci Cinli.
Japon iscisinin maliyeti belki de dunyadaki en yuksek maliyet.
Bir ornek: Japon Asahi, ortak aluminyum jant fabrikasi kuruyor Cin'de. Marka Japon, ama uretildigi yer Cin.

http://english.peopledaily.com.cn/200308/08/eng20030808_121907.shtml

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 1993 corolla gli
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Ekim 09, 2008, 16:26:59 »
doğru soyluyosun nıke ayakkabı alıyorum orj mağzasından made in china :)
arabama bi kaç parça almıştım üzerlerinde made in japan yazıyoduda sen oyle yazınca acaba dedim :)
M.Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #33 : Ekim 09, 2008, 16:31:55 »
Ben ondan suphelenmem, olmaz mi onu da yaparlar belki ama zannetmiyorum.
Nike demissin. Dockers ayakkabi, tekstil urunleri var ya.Amerikan mali diye bilinir.Ama simdiye kadar ABD'de uretilenine hic rastlamadim.Ya Cin, ya Vietnam, ya Meksika mali.Turkiye'de de ates pahasi bunlar.Sanki bir sey... Tekstilde ben markasiz olsa da Turk malini kalitesi dolayisiyla Dockers'a, onun gibilere tercih ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #34 : Ekim 09, 2008, 16:33:47 »
 Ben 4 senedir Toyota'da yedek parçacılık yapıyorum daha orijinal parça üzerinde made in china ibaresi görmedim. Tamam bütün parçaları Japon malı değil, Alman yapımı olanlar var, Belçika yapımı olan var, Hollanda yapımı olan var. Ama daha bi parçasında çin malı görmedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #35 : Ekim 09, 2008, 16:41:43 »
Delphi size neyi ifade ediyor Ergun Bey?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • yarisss
« Yanıtla #36 : Ekim 11, 2008, 19:21:57 »
ahmet bey ben made ın japan yazan parçanın orıjınal parça olduğu anlamına geldiğinden bahsetmedım zaten.Toyotanın tescillemiş olduğu parçalardan bahsetmiştim ama siz konuya farklı açıdan bakmışsın tabiki hermarkanın kullandığı parçalar kendine ait değildir.Özellikle toyota parçasının dandiği piyasada bol kesinlikle hiç bir markayıda kötülemiyorum.Bi tofaş için bu konudan zaten bahsetmedim.
saygılar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Ekim 13, 2008, 20:54:27 »
Ben aracıma özel serviste bakım yaptıracağım.Kaporta tamiri için gittiğimde,adı önemli değil bütün parçaları yetkili servisten aldık beraber.İşçiliğim daha ucuz en azından.Artı Ergün bey Volkswagen pahalı diyor ama 2005 yeni kasa Passat'ımın bakımı,2003 1.4 Corolla Terra nın bakımından daha ucuz.Örnek;en son passat bakımında (9 ekim 75 bin bakımı) polen filtresine 17 ytl ödemişken,nisan ayında Corollamın 85 bin bakımında ödediğim rakam 42 ytl.Bunun neresi ucuz Allah aşkına.En sonki bakımımın dökümünü yarın buraya ekleyeceğim.Sizde aynı segmentteki Avensisin fiyatlarını verin.Kim daha ucuz hep beraber görelim.Malum personelsiniz.Kendinizi sıkıntıya da sokmayın sakın....
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Ekim 15, 2008, 11:21:14 »
Efendim okuyamadım .Karşılaştırma için her hangi yazı okuyamadım da.
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #39 : Ekim 15, 2008, 21:11:18 »
 o zaman sizin vw servisi ucuz tezinizi toyota'da park sensör montajı 150 ytl iken. 2006 jetta için bizden 450 ytl isteyen servisi örnek verirsem çürütmüş olabilirim di mi?
 ayrıca piyasayı sizden iyi biliyorum emin olun. Personel olupda sonuçta ben de maaşlı çalışan bi adamım. Kimsenin servise gidip gitmemesi beni etkilemez. Yani sanki siz  servise gelseniz sanki verdiğiniz para benim cebime mi girecek, yada gelmezseniz benim bi zararım mı olacak???
 Mantıklı düşünmeye davet ediyorum sizi...