Gönderen Konu: Forumda RADYO AMATÖR'ü varmı?  (Okunma sayısı 18514 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 885 kere teşekkür edildi
Forumda RADYO AMATÖR'ü varmı?
« : Kasım 23, 2013, 12:59:54 »
Merhaba arkadaşlar;
Hobi bölümünde baktım daha önce açılmamış.Üyeler arasında radyo amatörü varmı yada varsa kaç kişiyiz?
Paylaşım ve tanıtımlarınızı bekliyorum.
Öncelikle ben başlıyayım ben TA1AMO Ümit OTANSEV
vy 73 de TA1AMO
Sadece V-POWER - Anti LPG

Toyota Club Türkiye

Forumda RADYO AMATÖR'ü varmı?
« : Kasım 23, 2013, 12:59:54 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
Ynt: Forumda RADYO AMATÖR'ü varmı?
« Yanıtla #1 : Kasım 26, 2013, 09:35:47 »
Biraz bahsedin isterseniz bunun ne olduğundan :)

Ben ilgilenmesem de ne olduğunu biliyorum ancak Türkiyede pek ham radio ile ilgilenen görmemiştim.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • E12 HB Corolla D-Sport 2.0 D4D (Tek Kapı)
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 332000
  • Model Yılı: '02
  • 208 kere teşekkür etti
  • 421 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 26, 2013, 09:53:56 »
Tango alfa 45 1ACD :P

Şaka bi yanada Düzcede baya baya kosturan abilerimiz var farkli bir hobi bu da.  Dagın teepsinde direk falan diktiler ::)
)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #3 : Kasım 26, 2013, 11:44:27 »
Merhabalar;
Öncelikle cevaplar için teşekkür ederim.
Hobiyi biraz açmak gerekirse Radyo Amatörlüğü  ülkemizde çok bilinen bir hobi değil.Tüm Ülke genelinde 10.000 kişiyi geçmiyor  lisanslı amatör sayısı.Bunlara 5000 kadarda Halk bandı ( CB ) de çalışan istasyon eklersek en fazla 15.000 kişidir.Bu oran Avrupa ülkelerine oranla çok ,çok az sayıda.
Radyo amatörlüğü telsize yüksek frekansa gönül vermiş kişiler evlerimizde birer istasyonumuz var.Amatör kelimesi yanıltmasın çoğu arkadaşım çok çok profesyonel ancak iş para karşılığı olmadan yapıldığından dolayı amatör olarak geçer.Radyo ama törleri normal zamanlarda kendi aralarında haberleşme yaparlar ve bundan zevk alırlar,afet durumlarında ise olay yerine ilk koşan acil haberleşmeyi sağlayan ellerindeki tüm imkanları bu yolda kullanan kişilerdr.En son 1999 depremindede gene Sakarya,İzmit ve düzcede ilk acil haberleşmeyi sağlayanlar bunlardır.Amatörler bunun yanında yurt dışı kısa dalgada konuşarak dünya ama amatörleri ile irtaibat kurarlar ve konuşmayı konfirme etmek için gönderdikleri kartlarla turizme ve üllke tanıtımına katkıda bulunurlar.Gene kurdukları tekrarlayıcılar ilede bölge içinde kendi aralarında haberleşme yapıp sel,yangın vb konularda ivedi haberleşmeyi sağlarlar ve bunu hiç bir karşılık bekleden yaparlar.Bunların yanı sıra EME dediğimiz aydan yansıtmalı görüşmeler,uydu görüşmeleri,mors görüşmeleri yaparlar.Ben daha çok kısa dalga dünya görüşmeleri yapıyorum ve karşı istasyona gönderdiğim konfirme kartlarına ülke bayrağımızı,turizm broşürlerini ekliyorum.
Burda anlattıklarım lisanslı amatörlerin yaptıkları bunun için kıyı emniyeti gn md yaptığı sınavlara girip lisans almak gerekiyor.Ancak halk bandında artık lisans aranmıyor evinize aracınıza halk bandı cihaz koyarak ortalama 40 km gibi bir mesafedede ücretsiz haberleşmeniz mümkün yada avcılar,balıkçılar için ellerinde bulunan ufak bir cihaz dahi yerine göre hayat kurtarır.
Umarım yeterli bilgileri aktardım.Bu hobide diğer hobiler gibi yaşanmadan tadına varılacak bir şey değil :)
İşin birde esprili tarafı her radyo amatörü baharla beraber illaki dama çıkar :))) Antenlerin bakımı için.
İstabul'dan selamlar.
vy 73 de TA1AMO

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 26, 2013, 15:29:15 »
Merhaba arkadaşlar;
Hobi bölümünde baktım daha önce açılmamış.Üyeler arasında radyo amatörü varmı yada varsa kaç kişiyiz?
Paylaşım ve tanıtımlarınızı bekliyorum.
Öncelikle ben başlıyayım ben TA1AMO Ümit OTANSEV
vy 73 de TA1AMO
Merhabalar bende telsize meraklıyım halen evde iki tane halk bandı sabit ve bi tanede el telsizi ve çatı anteni duruyor 6 yıldır şantiyelerdeyim eskisi gibi fırsat bulamıyorum zaten eskisi gibi cb kullananda yok 21. kanalda bazen Türkçe görüşmeler var ucuz çin işi profesyonel telsizler işin içine girince herkes ondan kullanmaya  başladı el altından belge sormadan satılıyor maalesef

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 101000
  • Model Yılı: '12
  • 1003 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 26, 2013, 15:44:53 »
Merhaba bende 1982 senesinde gemilerde telsiz zabitliği için altı ay mors egitimi aldım milli egitimden diplomam var.fakat zamanla hiç kullanmadığım için çoğu şeyi unuttum.gemi hayallerimizde yazılılarda dil bilme zorunluluğu koyduklarından gerçekleşemedi ve uluslar arası ehliyet alamadım
Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 26, 2013, 16:10:50 »
  Küçükken Fm telsiz ile uğraşmıştım, oldukça sınırlı bir kapsama alanı vardı. Bazı durumlarda çok faydalı bir uğraş olabileceğini biliyorum, paylaşımlar için de herkese teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Kasım 26, 2013, 17:10:52 »
  Küçükken Fm telsiz ile uğraşmıştım, oldukça sınırlı bir kapsama alanı vardı. Bazı durumlarda çok faydalı bir uğraş olabileceğini biliyorum, paylaşımlar için de herkese teşekkürler.
Arkadaş ile beraber almıştık bi çift bizde 9 volt pil ile çalışıyordu walkie talkie yazıyordu uzayan teleskobik anteni vardı bide mors alfabesi yazıyordu üzerinde 90 metre mesafeden görüşme yapıyorduk fm bandı 100.6 mhz frekansı vardı radyodan dinlenebiliyordu hatırlatma için teşekkürler :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 26, 2013, 17:21:15 »
Arkadaş ile beraber almıştık bi çift bizde 9 volt pil ile çalışıyordu walkie talkie yazıyordu uzayan teleskobik anteni vardı bide mors alfabesi yazıyordu üzerinde 90 metre mesafeden görüşme yapıyorduk fm bandı 100.6 mhz frekansı vardı radyodan dinlenebiliyordu hatırlatma için teşekkürler :)
:) benimkinde frekans ayarı vardı, belli bandda frekansı kendim belirleyebiliyordum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • Araç: Camry
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '06
  • 351 kere teşekkür etti
  • 565 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 26, 2013, 17:33:34 »
Yıl 1992 İzmir de üniversitede okurken kendi çapımızda 500 metre mesafedeki kız yurdunu hedef alan yayınlar yapardık. Kızlar istek yapar biz çalardık. Canlı yayın çok heyecanlı ve tatlıydı ta ki yurt  müdürü gürültü yaptığımız gerekçesi ile darbe yapana kadar. Kullandığımız basit bir FM verici idi. Tuvalette saz çalmak çok komikti   :))))))))) Yurdun  tuvaletlerdeki lavaboların olduğu bölüm çok genişti ve akustik şahane idi....

Poliste bizi dinlemiş meğer ve istihbaratta şöyle geçmiş. Bir kaç serseri damda geziyor :)))))))))))))))))))
Akıl ile sabrı birleştir ve zekan ile konuş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Kilometre: 135000
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Kasım 26, 2013, 17:52:49 »
Yıl 1992 İzmir de üniversitede okurken kendi çapımızda 500 metre mesafedeki kız yurdunu hedef alan yayınlar yapardık. Kızlar istek yapar biz çalardık. Canlı yayın çok heyecanlı ve tatlıydı ta ki yurt  müdürü gürültü yaptığımız gerekçesi ile darbe yapana kadar. Kullandığımız basit bir FM verici idi. Tuvalette saz çalmak çok komikti   :))))))))) Yurdun  tuvaletlerdeki lavaboların olduğu bölüm çok genişti ve akustik şahane idi....

Poliste bizi dinlemiş meğer ve istihbaratta şöyle geçmiş. Bir kaç serseri damda geziyor :)))))))))))))))))))

Koptum.
Gülmekten karnım yarıldı.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Aralık 06, 2013, 14:26:37 »
Yıllar önce İngilizce olarak kodlama yapmada yardımcı olması için bir java programı yazmıştım, ilk java öğrendiğim zamanlar :D

Ekliyorum zayıf ihtimal de olsa belki birinin işine yarar
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 44 kere teşekkür etti
  • 145 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Aralık 06, 2013, 14:39:41 »
Yıllar önce İngilizce olarak kodlama yapmada yardımcı olması için bir java programı yazmıştım, ilk java öğrendiğim zamanlar :D

Ekliyorum zayıf ihtimal de olsa belki birinin işine yarar

Alper bey yeni java çalışmaya başlayan birine yardımcı olabilecek başka dokümanlarınız var mı acaba?

çalıştığım kitap türkçe ve güzel gidiyor şimdilik Java SE 7 Alfa yayınları Yazarı Herbelt Schildt

sizde çalışma dokümanı ve örnek programlar varsa faydalı olabilir.

konuyu dağıttım biraz kusura bakmayın.
2007 Toyota Corolla 1.6 Comfort

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Aralık 06, 2013, 14:48:11 »
10 yıl olmuştur Java ile ilgileneli, bir de C üzerine öğrendiğim için kolay oldu. Yine de bir bakayım, yazdıklarım CD'de duruyor çünkü. Yeni konu açarım bulursam.
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 44 kere teşekkür etti
  • 145 kere teşekkür edildi
Ynt: Forumda RADYO AMATÖR\'ü varmı?
« Yanıtla #14 : Aralık 06, 2013, 14:51:37 »

abi ben üniversite okumamışım yaa  :argh: :olu:

çoook iyiymişsiniz  :D  :alkis:

Mesaj Birleştirildi: Aralık 06, 2013, 14:52:25
10 yıl olmuştur Java ile ilgileneli, bir de C üzerine öğrendiğim için kolay oldu. Yine de bir bakayım, yazdıklarım CD'de duruyor çünkü. Yeni konu açarım bulursam.

memnun olurum. özelden de bilgi verebilirsiniz. teşekkürler.
2007 Toyota Corolla 1.6 Comfort

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #15 : Aralık 12, 2013, 22:33:48 »
Alper bey selam
programı yeni gördüm ve indirdim evet çok güzel elinize sağlık.
Amatörlük sınavına girecek arkadaşlara çok yardımcı olacağını sanıyorum.
İzniniz olursa isminizide vererek amatör sitelerde paylaşmak isterim.
İstanbul'dan selamlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Aralık 13, 2013, 08:47:16 »
Tabi ki, istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Mart 21, 2016, 14:56:45 »
Konuyu hortlatıyorum. Arkadaşlar amatör telsizci belgesi almayı düşünüyorum. A,b,c sınıfları var.
1. Sınava çalışmak için kitap cd vb. döküman nerde temin edebiliriz? Netten K.e.g.m başvuru yapılabıliyorda sınava istediğimiz yerde girme şansı varmı  ve yılda kaç kez yapılıyor.
2.Belgeyi alınca istediğimiz cihazı alabilirmiyiz ve cihazı belgeye işletmek gibi bi durum oluyormu?
3.Cihazı alınca belge türüne göre sadece amatör frekanslarda gönderme alma  yoksa tx rx tüm frekanslara açıkmı? @Ümit Otansev (7007)  @Alper Sınav (23) @Emin Tuaç (36030)  konuya hakim anladığım kadarıyla bilgi verirseniz sevinirim.  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '08
  • 61 kere teşekkür etti
  • 298 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Mart 21, 2016, 15:28:06 »
Konuyu hortlatıyorum. Arkadaşlar amatör telsizci belgesi almayı düşünüyorum. A,b,c sınıfları var.
1. Sınava çalışmak için kitap cd vb. döküman nerde temin edebiliriz? Netten K.e.g.m başvuru yapılabıliyorda sınava istediğimiz yerde girme şansı varmı  ve yılda kaç kez yapılıyor.
2.Belgeyi alınca istediğimiz cihazı alabilirmiyiz ve cihazı belgeye işletmek gibi bi durum oluyormu?
3.Cihazı alınca belge türüne göre sadece amatör frekanslarda gönderme alma  yoksa tx rx tüm frekanslara açıkmı? @Ümit Otansev (7007)  @Alper Sınav (23) @Emin Tuaç (36030)  konuya hakim anladığım kadarıyla bilgi verirseniz sevinirim.  :)
Biz tamiyle profosyenel telsiz sistemi olan motorola sistemleriyle uğraşıyoruz. Fakat bu telsizleri ve
 röleleri amatör amaçlı kullanan çok. Pek bir denetlemeside yok teknolojide geri kalmış ürünleri birçok kişi amatör olarak kullanıyor ve yukarıda basdedilen acil durumlarda çok işe yarıyor.
Motorola olarak profosyonel kullanım için her türlü yardımcı olabilirim.
Bizim sistemlerimiz tamamiyle denetim altında olup profosyenel kullanım içindir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Mart 21, 2016, 15:47:05 »

Merhabalar,

Öncelikle tüm detaylara
https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/Default.aspx?p=Duyuru&pid=72
https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/Default.aspx?pid=22
http://www.btk.gov.tr/tr-TR/Sayfalar/Amator-Telsizcilik
bu adreslerden ulaşabilirsiniz. Buradaki her konuyu dikkatle okumanızı öneririm.

Sorularınızı kısaca cevaplamaya çalışayım:

1- Sınav içni soru havuzu KEGM tarafından yayınlanıyor.
http://www.kiyiemniyeti.gov.tr/userfiles/file/AmatorTelsiz/sorubankasi.rar
Tüm sorular bunlardan çıkıyor.
Sınavın yapıldı belli başlı iller var, başvuru bilgileri sayfasından bu illeri görebilirsiniz.
2- Cihazı belgeye işletme durumu yok. BTK tarafından onaylı amatör telsiz cihazlarını kullanabilirsiniz.
http://www.btk.gov.tr/tr-TR/Sinif2-Cihaz-Listesi?g=36&b=&m=&t=&page=1
Yukarıdaki listedeki modelleri inceleyebilirsiniz.
Eğer başlangıç seviyesinde ve ekonomik bir model bakıyorsanız UV-82 doğru bir tercih olacaktır.
3- Cihazı kullanarak yayın yapabileceğiniz ve sinyal alabileceğiniz frekanslar ve her frekansa ait maximum güç değeri BTK tarafından "Amatör Radyo Band Planı" dokümanında belirlenmiştir.

73ler,
Halil
:)
Corolla 2007 HB 1.6 Sol Otomatik OMVL