Gönderen Konu: Forumda RADYO AMATÖR'ü varmı?  (Okunma sayısı 18522 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 886 kere teşekkür edildi
Ynt: Forumda RADYO AMATÖR'ü varmı?
« Yanıtla #20 : Mart 21, 2016, 19:07:33 »
Merhaba
Halil bey konuya yeterince açıklık getirmiş.İlk sınav nisan ayı içerisinde yapılacak ancak başvuru tarihi geçti.Sınav için KEGM sitesi soru bankası havuzundan indirebilirsiniz sorular buradan karışık olarak soruluyor.A,B,C sınıfları arası fark kısaca şöyle A sınıfı amatör tüm bandlarda yani VHF,UHF ve HF bandlarında çıkış yapma yetkisine sahip B sınıfı amatör ancak A sınıfı amatör yanında HF bandlara ve kendi başına VHF,UHF bandlarda çıkış yapma yetkisine sahip C sınıfı amatör sadece VHF,UHF bandlarda çıkış yapabilir.Amatör telsiz belgesini ne amaçla istediğinizi bilemiyorum ancak bu belge size istediğiniz frekansta çıkış yapma hakkı vermez,belirli frekanslarımız var radyo amtörlerine ayrılan buralarda çıkış yapıp örneğin HF yani kısa dalgada tüm dünya ile konuşabilirsiniz.VHF,UHF bandlarda röleler sayesinde basit bir el cihazı ile bir bölge içerisinde mesela marmara bölgesi içerisinde kısmende olsa görüşebilme imkanı var.
umarım faydalı olabilmişimdir.Genede amatör telsizcilikle aklınıza takılan şeyler olursa cevaplamaya hazırım.
Sadece V-POWER - Anti LPG

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Mart 21, 2016, 19:07:33 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '07
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Mart 21, 2016, 23:06:46 »
Merhaba Ümit Bey,
Bu dönem başvurular halen devam ediyor. 8 Nisan 2016'ya kadar devam edecek. Başvurmak isteyenler halen başvurabilirler.
Selamlar,
Halil.
Corolla 2007 HB 1.6 Sol Otomatik OMVL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #22 : Mart 21, 2016, 23:16:05 »
Halil bey merhaba,
hatırlatma için teşekkür ederim sınav 24 Nisanmış benim aklımda 8 Nisan sınav günü gibi kalmış
düzeltme için teşekkürler.Bu arada amatörmüsünüz işaretiniz nedir .
73

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Mart 22, 2016, 00:13:42 »
Hepinize değerli bilgiler için teşekkürler. Ben kablosuz iletişime her zaman meraklıyım özellikle radyo ve telsiz. Radyoda fm ve kısadalga dinlemek için özel antenler yapardım. Telsiz bende hastalık bi zamanlar halk bandı telsizlerle arkadaşlar arasında görüşme yapardık tabi takoz olayımız yoktu,gün geçtikçe kullanıcı azaldı sucu ve tüpçülere kaldı ordada kanalı mesgul etmeler ve küfürleşmeler çoğaldı. Benim sormak istediğim soru asıl şuydu, aldığımız belgeye göremi belli frekanslar yüklü cihaz alabiliriz? Her kanalda/ frekansta gönderme yapmak ve kamu kurumlarına ait kanalları meşgul etme gibi bi niyetim olmadı ve olmazda. Benimki dinleme amaçlı geneli. Cezalarıda biliyorum cihaz üzerinizde yakalanırsa ve uygun olmayan belge,içindeki yüklü frekanslara göre,devletin güvenliğini tehlikeye atmaktan ağır yaptırımlar uygulanıyor. Yasak olduğunu bildiğim  halde Baofeng uv5r almıştım biraz kurcaladım ve sadece 446 mhz pmr frekansında görüsme yaptım. Abim Tsk personeli o bana lazım şahsi kullanacam diyerek götürdü. Elimde halk bandı cihazlar var eskisi gibi kullanan olsa President Jackson tarzı cihaz  alıp kullanacamda kimse  yok işte. Bide bu 73'ler ne oluyor onu çözemedim? Emeğe saygı    :saygi:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #24 : Mart 22, 2016, 00:35:29 »
Yaşar bey iyi akşamlar,
President jackson ile şu anda bildiğim kadarı ile C bandı 21. kanalda Türk istasyonları var hava şartlarına göre Türkiye geneli görüşme yapabilirsiniz hatta zaman,zaman yurt dışıda görüşme imkanı olabilir.
Aldığınız baofeng el cihazına kablo yardımı ile program yazmak mümkün.Yanlış hatırlamıyorsam 128 kanal hafızası var,ayrıca radyo ve elfeneri fonksiyonlarıda yanında hediyesi :)
PMR kanallarında görüşmek biliyorsunuz serbest ancak elinizdeki cihaz ile yakalanırsanız başınız ağırır.PMR frekansları için ucuz cihazlar her yerde satılıyor ancak görüşme mesafesi çok kısıtlıdır.
73 kelimesi amatörler arasında yaygınca kullanılan bir terimdir "SELAMLAR" anlamına gelir.Görüşmelerde bazı kısaltmalar kullanıyoruz 73 de bunlardan biri.
Her görüşme 73 ile biter.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.Ancak yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile sizdede baya bir potansiyel var çok zevkli bir hobidir.Türkiyede pek bilinmesede yurt dışında bilhassa Rusya,Almanya Amerikada bir hayli yaygındır.
Konu ile ilgili bilgi almak için www.radyoamatorleri.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
İyi akşamlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #25 : Mart 22, 2016, 05:37:42 »
İyi akşamlar Ümit bey  :) President Jackson ve  muadili Midland alan 87 tercih etme sebebim ssb bandı olması. Midland alan 95 el cihazı vardı 2 tane yanlız hiç randıman alamadım sürekli arıza veriyordu,birini hurdaya ayırdım diğerinide arkadaşa vermiştim. 5/8 çatı anteni duruyorda swr ayarı yapmak lazım. Baofeng güzel cihaz çift kanal dinleme 65/108 mhz radyo bandı mevcut. Abim kullanıyor o bu elektronik cihazların piri herşeyini çözmüş,geçen yıl izne geldiğinde biraz kurcaladım Kayseri'deki amatörleri dinledim 145.600 dü galiba. Pmr ülkemizde serbest kullanıma açıldı fakat sonradan pisman olundu üzerinde oynanarak güç artışı ve başka kanala sarkma yapılıyor. Pmr  izin verilen güç 0.5 watt. Bide ülkemizde  gmrs ile pmr'yi karıştırıyorlar. Gmrs'nin Tr'de satışı yasak çünkü 462 mhz bandında çalışıyor ama satıcı serbest diye satıyor. Şu an elimde Baofeng uv 5x var fakat bu izin verilen listeye girmiyor galiba evden dışarı çıkarmıyorum mutfakta radyo görevi yapıyor. 73 'leri hep merak ediyordum :) Verdiğiniz linke üyeyim kullanıcı adımı ve şifremi hatırlamıyorum, bu siteden verilen linklerden havalanı telsizlerini dinliyordum. Selamlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #26 : Mart 22, 2016, 22:58:16 »
Yaşar bey ,
Sizide amatör camiada görmek isteriz en kısa zamanda
bu sınav dönemi olmasada ikinci dönemde sınava mutlaka girmenizi tavsiye ederim.
73 de TA1AMO :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #28 : Mayıs 22, 2016, 19:52:34 »
qrz.com sitesi tüm dünya radyo amatörlerinin kendi kişisel sayfasını oluşurduğu bir tanıtım sayfasıdır.
Görüştüğünüz istasyonun kim olduğuna ne gibi çalışmalar yaptığına,iletişim bilgileri vb bilgilere burada ulaşabilirsiniz.
örnek olması açısından kendi sayfa linkimi ekliyorum,selamlar
http://qrz.com/db/TA1AMO

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #29 : Mayıs 30, 2016, 14:55:09 »
Dün gece su arazözüne telsiz montajını yaptık. Şantiye araçlarının birçoğunda mevcut.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #30 : Mayıs 30, 2016, 21:58:21 »
Elinize sağlık
vertex 2000 mi cihaz?
camiada son zamanlarda cok satılır oldu alıp bi kenara koyayım memnunsanız.
73

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #31 : Mayıs 30, 2016, 22:58:32 »
Elinize sağlık
vertex 2000 mi cihaz?
camiada son zamanlarda cok satılır oldu alıp bi kenara koyayım memnunsanız.
73
[/quote ]Teşekkürler Hy tera dm 875 modeli. El telsizleride aynı marka 1 yılı aşkın süredir kullanılıyor. Hakim noktaya bir adet role kuruldu. Dün gece elektrikçi montaj yapıyordu benim aracın lastikleri değişirken meraklısı olarak olaya müdahil oldum  :saygi:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Mayıs 31, 2016, 06:49:39 »
qrz.com sitesi tüm dünya radyo amatörlerinin kendi kişisel sayfasını oluşurduğu bir tanıtım sayfasıdır.
Görüştüğünüz istasyonun kim olduğuna ne gibi çalışmalar yaptığına,iletişim bilgileri vb bilgilere burada ulaşabilirsiniz.
örnek olması açısından kendi sayfa linkimi ekliyorum,selamlar
http://qrz.com/db/TA1AMO
Abi sayfani ziyeret ettim masallahin var bi suru diploma sertifika toplamissin.
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #33 : Mayıs 31, 2016, 12:59:28 »
Eyüp bey teşekkür ederim.
Türkiye'yi elden geldiğince tüm Dünyada temsil etmeye çalışıyoruz bu alanda.
Selamlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #34 : Haziran 01, 2016, 20:59:28 »
Ümit maşallah bütün belgeleri almışsınız. Ben e-devlet üzerinden başvuru yapayım dedim,e-posta ve telefonu doğrulayın diyor. Doğrula dfim 2013 yılında gönderilen kodu girin diyor onuda bulamıyorum. :hoş: Selamlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #35 : Haziran 01, 2016, 22:56:34 »
Bu durumda en güzeli eni şifre almak sanırım:)
ve ilk başta cep tel ve e-mail güncelleyin çok işe yarıyor
Evet çok olmasada baya bir belge toparladık.
Sertifikayı alınca HF çalışmanızı şiddetle tavsiye ederim.İşin içine girince bu sertifikaların pek bir şey olmadığını anlıyacaksınız.
Bu dönem sizide camiaya bekleriz.
73

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #36 : Haziran 02, 2016, 09:38:23 »
Bi yolunu bulacam artık  :). Ben şunuda merak ettim belgeyi aldıktan sonra sabit cihazlarda belli bir çıkış gücü sınırlaması varmı küçük boyutlarda Çin malları denk geliyor nette,piyasada 10 ve 25 watt var genelde. 2 tane Baofeng uv 5 ile simplex görüşme yaptık fakat tam 5 watt değil gibi geldi. Motorola gp300 uhf denedik daha önceleri mükemmeldi.Selamlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #37 : Haziran 02, 2016, 12:08:20 »
Selamlar
Baoufeng vb el cihazları 5w diye geçer ancak pilin şarj durumu antenin malum teleskopik olması gibi nedenlerden tam 5w olsada çok randımanlı görüşmeler olmuyor El cihazları ile repeater üzeri görüşmelerde baya verimli sonuçlar alırsınız.Motorola gm 300 bildiğim kadarı ile 25 w bir cihaz adaptör yada araçta genellikle 13.8v besleme ile kullanıldığında ve antende hali ile el cihazına göre çok verimli olduğundan görüşmeler çok,çok daha uzak mesafelerde yapılıyor.
Piyasaya yeni gelen minik dual band cihazlardan bende baya bir heveslendim ancak hiç kimseden olumlu dönüş alamadım o yüzden vazgeçtim.Bu yeni cihazlarda genellikle 20-25 w civarında oluyor ama alış hassasiyetleri çok kötü deniliyor bilginize.
73

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #38 : Haziran 02, 2016, 15:32:05 »
Bahsettiğim denediğimiz  Motorola gp 300 el cihazı bunlardandı. Gm 300 biliyorum Aselsan muadili. Belgeyi alırsam Kayseri'deki amatörlerle iletişime geçecem bimymim ilçe 90 km uzaklıkta röle kapsam dışında kalıyor. El ve sabit cihazla röle yapılıyormuş sonradan öğrendim :) o iş beni aşar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #39 : Haziran 02, 2016, 23:05:32 »
pardon ben gp yi gm okumusum :))
evet el cihazı yada sabit cihazlarla röle yapmanız mümkün.90 km den röleye giriş yapılabilir ancak arazi şartları bazen zorluyor maalesef.
Şehrinizdeki amatör arkadaşlarla şimdide irtibat kurabilirsiniz sorun olmaz.Mutlaka haftanın belli bir günü dernek vb yerlerde toplanıyorlardır,gidip kendinizi tanıtırsanız her türlü yardımcı olurlar hiç merak etmeyin.Bu camia yardımlaşma konusunda gerçekten bambaşkadır.
73