Gönderen Konu: Avensis T27 Güncel Kasa Direksiyon Sesi Sorunu  (Okunma sayısı 15480 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 75 kere teşekkür etti
  • 161 kere teşekkür edildi
Avensis T27 Güncel Kasa Direksiyon Sesi Sorunu
« : Ekim 20, 2013, 18:36:41 »
Arkadaşlarım, abilerim, malum bayram tatilinden yeni çıktık ve araçla İstanbul içerisinde biraz yüklü şekilde 700-800 km'ye yakın yol yaptım, bu durumu belirtiyorum özellikle çünkü öncesinde bu sesi hiç duymadım. Dün İzmit'e dönerken sağ önden, gıcırtı sesiyle gerilen bir metal parçasının çıkarttığı gürültü arasında bir ses yaptı. İlk önemsemedim zira araç yine biraz fazla yüklüydü ama az önce market dönüşü, araç boş iken yeniden aynı sesi duyunca biraz kurcaladım nasıl ortaya çıktığını ve direksiyonu tam sağ veya sol yaptığımda aynı ses geldi. Sağ ön teker civarından geliyor ses ve dünkü ses ile aynı. Düz yolda giderken de durup direksiyonu çevirdiğimde de oluyor bu. Forumda birkaç konuda bahsi geçmiş ama eski kasalarda veya farklı araçlarda oluşmuş. Sizce bu sesin kaynağı nedir ? Ek olarak araç 11,000 kmde, bakımdan yeni çıktı. Yardımlarınız, yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

Avensis T27 Güncel Kasa Direksiyon Sesi Sorunu
« : Ekim 20, 2013, 18:36:41 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '09
  • 24 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
Ynt: Avensis T27 Güncel Kasa Direksiyon Sesi Sorunu
« Yanıtla #1 : Ekim 20, 2013, 19:49:17 »
Tam sağ ve tam sol yapıldığında gelen ses Direksiyon Pompasından kaynaklı olabiliyor. (Böyle metal metale sürter gibi sanki. Amortisör yerine oturmamış da gıcırdıyor gibi bir ses mi acaba?)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 75 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Ekim 20, 2013, 20:23:36 »
Tam sağ ve tam sol yapıldığında gelen ses Direksiyon Pompasından kaynaklı olabiliyor. (Böyle metal metale sürter gibi sanki. Amortisör yerine oturmamış da gıcırdıyor gibi bir ses mi acaba?)

Aynen metal sürtünmesine de benzer bir ses ya da paslı bir yayın üzerine yük bindiğinde çıkan seslere benziyor. Direksiyonun hareketleriyle paralel olarak geliyor ses.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 55000
  • 24 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ekim 20, 2013, 20:27:38 »
O zaman servise uğramanızı tavsiye ederim. Eski aracımda (2011VW CADDY) o ses geliyordu ancak tam sağ ve tam sol hareketlerde beni rahatsız edecek seviyede olmadığı için değiştirmemiştim.Ancak servisin dediği direksiyon pompasından kaynaklı yapıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2009 avensis 1.6 valvematic elegant m/t
  • Kilometre: 150
  • 5 kere teşekkür etti
  • 47 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ekim 20, 2013, 21:21:20 »
Servise gidip garantiden değiştirtin.
AvensiStyle

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 35000
  • Model Yılı: '15
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ekim 21, 2013, 15:58:55 »
aynı ses benim t27 dende geliyor.dörtnal a gösterdim balata sürtyor ,önemli değil dediler.özellikle araba soğukken geliyor .bilginize

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '13
  • 4 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ekim 21, 2013, 17:04:01 »
tam sağ yada sol yapıp hareket ederken kesikli şekilde ses gelirse aks başı, araç dururken aracın lastiğine dışardan bir yumruk atın şangırtı şeklinde geliyorsa balata boşluk yapmıştır çok basit bir çözümü var ama anormal rahatsız edici bir ses oluyor hatta direk alt takıma bakılıyor o sesi duyunca benim eski pasatta ikisi de oldu
2013 model 1.6 Avensis elegant extra
İnci Beyazı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 75 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Kasım 11, 2013, 12:30:42 »
Yardımlarınız, yorumlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar. Bugün Kocaeli Kaya'ya gösterdim arabayı, dediğiniz kadar kompleks bir şey çıkmadı. Arabanın altını bir yere vurmuşum, büyük ihtimal taş ve vurduğum nokta sabit bir parçayla hareketli bir parçanın birleşim noktasındaymış.  :nija: Dediğim gibi metal sürtünmesi sesi de bundan dolayı geliyormuş. Ufak çekiç darbeleriyle temasını kestikten sonra ses kalmadı.  :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 43000
  • Model Yılı: '10
  • 67 kere teşekkür etti
  • 186 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ekim 13, 2015, 22:55:39 »
Yeni konu açmadan buradan devam edeyim.
Son 2 aydır direksiyon çevirirken takır tukur sesler gelmeye başladı. Sanki direksiyon yerinden çıkmış, tıkırtı yapınca yerine oturuyormuş gibi bir ses. Kalkış anında direksiyon çevirirsem ses daha belirgin oluyor.
Şu an bulunduğum şehirde toyota servisi yok. Z-rot kaynaklı olabilir düşüncesiyle lastik değişimde z-rotları kontrol ettirdim. Sağa sola baktılar, sallayıp vurdular, hiçbir sorun yok dediler. Amortisör kaynaklı olabilir diye amortisöre de baktılar. Onda da sorun çıkmadı.
T27 kasa sahiplerinden benzer şikayeti olan var mı? Çözen var mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 101000
  • Model Yılı: '12
  • 1003 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ekim 14, 2015, 08:33:16 »
Bende farklı bir sorun vardı ve bozuk yolda takırtılar geliyordu bakıma soktuğumda servise söyledim ne yaptılar bilmiyorum ama ses kesildi.
Özel servisten ögrendiğim direksiyon mafsalı torku gevşiyormuş sıkılınca düzeliyormuş baktırmanızda fayda var
Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 67 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Ekim 14, 2015, 21:05:07 »
İlginiz için teşekkürler Cavit bey.
Direksiyon mafsalı pedalların yakınında olsa gerek. Yarın sıkılacak bir şey var mı bakayım. Bulamazsam sanayi yolu gözüküyor.
Kayseri Aksoy 1 yıllık extra garanti teklif etmişti. Keşke kabul etseydim  |-\

Ekleme: Opel ve Mercedes forumlarından okuduğum kadarıyla somunu çok sıkınca direksiyon toplamıyormuş. Benim yapabileceğim bir iş değil sanırım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '19
  • 304 kere teşekkür etti
  • 333 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ekim 14, 2015, 23:17:40 »
İlginiz için teşekkürler Cavit bey.
Direksiyon mafsalı pedalların yakınında olsa gerek. Yarın sıkılacak bir şey var mı bakayım. Bulamazsam sanayi yolu gözüküyor.
Kayseri Aksoy 1 yıllık extra garanti teklif etmişti. Keşke kabul etseydim  |-\

Ekleme: Opel ve Mercedes forumlarından okuduğum kadarıyla somunu çok sıkınca direksiyon toplamıyormuş. Benim yapabileceğim bir iş değil sanırım
ben oradaki somunları oynatamadım. iyi sıkmışlardı. bende de hafif tıkırtılar oluyor, halledicez bi ara
2019 Mondeo 1.5 Ecoboost (Prins VSİ-3 DI)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 67 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Ekim 16, 2015, 19:34:47 »
Buldum mafsalı. Ama sıkamadım, iyi sıkılmış. Sanırım mafsal kaynaklı tıkırtı değil.
Çalıştırıp bakayım dedim. Marşa bastım "gıv gıv trrrrrrrrrrr"  |-\ İç lamba açık kalmış akü bitmiş. 2 yılda 3. defa başıma geldi aynı olay. Bıktım artık lamba yüzünden akü bitmesinden. 2000 megane bile 15 dk sonra kapatıyordu. Neyse, sonuç olarak servise gideceğim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ekim 16, 2015, 19:48:12 »
Buldum mafsalı. Ama sıkamadım, iyi sıkılmış. Sanırım mafsal kaynaklı tıkırtı değil.
Çalıştırıp bakayım dedim. Marşa bastım "gıv gıv trrrrrrrrrrr"  |-\ İç lamba açık kalmış akü bitmiş. 2 yılda 3. defa başıma geldi aynı olay. Bıktım artık lamba yüzünden akü bitmesinden. 2000 megane bile 15 dk sonra kapatıyordu. Neyse, sonuç olarak servise gideceğim.

hocam servis sonrası bilgilendirirseniz seviniirm nasıl bir ses merak ettim. böyle yükses bir ses mi yoksa hafif tıkırtı mı?
akü olayına üzüldm. cam kumandadan kapanmaz tepe lambası ölümüne yanar. bu japonların kafa nereye çalışıyorsa anlamadım
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 67 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Ekim 16, 2015, 20:21:40 »
https://www.youtube.com/watch?v=tD-uUIKb6XA
Tıkırtının tarifi yok aslında. Yukarıdaki videodaki sesin biraz daha tok hali. Yüksek değil, bazen ben bile duymuyorum, direksiyondan hissediyorum. Direksiyon titreşim yapıyor.
Ayrıca, direksiyon her konumdayken tıkırtı sesi yapabiliyor. Kalkışlarda, özellikle patinaj sırasında, direksiyonu toplarken ses daha belirgin. Bazen ne yaparsam yapayım hiç tıkırtı yapmıyor. Sanki mafsalın alt taraflarından ya da direksiyon kutusu kaynaklı bir ses gibi, yani direksiyon simidinden uzakta bir ses.

Cam kapanması çok elzem bir durum değil ama, en azından lambalar için süre belirlenmesi şart. Direksiyon mafsalı için baktığımda tesadüfen farkettim. Acil durum olsa yandık.
Konuyu dağıtmadan buradan sorayım akünün ömrü kaç yıldır? İç lambaların açık kalması dışında bittiği ya da kışın zor çalıştığı olmadı. Akü kutuplarında kaç V ölçmem lazım?

Ekleme:
https://www.youtube.com/watch?v=vZ69uyt-hEU
Bu videodaki ses daha benzer. Hatta aynısı diyebilirim. Videodaki açıklamaya göre direksiyon hidroliği eksikliğinden kaynaklıymış sorun. Ekleyince çözülmüş.
Hiç de aklıma gelmedi direksiyon hidroliği. Yarın da ona bakayım. Ama nerede? Fren hidroliği cam sileceklerinin altında kalıyor da direksiyon hidroliği hiç gözüme çarpmadı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ekim 16, 2015, 23:54:27 »
Burak Rotilleri kontrol ettin mi?
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 25000
  • 304 kere teşekkür etti
  • 333 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ekim 17, 2015, 00:05:20 »
geçen yağ değişiminde özel serviste baktırdım direksiyona. direksiyon mili üzerindeki 2 somunu sıktılar. sonrasında direksiyon milinin araçtan çıktığı noktadan ingiliz anahtarı ile sıkıca tutarak direksiyonu hafiften salladılar.(bende böyle sallamada tıkırtı geliyordu) bu sefer ses gelmeyince sorunun direksiyon kutusunda oluşan hafif boşluktan dolayı geldiğini değerlendirdiler.
2019 Mondeo 1.5 Ecoboost (Prins VSİ-3 DI)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ekim 17, 2015, 00:07:44 »
Bende de taşlı yola girince sanki birisi çekiçle alttan direksiyona vuruyormuş gibi tıkırtı geliyor sizde ne durumda? Ama şükür öyle çevirince yada asfalt yolda tıkırtı duymadım hiç
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 10500
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ekim 17, 2015, 00:12:05 »
Bu ses Corollada da var.Çözüm bütün yollar asfalt olacak.Taşlı yola kesinlikle girilmeyecek.Tercihen Almanya veya Japonyada yaşanırsa bu sorun ortadan kalkar. :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 67 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Ekim 17, 2015, 00:17:43 »
Burak Rotilleri kontrol ettin mi?
Amortisör, zrot, rotil, rot başı balatalar ve direksiyon mafsalında gözle görülür bir şey yok Murat hocam inceledim biraz. Lifte kaldırılmadı ama lastik değişimi sırasında bakılacak ne varsa ustaya da baktırdım. Usta da "sorun yok" dedi. Yarın hidrolik yağı seviyesini kontrol edeceğim. (nerede bilmiyorum gerçi) Kayseri'ye kadar direksiyon elimde kalmazsa servise uğrayıp durumu anlatacağım.

geçen yağ değişiminde özel serviste baktırdım direksiyona. direksiyon mili üzerindeki 2 somunu sıktılar. sonrasında direksiyon milinin araçtan çıktığı noktadan ingiliz anahtarı ile sıkıca tutarak direksiyonu hafiften salladılar.(bende böyle sallamada tıkırtı geliyordu) bu sefer ses gelmeyince sorunun direksiyon kutusunda oluşan hafif boşluktan dolayı geldiğini değerlendirdiler.
Mafsaldan sıkıca tutarak direksiyonu çevirince boşluk, tıkırtı gözlemleyemedim bugün. Benim sorun da direksiyon kutusu herhalde ya hayırlısı bakalım.

Bende de taşlı yola girince sanki birisi çekiçle alttan direksiyona vuruyormuş gibi tıkırtı geliyor sizde ne durumda? Ama şükür öyle çevirince yada asfalt yolda tıkırtı duymadım hiç
Bu sesten bende de vardır kesin. Sert lastik taktım takalı her tıkırtıyı, zırıltıyı, çıtırtıyı direksiyonda hissediyorum. Lastik hamurunun sertliği veya yüksek basınçtan dolayı olabilir belki. Kar lastiği takılı iken de çekiçle vuruyormuş gibi oluyor mu?