Gönderen Konu: yağ lambası ve stop etme  (Okunma sayısı 14990 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Carina
  • Kan Grubu: A+
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
yağ lambası ve stop etme
« : Mart 05, 2013, 12:53:18 »
Merhaba,
97 model 500.000 km yi devirmiş Carina kullanıyorum. Acemi şöförüm. Kullanma klavuzu da olmadığı için (fön makinesi bile alsam okurum  :) ) en basit konularda bile aciz kalıyorum. Araçta onlarca sorun var.

1. Ara ara turuncu yağ lambası yanmaya başladı. Yağını kontrol ettim eksik değildi. Kullanmaya devam ediyorum. Önceleri yanıp sönüyordu, sonra yokuşlarda daha uzun yanmaya başladı. Artık hemen hemen her zaman yanıyor. Ayağımı gazdan çekince sanırım sönüyor. 
2. Otomatik vites. Benzinli ve LPG'li. Genelde gazda kulanıyorum. Bir süre kullandıktan sonra yavaşladığım zamanlarda stop ediyor. Tabii ışıklarda ve park manevralarında çok eziyet oluyor!! Tam stop edeceken genelde hissediyorum. Sanki boğuluyor gibi, hafif silkeliyor.  Alakası var mı bilmiyorum ama çok stop ettikten sonra Shell'den LPG deposunu tam doldurdum, biraz da benzin aldım, epey bir süre stop etmedi.
3. Motorun üstü 1 parmak tozla kaplı. Yıkatmak şart mı?
4. Motoru su eksiltiyor. Suyu hangi seviyeye kadar tamamlamak gerekiyor? Bir tane çizgi var.
5. Benzin göstergesi bozuk, su püskürtme delikleri tıkalı, kaput tam kapanmıyor, ayna ayarları bozuk, farlarının ışığı azmış gibi geliyor, vs. (Benim aracı trafikten men edecekler, dahasını yazmayayım  :)) Bunları yaptırsam pahalı olur mu, hiç ilişmeyeyim mi?

Toyota Club Türkiye

yağ lambası ve stop etme
« : Mart 05, 2013, 12:53:18 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: yağ lambası ve stop etme
« Yanıtla #1 : Mart 05, 2013, 13:20:45 »
 :(  :(  :(  Galiba yazar yazmaz sorunlarıma mucizevi cevaplar bekliyordum...  Ben şu yağ-su seviyelerini bir daha kontrol edeyim bari. Anca onu yapabiliyorum...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • .....Kendin Ol Yeter......
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 148750
  • Model Yılı: '05
  • 77 kere teşekkür etti
  • 414 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 05, 2013, 15:16:49 »
Merhaba,
97 model 500.000 km yi devirmiş Carina kullanıyorum. Acemi şöförüm. Kullanma klavuzu da olmadığı için (fön makinesi bile alsam okurum  :) ) en basit konularda bile aciz kalıyorum. Araçta onlarca sorun var.

1. Ara ara turuncu yağ lambası yanmaya başladı. Yağını kontrol ettim eksik değildi. Kullanmaya devam ediyorum. Önceleri yanıp sönüyordu, sonra yokuşlarda daha uzun yanmaya başladı. Artık hemen hemen her zaman yanıyor. Ayağımı gazdan çekince sanırım sönüyor. 
2. Otomatik vites. Benzinli ve LPG'li. Genelde gazda kulanıyorum. Bir süre kullandıktan sonra yavaşladığım zamanlarda stop ediyor. Tabii ışıklarda ve park manevralarında çok eziyet oluyor!! Tam stop edeceken genelde hissediyorum. Sanki boğuluyor gibi, hafif silkeliyor.  Alakası var mı bilmiyorum ama çok stop ettikten sonra Shell'den LPG deposunu tam doldurdum, biraz da benzin aldım, epey bir süre stop etmedi.
3. Motorun üstü 1 parmak tozla kaplı. Yıkatmak şart mı?
4. Motoru su eksiltiyor. Suyu hangi seviyeye kadar tamamlamak gerekiyor? Bir tane çizgi var.
5. Benzin göstergesi bozuk, su püskürtme delikleri tıkalı, kaput tam kapanmıyor, ayna ayarları bozuk, farlarının ışığı azmış gibi geliyor, vs. (Benim aracı trafikten men edecekler, dahasını yazmayayım  :)) Bunları yaptırsam pahalı olur mu, hiç ilişmeyeyim mi?

1.Sanıyorum aracın yağ pompasında veya müşüründe sorun var baktırmanız gerekir.
2.LPG dede benzin gibi yakıt kalitesi önemlidir.Ama yinede lpg filtresini ve lpg ayarını kontrol ettirebilirsiniz.
3.Motoru yıkatmak gerekmez elbette bu demek değilki çalışan kısma toz,toprak girsede sorun olmaz.Yani bir kayış olsun mekanik açıkta çalışan parça olsun bunları arada bir ıslak(suyu sıkılmış) bezle silmekte fayda var.
4. Su eksiltemesi 2 nedenden olur ya devirdaim pompası arızalıdır,yada hortum kelepçe vsde kırık vardır.(Ayrıca depo kapağı vs de tabi) 2 tane çizgi olması gerekir birisi minimum diğeri maksimum seviye içindir.Muhtemelen minimum çok aşağıda kalıyor göremiyorsunuz.Diğer gördüğünüz çizgiye kadar doldurmanız yeterli(tabi su ve antifreeze karışımı uygun olarak yapılıp doldurulmalı)
5.Benzin göstergesi gösterge panelindende olabilir şamandıradanda olabilir.Diğer su püskürtme delikleri tıkalı ise(silecek motoru çalışıyorsa düzgün) kireçten kaynaklı tıkanmıştır.Onları söküp iğne ucu vs ile temizleyebilirsiniz.Kaput kapanmaması ayarsızlıktanda olabilir kırık bir şeydende bakmadan bilemeyiz.Farlarınız ayarsız ise kaliteli ampul yok ise az aydınlatıyor gelebilir size.   
......Direksiyonda eşek varsa kaputun altındaki beygirlerin hiçbir önemi yoktur......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 265700
  • Model Yılı: '98
  • 18 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 06, 2013, 01:03:10 »
sorunlarınız baya fazla, eğer aracınızı seviyorsanız baştan aşağı bir bakım yaptırıp tertemiz binersiniz, ama uğraşmıyayım derseniz elden çıkartmanızı öneririm. benim aracım 261 bin km oldu böyle sorunlarım yok, Ertan arkadaşımız açıklama yapmış zaten. ben klavuzun tüm sayfalarını taratıp internete yüklemiştim ama zamanla siliniyor eğer mail verirseniz sizede gönderebilirim, ben carinamı çok seviyorum, yaza bir boyatmayı düşünüyorum, o zamana triger değişimide gelir onu da çıkarırım aradan :)
2013 mk3 leon style, 98 Carina E 2.0 GLİ (satıldı)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • CARİNAe 2.0 GLİ
  • Model Yılı: -
  • 21 kere teşekkür etti
  • 33 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 06, 2013, 09:58:54 »
:(  :(  :(  Galiba yazar yazmaz sorunlarıma mucizevi cevaplar bekliyordum...  Ben şu yağ-su seviyelerini bir daha kontrol edeyim bari. Anca onu yapabiliyorum...
Pınar hanım o ki acemiliğinizi atacaktınız 2.0 ve dev gibi aracı neden aldınız  :) üstelik 500 bini geçmiş tamam ben 800 bin yapmış araç duydum  km yide geçelim şöle 1,3 corolla falan alsaydınız sanki daha mantıklıydı ama tabiki zevk sizin Murat bey in dediği gibi ya elden çıkarın yada aşagıda saydığınız sorunları giderin binin seçim sizin kolay gelsin
Yiğitler kan döker Bayrak solmaya.Anadolu başlar Vatan olmaya.Kızılelma'ya heyy Kızılelma'ya.Engüzel marşını vurmadan mehter.Ya AllahBismillahAllahuekber.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • Araç: Camry
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '06
  • 351 kere teşekkür etti
  • 565 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 06, 2013, 15:42:33 »
Şaka gibisiniz :) Önce araba konusunda şaka yaptığınızı düşündüm ama sonra olabilir deyip yazmaya karar verdim.
Yukarıda arkadadaşlarınde söyediği gibi en güzel çözüm aracınızı genel bakımdan geçirmektir.
1-Tüm mekanik aksam koltrol edilecek.Gevşemiş yada deforme olmuş parçalar gözden geçirilecek.Alt takın,ön düzel gözden geçirilecek rot balans ayarı yapıalcak
2-Tüm bujiler gözden geçirilecek hatta değişse iyi olur.Boğaz kelebeği temizlencek.
3 Fitreler temizlecek yada değiştirilecek.Değişse çok daha yi olur.Benzin filitresi,yağ filitresi,lpg filitresi
4-motorda yag sızıntısı kontrol edilecek bu arada motoru yıkatsak fena olmaz.
5-Tüm hortumlar kontrol edilecek.Delik varsa yada delinmek üzere olan varsa onarılacak.Değişmesi lazım aslında.
6-Tüm elektrik aksam gözden geçirilecek.Kaçak varsa tespit edilerek izole edilecek.
7-Tüm müşirler gözden geçirilecek.Yerinde çıkan yada düzgün oturmamış varsa düzeltilecek.Yağ lambasının arada yanması temasızlıktan kaynaklıdır büyük ihtimal.
8-Akü durumu kontrol edilecek.
9-Radyatör de delik var mı? Radyatör hortumları sağla mı konltrol edilecek.
10 asla benzin deposu tam boş olmasın.Genelde en az çeyrek depo benzininiz olsun.Depoyu dibine kadar kullanmayınız emisyon sistemine zarar gelmesi kuvvetle
muhtemel.

Tüm bunlardan sonra bir ara benzin deposunu da temizletiniz.

Bunlara yapılırsa baya süre ve km sorunsuz binersiniz
Akıl ile sabrı birleştir ve zekan ile konuş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 06, 2013, 16:01:16 »
Şaka değil gerçek :)
Babam yeni araba aldı, bu onun eski arabası. Aslında bana "Kızım alma bunu, başına bela olur, uğraşamazsın" demişti. İşleri nedeniyle bana vermeden önce bakımdan da geçiremedi. Burada oturmadığı için öğretme veya yardım etme şansı da yok. O yüzden biraz zorlanıyorum.
Neyse. Ben memnunum. Çünkü:
1. Bu yaşta (97 model) ve bu km.ye (520 000 küsür) rağmen araba gidiyor ya.
2. Bi kaç ufak kazam oldu. Pek kafaya takmadım. Yeni araba olsa çok üzülürdüm. 1 sene geçmeden ben yeni arabaya binmem.
Hatta bi keresinde baktım göstergede kırmızı bi ışık yanıyor. Ne olduğunu anlamadım, söndüremedim de. Kırmızı olduğu için kıllandım ama yola da çıktım. Park ederken baktım ki el frenini indirmeyi unutmuşum!!
3. Yakıt tüketimleri diğer araçlarda nasıl bilmiyorum ama ben km.de 33 kr hesapladım. Bana fena gelmedi. Çok yol yapmadığım için fazla bile olsa sorun yok.
4. Araba bana büyük gelmiyor. Bi tek park ederken sorun. 2 manevra fazladan yapıyorum n'olucak, canı sağolsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • 351 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Mart 06, 2013, 16:04:25 »
Güle güle binin
o zaman bakıma enjeksiyon sisteminden başlayın.Yani yakıt sistem ve ateşleme birimleri.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mart 06, 2013, 16:08:03 »
Güle güle binin
o zaman bakıma enjeksiyon sisteminden başlayın.Yani yakıt sistem ve ateşleme birimleri.

O zaman anladığım kadarıyla 33 kr fazla  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mart 06, 2013, 16:08:09 »
Şaka değil gerçek :)
Hatta bir keresinde baktım göstergede kırmızı bir ışık yanıyor. Ne olduğunu anlamadım, söndüremedim de. Kırmızı olduğu için kıllandım ama yola da çıktım. Park ederken baktım ki el frenini indirmeyi unutmuşum!!

:D olabilir bunu benim diyen şoförlerde yapıyor, dua etmek lazım ki park ettikten sonra çekmeyi unutmamışsınız o daha kötü olurdu.

Mehmet Ali bey'in dediklerine katılmakla beraber bence yazdıklarına kulak tıkamayın, biraz vaktinizi ayırabilirseniz gelin kontrollerini yapalım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 77 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Mart 06, 2013, 16:11:05 »
Hatta bir keresinde baktım göstergede kırmızı bir ışık yanıyor. Ne olduğunu anlamadım, söndüremedim de. Kırmızı olduğu için kıllandım ama yola da çıktım. Park ederken baktım ki el frenini indirmeyi unutmuşum!!
Demekki el freninede baktıracaksınız.Tutmuyor dediğiniz gibiyse  :)
......Direksiyonda eşek varsa kaputun altındaki beygirlerin hiçbir önemi yoktur......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mart 06, 2013, 16:13:28 »
bir tamirci buldum. Tüm yazdıklarınızı dikkate alacağım arkadaşlar. Eğer siz yazmamış olsaydınız, tamirci bana deseydi, "acaba beni kandırma mı çalışıyor" diye düşünecektim. Teşekkürler..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • CARİNAe 2.0 GLİ
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Mart 06, 2013, 16:14:03 »
Pınar hanım 520 binde bakımsız araba 33 krş yakıyosa süper bence benimki 178 binde tüm olması gerekenleri yaptırdım 35-40 arası yakıyo
Yiğitler kan döker Bayrak solmaya.Anadolu başlar Vatan olmaya.Kızılelma'ya heyy Kızılelma'ya.Engüzel marşını vurmadan mehter.Ya AllahBismillahAllahuekber.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • CARİNAe 2.0 GLİ
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Mart 06, 2013, 16:15:46 »
bir tamirci buldum. Tüm yazdıklarınızı dikkate alacağım arkadaşlar. Eğer siz yazmamış olsaydınız, tamirci bana deseydi, "acaba beni kazıklamaya mı çalışıyor" diye düşünecektim. Teşekkürler..
Ufuk kardeşim bu işlerin uzamnıdır şiddetle tavsiye ederim Pınar hanım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Mart 06, 2013, 16:20:52 »
Pınar hanım 520 binde bakımsız araba 33 krş yakıyosa süper bence benimki 178 binde tüm olması gerekenleri yaptırdım 35-40 arası yakıyo

Ben trafiğin yoğun olduğu saatlerde trafiğe çıkmıyorum. Sabit hızla gidebileceğim çevre yolu vb. güzergahları seçiyorum. Mümkün olduğu kadar frene basmıyorum. Takip mesafesini ona göre ayarlıyorum. Orta hızlarda gidiyorum. Kalkışlarda falan çabuk hızlanmak için gaza sonuna kadar basmıyorum. Sadece sollama yaparken. Trafiği engellediğimi de düşünmeyin. Sağdan sağdan gidiyorum. Bu kullanmaya 33 kr. fazla gibi. ama otomatik vites.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 77 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Mart 06, 2013, 16:26:18 »
Ben trafiğin yoğun olduğu saatlerde trafiğe çıkmıyorum. Sabit hızla gidebileceğim çevre yolu vb. güzergahları seçiyorum. Mümkün olduğu kadar frene basmıyorum. Takip mesafesini ona göre ayarlıyorum. Orta hızlarda gidiyorum. Kalkışlarda falan çabuk hızlanmak için gaza sonuna kadar basmıyorum. Sadece sollama yaparken. Trafiği engellediğimi de düşünmeyin. Sağdan sağdan gidiyorum. Bu kullanmaya 33 kr. fazla gibi. ama otomatik vites.
33 krş çok normal otomatik bir araba için heleki bu benzin fiyatlarında.Ancak aracınızı mutlaka komple bir bakıma sokmalısınız.500000 kmde bir aracın birçok aşınmış,değişmesi gereken parçası vardır.Ayrıca motor durumu ne alemde belki motorunda elden geçmesi gereken kısmı vardır.Bence babnızdan öğrenin öncesinde hangi bakımında ne değişmiş (son 2 sene örneğin) bir sorun çıkmış mı.Bunlarda size yol gösterir yaptıracağınız işlemlerde.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • CARİNAe 2.0 GLİ
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Mart 06, 2013, 16:27:30 »
valla Pınar hanım 33 krş hakkatten iyi istanbul gibi bir yerde ve otomatik vitesle ben maşallah diyeyim de siz galiba hala fazla yakıyor diyorsunuz bence yakmıyor lpg nin markası nedir acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Mart 06, 2013, 16:32:00 »
33 krş çok normal otomatik bir araba için heleki bu benzin fiyatlarında.

lpg nin markası nedir acaba?

Ben gazda kullanıyorum Ertan bey, yine de az mı?

Ahmet bey valla hangi istasyona denk geldiysem oradan aldım.  bp ve shell kullandım.  sarı yeşil çiçek gibi amblemi olan bp galiba.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • 351 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Mart 06, 2013, 16:34:03 »
Asıl sebep çok yada az yakması değil asıl sebep aracın tekleme yapmasının en önce sebebi yakıt sisteminde kesintiler,tıkanmalar ve/veya elektrik sisteminden kaynaklanır.Yani bujiler uygun şekilde ateşleme yapmaz ise motor sağlıklı çalışmaz hatta çalışmaz.Aracın zaman zaman stop etmesi buna örnek mesela

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • CARİNAe 2.0 GLİ
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Mart 06, 2013, 16:37:46 »
Ben gazda kullanıyorum Ertan bey, yine de az mı?

Ahmet bey valla hangi istasyona denk geldiysem oradan aldım.  bp ve shell kullandım.  sarı yeşil çiçek gibi amblemi olan bp galiba.
bence çok çok iyi