Gönderen Konu: Yaris Hybrid  (Okunma sayısı 199530 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 88700
  • Model Yılı: '15
Ynt: Yaris Hybrid
« Yanıtla #1160 : Ocak 23, 2019, 14:06:38 »
Evet size katılıyorum.
Aracı ben sıfır aldım, alırken hybrid ile alakalı ekstra bir bakım masrafı olmayacağı (olmadı zaten) ve benzin motorlu Yaris ile aynı bakım maliyetlerine sahip olacağı söylendi.
Benzinli Yaris 90.000 bakım ücretlerini de forumdan araştıracağım. Belki bir bilgiye ulaşırım ama Periyodik bakım aralıkları 10.000 km olduğu için doğru sonuç alamayabilirim.

Verdiğiniz linki önceki konularda görmüştüm, öğrenmenin de bir faydası olmayacak bence de. Toyota'nın eksik olduğu bir konu, müşterileri ile paylaşmalıdır.
Servisi arayınca söyleyeceklerse neden herkesle internet ortamında paylaşılmaması ilginçtir.

Hybrid batarya garantisi elimizi kolumuzu bağlıyor, bu da fırsat olarak görülüyor olabilir ülkemizde.

Velhasıl :) cumartesi gününe servis randevumu aldım gitmek zorundayım. Görüşlerimi paylaşacağım.
Teşekkür ederim görüşleriniz için.
hybrid cool

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #1160 : Ocak 23, 2019, 14:06:38 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 88700
« Yanıtla #1161 : Şubat 19, 2019, 11:38:03 »
90.000 km Bakımımı yaptırdım. yaklaşık 1800 TL tuttu.

Özellikle 0-20 motor yağı kullanılıp kullanılmayacağını sordum, 5-30 motor yağı kullandıklarını ve bu servis hizmeti garanti altındadır cevabı aldım.
0-20 yağın kullanılması gerektiğini eğer bir önceki bakımda 0-20 kullanılmadıysa gelecek bakımda 0-20 yağ eklenmesi gerekliliğinin kullanım klavuzunda da yazdığını özellikle ilettim.

Yurtdışı ve Toyota Türkiye'nin internet sitesinde de hibrit araçlar için 0-20 motor yağı kullanılması gerektiğini (https://www.toyota.com.tr/satis-sonrasi/servis-bakim-mekanik/orijinal-yaglar.json) okuyunca, artık bu konuyu bir şikayet olarak oluşturup Toyota Türkiye'ye yazdım. Servislerin bu konuda denetlenmesi gerektiğini ve yapılan yanlışın düzeltilmesini talep ettim.

Bu konuyu diğer forum üyelerinin de gündeme getirdiğini biliyorum.
Her toyota hibrit kullanıcısının bu konuyu Toyota Türkiye'ye bildirmesi gerektiğini düşünüyorum.
hybrid cool

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1162 : Şubat 19, 2019, 12:56:35 »
Bu konuyu diğer forum üyelerinin de gündeme getirdiğini biliyorum.
Her toyota hibrit kullanıcısının bu konuyu Toyota Türkiye'ye bildirmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ülkemizdeki tüm markaların kitapçıklarında belirtilen viskozitelerin çoğu ülkemiz şartlarına uygun değil, üzerinde düşünülmeden tercüme/aktarım edildikleri bir gerçek.

Konu içinde bunun detaylarını fazlasıyla yazmıştım.

Şu an Yaris, CHR ve Corolla Hybrid motorlarda 5W-30 kullanılmaktadır, ve yanlışlık yoktur.

Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 140000
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1163 : Şubat 19, 2019, 13:46:20 »
Ben Hybrid araçların sürekli soğuk çalıştıkları için mümkün olduğunca düşük numaralı yağ kullanmaları gerektiğini düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '16
  • 3 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1164 : Şubat 19, 2019, 14:54:44 »
@Tayfun Kavasoglu (33008)  Bende aynı şekilde düşünüyorum. Aracın ilk bakımı 11bin de yapılmıştı ve 5W-30 koymuşlardı. Ben de neden 0W-20 konulmadığını sorguladığımda maliyeti yüksek o yüzden koymuyoruz demişlerdi. 2. bakımı 27binde yaptırdım ve kendi aldığım Eneos marka 0W20 yağı koydurdum. Şimdi aracım 38000 km'de ve bakım yılım dolduğundan 3. yıl 45bin bakımına götüreceğim. Giderken yanımda 0W20 yağımı da götüreceğim. Ev ile işyeri arası 5km mesafe. Sabah 3-4 derece oluyor yola çıktığımda sıcaklık ve 10dk da işyerime geliyorum. Bu süre içinde aracım ideal çalışma sıcaklığına ulaşmıyor bile. Bu yüzden 0W20 yağ ile devam etmeyi düşünüyorum açıkçası
2016 Yaris Hybrit Cool

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1165 : Şubat 19, 2019, 15:18:23 »
Ülkemizdeki tüm markaların kitapçıklarında belirtilen viskozitelerin çoğu ülkemiz şartlarına uygun değil, üzerinde düşünülmeden tercüme/aktarım edildikleri bir gerçek.

Konu içinde bunun detaylarını fazlasıyla yazmıştım.

Şu an Yaris, CHR ve Corolla Hybrid motorlarda 5W-30 kullanılmaktadır, ve yanlışlık yoktur.
tekin bey yeni Corolla hibrit modelinde 0w16 kullanılması gerektiği yazılıyor ufuk bey öyle ifade etmişti şimdi bu durum nasıl olacak
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 50
  • Model Yılı: '13
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1166 : Şubat 19, 2019, 15:30:41 »
yine bakım zamanı geldi
75 bin bakımına 800 tl istiyorlar ve genel bakım.
yağ filtre enjektör temizliği
galiba dışarıda yaptırıcam yada dışarıdan alıp servise gidicem.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1167 : Şubat 19, 2019, 15:53:33 »
tekin bey yeni Corolla hibrit modelinde 0w16 kullanılması gerektiği yazılıyor ufuk bey öyle ifade etmişti şimdi bu durum nasıl olacak

2019 Toyota Corolla Kullanıcı El Kitabı sayfa.539
http://turkiye.toyota.com.tr/Files/KILAVUZ/COROLLA_HYBRID/COROLLA_HYBRID_OM12L86T.pdf

Şu açıklamaları iyi anlamaya çalışın;

Eşdeğer kalitede başka motor yağları da kullanabilirsiniz.
0W-16 API:SN,   0W-20 API:SN,   5W-30 API:SM,   10W-30 API:SM,   15W-40 API:SL

Yağ viskozitesi (burada örnek olarak 0W-16 verilmiştir)
Yağ viskozite değeri 0W-16'deki 16 sayısı, yağın yüksek sıcaklıktaki viskozitesini gösterir. Yüksek hızlarda veya aşırı yük altında çalışma durumlarında yüksek viskoziteli (daha yüksek bir değer) yağ kullanımı daha uygun olabilir.

Kısacası, sıcak bir bölgede, ülkemiz gibi bol inişli çıkışlı yollarda yüksek hızla bolca seyir ediyorsanız, yağın üzerindeki 2. numaranın kalın olanından kullanınız.

Fakat Yavuz bey gibi

Ev ile işyeri arası 5km mesafe. Sabah 3-4 derece oluyor yola çıktığımda sıcaklık ve 10dk da işyerime geliyorum. Bu süre içinde aracım ideal çalışma sıcaklığına ulaşmıyor bile. Bu yüzden 0W20 yağ ile devam etmeyi düşünüyorum açıkçası

tüm yıl boyunca sabah ve akşamları toplamda 20dk kullanıyorsanız, 0W-16 yada daha düşük viskozite kullanabilirsiniz.

Yağ üzerindeki 2. numaranın yani yazlık viskozitenin kalın olmasının hiç bir teknolojiye zararı yoktur, olmamıştır, olmayacaktır.

Eksi 25.C'ye kadar olan yerlerde 5W hizmet edebilir, ya servisin 5W-30'unu kullanırsınız yada benim gibi 0W-40

Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1168 : Şubat 20, 2019, 17:27:40 »
3.yıl 75bin km bakımını toyota kar'da yaptırdım. Klima temizliğiyle birlikte 726.23 tl + eneos 0w20 yağ 180 tl toplam bana maliyeti 906.23 tl'ye denk geldi.
2016 Yaris Hybrit Cool

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1169 : Mart 13, 2019, 16:01:12 »
Toyota iletişim merkezinden arandım ve gönüllü geri çağırmayla ilgili birşeyler söylediler. Hava yastığıyla alakalı bir parça değişecekmiş. Benim haricimde aranan var mı? Araç modeli 2016 yaris hybrit cool
2016 Yaris Hybrit Cool

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1170 : Mart 14, 2019, 18:14:59 »
3.yıl 75bin km bakımını toyota kar'da yaptırdım. Klima temizliğiyle birlikte 726.23 tl + eneos 0w20 yağ 180 tl toplam bana maliyeti 906.23 tl'ye denk geldi.
atık malzeme bertaraf dedikleri eski parçaları kutuya koyup ön koltuğun paspası üzerine atıyorlar o mu :)))
klima temizliğinden sonra koku veya ses de değişiklik oldu mu?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1171 : Mart 14, 2019, 19:16:48 »
Klima temizliğinden sonra herhangi bir değişiklik hissetmedim zaten bana gelen rahatsız olduğum bir koku yoktu sanki boşuna para ödedim gibi düşünüyorum.
2016 Yaris Hybrit Cool

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1172 : Nisan 18, 2019, 10:14:06 »
herkese merhaba, ben de 2015 yaris hybrid spirit aracı ile aranıza katılıyorum.

aracımla ilgili izlenimlerim:
olumlu yönler;
- mükemmel bir sessizlik
- süspansiyonlar fena değil, darbeleri emiyor (vw'lerde rezalet)
- dur kalk trafiğini %70 yakıt tasarrufu yaparak geçiyorsunuz.
- parklarda, dönüş çapı o kadar iyi ki çok rahat park ettim.
- yol tutuşu ideal ne çok iyi ne kötü
- performans ideal

olumsuz yönler;
- direksiyon çok fazla hıza duyarlı değil, biraz güvensiz hissettim kendimi. vw'de bu daha iyiydi, acaba bana mı öyle geldi bilmiyorum. diğer kullanıcıların yorumlarını merak ediyorum açıkcası
- kaporta yine vw'ye göre çok sağlam durmuyor
- multimedya ekranı çok ortada kalıyor, sürücüye yönelik değil ama illa ki vardır bir sebebi belki de.

olumsuz yönlere eklenti yapmak istiyorum.
 - 12V akü 3 yıldan sonra sorun çıkarmaya başlıyor. Örneğin 3 gün araç beklerse akü bitiyor ve çalıştıramıyorsunuz. Servis de kısa mesafede kullandığınızdan oluyor deyip iki defa sarj ettiler ama yine aynı sorunla karşı karşıya kaldık. Ayrıca akü piyasada pek yok ve servis fiyatı çok pahalı 700TL
 - Motor ısısını gösteren bir işaretleme yok

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #1173 : Mayıs 29, 2019, 15:47:50 »
Arkadaslar merhaba,

Gecen sene bir 2012 yaris hybrid aldik fakat aldiktan bi iki ay sonra araba ariza vermeye basladi. Once anlayamadik fakat servise gittigimizde hybrid bataryasinin bittigini yenilemiz gerektigini soylediler. Aracimiz 145 000 km de. Sifir batarya fiyatini yuksek bulup degistiremedik. Acaba ikinci el batarya bulabilecegimiz yerler var mi? Ne kadar bir fiyata yaparlar? Ya da bataryanin tamir edilmesi gibi bir durum olur mu? Tanidiginiz professyonel insanlar varsa yardimci olabilecek cok memnun oluruz yonlendirirseniz. izmir de ikamet ediyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 102000
  • 371 kere teşekkür etti
  • 131 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1174 : Mayıs 29, 2019, 21:21:41 »
Arkadaslar merhaba,

Gecen sene bir 2012 yaris hybrid aldik fakat aldiktan bi iki ay sonra araba ariza vermeye basladi. Once anlayamadik fakat servise gittigimizde hybrid bataryasinin bittigini yenilemiz gerektigini soylediler. Aracimiz 145 000 km de. Sifir batarya fiyatini yuksek bulup degistiremedik. Acaba ikinci el batarya bulabilecegimiz yerler var mi? Ne kadar bir fiyata yaparlar? Ya da bataryanin tamir edilmesi gibi bir durum olur mu? Tanidiginiz professyonel insanlar varsa yardimci olabilecek cok memnun oluruz yonlendirirseniz. izmir de ikamet ediyorum.

Sıfır batarya için fiyat ne söylendi yazabilir misiniz rica etsem?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: -
  • 60 kere teşekkür etti
  • 139 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1175 : Mayıs 29, 2019, 21:42:23 »
2018 Ağustos ayında yine İzmir'de 145.000km civarında bir Yaris Hybrid'in bataryası serviste değiştirilmiş. O araç da yanlış hatırlamıyorsam 2012 modeldi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 140000
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1176 : Mayıs 29, 2019, 22:47:02 »
Sıfır batarya için fiyat ne söylendi yazabilir misiniz rica etsem?
yanlış alıntı

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 29, 2019, 22:48:20
Arkadaslar merhaba,

O pillerin kalibrasyon gibi bir hikayesi olması lazım, %10-20 daha idare etmesini sağlıyor, bir yerlerde görmüştüm yapıldığını, İstanbul galiba ama ayrıntıyı hatırlayamadım, Tesla modeller için olabilir veya ama aynı mantık, bunlarda da işe yarar bence.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #1177 : Eylül 04, 2019, 19:34:26 »
Merhaba. Konuyu baştan aşağıya okuyamıyorum ve güncel bir soru olsun benimkisi de. İkinci el hybrid yaris almak istiyorum. Bu araçları ikinci el alırken neye dikkat etmek gerek. Garanti durumunu nasıl kontrol edebilirim. Bakımları yapmak garanti kapsamına sokar yada garantiyi uzatır mı? Yıllık bakım ne kadar tutar ve sigorta ne kadar tutuyor? Bu tarz faydalı bilgileri alabilirsem çok mutlu olurum teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1178 : Eylül 04, 2019, 20:04:00 »
Merhaba. Konuyu baştan aşağıya okuyamıyorum ve güncel bir soru olsun benimkisi de. İkinci el hybrid yaris almak istiyorum. Bu araçları ikinci el alırken neye dikkat etmek gerek. Garanti durumunu nasıl kontrol edebilirim. Bakımları yapmak garanti kapsamına sokar yada garantiyi uzatır mı? Yıllık bakım ne kadar tutar ve sigorta ne kadar tutuyor? Bu tarz faydalı bilgileri alabilirsem çok mutlu olurum teşekkürler.
Konuyu okumaya gayret ederseniz daha iyi olur çünkü faydalı bilgiler içeriyor,hibrit'lerde diğer araçlarla aynı kontrollere tabidir ek olarak batarya durumuna baktırmanız gerekiyor,kullanım şartlarına göre batarya ömürleri değişkenlik göstermektedir,Garanti durumunu servisten net bilgi alabilirsiniz,eğer garanti bitmişse veya kapsam dışına çıkmışsa bakımlarını yaptırmak garantiye sokmaz ama bazı durumlarda servisler ücreti karşılığında belirli parçalar için garanti verebiliyor,yıllık bakım aldığınız hizmete göre değişkenlik gösterir yada garanti bitmişse parçaları form üyemiz tem oto ufuk sönmez beyden alıp dışarıda kendinizde yaptırabilirsiniz,sigorta araç özelliklerine ve sizin yaşınıza göre değişkenlik gösterir sigorta şirketleri aracın yaşına hasar durumuna parça fiyatlarına sizin yalınıza ve daha önce adınıza araç olup olmamasına ve geçmişinizde kaza durumuna göre çeşitli fiyatlar çıkarırlar.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #1179 : Eylül 04, 2019, 20:15:09 »
Konuyu okumaya gayret ederseniz daha iyi olur çünkü faydalı bilgiler içeriyor,hibrit'lerde diğer araçlarla aynı kontrollere tabidir ek olarak batarya durumuna baktırmanız gerekiyor,kullanım şartlarına göre batarya ömürleri değişkenlik göstermektedir,Garanti durumunu servisten net bilgi alabilirsiniz,eğer garanti bitmişse veya kapsam dışına çıkmışsa bakımlarını yaptırmak garantiye sokmaz ama bazı durumlarda servisler ücreti karşılığında belirli parçalar için garanti verebiliyor,yıllık bakım aldığınız hizmete göre değişkenlik gösterir yada garanti bitmişse parçaları form üyemiz tem oto ufuk sönmez beyden alıp dışarıda kendinizde yaptırabilirsiniz,sigorta araç özelliklerine ve sizin yaşınıza göre değişkenlik gösterir sigorta şirketleri aracın yaşına hasar durumuna parça fiyatlarına sizin yalınıza ve daha önce adınıza araç olup olmamasına ve geçmişinizde kaza durumuna göre çeşitli fiyatlar çıkarırlar.

Bilgiler için çok teşekkürler.