Gönderen Konu: 10.000 km bakımını özel serviste yaptırsam garanti direkt bozulur mu ?  (Okunma sayısı 33914 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
  • 5 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
merhabalar,

sıfır araçların garantileriyle ilgili bir sorum olacak.. sıfır aldığımız aracın 10.000 km bakımını özel serviste yaptırdığımız zaman aracın garantisi direkt olarak iptal mi oluyor ?? yoksa garanti aynen devam edip eğer gelecekte, diyelim 15.000 km'de aracın garanti dahilindeki bir parçasının arızalanması durumunda eğer arızanın dışarıda özel serviste yaptırılan 10.000 km bakımından dolayı olayı olduğu tespit edilirse o parçanın ücreti mi müşteriden alınıyor ?? yani demek istediğim; eğer kendi motor yağımızı, yakıt ve hava filtremizi vs dışarıdan alıp yetkili servise "al bunları kullan" diyebiliyorsak ve garanti bozulmuyor ise, neden ilk 10.000 km bakımını dışarıda yaptırmıyoruz ?? umarım sormak istediğim noktayı ifade edebilmişimdir..

özetle, garantinin bozulmaması için 10.000 km bakımını yetkili serviste yaptırmamızı gerektiren yasal bir zorunluluk var mı ? özel serviste yaptırsak garanti bozulur mu?

saygılar
2012 Auris 1.33 Comfort Beyaz

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '15
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 900 kere teşekkür edildi
Dediğiniz şekilde direk garanti bozulur .

Servisler dışarıdan sadece yağ kabul ediyor zaten filtre elemanlarını dışarıdan alıp servise götürseniz büyük ihtimal kullanmazlar çünkü filtrelerin dışarıda orjinali yok yan sanayi var onuda servis heralde kullanmaz çünkü servis yaptığı işe garanti verir ve parçaları kesinlikle orjinal kullanır .

Yasal zorunluluk hakkında herhangi bir bilgim yok .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 5 kere teşekkür etti
Dediğiniz şekilde direk garanti bozulur .

Servisler dışarıdan sadece yağ kabul ediyor zaten filtre elemanlarını dışarıdan alıp servise götürseniz büyük ihtimal kullanmazlar çünkü filtrelerin dışarıda orjinali yok yan sanayi var onuda servis heralde kullanmaz çünkü servis yaptığı işe garanti verir ve parçaları kesinlikle orjinal kullanır .

Yasal zorunluluk hakkında herhangi bir bilgim yok .

ilginiz ve bilgilendirmeniz için teşekkürler Mahmut bey... yalnız forumda gezinirken az önce şu başlık gözüme çarptı.. http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=41393.0   o başlıkta Gökhan Bey'in dediğine göre Toyota ArGe müdürü kendisi periyodik bakımların dışarıda yaptırılabileceğini söylemiş.. bence bu konunun yasal derinliğine inimeli... özelde yaptırılan periyodik bakımlar garantinin bütününü bozmamalı bence...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '15
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 900 kere teşekkür edildi
ilginiz ve bilgilendirmeniz için teşekkürler Mahmut bey... yalnız forumda gezinirken az önce şu başlık gözüme çarptı.. http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=41393.0   o başlıkta Gökhan Bey'in dediğine göre Toyota ArGe müdürü kendisi periyodik bakımların dışarıda yaptırılabileceğini söylemiş.. bence bu konunun yasal derinliğine inimeli... özelde yaptırılan periyodik bakımlar garantinin bütününü bozmamalı bence...

Rica ederim .

Hasan bey garanti süreci içerisinde aracınızda sorun çıktığında garantiden sorunsuz yararlanmak istiyorsanız tavsiyem bakımları servise yaptırınız .
Zaten dışarıda orjinal filtreleri bulamıyorsunuz .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Akaryakıt ve hayat pahalılığını kınıyorum...
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • 2 kere teşekkür edildi
 gölcük-kocaeli'nde özel toyota servisi olan bir arkadaş ankara'da büyük bir şirket vasıtası ile yetkili servis belgesi aldığını söyledi, dediğine göre aracın periyodik bakımlarını yapabileceğini ve garanti ile ilgili bir sorun olmayacağını söyledi, yalnızca garanti kapsamındaki değişimleri yapamıyormuş, işlem sonunda fatura verdiği için en fazla yetkili servise giderseniz bir iki za zu dan sonra işlem yapmak zorundalar dedi. Ben de teredütte kaldım ne yapsam diye, acaba servise mi gitsem yoksa bu arkadaşa mı yaptırsam diye bakımı?
2011 Toyota Avensis Elegant Extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 5 kere teşekkür etti
Rica ederim .

Hasan bey garanti süreci içerisinde aracınızda sorun çıktığında garantiden sorunsuz yararlanmak istiyorsanız tavsiyem bakımları servise yaptırınız .
Zaten dışarıda orjinal filtreleri bulamıyorsunuz .
gölcük-kocaeli'nde özel toyota servisi olan bir arkadaş ankara'da büyük bir şirket vasıtası ile yetkili servis belgesi aldığını söyledi, dediğine göre aracın periyodik bakımlarını yapabileceğini ve garanti ile ilgili bir sorun olmayacağını söyledi, yalnızca garanti kapsamındaki değişimleri yapamıyormuş, işlem sonunda fatura verdiği için en fazla yetkili servise giderseniz bir iki za zu dan sonra işlem yapmak zorundalar dedi. Ben de teredütte kaldım ne yapsam diye, acaba servise mi gitsem yoksa bu arkadaşa mı yaptırsam diye bakımı?

ve ayrıca nette gezinirken şu videoyu da izleyince orjinal parçaları servisten alıp 10.000 km bakımını dışarda yaptırmak fikrine iyice kapılmaya başladım..  http://tinyurl.com/cvkfxjp  yetkili serviste samimi tanıdıkları olan kimseler  yok mu acaba?? yada bu işin yasal tabanını bilen kimse ??

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A+
  • 1 kere teşekkür edildi
garanti konusunda fazla hassas biri olarak söyleyebilirim ki ; aracın neresine servis dışında dokundurursanız orası garantiden çıkar, siz on bin bakımı yaptırdınız diye aracın komple garantiden çıkması söz konusu değildir, on bin bakımda atıyorum hava filtresi değişecekse ve siz bunu servis dışında yapmışsanız o hava filtresi ve o filtreden kaynaklanan sorunlar artık garanti kapsamına alınmıyor..Ben 1 ay önce cam filmi sanayide taktırmak istediğimde kapıların ve cam motorlarının garantiden çıkacağını söylemişti yetkili servis..Ben olsam yetkili servisten şaşmam...
tevazu erdemdir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 5 kere teşekkür etti
garanti konusunda fazla hassas biri olarak söyleyebilirim ki ; aracın neresine servis dışında dokundurursanız orası garantiden çıkar, siz on bin bakımı yaptırdınız diye aracın komple garantiden çıkması söz konusu değildir, on bin bakımda atıyorum hava filtresi değişecekse ve siz bunu servis dışında yapmışsanız o hava filtresi ve o filtreden kaynaklanan sorunlar artık garanti kapsamına alınmıyor..Ben 1 ay önce cam filmi sanayide taktırmak istediğimde kapıların ve cam motorlarının garantiden çıkacağını söylemişti yetkili servis..Ben olsam yetkili servisten şaşmam...

haklısınız Betül Hanım ama bu durumda yetkili servislerin doğruyu söylemesini bekleyemeyiz.. kimse gürül gürül akmakta olan ekmek kapısına bir anda kilit vurmaz.. çünkü eğer yasal olarak garantiyi delmeden dışarıda periyodik bakım yaptırabilme gibi bir esneklik hakkımızın olduğu ortaya çıkar ve yayılırsa yetkili servisler feci şekilde müşteri kaybeder.. ben şahsen yetkili servislerin işçilik ücretlerini yüksek tutmasından yana şikayetçi değilim.. bence işçiliğe ve emeğe paha biçilemez.. fakat yanlış ve hileli uygulamaların yapıldığını görmek moralimi bozuyor açıkçası.. tabiki bunlardan emin olamayız, rakip firma çalışanlarının attığı çamurlar da olabilir bunlar.. ama yinede ben aracımı bakım esnasında görüp izleyebileceğim bir yerde bakıma sokmak isterim.. eğer yetkili servisler buna izin verirse zaten yetkili servisten şaşmam.. İstanbulda periyodik bakım esnasında aracın başında izleyebileceğimiz bir yetkili servis bilen varsa lütfen söylesin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Akaryakıt ve hayat pahalılığını kınıyorum...
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • 2 kere teşekkür edildi
http://www.pilotgarage.com/index.php?pg=pratik_icerik&pratik_id=3

Burada bu konu ilgili kanun da alt tarafta verilerek açıklanmış ve buna göre garanti ile ilgili bir sorun olmuyor anladığım kadarı ile...
2011 Toyota Avensis Elegant Extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Eski avensisçi ;)
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
o zaman kapı ve cam motoru arıza çıkarırsa cam filmlerini sökeriz servise gideriz no problem :) ama bakımlarda servisten şaşmam motor önemli
Pahalı zevklerim var, mesela , benzin gibi ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • If it is not Boeing, I am not going... ;)
    • ToyotaClubTr Facebook Sayfası
  • Araç: Prius
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
 Benim fikrimi sorarsanız aslında konu gayet net. Garanti = Üretim arızası demek.
 Eğer üretimsel bir arıza varsa garanti karşılar.
 Eğer bakım eksikliğinden kaynaklanan bir arıza varsa burada karşılaması gereken de bakımı aksatan kullanıcıdır.
 Bildiğim kadarıyla kanunda periyodik bakım zorunluluğu yok. Ancak bakımı dışarıda yaptırıp biraz kar etmek isterken, x bir sebepten aracın motorunda bir sorun çıkar da garantiden yararlanamayıp binlerce TL  ödemek zorunda kalmak daha acı olur. Bence bu riske değmez.

Bu arada garanti extrası olanların tüm bakımlarını yetkili servislerde yaptırma zorunluluğu var diye biliyorum.
Toyota Prius 1.8 Premium Hybrid

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Elegant a/t
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • 14 kere teşekkür etti
  • 34 kere teşekkür edildi
Zaten servise kalsa araçlarımıza en ufak bir aksesuar takmak garantiyi bozuyor,onların cebinde, garantiyi kullandırmamak için hertürlü bahene hazır, bide garanti ekstra satmak için uğraşıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2015 Honda Civic Beyaz :)
    • Online Matematik
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: -
merhabalar,

sıfır araçların garantileriyle ilgili bir sorum olacak.. sıfır aldığımız aracın 10.000 km bakımını özel serviste yaptırdığımız zaman aracın garantisi direkt olarak iptal mi oluyor ?? yoksa garanti aynen devam edip eğer gelecekte, diyelim 15.000 km'de aracın garanti dahilindeki bir parçasının arızalanması durumunda eğer arızanın dışarıda özel serviste yaptırılan 10.000 km bakımından dolayı olayı olduğu tespit edilirse o parçanın ücreti mi müşteriden alınıyor ?? yani demek istediğim; eğer kendi motor yağımızı, yakıt ve hava filtremizi vs dışarıdan alıp yetkili servise "al bunları kullan" diyebiliyorsak ve garanti bozulmuyor ise, neden ilk 10.000 km bakımını dışarıda yaptırmıyoruz ?? umarım sormak istediğim noktayı ifade edebilmişimdir..

özetle, garantinin bozulmaması için 10.000 km bakımını yetkili serviste yaptırmamızı gerektiren yasal bir zorunluluk var mı ? özel serviste yaptırsak garanti bozulur mu?

saygılar

Bakım atladığınız anda garantiden çıkar. O bakımlarda yağ değişimide var. madem o bakımda nereye dokunuyorlarsa orası garantiden çıkıyor o zaman motorda garantiden çıkıyor demektir.

Muhakkak ki garanti servise çekme politikasıdır ama lazım olduğunda da iyi ki garantilidir diyebiliyoruz. Eee o kadarcık maliyeti olacak o halde.
Matematik sever, öğretir...