Gönderen Konu: Arşivlenmiş Konu: Otomobil Tavsiyesi İsteyenler  (Okunma sayısı 564105 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
Ynt: Arşivlenmiş Konu: Otomobil Tavsiyesi İsteyenler
« Yanıtla #3860 : Nisan 28, 2016, 12:52:38 »
hemen satma niyetim yok kısmet olursa 5-6 sene kullanırım.toyota'da vergi pahalı yakıt biraz fazla ama motor ve şanzıman sorunsuz bunlar çok önemli ve bu açıdan auris önde,diğerleri daha az yakıyo ve vergisi iyi ama dsg işte çevremde çok hadise oldu insan korkuyo balata vs.ler cabası sonra servis sorunlarınıda az çok biliyoruz,auris olucak galiba =)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 277 kere teşekkür etti
  • 406 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3861 : Nisan 28, 2016, 13:10:10 »
hemen satma niyetim yok kısmet olursa 5-6 sene kullanırım.toyota'da vergi pahalı yakıt biraz fazla ama motor ve şanzıman sorunsuz bunlar çok önemli ve bu açıdan auris önde,diğerleri daha az yakıyo ve vergisi iyi ama dsg işte çevremde çok hadise oldu insan korkuyo balata vs.ler cabası sonra servis sorunlarınıda az çok biliyoruz,auris olucak galiba =)

Sorunsuzluk önemli bir mevzu ise Auris ön plana çıkıyor. Aslında yeni DSG'ler sağlam ama bir CVT kadar değil işte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #3862 : Nisan 28, 2016, 13:15:39 »
evet yada biz hep sorunlularını okuyoruz =) peki cvt aurislerin ağır bakımları vs.leri nasıl oluyo acaba ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 16 kere teşekkür etti
  • 258 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3863 : Nisan 28, 2016, 14:30:16 »
Hem tsi hem de dsg nin sorunları giderildi diye biliyorum. Arkadaşımda 1.2 tsi dsg polo var. İnsan gibi kullanmaz aracı ama 2 senedir sorunsuz kullanıyor. Servis için birşey diyemeyeceğim.
2012 Mazda 3 1.6D (2016-....)
2006 Suzuki Grand Vitara (2015-2016)
2011 1.33 Auris (2014-2015)
1997 Renault Broadway (2008-2009)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #3864 : Nisan 28, 2016, 17:34:10 »
büyük ihtimal auris'e döndüğümüz için artık auris'in özelliklerini araştırıyorum.600tl farkla 5 sene garanti yapoyolar,buna gerek var mı ? yaptıran araştıran arkadaslar var mıdır,bide tecrübeli arkdaslar varsa auris'in ağır bakımlarını sorucaktım,nedir ne kadar tutar mesela artık triger yokus zincir varmıs.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 277 kere teşekkür etti
  • 406 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3865 : Nisan 28, 2016, 18:49:24 »
büyük ihtimal auris'e döndüğümüz için artık auris'in özelliklerini araştırıyorum.600tl farkla 5 sene garanti yapoyolar,buna gerek var mı ? yaptıran araştıran arkadaslar var mıdır,bide tecrübeli arkdaslar varsa auris'in ağır bakımlarını sorucaktım,nedir ne kadar tutar mesela artık triger yokus zincir varmıs.

Garanti süresini uzatmak yararlı olur. 600 TL karşılığında toplam garanti süresi kaç sene oluyor?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3866 : Nisan 28, 2016, 20:14:02 »
Hakkınızda hayırlısı olsun. Pişman ettirmeyecek bir seçim umarım panaromik cam tavanıda dahil edersiniz. Ayrı bir hava katıyor çünkü :)

Garantiyi uzatmak bana göre servise olan bağımlılıktan öte birşey değil. En basitinden on bin bakımında bile serviste 400 liraya yaptırıyorsanız dışarıda malzemesini siz kendiniz temin ederek 200 liraya çok rahat yaptırırsınız. Zaten bir arıza verecekse de 3 yıl içinde zaten verir. Toyota araçların genelinde bir sıkıntı olursa(atıyorum şanzıman arızası) Toyota zaten araçları garantisi olsun olmasın hepsini ücretsiz karşılıyor. Yanlış hatırlamıyorsam bu önceki kasa corolla ve auris dizellerde yağ yakma olayı vardı ve çoğu toyotacı ücretsiz bu sorunu hallettirdi diye biliyorum.

Trigeri toyota 2000 yılından beri kayış değil zincir kullanıyor. Ağır bakım olarak Toyotanın VW grubundan daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3867 : Nisan 28, 2016, 22:47:04 »
Merhaba,
 2013 model Toyota Yaris kullanıyorum. Eşime de bir araç durumundayım. Eşim arkadaşının Nissan Micra otomatik aracına binmiş. Çok beğenmiş. İlla Ondan alalım diyor. Bayide inceledik. İçi gerçekten çok daha ferah, yüksek. Arka koltuklar ikiye katlanıp ön koltuğa yapışarak kocaman bir bağajı oluyor. O da CVT şanzıman. Test sürüşü yaptı eşim. Şimdilik beklemedeyiz. Bu araç hakkında fikirlerinizi almak isterim. Bilgisi olanlar paylaşırlarsa sevinirim. Selamlarımla..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3868 : Nisan 28, 2016, 23:13:09 »
Sedat bey Yarisi satıp Micra mı alacaksınız. Yoksa 2. Araba olarak mı alacaksınız bunları yazsaydınız iyi olurdu. Aynı sınıf arabalar Yeni sınıf micraları bende beğeniyorum A sınıfı jeep gibi hoş duruyor. Özellikle yükseklik. Ama Yarisin motoru daha güçlü (yazmamışsınız ama) Yarisı satıp Micrayı alma işi mantıklı değil. Çok aman aman farkları olan araç değil. Şanzıman olayı ikisi de CVt bildiğim kadarıyla çalışma prensibi aynı. Yarisi satıp kaybınız olacak ve üstüne koyup almanız gerekecek. Bence değecek bir alışveriş olacağını düşünmüyorum.
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3869 : Nisan 28, 2016, 23:15:00 »
Büyük ölçüde bayanların tercih ettiği ve bana görede bayanlara hitap eden bir araba. Sonuçta Nissan da Japon. Eşiniz de begendiyse Hayırlı olsun demek lazım.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3870 : Nisan 29, 2016, 00:27:18 »
Citroen'den vazgeçip tekrar Doblo'ya yöneldim. Şuan sadece Doblo 1,6 Multijet 6 ileri Premio donanımlısına tek bakıyorum.
100 bin km altında ki araçların satıcıları (sahip/galeri) sıfırına yakın fiyatlarda ücret talep ediyor. Hatta galericiler sahibinden satanlara göre daha insaflılar. Hele İzmir Fiat bayilerinden Enriko Aliberti aracın yarısından fazlası değişen ve boyalı arabaya 34 bin gibi bir rakam istiyor. Aynı arabaya galeriler 28-29 bin istiyor. Bu zihniyeti taşıyan satıcılar yüzünden eli yüzü düzgün araba almak büyük bir sorun haline dönüştü.
İnternet'in yaygın olmadığı dönemlerde en hesaplı en uygun arabalar deniz iklimi nedeniyle başta İstanbul olmak üzere denizi olan şehirlerde bulunuyordu. Şimdi ise durum tam tersi olmuş. Vatandaş 2008-9 model arabasına sırf km'si 100 binin altında diye kalkıp utanmadan sıkılmadan 2012-13 model daha donanımlı olanından da fazla istiyor. Satıp satamadığı ise ayrı konu.

Allah herkese hayırlı alıcı ve satıcılar  denk getirsin
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '15
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 900 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3871 : Nisan 29, 2016, 00:47:00 »
Citroen'den vazgeçip tekrar Doblo'ya yöneldim. Şuan sadece Doblo 1,6 Multijet 6 ileri Premio donanımlısına tek bakıyorum.
100 bin km altında ki araçların satıcıları (sahip/galeri) sıfırına yakın fiyatlarda ücret talep ediyor. Hatta galericiler sahibinden satanlara göre daha insaflılar. Hele İzmir Fiat bayilerinden Enriko Aliberti aracın yarısından fazlası değişen ve boyalı arabaya 34 bin gibi bir rakam istiyor. Aynı arabaya galeriler 28-29 bin istiyor. Bu zihniyeti taşıyan satıcılar yüzünden eli yüzü düzgün araba almak büyük bir sorun haline dönüştü.
İnternet'in yaygın olmadığı dönemlerde en hesaplı en uygun arabalar deniz iklimi nedeniyle başta İstanbul olmak üzere denizi olan şehirlerde bulunuyordu. Şimdi ise durum tam tersi olmuş. Vatandaş 2008-9 model arabasına sırf km'si 100 binin altında diye kalkıp utanmadan sıkılmadan 2012-13 model daha donanımlı olanından da fazla istiyor. Satıp satamadığı ise ayrı konu.

Allah herkese hayırlı alıcı ve satıcılar  denk getirsin

Abi nasılsın umarım her şey yolundadır .

Özcan abi maalesef durum dediğin gibi . Ben corollayı satarken millet benim arabamdan çok daha kötüsüne 46-48 yazmıştı benim aracım gibi olanlar ise iyice abartıp 55 civarı yazmıştı ben 43 e sattım . Borusan o zaman 37 vermişti benim araca . Bayiler az veriyor eyvallah fakat bayinin 37 verdiği araca 55 istemek nedir .  :kötü:

Doblo konusunda ise abi sınıfı içinde iyi bir seçenek . Fikir olması açısında abi bizde de connect var 2013 model yakıt harici memnunuz . Abi connect hakkında bilgi lazım olursa aklında bulunsun 20000 km tecrübem var . Motor biraz sesli birde dediğim gibi yakıtı fazla onun haricinde biz bahçe işlerimizde kullanıyoruz ve memnunuz özellikle yük taşıma konusunda çok başarılı .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #3872 : Nisan 29, 2016, 09:00:07 »
yorumlarınız için teşekkürler arkdaslar @Enes Duman (27075) toplamda 5 sene oluyor yanlış hatırlamıyorsam. @Selman Yalçın (18649) evet gerçekten toyata sağlımlığı ve kalitesi nedeniyle hem fazla yakısı hemde fazla vergisine rağmen auris diycez kısmtse.skypack diye geçiyodu yanlız hatırlamıyosam cidden çok güzel ama ikibin tl fark vark olması nedeniyle biraz aşıyo beni =)  satıcı arkadas titanyum zincir olduğu ağır bakımının olmadığını(km.bilmiyorm ama frenler baskıla balatası vs.değişir bi)yıllık yağlama bakımlarının olduğunu söyledi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3873 : Nisan 29, 2016, 09:29:14 »
@Özcan Musaoğlu (4716) abi hakkında hayırlısı olsun. İnşallah gönlüne ve cebine göre bir araç bulursun en kısa sürede.

yorumlarınız için teşekkürler arkdaslar @Enes Duman (27075) toplamda 5 sene oluyor yanlış hatırlamıyorsam. @Selman Yalçın (18649) evet gerçekten toyata sağlımlığı ve kalitesi nedeniyle hem fazla yakısı hemde fazla vergisine rağmen auris diycez kısmtse.skypack diye geçiyodu yanlız hatırlamıyosam cidden çok güzel ama ikibin tl fark vark olması nedeniyle biraz aşıyo beni =)  satıcı arkadas titanyum zincir olduğu ağır bakımının olmadığını(km.bilmiyorm ama frenler baskıla balatası vs.değişir bi)yıllık yağlama bakımlarının olduğunu söyledi.

Ali Bey, ilk iletinizde seçenekler arasında Golfte vardı ve auristen 3-4 binlira daha fazla fiyatı vardı. Demek ki 70i gözden çıkarmıştınız :) Ben olsam o 2binlirayı da napar eder denkleştirmeye çalışırdım. Araca ayrı bir hava katmasından ziyade daha ferah oluyor. Ben aurisi test ettiğimde içi bana çok basık gelmişti. Ama panaromik cam tavan süper olur bu konuda. Tabi ki seçim yinede sizin hakkınızda hayırlısı. Japon araçlarının yağını suyunu eksik etme seni yolda bırakmaz kolay kolay :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3874 : Nisan 29, 2016, 09:37:15 »
Bende Selman bey gibi düşünüyorum. Garantiyi 5 yıla uzatmak servislere bir kaç yıl daha katlanmaktan başka bir şey değil. Bundan önceki Toyota aracımızın garantisi bitince tanıdık özel Honda servisine götürmüştük. Garanti süresince gittiğimiz 2 farklı Toyota servisinin tutumundan memnun kalmadık. Pahalılığın yanı sıra müşteriye saygı konusunda da eksiklikleri var. Arabayı bırakıp "1 saat sonra hazır" sözünü alıp, 1.5-2 saat sonra geldiğinizde aracınızı bıraktığınız yerde bulabilirsiniz (bu dediğim birden fazla defa yaşanmıştır).

Araçta (araç özelinde) fabrikasyon bir hata varsa normal garanti süresince ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum, başka bir sorun (o model araçların genelinde) ortaya çıkınca zaten araçların tamamını garantisi olsun-olmasın çağırıyorlar. Yine de kafam rahat etsin diyorsanız sizin bileceğiniz konu.

Skypack konusu ise arkada oturan yolcular için ferahlık sağlıyor. Almadan önce fun spec ve fun spec skypack versiyonlarına bakmıştım. Kullanıcı için pek fark etmiyor bana göre ancak arkaya oturunca skypack ferah bir ortam sağlıyor (ama cam tavan nedeniyle iç tavan yüksekliği azalıyor). Dezavantaj olarak okuduğum kadarıyla sıcakta iç ortamı daha çok ısıtıyormuş, perdesi yeterli derecede engel olmuyormuş. Yaris'te 1500 lira fark vardı, arka da yolcum olmadığı için ben o farkı verip almadım. Bu yazdığım gözlemler Yaris için geçerli, Auris'te skypack nasıl bir fark yaratıyor bilgim yok, skypacksiz Auris'in ön yolcu koltuğunda seyahat etmiştim sıkıcı bir ortam gibi gelmemişti.

Şimdiden hayırlı olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #3875 : Nisan 29, 2016, 10:58:14 »
@Selman Yalçın (18649)  =)) güldürdünüz valla,bravo çok dikkatlisiniz,evet haklısınız ama 10 bin açığım var cam tavansız olursa 8 bin olucak,zarardan kar peşindeyim =))  sizin ne aracınız var arkdaslar,suanda vergiyede ok diyorum tek soru yakıtı.fabrika verisi 7,8lt.ama ist.da 8,5-9lt olur kanısındayım.evimle işim 10km. bir tam depo ay sonuna doğruda 30,40tl'lik takviyeyle gider gelirim diye düşünüyorum.doğrumudur yoksa ist.içinde daha fazla yakarmı ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3876 : Nisan 29, 2016, 11:19:04 »
@Selman Yalçın (18649)  =)) güldürdünüz valla,bravo çok dikkatlisiniz,evet haklısınız ama 10 bin açığım var cam tavansız olursa 8 bin olucak,zarardan kar peşindeyim =))  sizin ne aracınız var arkdaslar,suanda vergiyede ok diyorum tek soru yakıtı.fabrika verisi 7,8lt.ama ist.da 8,5-9lt olur kanısındayım.evimle işim 10km. bir tam depo ay sonuna doğruda 30,40tl'lik takviyeyle gider gelirim diye düşünüyorum.doğrumudur yoksa ist.içinde daha fazla yakarmı ?

:) oda güzelmiş.

Bende 2004 2.0 Accord var imzamdaki araçlardan sonra buna geçtim ve bu aracım 250binde ara ara yaşından ve kmsinden dolayı ufak tefek sıkıntılar(yağ sızdırması, rotillerin değişmesi gerekiyor sanrım çukurlarda takırtı oluyor) çıkıyor olmasına rağmen bu araçtaki haz bambaşka. Yakıt tüketimim ise lpg ile ş.içi 30-35 krş ş.dışı 18-20 krş.

Eğer yakıt önemli ise lpgye geçmeniz yararınıza olacaktır, ama yılda 15bin kmyi devirmedikten sonra çokta bir avantajı olmaz 3 yıl içinde.

Bende 2006 HB corolla varken ş.içi bir depo benzinle 450-500 km gidiyordum ş.dışı ise 600-650 oluyordu. Auristede bundan pek farklı olacağını düşünmüyorum ama auris kullanıcısı arkadaşlar daha doğru bilgiyi paylaşırlar sizinle.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #3877 : Nisan 29, 2016, 11:22:22 »
ben yılda max.7000km yapıyorum en az 5-6 senede kullanırım bi kaza bela olmazsa bu açıdan ne kadar yorar beni bilmiyorum ama gaz işide banada hep soğuk gelmiştir.çekişi bakımı vs.alırsam genede lpg ye girmem heralde hem maluk korkularımdan hem yaptığım km.den.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3878 : Nisan 29, 2016, 12:06:18 »
Sedat bey Yarisi satıp Micra mı alacaksınız. Yoksa 2. Araba olarak mı alacaksınız bunları yazsaydınız iyi olurdu. Aynı sınıf arabalar Yeni sınıf micraları bende beğeniyorum A sınıfı jeep gibi hoş duruyor. Özellikle yükseklik. Ama Yarisin motoru daha güçlü (yazmamışsınız ama) Yarisı satıp Micrayı alma işi mantıklı değil. Çok aman aman farkları olan araç değil. Şanzıman olayı ikisi de CVt bildiğim kadarıyla çalışma prensibi aynı. Yarisi satıp kaybınız olacak ve üstüne koyup almanız gerekecek. Bence değecek bir alışveriş olacağını düşünmüyorum.

Yarıs'i satmayacağım.Eşimin kullanması için  ikinci bir araç alacağım. İkinci aracın farklı bir model olması mantıklı gibi,. Asıl önemlisi eşimin Micra yı beğeniyor olması. Sonuçta ikisi de Japon, ikisi de CVT. İkisinin de ikinci eli sanırım zayıf. Önemli olan bizleri üzmesin, yollarda perişan etmesin. İlgiliniz için teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3879 : Nisan 29, 2016, 13:08:34 »
Senede 7bin km yapıyorsanız hiç gerek yok 5-6 senede bile amorti etmez lpg :) Lpg kendi parasını 30-35bin kmde çıkarıyor zaten. Ama çekiş yönünden kullanıcısı olmadığınız için bilmiyorsunuz sanırım öyle fark edilecek bir fark yok yeni sistem lpglerin.