Gönderen Konu: Japon ae101 corolla kapı ve panzot hoparlör ölçüsü ve sökümü?  (Okunma sayısı 32457 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+

resimdeki hoparlörler kaç cm 10 mu 13 mü yoksa ortada mı :) birde nasıl sökebilirim dıştan biraz kanırtıp denedim ama çıkmıyor kapak fazla zorlayıp zarar vermekte istemedim. orjinalleri miyadını doldurmuş patlamış artık component takıcam yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • www.toyan.com.tr
  • Araç: ---
  • 6 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
Ynt: Japon corolla ön kapı hoparlör ölçüsü?
« Yanıtla #1 : Ekim 11, 2011, 22:35:10 »
Oraları sökmen için kapı kapaklarını alman lazım ilk önce. Ama madem değiştireceksin, bi müzik markete git sen elini sürme.
Bırak işi ustası yapsın daha iyi sonuç alırsın. ve bir sıkıntı olursa 'usta sen yapmıştın' dersin :)
Hi, I have come
TODAY TOMORROW TOYOTA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
Ynt: Japon corolla ön kapı hoparlör ölçüsü?
« Yanıtla #2 : Ekim 11, 2011, 22:51:36 »
kapı kapakları derken komple döşemeyi mi sökmeliyim? bu arada arkalarıda sökemedim bi türlü yahu  bu japon beni çok uğraştırıyor :D onun içinde panzotu komple sökmem lazım heralde?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
iyice bir bak 1-2 tane vida olması lazım.tek geçmeli olacagını sanmıyorum..Genellikle kapı açma kolunun içinde veya cam  otomatigini altında oluyor yada alt kenarlara falan bir bak..onları aldıktan sonra  çıkarabilirsin..ama hoparlör aldıgın yer zaten değişir kırarsın sonra  pişman olursun..
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B-
Bende aynı hoparlor değiştirmek istedim , ömrünü doldurmustu :) ölçülerini tam hatırlamıyorum ama aldığım hoparlor ( önler ) tam oturmamıstı , biraz zorladık :) en iyisi elektrikçiye gitmen kapıdaki döşemeye zarar verebilrsin , göründüğü kadar kolay değil :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • TODAY TOMORROW TOYOTA
  • Model Yılı: '95
  • 10 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
ben değiştirttim önler 10 cm kapı döşemesinin çıkarılması lazım, arkalar 13 cm arka taraflarda klipsler var o klipsleri tek tek kırmadan yuvalarından çıkarılması lazım

1995  Corolla  1.6 16v  114 hp  xei  a/c  zavoli sıralı lpg    ~ N A M-I   D İ Ğ E R   E F S A N E ~

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • SAMURAY artık yok.Yeni gözde 2006 e12 sol granit g
  • Kan Grubu: 0+
  • 3 kere teşekkür edildi
benim de hoparlörleri değiştirme vaktim geldi :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
herkese teşekkürler, forumda aratıp aynı konuları okudum ama hala net bi ölçü yok çok enteresan :) birisi önler 10 arka 16 derken kimileri de 17 ye 17 demiş :D sökünce görücez anlaşılan. çıkanların da resmini çekip paylaşıcam sizlerle.

benim de hoparlörleri değiştirme vaktim geldi :D

hangi marka ve ölçüler var aklında Hakkı abi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • SAMURAY artık yok.Yeni gözde 2006 e12 sol granit g
  • 3 kere teşekkür edildi
herkese teşekkürler, forumda aratıp aynı konuları okudum ama hala net bi ölçü yok çok enteresan :) birisi önler 10 arka 16 derken kimileri de 17 ye 17 demiş :D sökünce görücez anlaşılan. çıkanların da resmini çekip paylaşıcam sizlerle.

hangi marka ve ölçüler var aklında Hakkı abi?

vala yanlış hatırlamıyosam önler 13 arkalar 16 olması lazım bizim efsanelerde.
gene standartları bozmadan kesip biçmeden pioneer düşünüyorum kardeş

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • TODAY TOMORROW TOYOTA
  • 10 kere teşekkür etti
ben önler 13 cm diye 13 cm hoparlör aldım ama 10 cm çıktı ufak bir operasyonla hallettik arkalar 13 cm çıktı ama biraz zor oldu 16 yaşında araba bugüne kadar orjinal hoparlörleri duruyordu
1995  Corolla  1.6 16v  114 hp  xei  a/c  zavoli sıralı lpg    ~ N A M-I   D İ Ğ E R   E F S A N E ~

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
ben önler 13 cm diye 13 cm hoparlör aldım ama 10 cm çıktı ufak bir operasyonla hallettik arkalar 13 cm çıktı ama biraz zor oldu 16 yaşında araba bugüne kadar orjinal hoparlörleri duruyordu

Hocam merhaba.
 benim önlerde 10 cm ama 13 cm alsam nasıl sığdırırım. ufak bi oporesyon yaptık yazmışssın , ne yaparak hallettin ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • TODAY TOMORROW TOYOTA
  • 10 kere teşekkür etti
Hocam merhaba.
 benim önlerde 10 cm ama 13 cm alsam nasıl sığdırırım. ufak bi oporesyon yaptık yazmışssın , ne yaparak hallettin ?

Bülent Timuçin bey ön hoparlör yuvasını biraz traşladılar
ben 13 cm diye aldım meğerse 10 cm miş değiştirecektim ustam ben hallederim istersen dedi güzelde yaptı 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi

Bülent Timuçin bey ön hoparlör yuvasını biraz traşladılar
ben 13 cm diye aldım meğerse 10 cm miş değiştirecektim ustam ben hallederim istersen dedi güzelde yaptı 

kapıdaki 10 cm lik patlak hoparlörü çakarıp derinliğini ölçtüm. pencereyi indirince yaklaşı  5 buçuk santimlik (55 mm) bir derinlik var. Yukarıdaki tabloda 13 cm lik hoparlör olan SXE-1325s nin derinliğinin 48,5 olduğu belirtiliyor. Bu 13 cm lik alpine hoparlörün derinlik konusunda sıkıntı çıkarmayacağını anlayabiliriz.

10 cm çapındaki patlak hoparlörü çıkarıp yuvanın genişliğini ölçtüğümde ise, çapın 11 cm olduğunu tespit ettim. İşte bu 11 cmlik boşluğa 13 cmlik hoparlörü, kapı pandizotunu değiştirmeden nasıl sığdırabilim sorusunun cevabını arayışı içerisindeyim. Bu yüzden size sormuştum ilginize teşekkür ederim Mustafa Bey.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 216 kere teşekkür etti
  • 270 kere teşekkür edildi
1998 ae101 kasa aracımda önler 13 CM. hoparlörleri değiştirmek için ilk kapı döşemesi sökülecek. Sony xplod ile değişim yaptım. Forumda paylaşmış olabilirim. 13cm olan hoparlörleri almak için önce çıkan hoparlörü baz alın, bazı markalar yuvaya olmuyor, sıkıntı yaşatıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 208000
  • Model Yılı: '93
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Konuyu hortlatıyorum ancak daha önce bu ve benzer başlıkları inceleyerek yapmış olduğum bir hatayı, tecrübemi paylaşmak isterim.

93 Model GLİ AE101 'imin orjinal ses sistemini kablolarına kadar kendim döşeyerek 1 sene önce komple yeniledim. Ürünlerin seçim ve tedarik aşamalarında forumda verilen bilgilere bakarak ön kapı hoparlörleri için 13 cm olarak koaksiyel hoparlör siparişi verdim. Ancak döşemeyi söktüğüm zaman karşılaştığım orjinal kolonların 16 cm olduğunu gördüm. İncelediğim konuların hiçbirinde 16 cm hoparlör ölçüsü ile karşılaşmamıştım. 10 cm, 13 cm, 16 cm modele göre farklılık gösterebiliyor. Tavsiyem kapı döşemesini söktükten sonra hoparlör seçimi yapmanız yönünde. (Hoparlörün derinlik ölçüsü de önemli bir konu. Hoparlör kapı içerisindeki cama temas edip sığmayabilir, kasnak kullanılabilir) Döşemeyi sökmeye cesaret edemediğimden dolayı yaşadığım bir tecrübe oldu. O kadar da zor değilmiş  :) Arka hoparlörler de 16 cm. Ancak arka döşemenin sökülmesi zahmetli bir iş.
1993 Corolla GLİ / 4A-FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • EFSANE
  • Kilometre: 251000
  • 5 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Konuyu hortlatıyorum ancak daha önce bu ve benzer başlıkları inceleyerek yapmış olduğum bir hatayı, tecrübemi paylaşmak isterim.

93 Model GLİ AE101 'imin orjinal ses sistemini kablolarına kadar kendim döşeyerek 1 sene önce komple yeniledim. Ürünlerin seçim ve tedarik aşamalarında forumda verilen bilgilere bakarak ön kapı hoparlörleri için 13 cm olarak koaksiyel hoparlör siparişi verdim. Ancak döşemeyi söktüğüm zaman karşılaştığım orjinal kolonların 16 cm olduğunu gördüm. İncelediğim konuların hiçbirinde 16 cm hoparlör ölçüsü ile karşılaşmamıştım. 10 cm, 13 cm, 16 cm modele göre farklılık gösterebiliyor. Tavsiyem kapı döşemesini söktükten sonra hoparlör seçimi yapmanız yönünde. (Hoparlörün derinlik ölçüsü de önemli bir konu. Hoparlör kapı içerisindeki cama temas edip sığmayabilir, kasnak kullanılabilir) Döşemeyi sökmeye cesaret edemediğimden dolayı yaşadığım bir tecrübe oldu. O kadar da zor değilmiş  :) Arka hoparlörler de 16 cm. Ancak arka döşemenin sökülmesi zahmetli bir iş.

Benim aracımda da aynısı başıma geldi sanırım 93-94 model orjinal japonlarda bu ölçüler mevcut. Siz hangi marka ve modeli seçmiştiniz önler için?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 20000
  • Model Yılı: '18
  • 12 kere teşekkür etti
  • 37 kere teşekkür edildi
Zeki bey bu konuda bir kaç tecrübem oldu ,kendi görüşümü aktarayım size , siz daha sonra nasıl bir yol izleyeceğinize karar verirsiniz. bildiğim kadarıyla gli lerde ön kapılarda ve arka pandizotlarda 16 cm coaxial hoperlör var. sistemin hiç bir yerini ellemeyim sadece hoperlörü değiştireyim ,eski usul tıngırdasın derseniz internetten ya da tekno marketlerden yaklaşık takımı 200 - 250 tl ye iki takım coax hoparlör alıp ,onları bulunduğunuz şehirde, daha önce bu işi yapmış bir tuningçiye ya da elektrikçiye 100-150 tl karşılığı taktırabilirsiniz. ön kapılar için kapı döşemeleri, arka taraf içinde arka koltuğun sökülmesi gerekiyor. özellikle arkadaki söküm işinin zor olduğunu hatırlıyorum. bu işlemleri bilen birinin yapması daha iyi olacaktır. tabi teybinizin de bunları çaldırabiliyor olması lazım (orjinal teybin ömrünü doldurmuş olacağını farz ediyorum).
buraya kadar söylediklerim yapabileceğiniz en az maliyetle sadece müzik dinlemek için yeterli olan değişiklik. ses konusunda farklılık yaratayım derseniz o tamamen farklı bir konu , eğer öyle bir bilgi isterseniz o konuda da bildiğim kadar yardımcı olmaya çalışırım.  :tamam:
2018 mazda 3 1.5 skyactive g powersense (2019 - .....)
2013 auris 1.6 advence mds (2017-2019)
1998 corolla 1.3 xe  (2015-2017)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • EFSANE
  • 5 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
ön kapılara leader marka ld210 model hoparlör taktırdım birebir uydu sıkmadı tam oldu ancak ben ses performansını beğenmedim. bu ölçülerde 16cm lik güzel bir hoparlör takmak istiyorum önerisi olan varsa çok mutlu olurum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 20000
  • Model Yılı: '18
  • 12 kere teşekkür etti
  • 37 kere teşekkür edildi
daha bilindik markalara yönelebilirsiniz ,mesela sony ,jbl ,pioneer gibi ama bu fiyat bandında ve coax bir hoparlörden beklentinizi çok yüksek tutmayın derim . Aşağıda bir iki örnek var , ben coax olarak sony kullanmıştım ama sonra memnun kalmadım ve compenent e döndüm. tabi bu durumda amfi falanda giriyor devreye ve maliyet artıyor.  :(
https://www.hepsiburada.com/jbl-cs762-16-cm-270-watt-oto-hoparlor-2-yollu-p-HBV00000IFWN5
https://www.hepsiburada.com/sony-xs-fb1620e-16-cm-2-yollu-koaksiyel-tweeter-li-hoparlor-p-HBV00000BZ6DD
https://www.hepsiburada.com/pioneer-ts-g1732i-17-cm-240-watt-oto-hoparlor-2-yollu-p-HBV00000BGNMR?magaza=Mixsepet
2018 mazda 3 1.5 skyactive g powersense (2019 - .....)
2013 auris 1.6 advence mds (2017-2019)
1998 corolla 1.3 xe  (2015-2017)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • EFSANE
  • 5 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Bende soundmax SX-M6PRO midrange ve Bm Audio Vrs-6508 düşündüm. Ama bilemiyorum arada kaldım.