Gönderen Konu: Japon ae101 corolla kapı ve panzot hoparlör ölçüsü ve sökümü?  (Okunma sayısı 32859 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 20000
  • Model Yılı: '18
  • 12 kere teşekkür etti
  • 37 kere teşekkür edildi
zeki bey , eğer haracamayı düşündüğünüz bütçeyi söylerseniz, size nasıl ilerlemeniz gerektiği konusunda yardımcı olmaya çalışırım. muhtemelen forumlardan okuduğunuz ya da sağdan soldan duyduğunuz bilgiler sizi yanlış yöne götürecektir. midrange tek başına çalıştırılabilen bir hoparlör değildir. normalde 3 yollu bir mid takımının orta sesleri çıkarmakla görevli üyesidir. eğer takmayı düşünüyorsnız bile bir amfiye ihtiyacınız olacak. dürüst olmak gerekirse bu işlere en az 2-3 bin tl harcamayı düşünmüyorsanız hiç bulaşmayın ,bu miktar bile sizi stres sahibi olmaktan kurtarmaz. lütfen söylediklerimi ukalalık olarak almayın, bende aynı şeyleri tecrübe etmiş biri olarak, en iyisi coaxial hoparlörlerinizi bildik bir markayla değiştirin yolunuza devam edin derim. diğer türlü bu konuda hayacak çok paranız varsa seve seve yardımcı olmaya çalışırım.
2018 mazda 3 1.5 skyactive g powersense (2019 - .....)
2013 auris 1.6 advence mds (2017-2019)
1998 corolla 1.3 xe  (2015-2017)

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • EFSANE
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 251000
  • Model Yılı: '93
  • 5 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
sizin belirlediğiniz 3 hoparlör de güzel ancak benim için en önemli şey arka kalınlığı olur mu sizce bunlar ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
ön kapılarda mdf kasnak koyup hoparlörü öne alıyorlar ki cama çarpmasın diye, ben sony nin 13 cm liğini kullanmıştım daha sonra audison apk 130 taktım o bile sığmıştı , dolayısıyla sorun olmayacağını düşünüyorum ama satan yere taktırabilirseniz elinizde kalmaz en azından. arka pandizotun oradaki zaten sorun değil ,orda istediğiniz kadar boşluk var. bu arada size örnek olarak gönderdiğim hoparlörleri kendim denemedim ,sadece markalı olsun diye örnek vermek istedim ,muhtemelen bu fiyat bandında bütün hoparlörler aynı seviyededir. tekrar belirteyim, beklentinizi çok yüksek tutmazsanız fiyat performans olarak memnun olursunuz bence .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 145000
  • Model Yılı: '94
  • 42 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
zeki bey , eğer haracamayı düşündüğünüz bütçeyi söylerseniz, size nasıl ilerlemeniz gerektiği konusunda yardımcı olmaya çalışırım. muhtemelen forumlardan okuduğunuz ya da sağdan soldan duyduğunuz bilgiler sizi yanlış yöne götürecektir. midrange tek başına çalıştırılabilen bir hoparlör değildir. normalde 3 yollu bir mid takımının orta sesleri çıkarmakla görevli üyesidir. eğer takmayı düşünüyorsnız bile bir amfiye ihtiyacınız olacak. dürüst olmak gerekirse bu işlere en az 2-3 bin tl harcamayı düşünmüyorsanız hiç bulaşmayın ,bu miktar bile sizi stres sahibi olmaktan kurtarmaz. lütfen söylediklerimi ukalalık olarak almayın, bende aynı şeyleri tecrübe etmiş biri olarak, en iyisi coaxial hoparlörlerinizi bildik bir markayla değiştirin yolunuza devam edin derim. diğer türlü bu konuda hayacak çok paranız varsa seve seve yardımcı olmaya çalışırım.

Turgut bey merhabalar. Bende hoparlörleri değiştirmeyi düşünüyorum fakat bahsettiğiniz gibi anfi gerektiren sistem değil de orijinal ebatta güncel hoparlör kullanmak istiyorum. (Fabrika çıkışlı hoparlörler patladı) aracımda bulunan teyp 4x50 çıkışlı. İnternette gördüğüm ürünlerin watt değerlerinden hangisini tercih etmem gerektiğini bilemiyorum. Yüksek wattlar alıp hüsran sonuçlar karşılaşmak istemiyorum açıkçası.
Volkswagen Polo (2015-2016)  0-15.000 Opel Astra (2016-2020) 0-50500 Toyota Corolla (1994) 145.000-... Peugeot Rifter (2020) 0-... Honda Civic (2022) 0-…

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
Mustafa bey , Zeki bey e önerdiklerim gibi standart coax hoparlörler kullanbilirsiniz , internette yazan abartılı watt değerlerine takılmayın, ortalama bir teyp 40 watt rms üretir ve bu değer ancak bu tarz standart hopalörleri çaldırmaya yeter ancak. bu arada arabanız eğer gli ise önlere 16 cm takabilirsiniz , bildiğim kadarıyla xl, xe gibi modellerin kapılarındakiler 10 cm  ama aparatla 13 cm lik hoparlör takmak mümkün ama daha büyüğünü kullanmazsınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 145000
  • Model Yılı: '94
  • 42 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
Mustafa bey , Zeki bey e önerdiklerim gibi standart coax hoparlörler kullanbilirsiniz , internette yazan abartılı watt değerlerine takılmayın, ortalama bir teyp 40 watt rms üretir ve bu değer ancak bu tarz standart hopalörleri çaldırmaya yeter ancak. bu arada arabanız eğer gli ise önlere 16 cm takabilirsiniz , bildiğim kadarıyla xl, xe gibi modellerin kapılarındakiler 10 cm  ama aparatla 13 cm lik hoparlör takmak mümkün ama daha büyüğünü kullanmazsınız.

Coax olmasına rağmen anfi sisteminde kullanılan seriler var sanırım bunları ayırt etmekte sorun oluyor. Mesela RMS değerleri çok farklı baktıklarımdan. Bunda belirli bir sınır eşiği var mı anfisiz sistem için? İmkan olursa ekstra besleme ihtiyacı duymadan en verimli coaxı kullanmak istiyorum.
Volkswagen Polo (2015-2016)  0-15.000 Opel Astra (2016-2020) 0-50500 Toyota Corolla (1994) 145.000-... Peugeot Rifter (2020) 0-... Honda Civic (2022) 0-…

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
Standart teyp ler 40-45 watt rms aralığına sahip, dolayısıyla bu değeri geçmeyen hoparlörler kullanmanız fiyat performans olarak faydalı olacaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • EFSANE
  • 5 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Turgut bey günaydın önlere bahsettiğim leader ld210 taktık ancak behsettiğiniz gibi arka orjinal hoparlörler daha baskın ve daha çok ses veriyor. ön ve arkalara tam paylaşım verdiğimde önlerin sesi çok düşük arkaların sesi yüksek kalıyor . bunun sebebi rms den kaynaklı sanırım ne yapmamı önerirsiniz?

Mesaj Birleştirildi: Eylül 23, 2019, 09:11:03
Eski hoparlör bu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
zeki bey , aldığınız ürüne baktım , 4 ohm da 120 watt nominal rms diyor , açıkçası 100 tl ye bir coax hoparlörün böyle bir değere çıkması imkansız, bence amfi bağlansa 50-60 rms e bile 5 dakika dayanmaz ama sonuçta o hapalörden ses almanız için amfiye bağlamanız gerekir ,teybinizin gücü şu anda onları çaldırmaya yetmiyor gözüküyor. keşke 100 tl civarı bu hoparlör yerine 200 tl civarı bildik markaların 40-45 rms standart haparlörünü alsaydınız sizin için çok daha kullanışlı olurdu.
arkada çalan hoparlörünüz nedir ? ayrıca hangi marka teyp kullanıyorsunuz ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • EFSANE
  • 5 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
zeki bey , aldığınız ürüne baktım , 4 ohm da 120 watt nominal rms diyor , açıkçası 100 tl ye bir coax hoparlörün böyle bir değere çıkması imkansız, bence amfi bağlansa 50-60 rms e bile 5 dakika dayanmaz ama sonuçta o hapalörden ses almanız için amfiye bağlamanız gerekir ,teybinizin gücü şu anda onları çaldırmaya yetmiyor gözüküyor. keşke 100 tl civarı bu hoparlör yerine 200 tl civarı bildik markaların 40-45 rms standart haparlörünü alsaydınız sizin için çok daha kullanışlı olurdu.
arkada çalan hoparlörünüz nedir ? ayrıca hangi marka teyp kullanıyorsunuz ?
Aracımı 21 ağustosta aldım. aldığımda önler patlaktı. üzerinde hiç duymadığım JXD marka usb-aux-cd oto teybi mevcut. arka hoparlörleri orjinalleri üstünde gayet güzel ses olarak. önler için bir arkadaşa gittim tunning işi yapan tek tek denedik önleri söküp diğerlerinin arkaları çok uzun geldi mecbur bunu taktık. Keşke sizin bahsettiklerinizden birini alıp taksaymışım. Ama hala düşünüyorum değiştirsem mi diye?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
zeki bey aracınızı bir kaç yıl kullanmayı düşünüyorsanız ve sık sık da kullanıyorsanız ve tabi bütçenizde biraz elveriyorsa, bence öneleri de arkalarıda değiştirin.  toplam da 500 tl eğer imkan yoksa çok olabilir, o yüzden önce önleri değiştirebilirsiniz , bir kaç ay sonra imkan olursa arkayıda değiştirebilirsiniz. belki bir sene sonra da, 300-400 tl lik sony ya da pioneer marka giriş seviyesi bir teyp de alabilirsiniz. daha fazlasına da gerek yok bence  :tamam: 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • EFSANE
  • 5 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
valla turgut bey arkadaş diye gittik 100 tl lik hoparlörleri 175 tl ye taktı. Ustalık dedim helali hoş olsunda bari iyi birşey takıp biraz daha fazla alsaydı gerçekten üzüldüm bir daha gidermiyim zor ancak Çankırı da bu şekilde tuning veya hoparlör işi yapan yer yok mecbur gidiyoruz ve sonuç ne yazık ki bu oluyor aslında takma işini gördüm lehim makinam olsa bende değiştirebilirim.