Gönderen Konu: Tamamen antifiriz koymak doğru mu?  (Okunma sayısı 157754 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
Ynt: Tamamen antifiriz koymak doğru mu?
« Yanıtla #60 : Kasım 30, 2016, 20:03:12 »
Su katmana gerek yokmuş yani :tamam:
THE END

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #60 : Kasım 30, 2016, 20:03:12 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #61 : Ekim 30, 2019, 20:00:31 »
bu gün kendi aracımı ustaya götürdüm, antifrizini komple değiştirelim, kaç litre antifiriz alayım diyorum tam bilmiyor, en az litre antifiriz al dedi, su da katmayacak mısın diyorum kem küm ediyor.Zaten radyatör tam boşalmazmış illaki içinde kalır dedi.Neyse sözde boşalttı hepi topu 2 lt antifiriz koyunca doldu taştı.Su da koymadı.2 litrenin yarım litresi de dışarı döküldü.Oldu mu olmadı mı bilmiyorum ama konudaki mesajları okudum da bu meseleye hakim olan kimse yok, ustalar bilmiyor ki araç sahipleri bilsin.Gayet net sorular aslında; soğutma sistemi kaç litre sıvı alıyor ? hangi renk antifiriz ve su-karışım oranı ne olmalı ? Su deposunun seviye göstergesi neresi ve hangi aralıkta olmalı ? şehirde bu sorulara cevap verecek usta bulamadım, adamların yüzündeki ifadeye bakınca atom altı parçacıkları, elektron nötrön ilişikisini sormuşum sanırsınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 145000
  • Model Yılı: '94
  • 42 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #62 : Ekim 30, 2019, 20:48:02 »
bu gün kendi aracımı ustaya götürdüm, antifrizini komple değiştirelim, kaç litre antifiriz alayım diyorum tam bilmiyor, en az litre antifiriz al dedi, su da katmayacak mısın diyorum kem küm ediyor.Zaten radyatör tam boşalmazmış illaki içinde kalır dedi.Neyse sözde boşalttı hepi topu 2 lt antifiriz koyunca doldu taştı.Su da koymadı.2 litrenin yarım litresi de dışarı döküldü.Oldu mu olmadı mı bilmiyorum ama konudaki mesajları okudum da bu meseleye hakim olan kimse yok, ustalar bilmiyor ki araç sahipleri bilsin.Gayet net sorular aslında; soğutma sistemi kaç litre sıvı alıyor ? hangi renk antifiriz ve su-karışım oranı ne olmalı ? Su deposunun seviye göstergesi neresi ve hangi aralıkta olmalı ? şehirde bu sorulara cevap verecek usta bulamadım, adamların yüzündeki ifadeye bakınca atom altı parçacıkları, elektron nötrön ilişikisini sormuşum sanırsınız.

Kaç litre sıvı alıyor onu araştırmak lazım benim araçta sanırım 3.75 lt alıyor. Ama renk olayı benim bildiğim katkı veya performans anlamında bişey katmıyor. Organik mi inorganik mi ona bakmak gerekiyor. Bu iki çeşidinde aynı renkte olanları var. Renklendirici koyup turuncu,pembe,kırmızı olmasını sağlamak üretici firmaya kalmış. Ama inorganikte sadece 2 renk var diye biliyorum. Kırmızı renk sadece organikte olduğu için satıcılar “Abi kırmızı en iyisidir.” demeyi tercih ediyor. İnorganikte yeşil ve mavi var sanırım. Ben karışım oranını %50-%50 yapmayı düşünüyorum. Saf su olarak medicalciler veya eczanelerde satılan suları alabilirim belki ama antifriz markası olarak kaliteli denebilecek bir tavsiye alamadım henüz. Motul ürünlerinin kalitesi belli ama fiyatları yüksek geldi. Litresi 40-50 TL civarıydı sanırım.
Volkswagen Polo (2015-2016)  0-15.000 Opel Astra (2016-2020) 0-50500 Toyota Corolla (1994) 145.000-... Peugeot Rifter (2020) 0-... Honda Civic (2022) 0-…

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • 7 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #63 : Ekim 30, 2019, 21:27:42 »
2007 1.4 d4d Corolla dizel aracımız 200.000 km ye geldi soğutma suyunu değiştirmek istiyorum ama yağ seçimi gibi değil hangisi uygundur neye göre alacağım kaç litre alacağım kaç litre su koyacağım bir türlü bulamadım. Kahramanmaraş'ta yaşıyorum en fazla -15,20 belki o da nadiren görülür kışın -10 olursa en düşük bu araca 200.000 km bakımında hangi motor soğutma suyunu koymamı öneririsiniz
Zafer için Doğdum, Zafer İçin Ölürüm !

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #64 : Ekim 30, 2019, 22:23:19 »
Youtubede başarılı anlatımlar var.En ideal soğutma %50 %50 karışım.Yalnız bazı antifirizler zaten hazır karışım su gerekmez yazıyor kutusuna iyi bakmak lazım.Motor kaç litre sıvı alıra gelince karışık bir mesele her markanın bir sürü motoru var kitapçıkta yazmıyorsa bilinmez.Radyatör altındaki tıpayı çıkarırsak sadece radyatör suyu boşalır blok kanallarındaki su aynen kalır.Radyatörü boşaltıp %50%50 doldurduk diyelim blok suyu nolacak..En güzeli malmod kullanmak,eksilirse çeşmeden doldurup basacan gaza:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #65 : Ekim 30, 2019, 22:44:28 »
Antifiriz değişim işini hakkıyla yapıcaksanız motor soğukken radyatör alt hortumunu çıkartıp bütün antifirizi bir kaba alın daha sonra aracın termostatını sökün tabi bu işlemi yapmadan önce bir adet termostat contası şart birazda sıvı conta gerekebilir duruma göre motor içindeki ve rdyatördeki bütün antifiriz boşaldı sonra radyatörün üstünden çeşme hortumunu dayayın alttan tortu vs varsa aksın ve aynı işlemi söktüğünüz termostat yuvasını içine yani motor bloğuna uygulayın ve yeni conta ile termostatı aynı şekilde takın sisteme mobilin kırmızı antifirizini koyucaz marketten içme suyu alın 5 kg 3 kg boşatın ve geriye 2 kg kalıcak üzerine kırmızı antifirizi boşaltın 4kg olucak şekilde toplamda suyla beraber dışarıda güzelce çalkalayın karışsın sonra radyatörün üst kapağından yavaş yavaş %50 su %50 antifiriz karışımını doldurun dolduktan sonra motoru çalıştırın o yavaş yavaş çekicektir kalanıda ilave edin biraz araçla gezintiye çıkın bu arada kaloriferi açın sıcak üflemesi gerek bir yandn da hararet ibresini takip edin radyatör fanı açıp kapattığını duyarsanız iyi olur toyotalarda biraz zor duyulur ve görülür ama.Bir saat kadar araç dinlensin soğsun sonrasında radyatör üst kapağını açın ve ilave gerekiyorsa yapın 2 gün sonra tekrar kontrol edin antifiriz seviyesini bu işte en riskli kısım termostatı sökmek ve takmaktır sonrasında su kaçağı yaşayabileceğinizi bilmenizdir ama motor içindeki antifirizi tamamen boşaltmış olursunuz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #66 : Ekim 31, 2019, 15:52:45 »