Gönderen Konu: Tamamen antifiriz koymak doğru mu?  (Okunma sayısı 156636 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Tamamen antifiriz koymak doğru mu?
« Yanıtla #40 : Kasım 20, 2016, 11:54:28 »
mustafa bey öncelikle antifriz her yıl kontrol edilmesi gerekmektedir derecesi ölçülmeli ve ona göre hereket edilmeli eksiltmenin nedeni nedir acaba normalde eksiltme olmaması lazım
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Kasım 20, 2016, 11:54:28 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 309280
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Kasım 20, 2016, 12:14:07 »
http://www.hepsiburada.com/gedore-614-antifiriz-olcer-p-HBV000001DFDZ?magaza=Giri%C5%9Fimticaret&wt_gl=cpc.nelk.bahce.pla&gclid=CjwKEAiAsMXBBRD71KWOh6fcjRwSJAC5CNE18YHfIE7ev698DMyC-giogQ1Sdhre8qUqhy8P8Tdn6BoCqQPw_wcB Bu tarz ürün tavsiye ederim 20 lirayada varda pek iyi değil. Bende yok kademecilerden aldım
Hah şöyle ya,  bu yüzden rengine falan takılma  :tamam: organik olayına da bakma. Sende ölçme aleti var herhalde nerden aldın kaça aldın bende alayım uygunsa fiyatı  :tamam:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2551 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Kasım 20, 2016, 12:27:09 »
http://www.hepsiburada.com/gedore-614-antifiriz-olcer-p-HBV000001DFDZ?magaza=Giri%C5%9Fimticaret&wt_gl=cpc.nelk.bahce.pla&gclid=CjwKEAiAsMXBBRD71KWOh6fcjRwSJAC5CNE18YHfIE7ev698DMyC-giogQ1Sdhre8qUqhy8P8Tdn6BoCqQPw_wcB Bu tarz ürün tavsiye ederim 20 lirayada varda pek iyi değil. Bende yok kademecilerden aldım

Hımm pahalıymış  :asikadam: parayı görünce aklıma bi fikir geldi buralar pek soğuk değil,  soğutucu haznesinden bi çay bardağı alıp derin dondurucuya atıp donup donmadığına baksam da beni kurtarır.  :asikadam: burada bir ara tamircide mikroskop gibi birşeye bir damla alıp ışıkta bakmış üzerinde derece gösteren çizgiler vardı. Bu senin verdiğin alete benzemiyor.

Aslında birde gözden kaçan bu soğutma sıvıları aslında sadece motoru soğuktan sıcaktan korumak için değil korozyonu da önlüyor.
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '13
  • 65 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Kasım 20, 2016, 13:27:37 »
Arkadaşlar bu konuyu kimyager olan ablama özellikle sordum. Bana yaptığı kimyasal açıklamalardan pek bir şey anlamasamda :asikadam: İşin özü kesinlikle su ile karıştırılması gerekiyormuş. Özellikle aracın donmaması için karışım olması gerekiyormuş antifiriz bir alkol çeşidi olduğu için ve su ile çok iyi karıştığı için kullanılıyor dedi.
Saf antifirizin donma noktası yaklaşık -10 dereceymiş.
Şimdi kafama takılan şey servisten veya marketlerden aldığımız antirizler safmı yoksa hazır karışımlarmı.

toyota kutusuna eşşek kadar yazdırmış artık su eklemeyin diye.
https://www.amazon.com/Toyota-Genuine-Fluid-00272-SLLC2-Coolant/dp/B004SL8568

100.000 km yi devirdim, pembe sıvı çizgisi halen yerinde. Kapağı açmam. Değişim zamanı da toyotanın kendi pembe longlife coolant ile değiştiririm kısmet olursa.
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #44 : Kasım 20, 2016, 13:31:18 »
toyota kutusuna eşşek kadar yazdırmış artık su eklemeyin diye.
https://www.google.com.tr/search?q=toyota+super+long+life+coolant&espv=2&biw=1366&bih=662&tbm=isch&imgil=WE-6_nisiOcT-M%253A%253BUPy3_z5tXweHaM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.ebay.com%25252Fitm%25252F1-Gallon-Toyota-Scion-Super-Long-Life-Pink-Antifreeze-Coolant-OEM-NEW-%25252F140916342680&source=iu&pf=m&fir=WE-6_nisiOcT-M%253A%252CUPy3_z5tXweHaM%252C_&usg=__ZWcb1iuMuG9Gu51pnHtWK44RsJA%3D&dpr=1&ved=0ahUKEwjVnfibj7fQAhVEaRQKHVOKATIQyjcILQ&ei=-nkxWNW4HMTSUdOUhpAD#imgrc=WE-6_nisiOcT-M%3A
100.000 km yi devirdim, pembe sıvı çizgisi halen yerinde. Kapağı açmam. Değişim zamanı da toyotanın kendi pembe longlife coolant ile değiştiririm kısmet olursa.

Pre diluted yani önceden sulandırılmış 50 50 yüzde yarı yarıya su var bunda.  Bu yüzden su eklemeyin diye uyarmış.  Satılan ürün üstünde özelliği yazar  :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #45 : Kasım 20, 2016, 13:31:29 »
Ekteki resimden antifriz oranı-donma sıcaklığı grafiğini görebilirsiniz.
Saf su korozyona neden olur,  antifriz korozyonu önler ama ikisi tek başına kullanıldığında donma noktası yüksektir. Karıştırıldığında donma sıcaklığı düşer.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #46 : Kasım 20, 2016, 13:56:41 »
Bu arada ek bir bilgi,  içinde 2-ethylhexanoate (2-EHA) olan antifriz veya soğutma suyu silikon parçalara zarar veriyormuş  :tamam: alırken içindekilere bakalım  :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #47 : Kasım 20, 2016, 18:50:10 »
Hımm pahalıymış  :asikadam: parayı görünce aklıma bi fikir geldi buralar pek soğuk değil,  soğutucu haznesinden bi çay bardağı alıp derin dondurucuya atıp donup donmadığına baksam da beni kurtarır.  :asikadam: burada bir ara tamircide mikroskop gibi birşeye bir damla alıp ışıkta bakmış üzerinde derece gösteren çizgiler vardı. Bu senin verdiğin alete benzemiyor.

Aslında birde gözden kaçan bu soğutma sıvıları aslında sadece motoru soğuktan sıcaktan korumak için değil korozyonu da önlüyor.
Değişik ürünler var senin bahsettiğin şırınga gibi olanlardan galiba. Antifriz yaz kış iyidir,hafif yağlı bazıları bilmeyince contadan şüpheleniyor suya yağmı karıştı diye  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 118000
  • Model Yılı: '10
  • 261 kere teşekkür etti
  • 168 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #48 : Kasım 21, 2016, 21:48:21 »
Ekteki resimden antifriz oranı-donma sıcaklığı grafiğini görebilirsiniz.
Saf su korozyona neden olur,  antifriz korozyonu önler ama ikisi tek başına kullanıldığında donma noktası yüksektir. Karıştırıldığında donma sıcaklığı düşer.

%55-60 etilen glikol karışımı gayet uyun o zaman Mutlu?
2010 1,6 corolla
2002 1,6-vvt-i Corolla
2001 1,4 astra-f

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 50000
  • 10 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #49 : Kasım 21, 2016, 22:14:39 »
yukarda birçok arkadaş karışım oranları soylemiş  ben farklı bir konuya değinmek istiyorum malum bu kışın birde yaz sıcakları var motorumuza koydugumuz antifiriz soğukta donma derecesini düşürdüğü gibi yazın da sogutma suyunun ısı transfer değerlerini duşuruyor yani motorunuzdaki karışım oranında ne kadar antifiriz çoksa sogutma suyu görevini o kadar az yapıyor demek özellikle %100 antifiriz kullananlar buna dikkat etsin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #50 : Kasım 21, 2016, 22:37:04 »
yukarda birçok arkadaş karışım oranları soylemiş  ben farklı bir konuya değinmek istiyorum malum bu kışın birde yaz sıcakları var motorumuza koydugumuz antifiriz soğukta donma derecesini düşürdüğü gibi yazın da sogutma suyunun ısı transfer değerlerini duşuruyor yani motorunuzdaki karışım oranında ne kadar antifiriz çoksa sogutma suyu görevini o kadar az yapıyor demek özellikle %100 antifiriz kullananlar buna dikkat etsin
Bunun aynısını Mercedes servisindeki arkadaşımda söyledi, yazın hararet yaptırabilir saf antifriz yoğun diye.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #51 : Kasım 21, 2016, 22:43:17 »
Bu arada Toyota sllc de -37 derecede donuyor.  Öyle -40 -50 falan görüyoruz deyipte dayanmayın Toyota soğutucu sıvısına  :islik:

Mesaj Birleştirildi: Kasım 21, 2016, 22:44:19
Bunun aynısını Mercedes servisindeki arkadaşımda söyledi, yazın hararet yaptırabilir saf antifriz yoğun diye.

Aynen saf antifiriz soğutucu sıvısı olmaz  :tamam: ama ben piyasada saf antifirizin satıldığını görmedim hiç
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 118000
  • Model Yılı: '10
  • 261 kere teşekkür etti
  • 168 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #52 : Kasım 21, 2016, 22:54:13 »
Ufuk Bey den  aldığım Eneos LLC sıvısını 50 bin km dir kullanıyoruz sıkıntı da yaşamadık,pahalı filan da değil.Kutunun dışında kesinlikle su karıştırmayın

yazıyor.Ufuk Bey e sormuştum bu durumu LLC ye su karıştırma demişti oda. Sizde LLC yi bi araştırın Yaşar Bey ,paranız benzinliklerde heba olmasın kardeşim.
2010 1,6 corolla
2002 1,6-vvt-i Corolla
2001 1,4 astra-f

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #53 : Kasım 21, 2016, 22:54:29 »
Bu arada Toyota sllc de -35 derecede donuyor.  Öyle -40 -50 falan görüyoruz deyipte dayanmayın Toyota soğutucu sıvısına  :islik:

Mesaj Birleştirildi: Kasım 21, 2016, 22:44:19
Aynen saf antifiriz soğutucu sıvısı olmaz  :tamam: ama ben piyasada saf antifirizin satıldığını görmedim hiç
Dün gece su katılmamış antifrizi radyatöre koyup devirdaim yaptırdım -25 şu anda daha öncede az su katıp  antifriz koyuyordum. Bu sefer aracın çekişide düştü demekki lpg verimli yanmıyor. Kutulardaki bilmem kaç derece eski kasetçalarlarda yazan alakasız ses çıkış gücü gibi. Vardiyada Bp yada P.o antifriz alayım en iyisi. :hoş:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #54 : Kasım 21, 2016, 23:05:04 »
Dün gece su katılmamış antifrizi radyatöre koyup devirdaim yaptırdım -25 şu anda daha öncede az su katıp  antifriz koyuyordum. Bu sefer aracın çekişide düştü demekki lpg verimli yanmıyor. Kutulardaki bilmem kaç derece eski kasetçalarlarda yazan alakasız ses çıkış gücü gibi. Vardiyada Bp yada P.o antifriz alayım en iyisi. :hoş:
Yaşar bu lpg regülatöründe sıvı lpg gaz haline dönüşüyor ya orada aşırı bir soğuma oluyor, oradan geçen motor suyu soğuyarak çıkıyor.  Senin bu çekiş düşüklüğü araç sıcakken olmuyor dimi? Araç tam ısınana kadar lpg ye geçmeyebilirsin :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #55 : Kasım 21, 2016, 23:28:18 »
Yaşar bu lpg regülatöründe sıvı lpg gaz haline dönüşüyor ya orada aşırı bir soğuma oluyor, oradan geçen motor suyu soğuyarak çıkıyor.  Senin bu çekiş düşüklüğü araç sıcakken olmuyor dimi? Araç tam ısınana kadar lpg ye geçmeyebilirsin :tamam:
Benzinde denemedim araç sıcakkende düşük önce atikti şimdi gaza tepkisi düştü. Geçen Erzincan'da ayar yaptırdım az düzelme oldu gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • 65 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #56 : Kasım 22, 2016, 08:31:56 »

Burada Isı Transferi , kimya falan iyi bilen birileri varsa daha iyi açıklar elbette. Fakat, pembe antifrizler, hem ısı iletkenliği fazladır, hem de donma noktası yüksektir. İkisi farklı konulardır. Bir sıvının ısı kapasitesi, yani depolayabileceği enerji miktarı onun, moleküler bağ yapısıyla ilgilidir. Mesela alkol, geç donar , fakat ısı kapasitesi de düşüktür, yani iyi soğutmaz.
Pembe antifrizler, hem iyi soğutma yapar, hem de donma noktaları düşüktür (-25--30 gibi) . -30 , dışarısı -40 olduğunda iş görür. Tabi -40 ta araç hiç çalışmadan 2-3 gün durursa yetmez. Soğuk havada arada aracı çalıştırmak lazım. Aracında pembe antifriz olanlar, kesinlikle başka hiçbir sıvı kullanmamalı. Çok extreme durumlarda yaşayanlar için, sıradışı çözümler mutlaka vardır. Onu Ruslara ve Araplara sormak lazım.
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #57 : Kasım 22, 2016, 13:04:41 »
Burada Isı Transferi , kimya falan iyi bilen birileri varsa daha iyi açıklar elbette. Fakat, pembe antifrizler, hem ısı iletkenliği fazladır, hem de donma noktası yüksektir. İkisi farklı konulardır. Bir sıvının ısı kapasitesi, yani depolayabileceği enerji miktarı onun, moleküler bağ yapısıyla ilgilidir. Mesela alkol, geç donar , fakat ısı kapasitesi de düşüktür, yani iyi soğutmaz.
Pembe antifrizler, hem iyi soğutma yapar, hem de donma noktaları düşüktür (-25--30 gibi) . -30 , dışarısı -40 olduğunda iş görür. Tabi -40 ta araç hiç çalışmadan 2-3 gün durursa yetmez. Soğuk havada arada aracı çalıştırmak lazım. Aracında pembe antifriz olanlar, kesinlikle başka hiçbir sıvı kullanmamalı. Çok extreme durumlarda yaşayanlar için, sıradışı çözümler mutlaka vardır. Onu Ruslara ve Araplara sormak lazım.

Antifriz (etilen glikol) un termal iletilm katsayısı 0.258, suyun 0.609 W/m.K .  Fakat devirdaim pompasıyla dolaştırılarak zorlanmış konveksiyon sonucu taşınım katsayısı çok daha artıyor.
Saf maddeler kullanıldığında kaynama sıcaklığından yüksek bir yüzeyle temas ettiklerinde çekirdek kaynama gerçekleştiğinden arada oluşan gaz fazına geçen miktar ısı transferini engelliyor. Bu da ısı transferinin azalması anlamına geliyor.

Motorda ise saf antifriz ya da saf su kullanımı motor bloğun yanmanın gerçekleştiği yerlere yakın yerlerdeki soğutucunun buharlaşmasına yol açıp ısı transferinin azalması sonucu blok sıcaklığının daha da yükselmesine yol açar. O nedenle soğuk iklimlerde yaşayanlar için bu termal iletim özellikleri çok ilgilendirmemektedir. Pompa yardımıyla dolandırılan soğutucu, gerekli miktarda ısıyı bloktan uzaklaştırmaktadır. Sıcak iklimlerde ise antifriz oranı bir miktar azaltılabilir. Fakat %40 ile %60 oranında kullanılan antifrizli suyun ısıl iletim kapasitesileri arasındaki fark radyatördeki fanın telafi edemeyeceği bir miktar değildir.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #58 : Kasım 23, 2016, 21:03:06 »
Sadece antifriz olarak da bakmamak lazım ısı transferi ve soğurma konusuna, bakır ve alüminyum da ilginç, yardımcı özellikler sergiliyor farklı şekillerde.

Bir antifriz konumuz daha vardı, linkini göre burada paylaşırsa faydalı olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #59 : Kasım 30, 2016, 19:32:10 »
Kullandığım Luk oil marka mavi renkte olan konsantre ürünmüş bugün araçtakini ölçtük -40 çıktı ben bombeye hava aldırmışım  :)  Ürün bu