Gönderen Konu: Gaz Yemiyor  (Okunma sayısı 15456 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
Gaz Yemiyor
« : Eylül 06, 2011, 14:35:17 »
90 model corollam var aracım lpg lidir.

araç gazdayken ve motorda soğuksa araba çalışıyor ama 1000 devirde fln değil onunda altında 500 fln sanırım o civarda çalışıyor ve gazda yemiyor. Bende motoru benzinde ısıtıp sonradan gaza alıyorum yoksa başka türlü gaz yemiyor .

Bu durumun nedeni sizce neden olabilir ???  !!! !!!
BHanKaRa

Toyota Club Türkiye

Gaz Yemiyor
« : Eylül 06, 2011, 14:35:17 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Eski avensisçi ;)
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
Ynt: Gaz Yemiyor
« Yanıtla #1 : Eylül 06, 2011, 14:59:18 »
nedeni gazın benzin kadar iyi yanıcı bir madde olmaması dolayısıyla gaz motoru benzin kadar kısa sürede ıstamıyor bu normal bir durum sıralı sisteminde mantığı bu zaten motor benzinle çalışır ısınınca gaza kendiliğinden geçer
Pahalı zevklerim var, mesela , benzin gibi ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #2 : Eylül 06, 2011, 17:53:57 »
nedeni gazın benzin kadar iyi yanıcı bir madde olmaması dolayısıyla gaz motoru benzin kadar kısa sürede ıstamıyor bu normal bir durum sıralı sisteminde mantığı bu zaten motor benzinle çalışır ısınınca gaza kendiliğinden geçer

iyi de onu bende biliyorum benimki sıralı sistem değil yani arabamda enjeksiyon yok aracım karbüratörlüdür.Bunlarda araç direkt gazda çalışır ki çalışıyoduda son 1 aydır çalışmamaya başladı
BHanKaRa

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 07, 2011, 00:49:36 »
soğuk sıcak farketmez gazdada her türlü gider. benzinde sıkıntı yoksa önemli bişey yoktur lpg bakımını yaptır düzelir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #4 : Eylül 07, 2011, 14:18:17 »
soğuk sıcak farketmez gazdada her türlü gider. benzinde sıkıntı yoksa önemli bişey yoktur lpg bakımını yaptır düzelir.

evet araba benzindeyken hiçbir sıkıntı yok ama gaza geçince arabanın rolentisi nerdeyse 500 oluyo ve gazıda yemiyor biz buna avans ayarı yaptırdık galiba ondan sonra oldu bu olay
BHanKaRa

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #5 : Eylül 08, 2011, 15:43:08 »
Havanın soğuk olması aracın LPG'de çalışmamasına da gaz yememesine de sebep olmaz. Daha önceki iki aracımızda biz benzin deposunu dahi söküp sadece tüple (gerçek 12 kg'lık mutfak tüpü) yıllarca kullandık. Eğer benzinde sorun yoksa probleminiz ya gazın beynindedir (hava ayarı filan bozuktur, diyaframı sertleşmiştir, vs) ya da aldığınız kötü bir gazdan dolayı filtreyi tıkamışsınızdır. Tecrübeyle sabittir; nerede LPG ucuzsa oradan hızla uzaklaşmakta fayda var.
2004 TC 1,6 VVT-i Terra Sedan

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #6 : Eylül 08, 2011, 20:53:53 »
Havanın soğuk olması aracın LPG'de çalışmamasına da gaz yememesine de sebep olmaz. Daha önceki iki aracımızda biz benzin deposunu dahi söküp sadece tüple (gerçek 12 kg'lık mutfak tüpü) yıllarca kullandık. Eğer benzinde sorun yoksa probleminiz ya gazın beynindedir (hava ayarı filan bozuktur, diyaframı sertleşmiştir, vs) ya da aldığınız kötü bir gazdan dolayı filtreyi tıkamışsınızdır. Tecrübeyle sabittir; nerede LPG ucuzsa oradan hızla uzaklaşmakta fayda var.

benzinde sorun yok

gazıda hep opetten alıyoruz daha başka bi yerden almadık

aslında hava ayarı fln bozuk olabilir çünkü bunun gaz ayarıyla çok oynandı hatta beyin değişti ondan sonra yine oynandı
BHanKaRa

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #7 : Eylül 08, 2011, 21:26:02 »
Ufak bir ihtimal ama, benzin kesicide de bir sorun olabilir (elektrik veya mekanik). Benzini tam kesmez ve LPG ile karışır. Bu da düşük devirde belli olmaz ama yüksek devirde boğulmaya sebep olur ve gaz yemez.
2004 TC 1,6 VVT-i Terra Sedan

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Eylül 09, 2011, 00:06:57 »
avans ayarı yaptırdık galiba ondan sonra oldu bu olay
avans ayarı düşükse dediğin gibi araba çekmez boğulur gibi olur. lpg li araçlarda avans ayarını 2-3 derece yüksek yaparlar, senin ayarını standart ayarda yapmış olabilirler biraz yükselttir yani lpgye göre ayarlattır. ama ilk önce kaliteli bi lpgciye gidip gaz ayarlarını parçaları bi kontrol ettir bence.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #9 : Eylül 09, 2011, 00:40:08 »
Ufak bir ihtimal ama, benzin kesicide de bir sorun olabilir (elektrik veya mekanik). Benzini tam kesmez ve LPG ile karışır. Bu da düşük devirde belli olmaz ama yüksek devirde boğulmaya sebep olur ve gaz yemez.

o da olabilir fakat araba yüksek devirde boğulmuyor sorun zaten araba yüksek devire çıkmıyor
BHanKaRa

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #10 : Eylül 09, 2011, 00:41:58 »
avans ayarı düşükse dediğin gibi araba çekmez boğulur gibi olur. lpg li araçlarda avans ayarını 2-3 derece yüksek yaparlar, senin ayarını standart ayarda yapmış olabilirler biraz yükselttir yani lpgye göre ayarlattır. ama ilk önce kaliteli bi lpgciye gidip gaz ayarlarını parçaları bi kontrol ettir bence.

avans ayarı yapılırken lgp takılıydı bunlar nasıl ustaki lpg nin olduğunu görüyolar ve ayarı düzgün yapmıyolar
BHanKaRa

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Ben Kızımın Toyota Gibi Babasıyım :)
  • Kan Grubu: A+
« Yanıtla #11 : Eylül 11, 2011, 12:30:24 »
bence sorun kesinlikle gaz beyninde
2001 COROLLA 1.4 VVT-I (BRC LPG)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #12 : Eylül 12, 2011, 11:09:11 »
ya konu açılmışken bende sorayım yardımlarınızı beklıyorum...

arabam 2001 corolla terra.128 bınde.2 hafta once istanbulda gaz kelebegını temızlettım ,  adaptasyon yaptırdım...bıde lpg fıltresını degıstırdım...

kelebeegı temızletmeden ve ayarı  yaptırmadan önce suankı sıkıntım okadar aşırı degıldı  çok nadir oluyordu..

sorun şu : arabam bu işlemlerı yaptırmadan önce arabamı çalıstırdıgımda (benzınle çalısıyor dogal olarak) benzınden gaza geçene kadar benzını yemıyordu ama benzını yememe yanı bogulma olayı çok nadır oluyordu aşırı degıldı...vede gaza geçene kadar gazda hıç sıkıntım yok.

istanbulda saydıgım işlemlerı yaptıkdan sonra arabamı çalıstırdıgımda arabam gaza geçene kadar boğuluyo ya  resmen ölüyor. bogulmasın ölmesın dıye nerdeyse gaz pedalına hiç basmıyorum yada hızlı hızlı basıp bırakıyorumkı bı an önce gaza geçsın dıye...bazen unuttugum zamanlarda bı anda yuklendıgımde hemen bogulup stop edıyor..

şimdi ne yapacagımı bılmıyorum... sorun nerde acaba..?? yardımcı olursanız  çok  sevınırım ...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #13 : Eylül 12, 2011, 15:00:45 »

arabam 2001 corolla terra.128 bınde.2 hafta once istanbulda gaz kelebegını temızlettım ,  adaptasyon yaptırdım...bıde lpg fıltresını degıstırdım...

kelebeegı temızletmeden ve ayarı  yaptırmadan önce suankı sıkıntım okadar aşırı degıldı  çok nadir oluyordu..

sorun şu : arabam bu işlemlerı yaptırmadan önce arabamı çalıstırdıgımda (benzınle çalısıyor dogal olarak) benzınden gaza geçene kadar benzını yemıyordu ama benzını yememe yanı bogulma olayı çok nadır oluyordu aşırı degıldı...vede gaza geçene kadar gazda hıç sıkıntım yok.

istanbulda saydıgım işlemlerı yaptıkdan sonra arabamı çalıstırdıgımda arabam gaza geçene kadar boğuluyo ya  resmen ölüyor. bogulmasın ölmesın dıye nerdeyse gaz pedalına hiç basmıyorum yada hızlı hızlı basıp bırakıyorumkı bı an önce gaza geçsın dıye...bazen unuttugum zamanlarda bı anda yuklendıgımde hemen bogulup stop edıyor..

şimdi ne yapacagımı bılmıyorum... sorun nerde acaba..?? yardımcı olursanız  çok  sevınırım ...

benim sorunda seninkinin aynısı ama seninki enjeksiyonlu benimki karbüratörlü
bende şu an arabayı yakmayı düşünüyorum ...
BHanKaRa

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #14 : Eylül 12, 2011, 22:40:08 »

Senibki kadar olmasada benim araçta da aynı sorun var.benzinde çalıştığında gaza bastığımda tekleme yapıyor. Lpg de hiçbir sorun yok. Lpg filtresini değiştirtdim ve kelebek temizliği yaptırdım fakat hiçbir değişiklik olmadı. Fakat adaptasyon yaptırdım demişsiniz o nedir?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #15 : Eylül 13, 2011, 15:42:28 »
Senibki kadar olmasada benim araçta da aynı sorun var.benzinde çalıştığında gaza bastığımda tekleme yapıyor. Lpg de hiçbir sorun yok. Lpg filtresini değiştirtdim ve kelebek temizliği yaptırdım fakat hiçbir değişiklik olmadı. Fakat adaptasyon yaptırdım demişsiniz o nedir?

gaz kelebegını temızlettıkden sonra araç mutla ka cihaza baglanıp adaptasyon yapılması gerekıyo  yoksa devır inip inip çıkıyo durduk yere ...dogal olarak da  yakıt  fazla oluyor..

yanlışım varsa düzeltılsın inş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #16 : Eylül 13, 2011, 15:44:59 »
benim sorunda seninkinin aynısı ama seninki enjeksiyonlu benimki karbüratörlü
bende şu an arabayı yakmayı düşünüyorum ...

birazdaha beklede beraber  yakalımm...toplu katliam...  :D  kafayı yedırecek..yakıt  fazla,  gaza geçene kadar bu sorun var  ne yapacam bılmıyomm... ama  burda  çözecemm  tecrübelı toyotacıların vesılesıyle...ama onlarda bızı duymuyoo..

yürüyüşmü yapsak ne yapsak acaba  sesımızı duyurma için  veya en basıdı  yenı konu acalımm  :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #17 : Eylül 13, 2011, 19:57:32 »
gaz kelebegını temızlettıkden sonra araç mutla ka cihaza baglanıp adaptasyon yapılması gerekıyo  yoksa devır inip inip çıkıyo durduk yere ...dogal olarak da  yakıt  fazla oluyor..

yanlışım varsa düzeltılsın inş...

yakıtta artma gibi bir şikayetim yok. hızlı kullanmama rağmen 19 kuruş civarı yakıyor şehiriçi. adaptasyon dediğiniz bilgisayara bağlayıp arıza sildirmek gibi bişey mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #18 : Eylül 14, 2011, 00:08:13 »
birazdaha beklede beraber  yakalımm...toplu katliam...  :D  kafayı yedırecek..yakıt  fazla,  gaza geçene kadar bu sorun var  ne yapacam bılmıyomm... ama  burda  çözecemm  tecrübelı toyotacıların vesılesıyle...ama onlarda bızı duymuyoo..

yürüyüşmü yapsak ne yapsak acaba  sesımızı duyurma için  veya en basıdı  yenı konu acalımm  :D

aynen duymuyolar
ama son bi umudum daha var ( zaten bu arabaya son bi umutlarım hiç bitmedi )  bi sefer daha ayar yaptırmaya götürecem bizim gazın markası zavoli .. Brc  yi övenlerde var karbüratörlüye daha iyi oluyormuş bu seferde brc ye götürcem arabayı
BHanKaRa

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #19 : Eylül 14, 2011, 15:11:32 »
yakıtta artma gibi bir şikayetim yok. hızlı kullanmama rağmen 19 kuruş civarı yakıyor şehiriçi. adaptasyon dediğiniz bilgisayara bağlayıp arıza sildirmek gibi bişey mi?

yok öle bişey değil...
temızlık yapıldıkdan sonra devır oynaması oluyor temızletmeden öncede oldugu gıbı...onu ayarlamak ıcın galıba...

ben bı yere gıdıp temızletıım dedım usta bana temızlerım fakat cıhaz yok bende onun cıhazla adaptasyon olması lazım dedı...  bende baska yerde temızleetıp adaptasyon yaptırdım temızlettıgım yerde...cıhaza bagladı devırı dengeledı...

böyle...