Gönderen Konu: CARINA 3000 DEVİRDE KASILMA GAZ YEMEME PROBLEMİ ??  (Okunma sayısı 9488 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Carina
  • Kan Grubu: 0+
CARINA 3000 DEVİRDE KASILMA GAZ YEMEME PROBLEMİ ??
« : Ağustos 10, 2011, 01:20:17 »
Merhaba arkadaşlar Carinamda 3000 devire yaklaşırken gaz yememe kasılma sanki arkadan arabaya biri asılıyormuş gibi bir problemim var 4500 den sonra açılıyor araba ısındığı zamanda 1100 devirde giderken gazdan ayağı çekince, araba hafif sallana sallana gidiyor irkerek.Bir bilgisi olan varsa çok sevinirim çok ustaya götürdüm motor boşta gaz yemesi çok iyi dedi pek anlayamadılar.Bir sitede vuruntu sensöründen olabileceğini okudum carinada böyle bir sensör varmidir? 1 haftadır çok kafama takılıyor.
otomobil tutku Toyota Aşk'tır

Toyota Club Türkiye

CARINA 3000 DEVİRDE KASILMA GAZ YEMEME PROBLEMİ ??
« : Ağustos 10, 2011, 01:20:17 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
Ynt: CARINA 3000 DEVİRDE KASILMA GAZ YEMEME PROBLEMİ ??
« Yanıtla #1 : Ağustos 10, 2011, 01:25:56 »
Bu arada araçta tüp yok hiç takılmadı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 10, 2011, 01:53:05 »
Bu arada araçta tüp yok hiç takılmadı.
  hiç boğaz kelebeği temizliği yaptırdınmı?
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #3 : Ağustos 10, 2011, 12:12:24 »
Hayır hiç yaptırmadım ancak okuyunca biraz araştırdım gerçekten gerekli bir temizlik kendim yapmaya çalışcam ancak söküldüğü zaman bi adaptasyon gerekiyormuş  .Yalnız sanıyorum kelebek sorunu olanların araçların rolantide de bir problemi oluyor benim rolanti düzgün gözüküyor ayrıca gaz kesmeme de oluyormuş kelebek kirlendiğinde , benim aracımda gazdan çekince aşırı bir motor frenlemesi oluşuyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Shiro (beyaz) ve ben
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 10, 2011, 14:07:07 »
Vuruntu sensörü var evet. (silindir bloğu arka sol)
Yüksek oktanlı benzin koyunca ve/ya motor soğukken düzeliyorsa buradan olabilir. Buji değişimi de yararlı olabilir.

Aracınız otomatik vitesli mi? Eğer öyle ise ATF seviyesine de bakın.
Yoksa birkaç şirin aksesuar için, ya da uymak için sürüye,...  Binmeli mi konserve kutusuna araba diye,
Veremem üç kuruş daha diyerek yedek parçaya,...  Boyun mu eğmeli her nissan ya da honda'ya..
İstemem eksik olsun..!  
    Corona de Bergerac

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ağustos 10, 2011, 14:23:42 »
Hayır hiç yaptırmadım ancak okuyunca biraz araştırdım gerçekten gerekli bir temizlik kendim yapmaya çalışcam ancak söküldüğü zaman bi adaptasyon gerekiyormuş  .Yalnız sanıyorum kelebek sorunu olanların araçların rolantide de bir problemi oluyor benim rolanti düzgün gözüküyor ayrıca gaz kesmeme de oluyormuş kelebek kirlendiğinde , benim aracımda gazdan çekince aşırı bir motor frenlemesi oluşuyor.
   Polat kardeş teknik bir eleman değil isen o işe sakın bulaşma. yetkili servise veya varsa toyota boğaz kelebeği temizlemede uzman olmuş bir ustaya yaptır. servisten buji ve hava filtresi alarak değiştirt (yetkili servisten) . ayrıca würth veya stp enjektör temizleme katkısı alıp dolu depoya koy, depo bitene kadar bir daha benzin koyma. bunları yaparsan arabanı tanıyamayacaksın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ağustos 10, 2011, 14:25:25 »
birşey daha , akünün eksi ucunu sök birkaç dakika bekle sonra tak. en önce bunu yap.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #7 : Ağustos 10, 2011, 18:30:16 »
Arabanın en son aküsü bitmişti 1 hafta yatınca o aralar 3 4 kere arabayı vurdurarak çalıştırmak zorunda kaldım ondan önce deli gibi gidiyordu.yeni aku aldım sora bu problem cıktı acaba vurdurarak çalıştırmaktan dolayı hasar mı verdim.son 1 haftadır böyle araba.Bu akünün kutup başını bir söküp deneyeyim beyni bekli düzelir .aracın bakıma ihtiyacı var ancak Polatlı'da olduğumdan burada yedek parça ve iyi usta eksikliğinden ve zaman yetersizliğinden ilgilenemiyorum açıkçası bu araba pek bir bakım istemiyor.anca böyle bir yerden patlak verene kadar.Çok fazla İhtimal var bunları tabi ustaya denetsek çok büyük masraf.Şimdilik elim yattığınca bir şeyler yapıyım kendi çapımda diyorum.
Bujiler geçen sene değişti hava filtresi 2 hafta önce değisti,yakıt filtresi değişmedi.Olasılık o kadar çokken nokta atışı yapmaya çalışıyorum açıkçası.

Geçenlerde cam teli koptu kimi komple yenisiyle değişecek ,diğeri yapılmaz dedi ,kendim teli aldım uçlarını taktım sardım şimdi tıkır tıkır çalışıyor.Diyeceğim oku bu sanayi ustalarına güvenmiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #8 : Ağustos 10, 2011, 18:44:30 »
Vuruntu sensörü var evet. (silindir bloğu arka sol)
Yüksek oktanlı benzin koyunca ve/ya motor soğukken düzeliyorsa buradan olabilir. Buji değişimi de yararlı olabilir.

Aracınız otomatik vitesli mi? Eğer öyle ise ATF seviyesine de bakın.

Arabam manuel Ahmet bey dün BP den 97 oktan benzin aldım katkıda alacaktım
temizleme için pompacı o alacağının aynısı benzinin içinde de var dedi boşa masraf etme dedi orada da bir usta vardı o da aynısını söyledi.
Açıkçası benzini aldıktan sonra 3 4 km gittim düzelmedi arabanın çekişi arttı ancak 3000 devire  gelince tekrar düştü fazlada deneme imkanım da olmadı.ATF full.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Shiro (beyaz) ve ben
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ağustos 11, 2011, 18:05:28 »
Enjektörlerin temizlenmesi zaman alabilir.

Motor devri ile alakalı olabilecek aklıma gelen bir de avans ayarı var.. Motor hızlandıkça, distribütörün düzgün bir şekilde avansı ilerletmesi lazım. Distribütör içindeki bir parça bunu mekanik olarak yapıyor. Orada bir problem varsa belki böyle bir sonuç doğabilir diye düşünüyorum.

Bir de fazla sıcak çalışan bujiler yüksek devirde vuruntu yapıyor olabilir. (Doğru buji takıldığından emin olun) 3000 de fazla ısınıyor fakat 4500'de içeri giren benzin sayesinde tekrar soğuyor olabilir.

Dediğiniz gibi tahmin yürütmek çok zor. Deneme yanılma yöntemi de pahalı.
Yoksa birkaç şirin aksesuar için, ya da uymak için sürüye,...  Binmeli mi konserve kutusuna araba diye,
Veremem üç kuruş daha diyerek yedek parçaya,...  Boyun mu eğmeli her nissan ya da honda'ya..
İstemem eksik olsun..!  
    Corona de Bergerac

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #10 : Ağustos 12, 2011, 11:20:42 »

Bir de fazla sıcak çalışan bujiler yüksek devirde vuruntu yapıyor olabilir. (Doğru buji takıldığından emin olun) 3000 de fazla ısınıyor fakat 4500'de içeri giren benzin sayesinde tekrar soğuyor olabilir.

Motor devri ile alakalı olabilecek aklıma gelen bir de avans ayarı var.. Motor hızlandıkça, distribütörün düzgün bir şekilde avansı ilerletmesi lazım. Distribütör içindeki bir parça bunu mekanik olarak yapıyor. Orada bir problem varsa belki böyle bir sonuç doğabilir diye düşünüyorum.

Dün akşam bir test sürüşüne çıktım.Tabi öncesinde elim girdiğince gaz kelebeğinin ağznı sildim kelebeğin iç kısmı yağımsı ziftle kaplanmış sökülüp temizlenmesi lazım.Sonra 5 6 km yaptım ve araçtaki problemler şunlar.
araç 3000 devire gelince gazı diplesem de sanki aynı seviyede tutuyormuşum gibi hızlanıyor.
3000 devirdeyken sabit gaz verince araba itip itip bırakıyor.
araç 4500 devirden sonra turbo varmış gibi birden fırlıyor neredeyse pati çekecek:)
araba 1100 devirde gazdan ayağımı çekik giderken araba sallanıyor yani gidiyim gitmeyim gidiyim gitmeyim gibi.
1. viteste 7000 devire kadar fırlıyor hissettirmiyor fazla ancak diğer viteslerde çok hissediliyor.arabanın çekişi çok güzel 3000 -4500 .
birde rolantide beklerken sanki ara ara arabayı sallıyor motor.

Aku kutup başı çıkartılıp tekrar takıldı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #11 : Ağustos 12, 2011, 11:24:22 »
düzeltme ;arabanın çekişi çok güzel 3000-4500 haricinde.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #12 : Ağustos 12, 2011, 12:49:18 »

Ahmet bey carinalarda ateşleme zamanlaması beyin tarafından yapılmıyor mu ? Distribütördeki ağırlıkların merkezcil kuvvetle yana açılmasına dayanan o sistem eski bir sistem değil mi? Dün vaktim olsaydı distribütörü söküp temizleyecektim artık bugün kısmetse.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ağustos 12, 2011, 16:05:23 »

Ahmet bey carinalarda ateşleme zamanlaması beyin tarafından yapılmıyor mu ? Distribütördeki ağırlıkların merkezcil kuvvetle yana açılmasına dayanan o sistem eski bir sistem değil mi? Dün vaktim olsaydı distribütörü söküp temizleyecektim artık bugün kısmetse.

distribütörü sakın sökme en basitinden avans ayarını bozarsın. tamirci getirmek zorundada kalabilirsin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #14 : Ağustos 12, 2011, 16:41:28 »
Geçen sene dayım söküp (kendisi arabanın eski sahibi olur) zımparalayıp temizlemişti yanı bir sorun olmamıştı.Arabadan arabaya fark eder mi acaba bu avans ayarının bozulup bozulmaması?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Shiro (beyaz) ve ben
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ağustos 12, 2011, 18:15:06 »
Evet haklısınız ateşleme zamanlaması elektronik olarak düzeltiliyor imiş şimdi baktım. Ama distribütör temizliği veya aşınan parçalar varsa değişmesi iyi fikir olabilir.

Distribütörün gövdesinin değil kapağının sökülmesinden bahsediyoruz tabi ki..

Avans ayarı da gövdeyi tutan vidaların gevşetilip gövdenin hafifçe çevirilmesi ile yapılıyor. Bir yandan da o yanıp sönen ışıklarla volan dişlisinin üzerindeki işaretler gözetleniyor. Bildiklerim bu kadar. Uzman birine bırakmak iyi olur.
İstemem eksik olsun..!  
    Corona de Bergerac

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2009 Corolla 1.4 D4D Comfort
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ağustos 12, 2011, 18:50:43 »
Polat Bey,
Bir süre daha kullanın sorunlar yavaşca ortadan kalkabilir de. Akü değişimlerinde , iterek çalıştırma gibi zamanlarda ECU nun yanlış bilgileri hafızya alıp bunları kullanması daha sonra normal kullanımda yavaş yavaş düzeltmesi de olası.
Bir de tamirciye falan götürmüşseniz hava emiş / gaz kelebeği taraflarında yanlışlıkla yerinden çıkarılmış boşta duran hortum veya hortum bağlantı yuvası gibi açıkta duran delikler  olup olmadığına bakın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ağustos 12, 2011, 19:27:31 »
Akü kutup başı sökülünce ecu sıfırlamıyor bildiğim kadarıyla onun sigortasını söküp takmak lazım.. Buji diyorum bende.. Uygun bujimi diye kontrol ettirin..
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Ağustos 12, 2011, 19:44:37 »
Geçen sene dayım söküp (kendisi arabanın eski sahibi olur) zımparalayıp temizlemişti yanı bir sorun olmamıştı.Arabadan arabaya fark eder mi acaba bu avans ayarının bozulup bozulmaması?
  dayının yaptığı distribütör kapağı ve tevzi makarasını söküp temizlemek. bu parçalar devamlı zımparalanacak elemanlar değildir, elektrotlar çok oksitlendiyse yenisini takmak lazım. distribütörü yerinden çıkarmak işlemi çılgın bir olay, ben öyle zannettim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #19 : Ağustos 12, 2011, 20:18:47 »
Distribütör kabağını söküp oksit yapan yerleri hafif zimparalayıp temizledim(çok oksitlenmiş).O kısımları çok inceliyorum çıkık bir hortum yok .Yarın bujileri de bir söktürüp baktıracağım özelliğini yitirmiş mi diye .Daha da düzelmezse artık Ankaraya ostime gidip makinaya bağlatıcam son çare.
 Az önce gene denedim aynı yalnız şunu fark ettim sanki gaza basılı tutunca gaz yemiyor ancak gaza basıp basıp çektimi gaz yeyişi artıyor.
Sorun gaz pompası diyemiyorum araba 4500 den sonra deliriyor fırlıyor.Ancak 3000 4500 arası arkamda bir kamyon bağlı gibi.1.vites hariç 1 viteste dipledinmi 7000 e kadar fırlıyor araba.

Şu beynin sigortasını nasıl bulabilirim sıfırlamanın bir zararı olur mu?Bana beyinden gibi geliyor.