Gönderen Konu: YAĞ PROBLEMİ  (Okunma sayısı 8620 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Selamünaleyküm...
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '06
  • 38 kere teşekkür etti
  • 58 kere teşekkür edildi
YAĞ PROBLEMİ
« : Nisan 18, 2011, 13:44:45 »
s.a   Arkadaşlar 170bindeki 98 avensisime kople bakım yaptırırken yağıda kople değişti. Cuma günü ankaraya gitmiştim dün dönüş esnasında yağ lanbası yanıp sönmeye başladı. Düz bir yere park ettim ve 20 dakka bekledim sonra yağ çubuğunu silip baktığımda L cizgisininde altında yani en alt çizgininde altında olduğunu gördüm.
ve istasyondakilere söyledim dedilerki acilen yağ ilave edilmesi gerektiğini aksi taktirde yolda kalabileceğimi söylediler. ve ordan 1kg lık 10-40 yaş ilave ettik kontrol ettiğimizde yağ normal değere gelmişti.
 Sizce arkadaşlar sadece 3000 kg sonunda yağ eksilmesi nedendir tüplü olduğundanda olabilir dediler. Araç şuan 173 binde. arkadaşlar yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
2006 corolla 1,6 terra oto.

Toyota Club Türkiye

YAĞ PROBLEMİ
« : Nisan 18, 2011, 13:44:45 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
Ynt: YAĞ PROBLEMİ
« Yanıtla #1 : Nisan 18, 2011, 18:41:53 »
Önceden yapmıyorsa anormal birşeyler var gibi duruyor. Aklıma gelenler yağ filtresinden sızması keçelerle ilgili bir problem olması yada aracın yağ yakmaya başlaması daha varsa zaten bilenler yazacaklardır :)
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2009 Corolla 1.4 D4D Comfort
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 18, 2011, 18:58:07 »
Bir önceki yağ değişiminiz kaç km de yapılmıştı ve ondan sonra 3000 km yaptığınızda benzer durumla karşılaşmışmıydınız ? Bir evvelki bakımda hangi viskozite yağ kondu şimdiki bakımda hangi yağ kondu biraz bilgi verirseniz daha iyi olur.  Bu mesajı yolladığınıza göre daha önce böyle bir durum yoktu diye çıkarım yapıyorum.

Yağ filtresinden , filtre conta yüzeyinden kaçaklar olabilir.  Aydınlık bir ortamda yağ filtresini  görebileceğiniz bir şekilde bakın , bu sırada bir başkası aracı boştayken 3000 devir civarında olacak şekilde gaza bassın ,  kaçak var mı bakın.  Diğer taraftan arabayı bıraktığınız yerlerin altında , çalıştırmadan önce bakın yağ izleri var mı diye. Eğer motor içinden o kadar yağ yakarsa egzosttan mavi duman atıyor olmalı , siz kullanırken bir arkadaşınız arkadan baksın bakalım ne görecek.  Sonuçlara göre yorumlamak gerekecek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 18, 2011, 21:43:31 »
Benim(1999) ve arkadaşın(2000) avensistede aynı sıkıntı var.Yaklaşık 3000 km sonra yağ lambası yanıyor.Benzinde denedim hiç eksiltme yok.Ama lpg de eksiltiyor malesef.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Selamünaleyküm...
  • 38 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Nisan 19, 2011, 09:50:14 »
Cevap için teşekkürler arkadaşlar aracın altına beyaz karton koydum ve 5 saat bekledim herhangi bir akıntı falan olmadı eksozuna baktın çalışırken herhangi bir mavi olsun siyah olsun beyaz olsun hiç bir renkli duman çıkmıyor sadece saf dumansız gaz çıkıyor. O yüzden çok şaşırdık. acaba ankaraya gidip gelirken sürekli 120-130 un altına düşmedim ondan yaparmı arkadaşlar.
yada Ahmet arkadaşımızın dediği doğruysa  ozaman benim aracın 3000 km yağ yakması normalmi lpgli olduğundan dolayı. doğrumudur arkadaşlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Avensis hastası..
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: AB+
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Nisan 19, 2011, 11:21:07 »
Cevap için teşekkürler arkadaşlar aracın altına beyaz karton koydum ve 5 saat bekledim herhangi bir akıntı falan olmadı eksozuna baktın çalışırken herhangi bir mavi olsun siyah olsun beyaz olsun hiç bir renkli duman çıkmıyor sadece saf dumansız gaz çıkıyor. O yüzden çok şaşırdık. acaba ankaraya gidip gelirken sürekli 120-130 un altına düşmedim ondan yaparmı arkadaşlar.
yada Ahmet arkadaşımızın dediği doğruysa  ozaman benim aracın 3000 km yağ yakması normalmi lpgli olduğundan dolayı. doğrumudur arkadaşlar.

kaçak falan yoksa LPG akla gelebilir elbette.. LPG ile çalışan motorlarda 3500-4000 devirle gitmenin çok zararlı olduğu hep söyleniyor.. yüksek devirde LPG ile çalışan motor aşırı derecede yağ yakıyormuş..
2012 Opel Astra 1.3 CDTİ var ama sıkı bir Avensis hastası..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Shiro (beyaz) ve ben
  • Araç: Corona
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Nisan 19, 2011, 13:38:11 »
Otoyolda avensisle 120-130 gibi sabit bir hızda gitmek için öyle 3500-4000 devire ihtiyaç olduğunu sanmıyorum arkadaşlar.  Tersine bence motor için gayet sağlıklı bir seyir şekli. Dur-kalk çok daha kötüdür. Sızıntı olmadığından eminseniz bence çok çok kalitesiz bir yağ konmuş olabilir. Madeni yağ ve hatta kullanılmış yağdan şüphe ederim..

LPG'li ...  hem de Toyota... Hem de Avensis... Bence tam sentetik yağdan şaşmayın.
Değiştireceğiniz zaman:
Yağı kendiniz alın ve gözünüzün önünde değişmesini sağlayın.
Değişimin hemen sonrasında yağ çubuğu ile kontrol edin.
O günün ve takip eden birkaç günün sabahı damlama-sızıntı durumunu kontrol edin. Yağ tahliye vidasının veya filtrenin gevşek takılması gibi sudan bir sebepten motor yanmasın.
Yoksa birkaç şirin aksesuar için, ya da uymak için sürüye,...  Binmeli mi konserve kutusuna araba diye,
Veremem üç kuruş daha diyerek yedek parçaya,...  Boyun mu eğmeli her nissan ya da honda'ya..
İstemem eksik olsun..!  
    Corona de Bergerac

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Selamünaleyküm...
  • 38 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Nisan 19, 2011, 14:23:56 »
Arkadaşım araca konan yağ castrol 10-40 kemdim aldım teslim ettim ama o yağı koyup koymadığını bilmiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: AB-
  • Model Yılı: -
  • 6 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Nisan 20, 2011, 20:41:44 »
Arkadaşım araca konan yağ castrol 10-40 kemdim aldım teslim ettim ama o yağı koyup koymadığını bilmiyorum.
Serkan bey avensisinize lütfen mobil 5-40 tan başka yağ koydurmayın.Motorun sağlığı için.Yağ kaçağı yoksa.Bu araçların motoru 1.000.000 km yapar yapıyor.Lpg takıldıktan sonra 250.000 km kadar sorun çıkardığını duymadım.Kaçak yoksa muhtemelen segman yada gömlek istiyor olabilir.
A AURİS Çıkarım seninle her yola

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Selamünaleyküm...
  • 38 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Nisan 21, 2011, 08:59:34 »
Murat bey  mobil 5-40 tan başka yağ koydurmayın diyorsunuz ama serviste kesinlikle 10-40 castrol koyun diyor. Buarada sekman yada gömlek  deşmesi gerekir demişsiniz fakat araçta yağ yakması ile ilgili herhangi bir belirti yok eksozdan mavi renkli gaz çıkmıyor.  Birkaç ustayla konuştum toyotanın gazlı arabalarında bunun normal olduğunu aracı benzinde kullanırmasam yağ yakma gibi bir problem olmayaçağını söylediler ama.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Nisan 22, 2011, 00:46:16 »
Avensis'sin kullanım klavuzunda 1.000 km için 1 Lt yağ yakar yazıyor. Özellikle yüksek devirde uzun süre seyirde yakılan yağ miktarını artıracaktır..

Yağ koyup yola devam...
1990 Corolla 1.6 XL  1998 Otm. Carina 2.0 GLİ
      1998 Avensis - 1999 Avensis
    1998 Corolla Special GLI- 1998 Touring Wagon
2000 Avensis - 1997 Otomatik Carina 2.0 GLİ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Selamünaleyküm...
  • 38 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Nisan 22, 2011, 08:48:21 »
Evet haklısınız 1000 km 1 litre yağ yakar yazıyor ben çok şaşırdım herhalde dedim yazım hatası ama sizdede yazdığına göre doğrudur. Fakat servise sorduğumda bu olayı kitap yanlış basılmış diyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Nisan 22, 2011, 10:06:56 »
1000 km.'de 1 lt yağ yakar ibaresi hukuki açıdan korunma amacıyla yazılmıştır. Pratikte böyle bir şey kabul edilemez.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Shiro (beyaz) ve ben
  • Araç: Corona
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Nisan 22, 2011, 14:49:41 »
Benzin deposunun yanına bir de yağ deposu koymak gerekirdi. :)

Mobil ve castrol'ün internet sitelerinde aracınızın marka modelini girince size yağ öneren otomatlar var. Onlara danışmanızı öneririm. Çünkü biz ne desek, karşı tarafın sıfatı "usta" olduğu için kar etmeyecek :)
Ama ben naçizane gözlemimi paylaşayım. Arabam 94 model Corona, aldığımda üzerinde zaten LPG sistemi vardı. Yağını değiştirdim Mobil super 3000 tam sentetik 5w40 koydum. Milim eksilme yok. Param çok olsa mobil 1 koyardım. O daha da iyidir. Aynı S serisi motor, bazı parametreler ve aksesuvarlar farklıdır avensislerle..

Not: (Ya da bakın yağ konusunun çok kapsamlı ele alındığı bir konu vardı. Orada var her türlü bilgi ve fikir. Onu okuyan bu konuda diploma almış gibi olur. Ama ben iki kelime ile özetleyeyim "tam sentetik")
Yoksa birkaç şirin aksesuar için, ya da uymak için sürüye,...  Binmeli mi konserve kutusuna araba diye,
Veremem üç kuruş daha diyerek yedek parçaya,...  Boyun mu eğmeli her nissan ya da honda'ya..
İstemem eksik olsun..!  
    Corona de Bergerac

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Nisan 22, 2011, 17:48:04 »
1000 km.'de 1 lt yağ yakar ibaresi hukuki açıdan korunma amacıyla yazılmıştır. Pratikte böyle bir şey kabul edilemez.

Pratikde, 1.000 Km'de 1 litre yağ yakmadığı doğru ..
 Ama,  LPG kullanımında yağ eksittiği hissediliyor. Carina ve Avensis kullandım benzinde hissedilir bir yağ eksiltmesi yoktu. LPG ile kullanımda ise ilk tanışdığım ikaz lambası düşük yağ basıncı lambası...
1990 Corolla 1.6 XL  1998 Otm. Carina 2.0 GLİ
      1998 Avensis - 1999 Avensis
    1998 Corolla Special GLI- 1998 Touring Wagon
2000 Avensis - 1997 Otomatik Carina 2.0 GLİ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Nisan 22, 2011, 19:07:20 »
  Hakkı kardeşime aynen katılıyorum, yalnız toyota değil fiat coupedede yazıyordu,fiorinodada var diye hatırlıyorum.bu her hangi bir durumda kendilerini hukuki açıdan koruma amaçlı bir ibare.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Avensis hastası..
  • Araç: Başka Marka
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Nisan 22, 2011, 19:13:35 »
Toyota gibi bir markaya yakışmayan bir ibare bence hiç etik değil  :kötü:
2012 Opel Astra 1.3 CDTİ var ama sıkı bir Avensis hastası..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Nisan 22, 2011, 19:19:57 »
Murat bey  mobil 5-40 tan başka yağ koydurmayın diyorsunuz ama serviste kesinlikle 10-40 castrol koyun diyor. Buarada sekman yada gömlek  deşmesi gerekir demişsiniz fakat araçta yağ yakması ile ilgili herhangi bir belirti yok eksozdan mavi renkli gaz çıkmıyor.  Birkaç ustayla konuştum toyotanın gazlı arabalarında bunun normal olduğunu aracı benzinde kullanırmasam yağ yakma gibi bir problem olmayaçağını söylediler ama.
  Serkan ben senin yerinde olsam, mobil1 peaklife 5w50 fullsentetik koyarım hiç düşünmeden. hiç olmazsa bir kere kullan.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Edeb Yâ Hû!
  • Model Yılı: '96
  • 66 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Mayıs 09, 2011, 17:05:15 »

Mobil ve castrol'ün internet sitelerinde aracınızın marka modelini girince size yağ öneren otomatlar var. Onlara danışmanızı öneririm. Çünkü biz ne desek, karşı tarafın sıfatı "usta" olduğu için kar etmeyecek :)
Bu başlığın,  konunun üstadları tarafından yeniden irdelenmesi ve bizlerin aydınlatılması gerektiğini düşünüyorum. Ahmet Bey'in bahsettiği sitelerdeki önerilerle servislerin önerileri arasında farklılıklar var. Bu durumda yağ üreticisinin mi yoksa servis görevlisinin mi  tavsiyelerini nazar-ı itibara alacağız? Servisin önerdiği yağı kullanmayıp farklı yağ marka ve numarası kullanırsak problem omaz mı? (En azından garantili araçlar için) Yağ seçiminde mevsim ve iklim şartları da önemli kanaatimce. Zira deniz kenarındaki bir araçla bizim gibi 1400 rakımlı bir şehirdeki aracın yağ ihtiyaçları farklı olabilir..
Her Yusufun bir Züleyhâsı vardır. Mühim olan, gömleğinizin nereden yırtıldığı...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: AB-
  • Model Yılı: -
  • 6 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Mayıs 11, 2011, 22:53:08 »

VVTİ motorların bazı modellerinin soğutma için yağ kullandığı ve bu sebeple bu ibarenin uyarı için, yağ yakma problemi olmadığı soğutma sistemi için kullanıldığını servis usta başından ögrendim.
A AURİS Çıkarım seninle her yola