Gönderen Konu: YAĞ PROBLEMİ  (Okunma sayısı 8617 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
Ynt: YAĞ PROBLEMİ
« Yanıtla #20 : Mayıs 11, 2011, 23:32:32 »
Bu başlığın,  konunun üstadları tarafından yeniden irdelenmesi ve bizlerin aydınlatılması gerektiğini düşünüyorum. Ahmet Bey'in bahsettiği sitelerdeki önerilerle servislerin önerileri arasında farklılıklar var. Bu durumda yağ üreticisinin mi yoksa servis görevlisinin mi  tavsiyelerini nazar-ı itibara alacağız? Servisin önerdiği yağı kullanmayıp farklı yağ marka ve numarası kullanırsak problem omaz mı? (En azından garantili araçlar için) Yağ seçiminde mevsim ve iklim şartları da önemli kanaatimce. Zira deniz kenarındaki bir araçla bizim gibi 1400 rakımlı bir şehirdeki aracın yağ ihtiyaçları farklı olabilir..
   arabanın kitabında yazan yağı dışarıdan alıp servise koydurmak lazım.sizin arabalarda 5w30 olması lazım ama 2 çeşidi var yarı sentetik ve ful sentetik.mobilin 5w30 ful sentetik esp formüla yağını al servis koysun. servise 0w40 koyup koyamayacağını da sor eğer onay verirlerse mobil1 0w40 newlife koy en güzel yağdır yeni arabalar için.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Mayıs 11, 2011, 23:32:32 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Mayıs 11, 2011, 23:36:31 »
VVTİ motorların bazı modellerinin soğutma için yağ kullandığı ve bu sebeple bu ibarenin uyarı için, yağ yakma problemi olmadığı soğutma sistemi için kullanıldığını servis usta başından ögrendim.
  öyle birşey yok, bazı arabalarda yağ soğutma radyatörü var onu demek istemiş ama o yağ eksiltmesi yapmaz ama sanıyorum daha fazla yağ konuyor o motorlara.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Mayıs 12, 2011, 15:16:20 »
VVTİ motorların bazı modellerinin soğutma için yağ kullandığı ve bu sebeple bu ibarenin uyarı için, yağ yakma problemi olmadığı soğutma sistemi için kullanıldığını servis usta başından ögrendim.

öyle birşey yok, bazı arabalarda yağ soğutma radyatörü var onu demek istemiş ama o yağ eksiltmesi yapmaz ama sanıyorum daha fazla yağ konuyor o motorlara.

Atilla amcaya katılıyorum 6 senedir vvt-i'ın 1. jenerasyonunu(2001 1.6 vvt-i) kullanıyoruz ve bu kasaların bazılarında yağ eksiltmesi mevcut . Vvt-i'ları hiç birinde yağ radyatörü bulunmamaktadır motorun altını üstüne getirdim öyle birşey yok. Bu arada bu araçlarda 1 litre eksiltme olayı Hakkı abinin dediği gibi korunma esaslı yazılmış birşeydir.
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '11
  • 7 kere teşekkür etti
  • 46 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Mayıs 12, 2011, 17:42:26 »
Belki serviste yağı eksik koymuşlardır. Teknik sorun olmayabilir?
2000 Avensis,2005 Avensis,
2007 Avensis,2011 Avensis
Bir kere Avensis,herzaman Avensis.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: AB-
  • Model Yılı: -
  • 6 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Mayıs 12, 2011, 20:21:37 »
Atilla amcaya katılıyorum 6 senedir vvt-i'ın 1. jenerasyonunu(2001 1.6 vvt-i) kullanıyoruz ve bu kasaların bazılarında yağ eksiltmesi mevcut . Vvt-i'ları hiç birinde yağ radyatörü bulunmamaktadır motorun altını üstüne getirdim öyle birşey yok. Bu arada bu araçlarda 1 litre eksiltme olayı Hakkı abinin dediği gibi korunma esaslı yazılmış birşeydir.

2007 üstü yeni nesil corolla için bi araştırırmısın.
A AURİS Çıkarım seninle her yola

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Mayıs 12, 2011, 20:37:34 »
2007 üstü yeni nesil corolla için bi araştırırmısın.

2007 üstünde corollalarda vvt-i motor yok komple motor değiştirip dual vvt-i yaptılar yani vvt-i ile alakası yok bu motorların ;)

Dual vvt-i'larda yağ radyatörü var mı bilmiyorum ama bunlardada eksiltme yok tek eksilten motor 1. jenerasyon vvt-i motorlar. Bunuda ya segman attırarak yada bor power koyarak geçirebiliyorsunuz biz 2.sini yaptık şuanda eksiltme 0 Murat abi...
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Selamünaleyküm...
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '06
  • 38 kere teşekkür etti
  • 58 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Mayıs 13, 2011, 11:02:59 »
S.A arkadaşlar yağ eksiltme problemini uzun uğraşlar sonucu buldum. bundan 1-2 ay evvel arabanın altını bir tümseğe vurdum sonra dikkat etmedim bakmadım yağ değiştikten sonra 3000 km olmuştu. sonra yağ lambası yanınca zaman zaman altına karton kağıt koydum yağ damladığını gördüm günde 1-2 damla yağ kaçırıyor, sanırım kartel delindi. yakında göstericem tamirciye kartel delinmiş yada çatlamış olabilir bunun için kaynak falan olabilirmi problem büyükmüdür çok masraf çıkarırmı. Teşekkürler....
2006 corolla 1,6 terra oto.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: B+
« Yanıtla #27 : Mayıs 31, 2011, 20:48:16 »
Merhaba, benim bildiğim eğer karterinizde bir çalaktan dolayı yağ kaçağı var ise sarı kaynak dedikleri bir kaynak çeşidi ile tamir edilebilir.  Daha önce benim başıma gelmişti, karter tapası yalama etmişlerdi, karter'i söktürüp dediğim kaynakla dolgu yaptırıp tekrar diş açtırmıştım. Yaklaşık 6-7 yıl oldu bir sorun çıkmadı. Tahminim 200 TL'yi aşan bir maliyeti olacaktır.
Saygılar
1992 Corolla 1.6 XL
1999 Avensis 2.0