Gönderen Konu: Forumda Din Yasak Ne Demek?  (Okunma sayısı 2862 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Herkese Sağlık
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
Forumda Din Yasak Ne Demek?
« : Mart 14, 2011, 22:52:11 »
Arkadaşlar bugün Site yöneticisi Hande Hanımın forumda din yasak sözünü çok üzülerek okudum.Çünkü biz müslümanmıyız ?şayet müslümansak nasıl müslümanız?bu site dine karşı bir sitemi?  Aslında Vedat Bey vaaz vermedi burda sadece hayırlı cumalar diyerek günümüzü kutladı.  Bugün anket yapılıp üyelere sorulsa eminim bana hak vereceklerdir.  Sayın yöneticiler düşüncelerim için konuyu kitleyebilirsiniz benide üyelikten çıkarabilisiniz.Ama bunları yazmazsam İndi İlahi de sorumlu olacağımı biliyorum. Üyeler olarak bunları konuşabilirsek promlemleri aşabiliriz...Hande Hanıma samimiyetle bir sorum olacak.Kesinlikle inancını sorgulamak için degil. Sorum şu; Ömrü bitipte birgün öldüğü zaman dostları onu kabre koyup bıraktığında gelen sorgu meleklerine burada din yasak diyebilirmi?Ben hiç zannetmiyorum. Din yasak olmaz Hande Hanım! Herkes istediği gibi inanmakta serbesttir.Tarihte dini yasaklamaya çalışanlar inanın hesaplarını veremezler.      Sayın Yöneticiler! Şayet biz dine karşı bir siteyiz ve hepimiz Hande Hanım gibi düşünüyoruz derseniz lütfen benim üyeligimi siliniz...Çünkü dinimin yasak olduğu bir siteye müslüman olarak ben üye olamam.Olursamda ALLAH bunu bana sorar.      Saygılar...Abdullah Günaydın

Toyota Club Türkiye

Forumda Din Yasak Ne Demek?
« : Mart 14, 2011, 22:52:11 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • ...değer vermek yalnız matematikte işe yarar..!
Ynt: Forumda Din Yasak Ne Demek?
« Yanıtla #1 : Mart 14, 2011, 22:56:19 »
katılıyorum..
...değer vermek yalnız matematikte işe yarar..!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '11
  • 110 kere teşekkür etti
  • 314 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 14, 2011, 23:05:02 »
Düzeltme: Nedenini aşağıda yazılan mesajlardan daha iyi anladım...
Paran varsa Japon, yoksa alman. :nija:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #3 : Mart 14, 2011, 23:07:27 »
abdullah bey sizinle facebook tan görüşebilirmiyiz eklermisiniz beni mustafa baykara kız kulesi ve kırmızı gömlekli kişi benim musti_19031903@hotmail.com dan da beni faceden bulabilirsiniz.
1996 XEİ 1.6 105 bg 16 v / klimalı / km: 60.262 / sony usb mp3 teyp x-plod hoparlörler 190 w / anahtardan kumandalı inwells marka alarm / BRC MY 07 Sıralı LPG sistemi / değişen yok / servis bakımlı /

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Mart 14, 2011, 23:13:32 »
önce sırayla kendi adıma cevaplayayım. çünki bende bu forumun üyesiyim.
1-(bu site dine karşı bir sitemi?) 1- bu site dini bi site değil.
2-(Bugün anket yapılıp üyelere sorulsa eminim bana hak vereceklerdir.) 2 - benim adıma konuşma. ben hak vermezdim.
3-(Üyeler olarak bunları konuşabilirsek promlemleri aşabiliriz..) 3-üye olarak benim böyle bir problemim olmadığından aşılacak birşey görmüyorum.
4-(Sorum şu; Ömrü bitipte birgün öldüğü zaman dostları onu kabre koyup bıraktığında gelen sorgu meleklerine burada din yasak diyebilirmi?) 4- adım hande olsa ve  bana sorulsaydı,  melekler kendi işine baksın, allahla arama kimseyi sokmam derdim.
5-(Olursamda ALLAH bunu bana sorar. )5- yukardaki cevabıma örneği kendin vermişsin. allah neden sana direk, aracısız soruyor da bana melekleriyle sorduruyor.
Sonuç olarak burası dini bir site değil din de yasak değil. sadece dini konuları konuşmak yasak sanırım. nasılki politik bir site olmayıp, politika konuşmak yasaksa.... 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • No pain no gain...
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: -
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 14, 2011, 23:27:17 »
İşte bu sebeple yasak.
1982 Land Rover Series III 88 inch SWB hobi aracı
2009 Peugeot 207 1.4 Trendy 90 hp hanımın aracı
2011 Citröen C4 1.6 e-Hdi 112 hp şirket aracı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • Araç: Camry
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '06
  • 351 kere teşekkür etti
  • 565 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 14, 2011, 23:31:13 »
Dostlar
bu sitede dini propaganda yapılamaz.
Elbette fikirler tartışılabilir ancak bir çok yazımda da belirttiğim gibi burasI OTOMOBİL FORUM u
Din konusu çok hassas bir konu ve kişiseldir.Herkes müslüman değil ve bu sorunun yeri burası değildir.Müslüman  yada başka dine sahip ve hatta belli bir dine mensup dahi olmayanlar elbette var.Özelden isteyen istediği düzeyde bana yazabilir.Yalnız uyarmak isterim anadilim arapça ve 8 yıl din eğitimi aldım
Akıl ile sabrı birleştir ve zekan ile konuş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Akaryakıt ve hayat pahalılığını kınıyorum...
  • Araç: Avensis
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 14, 2011, 23:31:52 »
Kesinlikle Tacettin beye katılıyorum ve hatta bizim  yazmış olduğumuz cevaplar dahi konunun uzayıp gitmesine sebep oluyor maalesef. Lütfen burada forumun içeriği olması gereken sohbetleri yapalım, içeriğin dışına çıkmayalım ayrıca mağdur edebiyatı da yapmayalım... Sizin dininiz size benim dinim bana... Saygılarımla...
2011 Toyota Avensis Elegant Extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Mart 14, 2011, 23:36:24 »
haklısınız. uzayıp gider. mehmet ali yıldız güzel özetlemiş. 8 yıl din eğitimi ve ana dili arapca olması ona konuşma hakkı verir yazdığı gibi özelden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Toyotasız, Araçsız, Yaya :)
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mart 14, 2011, 23:56:12 »
Ben tamamen bütün forum üyelerinden bağımsız fikrimi söylemek isterim ;) Burası bir internet sitesi, tabiki sanalda olsa duygularını herkes doğru yada yanlış aktarmaya çalışmakta ;) Bu sitenin kuruluş amacının otomobiller hakkında ve özellikle Toyota hakkında sohbetlerin yapıldığı, tartışıldığı, dostluk ve kardeşlik çerçevesinde buluşmaların yapılıp paylaşıldığı, geyik muhabbetinin yaparken bile birşeylerin öğrenildiği, mekanik-elektronik-kültürel-sosyal ve aklıma gelmeyen bir çok konuda her anlamda bir takım değişikliklerde dahil fikirlerin alınıp, verildiği ve bu doğrultuda her üye için faydalı olmaya çalışan bir forum olduğunu da unutmamakta fayda var. Ayrıca kimse kimseyi sevmek zorunda veya konulara yorum yapmak zorunda da değil. Katılmak zorunda da değil. Mevzusu yüzünden açılmış ve Hande hanımın uyarısı ile kilitlenmiş bir konu üzerine, forum kuralları çerçevesinde isek uymamız gereken üyeleriz. Kimine göre yasak olmayan bana yasak, kimine göre yasak olan bana değil ayrıca :) Bu durumumu kimse bağlamaz. Daha derinleştirmeden herkesin özgürce fikirleri olabilir, forumun işleyişi açısından da bence öngörülen şekilde uymanın bir sakıncası olduğunu sanmıyorum. Birçok din, farklı ahlak, farklı görüş ve fikirlere saygı duyup herkesin dinini sanal ortamda değil, içinde yaşamasını dilerim ;) Doğru olanda budur. :) Ben her iki türlüsünede varım forumda, canım ister konuya yazarım, canım ister yazmam, canım ister okurum, canım ister okumam. 15000 insanın herbiri aynı olmayacağını herkes bilmeli... ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mart 14, 2011, 23:56:49 »
bu konunun bu kadar uzaması aslında biz yöneticilerin suçu, o yüzden son bir kere yazıyorum ve bu konuya bir daha değinmek istemiyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Özgürlükçü, Laik bir hukuk devletidir. Herkes istediği ve inancının gerektirdiği şeyleri yerine getirmekte serbesttir. Bunun önüne geçmeyi asla düşünmedik ve düşünmeyiz.

Sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanunları ile birlikte Türk genel örf, adetleri geçerli olup diğer tüm dini inanışlara, mezheplere saygı gösterilmektedir.

Sitemiz internet üzerinden yayın yaptığı için genel internet örf, adet ve etiğine de sadıktır. (örnek: büyük harf kurallarımız, spam kurallarımız, tanışma kurallarımız...)

Sitemizin genel amacı dini veya siyasi propaganda yapmak değildir.

Sitemizin genel amacı sohbet, selamlaşma, tokalaşma, geyik değildir, nitelikli bilgi paylaşımıdır, sohbet konuları sitenin niteliğine katkı sağlaması için vardır.

Genel amaca hizmet etmeyen konuların tespiti ve azaltılması içerik yöneticilerinin görevidir.

Şimdi bu dediklerime göre takdir edersiniz ki her cuma onlarca üyenin sürekli aynı konuya aynı şeyleri yazması hem site içeriğine bir katkı sağlamayacak, hem de yazanlar ile yazmayanlar arasında ayrılık hissi doğuracaktır.

Bu yüzden benim görüşümce şöyle yapılması daha doğru olacaktır.

Cuma günü isteyen üyeler açacakları konulara veya verecekleri cevaplara "hayırlı cumalar" diyerek başlayabilirler, ancak lütfen ayrı bir konu açıp gereksiz yere uzatmayalım. Bu forumun amacı bu değildir.

Teşekkürler
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mart 15, 2011, 00:08:52 »
Konunun çıkış noktasını tam olarak çözemedim ama okuduğum kadarıyla "cuma tebriği" ile ilgili polemik olmuş, yeni konu açılmadan sabit başlık altında, inananların cumasını kutlamakta, hayırlı etmekte sıkıntı olmayacağını, islam dinininde özünde anlayış ve hoşgörünün olduğunu bildiğim için her türlü görüş ve düşünceye saygı ile yaklaşılmasının bizler için daha güzel sonuçlar getireceğini paylaşmak istedim. Garip muhabbetler yada din düşmanlığı yapılmış gibi konunun sarpa sarması ise çok gereksiz olur. Ortak paydamız TOYOTA...
İnsanın en büyük hatası sevmek değil, Sevmeye layık olmayan birinden sevilmeyi beklemektir !
[paul auster]

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #12 : Mart 15, 2011, 00:09:18 »
Dostlar
bu sitede dini propaganda yapılamaz.
Yalnız uyarmak isterim anadilim arapça ve 8 yıl din eğitimi aldım

Hayırlı cumalar dini propaganda'mıdır?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #13 : Mart 15, 2011, 00:17:37 »
önce sırayla kendi adıma cevaplayayım. çünki bende bu forumun üyesiyim.
1-(bu site dine karşı bir sitemi?) 1- bu site dini bi site değil.
2-(Bugün anket yapılıp üyelere sorulsa eminim bana hak vereceklerdir.) 2 - benim adıma konuşma. ben hak vermezdim.
3-(Üyeler olarak bunları konuşabilirsek promlemleri aşabiliriz..) 3-üye olarak benim böyle bir problemim olmadığından aşılacak birşey görmüyorum.
4-(Sorum şu; Ömrü bitipte birgün öldüğü zaman dostları onu kabre koyup bıraktığında gelen sorgu meleklerine burada din yasak diyebilirmi?) 4- adım hande olsa ve  bana sorulsaydı,  melekler kendi işine baksın, allahla arama kimseyi sokmam derdim.
5-(Olursamda ALLAH bunu bana sorar. )5- yukardaki cevabıma örneği kendin vermişsin. allah neden sana direk, aracısız soruyor da bana melekleriyle sorduruyor.
Sonuç olarak burası dini bir site değil din de yasak değil. sadece dini konuları konuşmak yasak sanırım. nasılki politik bir site olmayıp, politika konuşmak yasaksa....

Çok içten söylüyorum.Tacettin'bey lütfen kusuruma bakmayın!! 5'inci şıkkınıza cevap vermek istiyorum,

5-Bunu öğrendiğinizde iş işten çoktan geçmiş olacak..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Mart 15, 2011, 00:32:04 »
Neden bu sitede Dini bir paylaşım yapana Hatta Cuma gününü müslümanların bayram gününü haftanın en bereketli gününü kutlayanlara üstten bakılıyor. Forumda dinin yeri olayınıda anlamış değilim. Varsın olmasın Bu koca din islam bu foruma sığmaz zaten.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • we'll wrench your heart out !
  • 12 kere teşekkür etti
  • 82 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mart 15, 2011, 00:53:04 »
deejaavuuu :)
Bizde  kabul görmez cahilden  gelen afra tafra !

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 668 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Mart 15, 2011, 03:27:39 »
saçma bir muhabbet, yasaklar gerginlik çıkmaması içindir ;)

biz müslüman devleti değiliz , çoğunluğu müslüman bir ülkeyiz. yasak kimseye yok özgürlükler kısıtlanmadıkça.

burada başlık açarak meleklerden bahsederseniz ben sıkılırım, rahat bırakırsanız özgürce seçme şansım olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Mart 15, 2011, 03:49:50 »
Herkesin, inancı, dini, ibatetleri kendisine
iyiler cennete kötüler cehenneme gider hakettiğini bulur
her fırsatta dini polemikler yaratmanın ne alemi var
Arapça kelimelerden güçlükle arındırılmış Güzel türkçemiz zaten yeterince katledilmiş,
birde yeniden arapçaya çevirmeye çalışmanın mantığını anlamak zor...
bırakın bu forum totoyta forumu olarak kalsın
oto forumlarında falan aradığını bulamayanlar için islami sohbet forumları da var

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Hergün biraz daha fazla Toyota sevgisi... <3
    • JDM TÜRK
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Mart 15, 2011, 05:04:32 »
Kendi görüşüm;

Birincisi
Bir otomobil platformunun ''yeni gönderilen'' iletiler bölümü her cuma her cuma aynı şeyle doldurulmaz, Forumun amacının dışına çıkılmış olunur ve zaten böyle birşeyi her cuma buraya yazmanın hiçbir mantıksal açıklaması yoktur..

İkincisi
''Din Yasak Ne Demek?'' diye soru olmaz zaten abi.. Buradaki insanların çoğunluğu Hristiyan yada Musevi olamazmı? (Olması mümkün değil ama) İnanç herkesin kendi özgür iradesine bağlıdır. Baya baya buradaki çoğunluk Hristiyanda olabilir Musevide. Belkide ateistim bundan sanane? ben çok merak ediyorum yaa ; Diyelim ki bu forumda din konuşmak yasak olsun sen bu forum sitesine girmeyecekmisin? Yani bu nasıl bir zihniyettir anlamış değilim doğrusu , çatacak yer arıyorsunuz. Bizi dinimizle yargılamaya çalışmak. Vay canına bee :D ne günlere kaldık. :D :D :D  Her yerde dinle ilgili konuşabilmek zorundamısınız?  Benim kafamın içinde dönenleri nereden bileceksiniz? Nedendir dini bu kadar gösterişe dökme çabanız?  Münafıkmısınız?

Dini Paylaşım için buyrun >>> http://www.kevserhavuzu.com/

Ama toyotayla ilgili paylaşımlarda her zaman biz buradayız ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **