Gönderen Konu: Toyota Carina Aracı olan arkadaslar burada toplansak nasıl olur?  (Okunma sayısı 227486 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Hayat paylaşınca güzel
  • Araç: Carina
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: -
  • 4 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota Carina Aracı olan arkadaslar burada toplansak nasıl olur?
« Yanıtla #340 : Temmuz 29, 2012, 19:20:35 »
Erkan bey , Kullanma kitapçığını e-mail adresinize gönderdim bilginiz olsun.

Merhabalar
bende 1997 model toyota carina var.8 aydır kullanıyorum 274.000 km de motoru iyi durumda çok atik ve sağlam bir araba.şehir içi 10 lt lpg 84 km yol yapıyor sizce nasıl yakıyor? . yanlız parça sıkıntısı var burda (adıyaman ) ama internetten hemen hemen her türlü parçayı bulabiliyorum.dün kompile alt takımlarını yeniledim amortisör,rotlar,fren diskleri, balatalar, amortisör takozları, v.s yarın çıkacak araba bakalım nasıl olacak ;)  tek sıkıntım direksiyon sargısı ,kapı fitilleri ve yan marşpiyeller kaldı .bulabileceğim adres tlf numarası varsa  erkanozel02@gmail.com  'a email atarsanız sevinirim.  YUSUF BEY BU ARADA BANADA BU EL KİTABINI GÖNDERME İMKANINIZ OLURSA ÇOK SEVİNİRİM .
Allah kimseye kaza bela vermesin  ...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #340 : Temmuz 29, 2012, 19:20:35 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #341 : Temmuz 29, 2012, 23:10:11 »
arkadaşlar arabayı alalı yaklaşık bir ay oldu 2200 km yol yaptım
-bunun ilk 560 kmsini benzinle gezdim kilometrede 34 kuruş yaktı (100 km'de 7.9 lt)
baktım olmuyor hemen tüp taktırdım
-tüpten sonra yaklaşık 1600 km gezdim şehir içi ve şehir dışı karışık kilometrede ortalama 19 kuruş yaktı (100 km'de 8,6 lt.) (yüzde 65 klimalı)

veriler nasıl? (98 carina-e bakımları yeni yapıldı buji hariç)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: A+
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #342 : Temmuz 30, 2012, 15:00:09 »
Selamlar
Arkadaşlar yardım !!!
Daha önce de açılmıştı bu konu ama tekrar sormak istiyorum benim ABS sistemi çalışıyor olmasına rağmen ABS ikaz lambası sürekli yanıyor ve bunun yüzünden muayeneden geçmedi araç, ağır kusurmuş. 
Servise gittim fakat bana elektrik tesisatının komple yenilenmesi gerektiği gibi saçma bir çözüm ve uçuk bir fiyat söylediler.
Bununla ilgili bir tecrübesi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

psem yipe nape...!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #343 : Temmuz 30, 2012, 21:04:55 »
abs konusunda hiçbir bilgim yok. bu sayfa fazla kullanılmıyor galiba. :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #344 : Ağustos 02, 2012, 18:23:20 »
Selamlar

ABS sorunu çözüldü.

Sol ön tekerlek sensörünün kablosu kopmuş o değiştirildi ve sensörler temizlendi. Toplam 70 TL masraf çıktı. (kablo, işçilik, temizleyici sıvı (balata spray'i sanırım))

psem yipe nape...!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 265700
  • Model Yılı: '98
  • 18 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #345 : Ağustos 02, 2012, 19:46:25 »
önder bey öncelikle geçmiş olsun, fikrim olmadığı için yazamadım kusura bakmayın. bizde bu arada bir bilgi daha edinmiş olduk.
2013 mk3 leon style, 98 Carina E 2.0 GLİ (satıldı)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Calm down. The king is back
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 112000
  • Model Yılı: '11
  • 6 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #346 : Ağustos 02, 2012, 22:12:51 »

Servise gittim fakat bana elektrik tesisatının komple yenilenmesi gerektiği gibi saçma bir çözüm ve uçuk bir fiyat söylediler.

Sol ön tekerlek sensörünün kablosu kopmuş o değiştirildi ve sensörler temizlendi. Toplam 70 TL masraf çıktı. (kablo, işçilik, temizleyici sıvı (balata spray'i sanırım))

tek bir kablo için, tüm tesisatı yenileyeceklerdi yani. sizin ABS sıkıntınızı bende okumuştum ancak bilgi sahibi olmadığım için sadece okumakla kaldım ama basitçe ve servise göre kat kat ucuza yapılmasına sevindim :) 70 tl bile bu iş için uçuk bir fiyat ama naparsın araba piyasası, ellerine düşmüşüz bir kez  :-[
Toyota Avensis 2011 Elegant Extra Multidrive-S

Turbonun kesildiği 4.000 devirden sonra bizim atmosferik hayatımız başlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #347 : Ağustos 04, 2012, 15:07:32 »
Teşekkür ederim ilgilinize arkadaşlar  :)

Evet carinam için servisin bana elektrik tesisatının komple değiştirilmesi teklifi ve maliyetinin 4000 Tl civarında olacağını söylemesinin ardından sanayide iyi bir oto elektrikçisi bularak yaptırdığım işlemler:

- Farlarım çok zayıf yanıyordu 50-60W olan lambaları 90-100W olarak değiştirdim. bunun için mevcut kablo tesisatından bir hat alındı ve tesisatın zarar görmemesi için araya role konularak far bağlantıları yapıldı ayrıca lambalar için porselen duylar kullanıldı ki aşırı ısınma nedeniyle far motorları zarar görmesin.

- Gece farları yaktığım zamanlarda, olmayan sis lambalarım yanıyormuş gibi ikaz lambası yanıyordu ve yağ basınç göstergesi (altı dalgalı çizgi olan) sürekli yanıp sönüyordu bu arızalarda motorun üzerindeki şase kablosunun zamanla deforme olmuş olması nedeniyle değiştirilmesi ile halledildi.

- Göğüs üzerindeki kalorifer, klima vs. düğmelerinin bir kısmının ledlerinin yanmıyordu ve çakmak arızalıydı, bunlar da halledildi.

- ABS lambası sürekli yanıyordu bu sorunda sol ön sensörün kopmuş olan kablosunun değiştirilmesi ve sensörlerin temizlenmesi ile giderildi.

- Sinyal lambalarının ve dörtlülerin zaman zaman bozulup bi süre sonra düzelmesi sorunuda (muayene istasyonunda bozulacağı tutmuştu :)) direksiyon altındaki sinyal rolesinin değiştirilmesi ile giderildi.

- Geri vites lambalarım yanmıyordu, vites müşürü arızalıymış, vites müşürü aldım değiştirmek için (50TL) sağolsunlar kargo - tamirci - parçacı üçlüsü arasında kayboldu.

Bütün bu yaptırdığım işlemlerin maliyeti ise bulunduğum yerin biraz pahalı olduğunu göz önünde bulundurursak 300 TL dir.

servise 4000 TL vermek nerede 300 TL nerede !!!
psem yipe nape...!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #348 : Ağustos 04, 2012, 15:30:42 »
aracıma boğaz kelebeği temizliği ve egzoz değişikliği yapıldı
42 litre gazla 395 kilometre gidiyordum 365 gitti değişiklik sonrası
yakıt düşecek düşecek dediler yaparken ama yükseldi  :blink:
gerçi rölanti sorunum vardı o giderildi ama yakıtta yükseldi anlamsız şekilde

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 265700
  • Model Yılı: '98
  • 18 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #349 : Ağustos 04, 2012, 20:27:16 »
yakıtın yükselmesi büyük ihtimalle egzostandır. aynı olayı bende yaşadım, üzerinde orjinal egzos varken daha az yakıyordu, yerli susturucu taktıktan sonra yakıt arttı.
2013 mk3 leon style, 98 Carina E 2.0 GLİ (satıldı)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 6 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #350 : Ağustos 04, 2012, 21:21:11 »
aracıma boğaz kelebeği temizliği ve egzoz değişikliği yapıldı
42 litre gazla 395 kilometre gidiyordum 365 gitti değişiklik sonrası
yakıt düşecek düşecek dediler yaparken ama yükseldi  :blink:
gerçi rölanti sorunum vardı o giderildi ama yakıtta yükseldi anlamsız şekilde

boğaz temizliğinden sonra bir süre yakıtın arttığını bende defalarca okudum forumda yazanlardan. egsoz değişikliği konusuna gelince, egsozun normalinden daha geniş bir boğaz takıldığında yakıtın çiğ atılmasına ve bu sebeple aracın fazla yaktığını biliyorum. egsoz değişti derken, egsoz manifolddan son susturucuya kadar mı değişti?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #351 : Ağustos 05, 2012, 13:56:55 »
boğaz temizliğinden sonra bir süre yakıtın arttığını bende defalarca okudum forumda yazanlardan. egsoz değişikliği konusuna gelince, egsozun normalinden daha geniş bir boğaz takıldığında yakıtın çiğ atılmasına ve bu sebeple aracın fazla yaktığını biliyorum. egsoz değişti derken, egsoz manifolddan son susturucuya kadar mı değişti?
komple değişti boydan boya kötü dumanları engelleyen şey varmış o da değişti çok anlamıyorum hangisinin ne olduğundan  :D
egzozu takarken şuankinde çok kaçak var yenisiyle birlikte yakıtın düşecek hadi iyisin filan diyerek takmıştı, yükselince şaşırdım :)
boğaz kelebeğindeki tıkanıktan rölanti sorunu ve tekleme yapıyordu belkide daha az gaz gidiyordu o yüzden mi az yakıyordu acaba diyorum şimdi de çünkü temizlenince şıkır şıkır akmaya başladı  :huh:
gerçi yine de zam gelen gaz fiyatlarına rağmen (2.13'ten alıyorum) 0.235 filan yakıyor otomatik 2.0 sanırım çok kötü değil

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 6 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #352 : Ağustos 05, 2012, 14:26:02 »
komple değişti boydan boya kötü dumanları engelleyen şey varmış o da değişti çok anlamıyorum hangisinin ne olduğundan  :D
egzozu takarken şuankinde çok kaçak var yenisiyle birlikte yakıtın düşecek hadi iyisin filan diyerek takmıştı, yükselince şaşırdım :)
boğaz kelebeğindeki tıkanıktan rölanti sorunu ve tekleme yapıyordu belkide daha az gaz gidiyordu o yüzden mi az yakıyordu acaba diyorum şimdi de çünkü temizlenince şıkır şıkır akmaya başladı  :huh:
gerçi yine de zam gelen gaz fiyatlarına rağmen (2.13'ten alıyorum) 0.235 filan yakıyor otomatik 2.0 sanırım çok kötü değil
katalitik konvertör de yenilenmiş olabilir. insanlar onu söktürüyorlar araçtan 1-2 beygir daha fazla almak için.
egsozda delikler olması da tabi ki arttırır yakıtı. yenilenmesi mutlaka daha iyi oluyor. sonuçta motorun pisliğini akıtabldiği tek şey o  :P

eğer aracın teklemesi, rölantisi düzelmişse, daha seri gidiyorsa, 1-2 kuruş fazla yaksın sorun değil :) ki verdiğin değer gayet iyi. 2.0 motor ve otomatik, 23 kuruş. benim efsane kasa 1.6 motor ve düz şanzıman, şehir içi 22 kuruş. senin araç gayet iyi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
« Yanıtla #353 : Ağustos 13, 2012, 21:02:44 »
arkadaşlar merhaba carinacılar nerede derken buldum sizi:)
98 model carina var turkuaz renkte LPG li 136.000 km de temiz sadece tamponları boyanmış 14. bin TL bırakacaklar sizce nasıl fiyat alırken kontrol etmem gereken bir yeri varmı bu aracın kronik arızası varmı yardımcı olursanız sevinirin. bu carinayı bir kere kullandım aklımdan çıkartamıyorum lütfen yardımcı olunuz:)))

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 6 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #354 : Ağustos 15, 2012, 08:00:40 »
98 model carina var turkuaz renkte LPG li 136.000 km de temiz sadece tamponları boyanmış 14. bin TL bırakacaklar sizce nasıl fiyat alırken kontrol etmem gereken bir yeri varmı bu aracın kronik arızası varmı yardımcı olursanız sevinirin. bu carinayı bir kere kullandım aklımdan çıkartamıyorum lütfen yardımcı olunuz:)))
aracın piyasasını bilmiyorum ama fiyat sanki çok çok iyi. 98 modelde 136.000 km de çok düşük gibi geldi, km ile oynama yapılmış olabilir, ortalama 50-60.000 km cik kadar.
mutlaka biryerlere gitmiştir. yetkili servis, özel servis. bunların kağıtları vardır, neler yapılmış ve kaç km'de.
fiyat gerçekten çok iyi geldi bana açıkçası. birde LPG ne zaman yapılmış buna bakın. bazı değişimlerin zamanı gelipte size patlamasın hepsi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #355 : Ağustos 24, 2012, 14:11:52 »
arkadaşlar merhaba,

henuz toyota kullanıcısı değilim fakat sanırım yakın zman ıcın olucam :alkis:

arkadasım 1997 MODEL CARİNA  tavsıye etti 1997 model 150000 de arac degısen yok 3 parca lokal boya var.

arabayı cok begendım ve bu sıteden sızlerın goruslerınızı okudugum kadarıyla genel anlamda guzel bır araba.

aracı arkadasım sattıyor ve bana 12.000 tl ye verıcek sızce bu uygun mu yoksa dost kazıgımı yapıyor nedersınız  :o

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
« Yanıtla #356 : Ağustos 26, 2012, 21:01:46 »
aracın piyasasını bilmiyorum ama fiyat sanki çok çok iyi. 98 modelde 136.000 km de çok düşük gibi geldi, km ile oynama yapılmış olabilir, ortalama 50-60.000 km cik kadar.
mutlaka biryerlere gitmiştir. yetkili servis, özel servis. bunların kağıtları vardır, neler yapılmış ve kaç km'de.
fiyat gerçekten çok iyi geldi bana açıkçası. birde LPG ne zaman yapılmış buna bakın. bazı değişimlerin zamanı gelipte size patlamasın hepsi :)

yönlendirmelerin için teşekkür ederim. dediklerini satıcıya soracağım. ayrıca iyi bir toyota özel servisi var. onlarada göstereceğim. ama 14 edermi satarken sıkıntı yaşarmıyım bunlar aklıma takılıyor. gerçi bu araca 17 isteyenler bile var:) başka kullanan arkadaşlar var ise onlarında yorumlarını duymak isterim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Hayat paylaşınca güzel
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #357 : Ağustos 28, 2012, 12:20:00 »

fiyatı uygun Toyota yetkili servisine ekspertiz yaptırmadan satın alma ve aracın durumunu iyice öğren , 136.000 km doğru ise ve kaza darbesi yoksa kaçırma derim, ben satın alırken toyota servisine ekspertiz yaptırıp satın almıştım 2010 yılında benimkisi otomatik vites turkuaz rengi 147.000 de şu anda

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #358 : Eylül 06, 2012, 22:33:44 »
fiyatı uygun Toyota yetkili servisine ekspertiz yaptırmadan satın alma ve aracın durumunu iyice öğren , 136.000 km doğru ise ve kaza darbesi yoksa kaçırma derim, ben satın alırken toyota servisine ekspertiz yaptırıp satın almıştım 2010 yılında benimkisi otomatik vites turkuaz rengi 147.000 de şu anda

http://youtu.be/KKxXVL1u6Cs

Benim 1997 Toyota Carina aracıma 24.000 tl değerinde 2004 Toyota Avensis 2.0 bire bir teklif edilmişti. Vermedim. Halada vermeye niyetim yok :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 291000
  • Model Yılı: '97
« Yanıtla #359 : Eylül 07, 2012, 12:17:52 »
http://youtu.be/KKxXVL1u6Cs

Benim 1997 Toyota Carina aracıma 24.000 tl değerinde 2004 Toyota Avensis 2.0 bire bir teklif edilmişti. Vermedim. Halada vermeye niyetim yok :)
hasan abi anladığım kadarıyla arabana bayağı masraf yapmışsın özellikle  döşemeler çok hoşuma gitti :) ama avensis ile kafa kafaya takas yapmamana anlam veremedim (avensis  çok mu döküktü)