Gönderen Konu: Toyota Carina Aracı olan arkadaslar burada toplansak nasıl olur?  (Okunma sayısı 226524 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • bir alimden zalim, bir zalimden de alim doğar...
  • Araç: Carina
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota Carina Aracı olan arkadaslar burada toplansak nasıl olur?
« Yanıtla #320 : Mayıs 19, 2012, 11:20:31 »
bu arada ortada yanlış giden bir durum var sanırım :( lpg ayarı ile oynatmıştım daha doğrusu tüpçüye bir bakmasını istemiştim.bizim araç bir anda şehir içi eski para ile km de 400 bin yakmaya başladı.80 km de 32 tl aldı.normal mi dir yoksa ayarlara tekrar baktırmam mı lazım.bu arada buji, buji kabloları, boğaz kelebeği, hava filitresi tamamen bakımlı.yani sorun sadece lpg ayarları ile alakalı.uzun yol değerlerim ise ,,mersin-mardin arası 5 kişi bagaj ful dolu klima hep açık yine eski para ile 250 bin yaktı.hız ise 110 - 140 km arasıydı.lpf fiyatı ise 2260 ile 2380 arasında deyişiyor.saygılar.
her şerde bir hayır vardır...

1997 toyota carina 2000 gli beyaz renk.manuel vites.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #320 : Mayıs 19, 2012, 11:20:31 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #321 : Mayıs 20, 2012, 16:31:26 »
Benim aracın tekleme sorununu da çözmüş bulunuyorum :)
Buji, Buji kabloları ve distribitör kapağı değişti araba ne tekliyor ne de stop ediyor mis gibi oldu
yakıtta düşecektir dedi gazda km de 290 gibi ölçtüm ama bakalım..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • bir alimden zalim, bir zalimden de alim doğar...
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #322 : Mayıs 20, 2012, 20:09:42 »
290 şehir içi ise oldukça iyi ama şehirler arası ise biraz fazla gibi sanki.bu arada bir araçta en nefret ettiğim şey teknik ve nedeninin ne olduğu bilinmeyen bir arızayı arayıp bulamamak.teknik arızalardan hep çok korkmuşumdur.bu arada sizin adınıza sevindim.
her şerde bir hayır vardır...

1997 toyota carina 2000 gli beyaz renk.manuel vites.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #323 : Mayıs 21, 2012, 15:58:11 »
290 şehir içi zaten gaz ayarı da yapacaktı gazcı vardı bujileri değiştirirken 290 gayet iyi hiç dokunmayayım dedi  :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #324 : Mayıs 22, 2012, 08:29:57 »
evet carina daha uzun yıllar binilecek bir araç.

Bu arada benim arka amortisörlerden biri patlak, amortisörleri ve z-rotları değiştirmem gerekiyor, carina için hangi marka ve fiyatlarda amortisör tavsiye edersiniz.
Önder bey merhaba,
Ben de yakın zamanda amortisör değişikliği yaptım. Daha önceki mesajlarımı okuduysanız Carinaların yol tutuşununun zayıf olduğu, virajlarda güven vermediği şikayetinde bulunmuştum. Yol tutuşu arttırmaya yönelik alternetifleri irdeledim; lastik-jant ölçülerini değiştirmek ya da daha sert -spor bir amortisör kullanma alternatifleri vardı. Ben lastiğe-janta para harcamak yerine daha sert bir amortisör olan Koni amortisör taktırmayı tercih ettim. İstanbulda Oktaykan Power Koni amortisörlerin ithalatçısı. Onlar taktılar, amortisör ücreti 1000 tl, takma ücreti de 200 tl ödedim. Kırmızı renk yani cadde kullanıcıları için hazırlanmış bir amortisör ve en yumuşak ayarında kullanıyorum. Sonuç beklentilerim üstünde bir şekilde arabanın yol tutuşu, fren kabiliyeti, diresksiyon hakimiyeti arttı. Yani sonuçtan memnunum. Ama bir miktar konfor kaybı oldu bunu da söylemeliyim. İstanbula gidiş dönüşde sanki farklı iki araç kullanmışım gibi farketti. Bir miktar konfor kaybıyla beraber virajlarda ortalama +20 km farkettirdi diyebilirim.
 http://www.oktaykanpower.com/
http://www.koni.com/index.php?id=254

Carinanın süper konforuyla yola devam etmek isterseniz de orjinal amortisörleri taktırabilirsiniz. O da KYB marka. Ama ben ön amortisörleri piyasada bulamamıştım. Servisde dahi yoktu, Japonyadan getirebiliriz demişlerdi.(900 Tl karşılığında) Ama belki şu an piyasada bulunabilir, yedek parça piyasası sürekli güncellenen bir piyasa. Arka amortisörleri -KYB- bulmakda sorun yoktu.

http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=arac&sid=M0Z5IAKKSS&likethis=kategori&filtre=90

Yine yakın zamanda Zrot değişikliği-arka- yaptırdım, yetkili servisde. O da 280 tl parça ücreti galiba 70 tlydi işçilik ücreti ödedim.
Amortisörlerde farklı marka tercihi yapılsa bile Z rotlarda yetkili servis ve orjinal parçayı  tercih etmek yerinde olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #325 : Mayıs 22, 2012, 09:01:12 »
Selamlar,
Yusuf beyin de belirttiği gibi eski araçlarla fazla hız yapmamak en doğrusu. aracın bizden habersiz eskiyen, bitme noktasına gelmiş nice aksamı olabilir. ben sadece test sürüşü için 3 sefer carina kullandım. kısaca çok beğendim. koltukların yanal destekleri ve kumaşı, süspansiyonun yumuşaklığı, aracın ataklığı, kasanın gereğinden fazla ağır olmaması, otomatik şanzımanın kararlı, net ve sarsıntısız oluşu, ideal iç hacmi, gayet estetik ve eskimeyen kasa çizgisi, yeterli (yıl ve fiyata göre ) donanımı ve sizlerden öğrendiğim bir çok 2.0 litre motorlu araçtan daha az yakıt tüketimiyle,... Carina şapka çıkartılacak bir araç.
yol tutuş konusunda uzman Subaru kullandım. belirtildiği gibi virajlara tereddütsüz girebiliyordum. fakat yumuşak süspansiyonlu, konforlu bir araçla viraja yaklaşırken yavaşlamayı tercih ederim.

Efkan Bey sağolsun Carina için güzel bir özet yapmış, o yüzden hatırlamak da fayda gördüm. Benim carina için söylediğim yol tutuşu, viraj hakimiyeti zayıf eleşirisi sanırım genel olarak Toyotaya yöneltilen bir eleştiri. Ama bunun yanında ilk hızlanmasının çok iyi olduğu, atak-seri bir araç olduğu, konforu-yumuşak süspansiyonu,yormadığı, motorunun kolay kolay arıza yapmadığı.....Örneğin astracıların corolla için yazdıklarından alıntı yapıyorum;

selam arkadaşlar toyota meselesine bir açıklamada bende 2006 model astra 1.3 dizel ve 2007 model yeni nesil corolla 1.4 dizel aracım var  bu ikisi arasındaki farklar ; toyota kalkışda daha seri ve ne kendini nede sürücüsünü yormadan klima açıkken dahil çok rahat kalkış ve hızlanma yapıyor ama bir dezavantajı var  yol tutuşu astra gibi yola yapışmıyor ve tutunamıyor yüksek hızlarda . konforu ve rahatı iyi sanki otobüs kullanıyormuşsun gibi bir izlenim bıraktı bende . toyota dan inip astra ya binip kullanmaya başladıgımda sanki sırtımda bir yük varmış gibi hissediyorum ( sanki araba beni değilde ben arabayı taşıyormuş gibi oluyorum ve indiğimde bir yorgunluk ve agırlık hissediyorum ) ama tabi ikiside ayrı kategorilerde araçlar olarak görüyorum ikisinide seviyorum :     )

http://www.opelim.net/forums/archive/index.php/t-12710.html

Sanırım Corolla için söylenen pek çok şey carina için de aynen geçerli.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #326 : Mayıs 23, 2012, 16:56:16 »
Selim Bey ilginiz için teşekkür ederim,
amortisör ve z rotlar için verdiğiniz fiyatlar şu an için benim bütçemi zorlayacak meblağlarda o yüzden daha makul fiyatları tercih etmek durumundayım.

psem yipe nape...!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #327 : Haziran 01, 2012, 19:33:07 »
Aracımda tekleme sorunu hatta stop etme sorunu vardı ama buji, buji kablosunu filan değiştirerek hallettik
Şuanda da ufak bir sorunum var gaz pedalına sabit bastığımda pat pat pat gibi çok inceden tekleme gibi birşey yapıyor
Çok rahatsız edici değil ama normalde değil hissediliyor
enjeksiyonu mu temizletsem ne yapsam? sizce nedendir sorun?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #328 : Haziran 03, 2012, 17:42:54 »
Sorunum hala devam ediyor hem benzinde hem gazda yapıyor
buji, buji kabloları filan değişince kesilmişti şimdi yine başladı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #329 : Haziran 04, 2012, 11:29:29 »
Selamlar

Burası çok sakin yine, anlaşılan diğer carina sahiplerinin araçlarında pek sıkıntı yok. (olmasında inşallah :))

arkadaşlar iki sorunum var fikirleriniz benim için önemli;

1.) Direksiyon yağı eksiliyor sağ tekerleğin yakınlarında alt taraftan damlattığını tespit ettim, usta değişmesi gerektiğini söyledi fakat serviste çok pahalı, tamir edilebileceğini fakat kısa bir süre sonra tekrar bozulacağını söyledi ve çıkma tavsiye etmiyor ki onuda bulamadım. ne yapabilirim!

2.) aracımı gece kullanırken zorlanıyorum far aydınlatmalarım yetersiz sanki (ayarı en yüksekte), sanayide bir elektrik ustası role kullanarak daha güçlü far lambası takabileceğini söyledi ne kadar güvenilir olur veya xenon far taktırsam verim alabilirmiyim (kısa/uzun olmak üzere hangi marka ve güçte tavsiye edersiniz.)
psem yipe nape...!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 291000
  • Model Yılı: '97
« Yanıtla #330 : Haziran 08, 2012, 14:08:15 »
önder bey merhaba;
 benimde arabamda yağ kaçağı sorunu vardı ben başka biryerden sanarken direksiyondan yağ kaçırdığını söyledi ustam powerdan yağ kaçağı olduğunu ve tamirinin mümkün olduğunu söyledi (ustam yağ kaçağı direksiyondan deyince ben abi yapma başımıza komple direksiyonmu çıkarcan şimdi dediğimde benim ustalığım nerde kaldı demişti:) inceden bir mesaj vereyim istedim... bence tamiri mümkün başka ustaları deneyin derim
şuanda arabamda yağ kaçağı yok...

2.si ise xenon farın sisli günlerde(gece) iyi aydınlatmadığını duymuştum...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #331 : Haziran 11, 2012, 16:37:19 »
Merhaba Ekrem Bey,

ilginiz için teşekkür ederim  :)

bulunduğum yer ufak bi yer olduğu için yapabilecek usta bulabileceğimi sanmıyorum o yüzden ya çıkma bulacağım yada yan sanayisini (varsa tabi)
far konusunda da daha güçlü far lambası taktırmak daha mantıklı geliyor şu an için.
fakat kesin kararımı vermedim henüz biraz daha araştırma yapacağım.
psem yipe nape...!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 265700
  • Model Yılı: '98
  • 18 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #332 : Haziran 11, 2012, 20:18:44 »
ben şu sıra ön fren diskleri ve balatalarımı dğiştirmeye çalışıyorum. orjinal disk takım 417 tl, balatalar 117 tl. ebc sordum diskler 320 tl ama gelmesi uzun sürüyor ve balatalar 62,50 tl, bende TRW disk ve ebc ultimax balata sparişi verdim. toplam 195 tl kargo dahil.
2013 mk3 leon style, 98 Carina E 2.0 GLİ (satıldı)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • selam arkadaşlar ben yüksel adana
« Yanıtla #333 : Haziran 15, 2012, 23:00:11 »
selam  carinacı arkadaşlar uzun zaman dır giremiyordum siteye herkes iyidir inşallah arkadaşlar benim bir sorunum var kışın ve yagmurlu havalarda frenlerde sorunum yok ama hava çok sıçak oldumu vay halime bide adanada yaşıyorsanız vayki vay fren diye bişey yok balatalarım yeni onu belirteyim normalde carinalar çabuk hızlanıyor ama çabuk durmuyor bunuda biliyorum ama sıçak havada hiç durmuyor bu konuda bilgsi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum saygılarr..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #334 : Haziran 17, 2012, 00:44:38 »
1 depo benzin ile 41 litre alıyor litresini 1.98'den alıyorum
82 liraya fullendi 371 km yaptım hemde epey trafikte mahsur kaldım çoğunluğunda :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 18 kere teşekkür etti
« Yanıtla #335 : Haziran 17, 2012, 15:07:00 »
selam carinacı arkadaşlar uzun zaman dır giremiyordum siteye herkes iyidir inşallah arkadaşlar benim bir sorunum var kışın ve yagmurlu havalarda frenlerde sorunum yok ama hava çok sıçak oldumu vay halime bide adanada yaşıyorsanız vayki vay fren diye birşey yok balatalarım yeni onu belirteyim normalde carinalar çabuk hızlanıyor ama çabuk durmuyor bunuda biliyorum ama sıçak havada hiç durmuyor bu konuda bilgsi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum saygılarr..

yüksel bey balataların kalitesi çok önemli, çok sert bir balata ise yeni olması pek bişi değiştirmez. diskin durumu nasıl, max 28 mm kalınlık, minimum ise 26 mm den aşağı olmamalı, benim de aynı sorunum vardı disk 23 mm düşmüş balatalar kaliperin sonuna dayanmıştı. disk ve balatarı değiştirdim, şuan alışma döneminde ama yinede memnunum. diskleri de bir kontrol ettirin kaliteli balata kullanın. çok sıcakta kullandığınız için orjinal dot 3 olan fren hidroliğini ısıya daha dayanıklı olan dot 4 hidrolikle değiştirmenizi öneririm. bu arada fren merkezine de bir baktırın.   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #336 : Haziran 24, 2012, 13:24:30 »
82 liraya 395 km gittim ikinci ölçümümde :)
21 kuruşa filan denk geliyor, çok düşük geliyor bana sizlerde de böyle mi durum?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #337 : Temmuz 10, 2012, 17:11:02 »
merhabalar arkadaşlar..
97 model carina aracımı sabahları çalıştırdığımda ve atıyorum bir saat bekletip tekrar çalıştırdığımda yağ lambası 10 sn sonra sönüyor ve motor bu zaman zarfında sesli çalışıyor..
bu olay normalmidir sizin makinelerde de bu var mı?
tüm carina cı arkadaşlardan cevap bekliyorum..
ayrıca aracımın yağını değiştirmek istiyorum..kendim yapabilirim ama kaç litre yağ alıyor hangi marka ve hangi marka yağ filtresi kullanmalıyım.
şimdiden tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 18 kere teşekkür etti
« Yanıtla #338 : Temmuz 10, 2012, 18:24:40 »
öncelikle hoş geldiniz. sorununuzun yağ pompasının yorgunluğundan kaynaklanabileceğini düşünüyorum. yağı değiştirip bir deneyin bakalım durum nasıl olacak. aşagıdaki resim kullanım klavuzundan alıntıdır yağ mikatarında yardımcı olur size. yağ marka ve filtre konusuna gelince 10/ 40 mobil veya castroll yarı sentetik, filtreyide orjinal kullanmanızı öneririm.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #339 : Temmuz 19, 2012, 23:22:18 »
Merhabalar
bende 1997 model toyota carina var.8 aydır kullanıyorum 274.000 km de motoru iyi durumda çok atik ve sağlam bir araba.şehir içi 10 lt lpg 84 km yol yapıyor sizce nasıl yakıyor? . yanlız parça sıkıntısı var burda (adıyaman ) ama internetten hemen hemen her türlü parçayı bulabiliyorum.dün kompile alt takımlarını yeniledim amortisör,rotlar,fren diskleri, balatalar, amortisör takozları, v.s yarın çıkacak araba bakalım nasıl olacak ;)  tek sıkıntım direksiyon sargısı ,kapı fitilleri ve yan marşpiyeller kaldı .bulabileceğim adres tlf numarası varsa  erkanozel02@gmail.com  'a email atarsanız sevinirim.  YUSUF BEY BU ARADA BANADA BU EL KİTABINI GÖNDERME İMKANINIZ OLURSA ÇOK SEVİNİRİM .
Allah kimseye kaza bela vermesin  ...