Gönderen Konu: toyota auris şanzıman sesi  (Okunma sayısı 20686 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '11
  • 4 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: toyota auris şanzıman sesi
« Yanıtla #40 : Mayıs 21, 2014, 00:59:19 »
Konuyu hortlatmak için değil ilk yazdığımızdan beri o şikayet ettiğimiz seslerle ilgili neler oldu bitti konuşmak için yazıyorum.
Aracım 55000'e geldi. Rampalar, yollar, uzun yollar, dağ yolları aştı. Çekişte düşme yok . Sorun yok, ses aynı. Araç vitesteyken gaza basınca geliyor, vites boştayken kesiliyor.
Benden başka kimse de duymuyor araçta. Aracımla oynatmadığım için doğru iş yaptığımı düşünüyorum.

Katılıyorum kesinlikle doğru. Bende de aynı şekilde ses devam ediyor ama bugünlerde kesildi. Artık fazla kafaya takmıyorum. Mesela debriyaj fazla yukarda diye ustaya düşürsekmi acaba dedim. Biraz baktıktan sonra hocam geniş bir  zamanda gel dedi. Foruma baktım, oynatmayın diyorlar depriyaj hidrolik ayarlıymış ve ayarı değişirse baskı balata erkdenden yıpranabilirmiş. Yani kısaca fazla kurcalamamakta yarar var.
2005 Corolla 1.6 Terra + OMVL - Ortalama Tüketim=8.6
R1 3 5
╚╬╬╬      2011 Auris 1.6 Comf.Extra + Prins -Tüketim= ?
  2 4 6

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Mayıs 21, 2014, 00:59:19 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • toyotasını keşfediyor
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Mayıs 22, 2014, 10:10:42 »
Benim auriste şöyle bir ses var,

mesela 2. vitese takıp, rampa aşağı gaza basmadan inerseniz böyle vuuuv gibi bir ses geliyor. Şanzumandan geliyor muhtemelende, belli bir devirde yapıyor o sesi, normal mi acaba? Bilen var mı?

Saygılarımla
Ali Haydar
Trafik kurallarına uyalım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 1500
  • Model Yılı: '13
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Mayıs 22, 2014, 22:39:18 »
Konuyu hortlatmak için değil ilk yazdığımızdan beri o şikayet ettiğimiz seslerle ilgili neler oldu bitti konuşmak için yazıyorum.
Aracım 55000'e geldi. Rampalar, yollar, uzun yollar, dağ yolları aştı. Çekişte düşme yok . Sorun yok, ses aynı. Araç vitesteyken gaza basınca geliyor, vites boştayken kesiliyor.
Benden başka kimse de duymuyor araçta. Aracımla oynatmadığım için doğru iş yaptığımı düşünüyorum.

Benim auriste şöyle bir ses var,

mesela 2. vitese takıp, rampa aşağı gaza basmadan inerseniz böyle vuuuv gibi bir ses geliyor. Şanzumandan geliyor muhtemelende, belli bir devirde yapıyor o sesi, normal mi acaba? Bilen var mı?

Saygılarımla
Ali Haydar

Değerli arkadaşlar öncelikle bahse konu sesleri farkettiğiniz için sizleri tebrik ediyorum. :alkis:

Konu başlığı epey bir eski fakat ben foruma yeni üye olduğumdan yeni yeni okudum yaşadıklarınızı. Bu konuda tecrubelerimi paylaşmak istedim sizlere.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum.Anılan seslerin, 6 ileri manuel şanzıman a sahip tüm toyotalarda olduğu düşünüyorum.(Toyotanın Avensis gibi daha üst sınıf araçlarında araç izolasyonundan dolayı camlar kapalı iken araç içinden duyulamayabilir)
Birinde çok vardır, Birinde az, Birinde yok belkide..
Kimileri farkeder, kimileri etmez, kimileri umursamaz bile  :rofl:

2011 de aldığım ve 2 sene kullandığım aurisimde ( 1.6 benzinli 6 ileri manuel) aynı sesi aylarca dinledim durdum.
Hep kafamda bir soru işareti vardı acaba sorun benim araçtamı diye sonra arkadaşımda aynısının 2012 sini aldığında onu test ettik ki aynı sesler çıkıyor  ::)
2011 model corolla sahibi bir komşumuza sorduk "yok öyle bir ses" dedi. fakat biz araca misafir olarak bindiğimizde üç aşağı beş yukarı aynı sesleri duyduk..

Sesleri şöyle tanımlıyorum:
1-Özellikle 2 viteste iken gaz kesilince ve genelde rampa aşağı inerken çok hissedilir bir ses  ( Ağır vasıtalardaki retarder sistemi devreye sokulduğunda çıkan sesle hemen hemen aynı )
2-Araç 1.viteste ilerlerken iken debriyaja tam basılınca(vitesi boşa atmıyacaksınız ve araç seyir halinde olacak) ciddi şekilde duyulan dişli sesi
3-50 km ve civarı hızlarda (80 km den sonra rüzgar ve yol sesinden duyamayabilirsiniz) boşa attığınızda gelen ugultu şeklinde bir ses hafiften dişli sesini andırıyor..

Yetkili servisi çok aşındırdım bu yüzden. Arkadaşım hiç sallamadı sesleri duymuyor bile çoğunu veya önemsemiyor  :lol:
Serviste yapılan yol testlerinde ilk önce bu seslerin kabul edilir bir seviyesi var dediler. Sonra sizin aracınızda bu sesler biraz fazla geliyor dediler daha sonrada bunun sebebi diferansiyel dediler ( önden çekişli araçlarda şanzıman içerisinde bütünleşik bir yapı imiş) garantiden 20 kalem parça değiştirdiler( faturayı hala saklıyorum hatıra olsun diye isteyene paylaşabilirim) Düzelmedi ve bir süre böyle binmeye devam ettim.Kendi cebimden baskı balata değişimi yaptırdım yetkilide ve sesler gelmeye devam....
Sonra tekrar kafaya taktım tekrar sardım kendimi yetkiliye  :D
Ve en sonunda yetkili serviste garanti kapsamında şanzıman değişimine kadar gidildi. (Komple Transaks yazıyordu faturada)
Sonuç olarak bu sesler belki azaldı ama tamamen yok olmadı. Bu süreç içersinde bende araçtan iyice sogudum ve satmaya karar verdim.
Bir süre araçsız kaldıktan sonra yine gittim toyota ya.. ( insan alışkanlıklarından vazgeçmiyor :)  )
Şimdi 2013 model bir aurisim var bu sefer benzinli değil dizel ama yine 6 ileri şanzımanı var ve bahsettiğim bu 3 ses yine var :rofl:.

Artık kafaya takmıyorum ve dinlemiyorum arabayı :)  mekanik bir sorun olduğunu düşünmüyorum olsaydı arkadaşımın aracında ve diğer toyota kullanıcılarının araçlarında  çoktan bir yerleri patlak verirdi diye düşünüyorum.

Saygılarımla...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '11
  • 4 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Mayıs 23, 2014, 01:15:02 »
Ben şanslıyım öyleyse Hüseyin bey, aracımı eylülde aldım, sesi lpg takılınca farkettim burada bir araştırma yaptım ama çok üstelemedim sonuçta kul yapısı, alışacağız bunada şükür. Demek ki kronik yalıtım sorununun yanında ekstra ses hediyesi var :) Benim aurisin sesi kesilmişti 2 haftadır dün yeniden çıktı piyasaya. Artık dinlemiyorum fazla. Bu hafta değiştirecektim arabayı, suzuki sx4 dizel baz versiyonunda kampanya var, 2013 modelleri ellerinde kalmış 62.000 tl diyorlar bu zamanda iyi fiyat aslında ama tıkırtı çok yine içinde :) yeti dsg yi inceleyeceğim birde bakalım hayırlısı.
2005 Corolla 1.6 Terra + OMVL - Ortalama Tüketim=8.6
R1 3 5
╚╬╬╬      2011 Auris 1.6 Comf.Extra + Prins -Tüketim= ?
  2 4 6

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 152000
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #44 : Ekim 27, 2017, 14:51:52 »
Arkadaşlar merhaba benimde aurisimde 1.ci viteste ve geri viteste kalkış yaparken bi ugultu sesi geliyor yani debriyajdan kaldırma sırasında rampa yerlerde kalkış yaparken daha fazlalaşıyor düz yerde kalkış yaptıgımda çok ince bi ugultu geliyor. debriyaj balatamın azaldıgının farkındayım aracım 153 binde sizde bu debriyaj azaldıgından mı yapıyor yoksa şanzıman dişlilerinde bir problem olabilirmi acaba fikirlerinizi alabilirmiyim..
Accent Admira 2004 1.6         105 Bg
Fiat Palio 2005 1.3 MJet          75 Bg
Mazda 3 1.6 imp                      100 Bg
Auris 2010 Comfort Extra         132 Bg