Gönderen Konu: toyota auris şanzıman sesi  (Okunma sayısı 20718 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0-
Ynt: toyota auris şanzıman sesi
« Yanıtla #20 : Mayıs 17, 2011, 21:14:17 »
Bende böyle bir ses yok yada ben farketmedim. Ama çok hassasım bu ses olayına, olsa farkederdim.

5. vites 90 -105 arası net duyuluyor bende bu ses bi dikkat edin isterseniz...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Mayıs 17, 2011, 21:14:17 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2011 Auris 1.4 D-4D comfort extra MM
  • Kan Grubu: B+
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Mayıs 17, 2011, 21:14:56 »
Bende böyle bir ses yok yada ben farketmedim. Ama çok hassasım bu ses olayına, olsa farkederdim.

bendede yok ,nezaman ve nasıl oluyor bu ses

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '11
  • 110 kere teşekkür etti
  • 314 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Mayıs 17, 2011, 21:29:03 »

5. vites 90 -105 arası net duyuluyor bende bu ses bi dikkat edin isterseniz...

Nasıl bir ses uğultu gibi birşey mi, yok yani kesin dikkatimi çekerdi.
Paran varsa Japon, yoksa alman. :nija:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
« Yanıtla #23 : Mayıs 17, 2011, 21:30:43 »
uğultu üfleme sesi gibi zaten duyarsınız sesi biraz daha hızlanınca kesen bi ses eğer varsaki duyarsınız zaten...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 110 kere teşekkür etti
« Yanıtla #24 : Mayıs 17, 2011, 21:39:47 »
uğultu üfleme sesi gibi zaten duyarsınız sesi biraz daha hızlanınca kesen bi ses eğer varsaki duyarsınız zaten...

Hergün otobanı kullanıyorum genelde o hızlarla gidiyorum. Ama genelde 6. viteste gidiyorum. Yarın unutmazsam bi deneyeceğim. Sizi bilgilendiririm burada. Abdurrahman abi sende bi baksana geliyor mu senin araçtanda. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • 49 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Mayıs 17, 2011, 22:51:58 »
ben de yarın kayseriye gidecem hataydan yola çıkıp.ben de yolda deneyeyim bakalım.
yeni auris 1,6 advance multidrive s

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #26 : Mayıs 17, 2011, 23:06:40 »
arkadaşlar bu ses auris e özel deyil corollada da var aynı ses benim aracım şu anda 14000 km de o ses cok az var beni rahatsız etmiyor
2011 COROLLA EXTRA D4D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Mayıs 17, 2011, 23:22:24 »
arkadaşlar bu ses auris e özel deyil corollada da var aynı ses benim aracım şu anda 14000 km de o ses cok az var beni rahatsız etmiyor
  yeni arabalarda hafif bir dişli sesi normal bir durumdur. dişliler imal edilirken ne kadar itina edilirse edilsin diş yüzeylerinde mikroskopik girinti, çıkıntılar olur. bu zamanla araba yol yaptıkça ve dişliler birbirine sürttükçe cilalanma etkisi oluşur ve o vınıltı şeklindeki sesler yok olur. fazla evham yapmayın arabanızın keyfini çıkarın. arızadan kaynaklanan sesler size evham süresi tanımaz bir anda artmaya başlar ve iyi veya kötü düşünme fırsatı bile vermeden arabanın bir kurtarıcı üstüne çıkmasıyla son bulur.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Mayıs 19, 2011, 18:55:21 »
2010 Avensis 1.6'de ilk aldığımızda 1.viteste hafif geri vites sesine benzer bir ses çıkıyordu uzun kullanımdan sonra.Şu anda o da dahil ses yok çok şükür.Yariste 6 vites onda hiç sıkıntı olmadı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 110 kere teşekkür etti
« Yanıtla #29 : Mayıs 20, 2011, 08:41:13 »
Ben testimi yaptım, hemde bi kaç kez denedim. Bende böyle bir ses yok. Bastım mı biraz motor sesi geliyor başkada bir ses yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '13
  • 65 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Mayıs 20, 2011, 12:34:31 »
Benim de 'şanzıman sesi diyince kafam karışmıştı' . Motor sesi yok gibi olunca araçta bu sesleri duyuyoruz. Benim aracımdan gelen ses kesinlikle şanzumandan gelmiyor. Çünkü yokuş aşağı araç vitesteyken gaz pedalından ayağımı çektiğimde ses kesiliyor. Şanzumandan veya aktarma organlarından değil gelen ses. Yakıt sistemi veya otomatik gaz pedalı servosundan gelen ses olabilir. Subaplardan da geliyor olabilir, yani yakıt ve gaz pedalını ilgilendiren bir yerde ses. Ayağınızı gaz pedalından çektiğinizde hangi sistemler devre dışır kalır? Yakıt pompası, subaplar vs. öyle bir yerdendir. Kesinlikle araç vitesteyken, hız değişmediğinde, gaz pedalından ayağımı çektiğimde ,  yokuş aşağı böyle bir ses yok benim aracımda.

Ben servise sormuyorum bile durumu, kafa karıştırmama gerek olduğunu düşünmüyorum. Sorun edilecek bir ses değil bence elektro-mekanik bir ses.
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Mayıs 20, 2011, 12:41:55 »
Toyota motorun kendisini sessiz yapıp yalıtımı azaltıp tasarruf etmek yerine komple bir yalıtım yapsa bu seslerin hiçbirisini duymayacağız ama bu halamın bıyıkları olması ihtimali gibi bir ihtimal.

Çalışan her dişli az ya da çok ses yapar,kimini duyarsınız kimini duymazsınız ama illaki ses vardır.Fakat sizin arabalardan geldiğini söylediğiniz ses benim tahminime göre(dinlemek lazım)normal bir ses.Yalıtım zaafiyetinden duyuluyor.Bozuk ya da diş araları iyi taşlanmamış bir dişli çook fena ses yapar.Ikarus otobüs diferansiyellerinde olduğu gibi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Ekim 20, 2013, 23:41:11 »
Merhaba arkadaşlar başlık eski ama bilerek yazıyorum, lakin sonuçlarını merak ettim arkadaşların. Forumda arama yaptım en yakın konu buydu moderatör arkadaşlar uygun görmez ise yeni konu açabilirim.

Aracımı alalı 1 ay olmadı daha. Prins lpg takılalı 1 hafta oldu. Bugün uzun yolda gaza bastığımda 2500-3500 devirler arasında ıslık sesi kafama takıldı. 3500 devirden sonra sesi kesiyordu ve hızlanmada bir problem yoktu. 1. vites hariç tüm viteslerde bu ses geliyor. Acaba normal mi bu durum? ya da buradaki arkadaşlardan sorunu çözen var mı . Lpg den önce bu ses yoktu.
2005 Corolla 1.6 Terra + OMVL - Ortalama Tüketim=8.6
R1 3 5
╚╬╬╬      2011 Auris 1.6 Comf.Extra + Prins -Tüketim= ?
  2 4 6

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '12
  • 12 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Ekim 21, 2013, 14:08:48 »
1. vitesteki uğultu sesini motorun karakterine bağlıyorum ama 5. viteste 60 tan sonra duyulan uğultu beni de şüphelendirmişti.
şu problemi tam olarak bir tanımlasak, duyanlar 5. viteste "vuuuu" tonunda derinden gelen bir ses mi alıyorlar? aracı aldığım günden beri ara ara dinliyorum ve 5. viteste net olarak duyuyorum 6. viteste böyle bir ses gelmiyor.
Hamleler ve karşı hamleler..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • YB276
  • Kilometre: 40000
  • 154 kere teşekkür etti
  • 190 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Ekim 21, 2013, 19:35:06 »
Geçen ay bizim Aurisinde şanzıman indi.Rölanti de çalışırken ayağı debriyajdan çekince tır tır tır diye bi ses geliyordu.Debriyaja basınca kesiliyodu.Usta şanzıman inecek dedi.Söküldü ve garantiden debriyaj seti komple değişti(transaks gibi şeylerde yazıyordu) faturasıda var hatta paylaşırım bi ara.
2011 Toyota Auris 1.4 D-4D Comfort Extra Special Edition
Beni en çok çeken şey mazotun köpürmesi,dizelin çalışırken yaptığı sesi Anlayamazsınız. :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Ekim 21, 2013, 20:35:47 »
1. vitesteki uğultu sesini motorun karakterine bağlıyorum ama 5. viteste 60 tan sonra duyulan uğultu beni de şüphelendirmişti.
şu problemi tam olarak bir tanımlasak, duyanlar 5. viteste "vuuuu" tonunda derinden gelen bir ses mi alıyorlar? aracı aldığım günden beri ara ara dinliyorum ve 5. viteste net olarak duyuyorum 6. viteste böyle bir ses gelmiyor.

Aynen o şekilde bir turbo devreye giriyor sanki, bu sabah işe giderken ses gelmedi . Bendeki ses 1 hariç diğer viteslerde geliyor

Geçen ay bizim Aurisinde şanzıman indi.Rölanti de çalışırken ayağı debriyajdan çekince tır tır tır diye bi ses geliyordu.Debriyaja basınca kesiliyodu.Usta şanzıman inecek dedi.Söküldü ve garantiden debriyaj seti komple değişti(transaks gibi şeylerde yazıyordu) faturasıda var hatta paylaşırım bi ara.

Geçmiş olsun, sizin dediğiniz ses baskı balata bilyalarından kaynaklı oluyor o sesi iyi biliyorum. Bizdeki ses 2500 devirde sanki turbo devreye giriyor 3500 devirde çıkıyor böyle bir ses.
2005 Corolla 1.6 Terra + OMVL - Ortalama Tüketim=8.6
R1 3 5
╚╬╬╬      2011 Auris 1.6 Comf.Extra + Prins -Tüketim= ?
  2 4 6

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • YB276
  • Kilometre: 40000
  • 154 kere teşekkür etti
  • 190 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Ekim 21, 2013, 21:02:27 »
Geçmiş olsun, sizin dediğiniz ses baskı balata bilyalarından kaynaklı oluyor o sesi iyi biliyorum. Bizdeki ses 2500 devirde sanki turbo devreye giriyor 3500 devirde çıkıyor böyle bir ses.
Sağolun salih abi.Sizin ses ile ilgili bi yorum yapamayacağım ama şu an çok şükür sorun yok ve memnunum.Bi de böyle geri vitese geçerken garç ederdi.Debriyaj seti değiştikten sonra o da kesildi.
2011 Toyota Auris 1.4 D-4D Comfort Extra Special Edition
Beni en çok çeken şey mazotun köpürmesi,dizelin çalışırken yaptığı sesi Anlayamazsınız. :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2009 avensis 1.6 valvematic elegant m/t
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 150
  • Model Yılı: '09
  • 5 kere teşekkür etti
  • 47 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Ekim 21, 2013, 22:00:30 »
2 sene önce o sesin benim aracımda da olduğunu söylemiştim fakat son 6 aydır o ses birden bire kesildi. aracımda baskı balata hala orjinal. 62.000 km'de
AvensiStyle

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 60000
  • 65 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Nisan 28, 2014, 16:27:04 »
Konuyu hortlatmak için değil ilk yazdığımızdan beri o şikayet ettiğimiz seslerle ilgili neler oldu bitti konuşmak için yazıyorum.
Aracım 55000'e geldi. Rampalar, yollar, uzun yollar, dağ yolları aştı. Çekişte düşme yok . Sorun yok, ses aynı. Araç vitesteyken gaza basınca geliyor, vites boştayken kesiliyor.
Benden başka kimse de duymuyor araçta. Aracımla oynatmadığım için doğru iş yaptığımı düşünüyorum.
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Nisan 28, 2014, 16:34:24 »
  Sadece yalıtım ile ilgili bir durum da olabilir.