Gönderen Konu: Hava filtresi değişimi(yan sanayi :)  (Okunma sayısı 20847 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Hava filtresi değişimi(yan sanayi :)
« : Aralık 10, 2010, 22:19:48 »
Buji balata vs. olsa amenna orjinal olsun diyeceğim fakat hava filtresi için de 45tl lik servis fiyatı biraz abartı oldu bünyede.

Kendimi japon parçacılara attım fakat orjinal bulmak ne mümkün.

Filtre filtredir deyip yumdum gözleri 15tl ye alıp değiştim.Fiyat makul geldi karardıkça alır değişirim diyorum.

Bu fabrikadan çıkan filtre.30.000 oldu yeni değiştim:)

Bu da yan sanayi filtre.

Corolla-aurislerdeki filtre motorlar aynı olmasına rağmen uyumsuz. alacak olanlar model belirtmeli mutlaka.

Yenisinin resmini çekmedim kirlinin beyaz hali

Toyota Club Türkiye

Hava filtresi değişimi(yan sanayi :)
« : Aralık 10, 2010, 22:19:48 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Kan Grubu: A-
  • Model Yılı: -
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
Ynt: Hava filtresi değişimi(yan sanayi :)
« Yanıtla #1 : Aralık 10, 2010, 22:27:42 »
olmaz çok yakıt yakarsın bununla Cuneyt, kirlenince değiştirirm mantığı tamamda , bu hava filtresinin hava geçirgenliği çok az, orjinaline göre %40 civarında daha az hava geçiriyor , lif doku yapısı orjinal gibi değil, yani daha fazla benzin ile motor aradaki farkı kapatmaya çalışıcak ve benzin sarfiyatın artıcak. 1 hafta gez dolaş sonra burda yorumunu yaz tekrar merakla bekliyorum :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 668 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 10, 2010, 22:42:05 »
hava filtresi önemli, bir karbüratörlü araç kadar fark etmesede özellikle güç gerektiren yüksek devir kullanımlarında bu filtresen bir elektrik süpürgesinin çektiğinden çok hava geçiyor.
böyle bir parçanın yavaş hava geçirmesi düşük devirde çok etkili değil ancak yüksek devirde karışım problemi çıkartıyor. ( benim tahminim )
performans filtrelerinin gücü arttırdıklarını sanmıyorum, ben hava alan kısmı ıslak mendille kapatıp filtreyi sökmüştüm ve ses artmıştı.
özellikle man filtrelerini ben tavsiye ederim. şuan orjinal olmayan bir filtre kullanıyorum. açıkçası çabuk tıkanması dışında başka bir sorununu görmedim. ancak daha sık değişmesi gerekiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 10, 2010, 22:47:47 »
Tırmıklı kısmın da üzerinde ek bir parça vardı, düz sünger parçası gibi.Serviste bunu koparıp attılar neden anlamadım.

Yarın istanbula gidiyorum eğer 4.2 yi tutturursam sorun yok (e5 klasiği).Tutturamazsam o parçayı sökerim yine olmadı gebzedeyim :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Aralık 10, 2010, 22:52:14 »
Yarın Vedatta Gebzeye geliyor Kayada geliyor Uğrayabiliyorsan sende uğra saat 15:00 da toplanıcaz zaten :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 10, 2010, 23:02:37 »
Arabada ağır misafirler (k.peder vs.) :-[ var bu seferlik affımı talep edeyim ama Bursayı da ihmal etmeyelim  :kötü: :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Best of Techno Bass
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 11, 2010, 02:59:19 »
benimki karbüratörlü ve yan sanayi kullanıyorum. Mesut abi özel servis dahil sordum sordum sordum!! yok abüü orjle aynı bu filtre, parana yazık verme o kadar para diyip durdular. bende 2 hafta evel aldım NTS marka. servise gidip orj alıcağım kış bir bitsin havalar güzelleşsinde. filtre arabanın ciğeri tabiki yakıtı çok etkiler. bide lpg taktırınca daha hassaslaştı. 2009a kadar orj filtre takılıyordu yakıtta pek fark olmadı hatta olmadı ama orj takıcan abi kim ne derse desin :)
short shift,jdm real tails,American Front Bumper,8000K Monza Xenon,,,,, MADE IN JAPAN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 11, 2010, 09:10:47 »
Bu 10.000 periyotluk bakım çol canımı sıkıyor zaten.Fiat bile 20.000 periyot koymuş.Soygundan öte birşey değil bu.

Kaba bir hesapla 100.000km yapan birey toyotada 10, fiatta 5 defa bakıma gidiyor.ortalama 250den hesaplarsak Toyota 2.500tl Fiat 1,250tl bakım masrafı çıkartıyor.

Bu bakım aralığının hiçbir mantığı yok.Koy tam sentetik yağını en kötü 15binde çağırırsın tekrar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 11, 2010, 13:21:46 »
Bu 10.000 periyotluk bakım çol canımı sıkıyor zaten.Fiat bile 20.000 periyot koymuş.Soygundan öte birşey değil bu.

Kaba bir hesapla 100.000km yapan birey toyotada 10, fiatta 5 defa bakıma gidiyor.ortalama 250den hesaplarsak Toyota 2.500tl Fiat 1,250tl bakım masrafı çıkartıyor.

Bu bakım aralığının hiçbir mantığı yok.Koy tam sentetik yağını en kötü 15binde çağırırsın tekrar.

aradaki performans,kalite,teknoloji ve sorunsuzluğu görmeyenler için soygun bence.
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 12, 2010, 21:28:07 »
Bu kadar fiat araç sahibinin kör olabileceğini düşünmüyorsun sanırım Enesciğim.

Her bireyin bütçesine göre araç seçtiğini, sorunsuzlu için bedelin alırken fazlasıyla ödendiğini, kaldı ki yurtdışında aynı motor için bakım aralığı 15bin iken ülkemizde neden çifte standart uygulandığını sorgulamak gerekiyor mu?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Aralık 12, 2010, 21:31:40 »
konumuza dönelim;

bursa-istanbul-bursa arası 500km yol yaptım şu yukarıda bahsettiğim filtreden sonra.Ortalama 4.2 değer verdi.

Değişen birşey bu daha önceki ortalamayla aynı.

Giderken epey yavaş ilerledim orhangaziden sonra kar vardı bütün o rampayı ikinci vitesle indim.Gerisi her zamanki gibiydi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Bilgi güçtür...
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '12
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Aralık 12, 2010, 21:40:48 »
Filtre olayını abartmayalım fazla, yerine tam oturduktan sonra hepsi aynı görevi görüyor.
bende sık sık hava filtremi arada temizler (tozlu yolda 5 binde) sonra da  değiştirirdim tasarruf için, ama nedense binde 1 bile azalma göremedim hiç.
Kanaat en büyük hazinedir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Toyotasız, Araçsız, Yaya :)
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Aralık 13, 2010, 12:09:18 »
olmaz çok yakıt yakarsın bununla Cuneyt, kirlenince değiştirirm mantığı tamamda , bu hava filtresinin hava geçirgenliği çok az, orjinaline göre %40 civarında daha az hava geçiriyor , lif doku yapısı orjinal gibi değil, yani daha fazla benzin ile motor aradaki farkı kapatmaya çalışıcak ve benzin sarfiyatın artıcak. 1 hafta gez dolaş sonra burda yorumunu yaz tekrar merakla bekliyorum :)

+1

Kesinlikle herşeyin yan sanayisini kullanırım ama hayatta üç şeyden nefret ederim :D 1-Bakımsız motor , 2- Orjinal olmayan (merceksiz) Xenon far, 3- Orjinal olmayan Hava filtresi :D :alkis:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Aralık 13, 2010, 12:50:31 »
Filtre olayını abartmayalım fazla, yerine tam oturduktan sonra hepsi aynı görevi görüyor.
bende sık sık hava filtremi arada temizler (tozlu yolda 5 binde) sonra da  değiştirirdim tasarruf için, ama nedense binde 1 bile azalma göremedim hiç.

hepsi aynı görevi görmez bilip bilmeden yorum yapmayın lütfen,

size yağ filtresinden bir örnek ;)

soldaki orjinal Toyotanın fltresi , geçirgenliği hem daha çok hemde perde sayısı daha fazla filtrelemede daha başarılı
sağdaki ise yan sanayi , ucuz sarı karton ve az perde sayısına sahip ;)

sizce hangisi daha iyi iş yapar ;) ? ? ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Aralık 13, 2010, 16:25:12 »
Şimdiden 40.000 bakımını kara kara düşünüyorum.Balatalar, filtreler derken sanıyorum 400tl den aşağı çıkamam servisten.

Bursa içerisinde orjinal parça kullanan servis bulmam gerkiyor.

Merhaba Mesut, yukarıda da belirttim; filtreden sonra herhangi bir değişiklik yok zamanla kontrol edip paylaşırım bu başlık altında.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Aralık 13, 2010, 18:59:41 »
Filtreleri orjinal almanizi tavsiye ederim. Motor icin hayati parcalar.
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Aralık 13, 2010, 21:26:08 »
Yağ filtresini orijinal hava ve polen filtresini yan sanayi kullanıyoruz 60.000km'dir

çekişte,yakıtta fark göremedim

yetkili servisin parça fiyatındaki agresif politikası değişene kadar bu şekilde devam
!!!
''Düşmanlarımız önce subayları öldürür''

Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Aralık 13, 2010, 21:52:50 »
Filtreler orijinal Japon olmali. Cin maliysa orijinal olup olmamasi pek farketmiyor.
K&N tipi hava filtreleri havayi gecirdigi gibi toz dumani da geciriyormus, motor sagligi icin, yagin omru icin hic iyi degil yani.
Bende de kutu ici K&N filtre var ama yag degisiminden once normal kagit filtre takmayi dusunuyorum.
Denso hava filtresi diger markalara gore gercekten daha yuksek filtreleme ozelligine sahip.
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Aralık 13, 2010, 22:25:48 »
Filtreler orijinal Japon olmali. Cin maliysa orijinal olup olmamasi pek farketmiyor.
K&N tipi hava filtreleri havayi gecirdigi gibi toz dumani da geciriyormus, motor sagligi icin, yagin omru icin hic iyi degil yani.
Bende de kutu ici K&N filtre var ama yag degisiminden once normal kagit filtre takmayi dusunuyorum.
Denso hava filtresi diger markalara gore gercekten daha yuksek filtreleme ozelligine sahip.

Ahmet abi K&N tipi filtreler çok iyi toz tutar ! ! ! ama kullanmayı biliceksin K&N bakım ve yağlama ürünü var 70 80 TL paraya kıyıp birde ondan alıcaksın filtreyi araca takmadan önce filtre yağı ile tüm gözenekleri yağlıycaksın ki en küçük toz partikülleri bile yağ yapışıp kalıcak ve motora ulaşmıycak ;) benim aracım 123,000 km de ve ben ilk hava filtremi sanırım 10.000km falan taktım bi zararı olsa benim motor çoktan ölürdü ;)

bilinçli tüketici olmak şart bu tarz ürünlerde, açık hava filtresi alıp fabrikadan çıktığı gibi kuru takarsak toz tutmaz, yada temizlemek için özel ürünülerini kullanmayıp basınçlı hava basılırsa gözenekler açılır ve daha çok toz geçirir :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Aralık 13, 2010, 22:27:20 »
Yağ filtresini orijinal hava ve polen filtresini yan sanayi kullanıyoruz 60.000km'dir

çekişte,yakıtta fark göremedim

yetkili servisin parça fiyatındaki agresif politikası değişene kadar bu şekilde devam
!!!

çekişte yakıtta fark göremezsiniz eğer kısa mesafede ve düşük devirlerde kullanırsanız, ayrıca tozu toprağı orjinal filtre kadar tutamaz. motorun yüksek havaya ihtiyaç duyduğu durumlarda gerekli havayı karşılıyamaz ve motor daha çok benzin ile aradaki açığı kapatmaya çalışır.