Gönderen Konu: Hava filtresi değişimi(yan sanayi :)  (Okunma sayısı 20809 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
Ynt: Hava filtresi değişimi(yan sanayi :)
« Yanıtla #20 : Aralık 14, 2010, 01:37:24 »
Ahmet abi K&N tipi filtreler çok iyi toz tutar ! ! ! ama kullanmayı biliceksin K&N bakım ve yağlama ürünü var 70 80 TL paraya kıyıp birde ondan alıcaksın filtreyi araca takmadan önce filtre yağı ile tüm gözenekleri yağlıycaksın ki en küçük toz partikülleri bile yağ yapışıp kalıcak ve motora ulaşmıycak ;) benim aracım 123,000 km de ve ben ilk hava filtremi sanırım 10.000km falan taktım bi zararı olsa benim motor çoktan ölürdü ;)

bilinçli tüketici olmak şart bu tarz ürünlerde, açık hava filtresi alıp fabrikadan çıktığı gibi kuru takarsak toz tutmaz, yada temizlemek için özel ürünülerini kullanmayıp basınçlı hava basılırsa gözenekler açılır ve daha çok toz geçirir :)

Yagini da alip kullandim Mesut, hatta asiri kullanmisim, iyice islatmisim. :)
K&N filtre takili araclarin kullanilmis yag analizlerinde motor yaginin cok belirgin sekilde bozulmus oldugu goruluyor.
Bobistheoilguy.com diye yag ve filtreler konusunda bir numara diyebilecegim, orada olsuan konsensus bu...
Fe... :-)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Aralık 14, 2010, 01:37:24 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • Model Yılı: -
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Aralık 14, 2010, 09:39:35 »
Ahmet abi şimdi ordaki yazılara mı inanmamı istiyorsun benden ? yoksa kendim kullandığım 130.000 km dir kendim bindiğim sıfır aldığım aracımda deneyerek test ederek gördüğüm sonuçlaramı inanayım sence ?

her bakımda 10.000km de bir yağımı deiştiriyorum kıvamı siyah bile değil nerdeyse ilk günkü rengi gibi sapsarı ve kıvamıda iyi durumda oluyor, daha pazar günü kışlık lastiklerimi jantlarımı takarken babamla beraber kontrol ettik yağını pırıl pırıl.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Aralık 15, 2010, 20:39:54 »
Mesut, ister inan, ister inanma. Ben orada okudugumu yazdim.
Ben inandim, kagit filtreye geri donuyorum.
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Aralık 16, 2010, 11:35:29 »
arkadaşlar arabalardaki en hassas parçalardan en önemlileri yağ,hava ve yakıt filtreleridir.ben bu yaz 89 liraya benzin filtresi aldım orj. k. ben emekliyim bizim paramız daha kısıtlıdır.bütün filtrelerim orj. ve bagajdada yedek yağ filtrem var.motoru uzun süre sorunsuz olarak kullanmak için orj.den şaşmayın derim.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2009 Corolla 1.4 D4D Comfort
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Aralık 16, 2010, 12:02:26 »
- Turbolu araçların turbosunun parçacık v.s. gibi konulardan dolayı çok masraflı kazalara kurban gitmemesi için orjinal hava filtresinin kullanılması çok yararlı olur kanaatindeyim. Orjinal olan daha kalıiteli ve  fiyatı daha pahalı ama zaman içinde bu fark kesinlikle farkında olmadan amorti ediliyor. Servisten alın montajını dikkatle kendiniz yapın derim.
- konu yağ konusuna dönmesin ama , 10.000 km deki bir yağın renginin hala sarı tonlarında olması iyi bir göstergemidir, bunu yağ konu  başlığı altında tartışalım isterseniz.
- MANN hava filtrelerinin  bayisi/satışı  olan yerler var mı Bostancı veya Kartal sanyide bilen varmı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Aralık 16, 2010, 13:02:35 »
Hocam fil marka veya başka bilindik marka olsa yine sorun yok ama tek çeşit var yan sanayi olarak ben de ilk defa duydum ama el mahkum.

Sırf bu masraflardan arabayı satmayı bile düşündüm hiç derdi bitmiyor kaskosu,sigortası,vergisi,bakımı,e bir de benzini derken bir ev daha geçindiriyoruz sanki.

İş bu sebepler beni yönlendirdi.Baktım görünüş olarak hiçbir farkı yok göz görünce gönül de katlandı.

İlk sayfada yazmıştım tekrarlayayım; yakıtta herhangi bir fark olmadı gidişatta da bir sıkıntı yok şimdilik devam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Aralık 16, 2010, 14:33:24 »
Cüneyt bir adam ucuz diye X şirkete kasko yaptırır,biriside pahalı olmasına rağmen Y şirketini seçer.görünüşte çok para veren zararda az para veren kardadır.fakat bir zaman sonra ikisinin araçlarıda hasar yapar,Y yi seçen gider parasını alır arabasını yaptırır fakat X i seçen akıllı para pul alamaz çünki şirket batıktır.az tamah çok zarar getirir.arabalara dünyanın parasını veriyorsunuz,en kıritik parçalardan parayı esirgiyorsunuz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Aralık 16, 2010, 19:46:55 »
Kızma Atilla abey, bu ay son harcamayı filtreye yaptım o da alındığından beri değişmemiş.herşey üstüste geldi (kasko,sigorta,kredi,bakım) derken böyle oldu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Aralık 16, 2010, 20:34:56 »
Cüneytim abinin söylediklerini unutma,bunları siz kardeşlerimin menfaati için yazıyorum.gözlerinden öpüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 34000
  • Model Yılı: '15
  • 3 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Kasım 30, 2019, 15:18:43 »
Aracımın garantisinin bitmesine müteakip 50 bin bakımını Ankara'da (ismini burada belirtmek istemiyorum) bilindik özel serviste yaptırdım. Hava filtresi Denso, yağ filtresi Sakura marka takıldı. Ancak fiyatında da anlaşılacağı üzere Denso hava filtresi 35 Tl.'di, tahminim yan sanayi. Bu bakımdan sonra aracım düz vites olmasına rağmen vites geçişlerinde sarsıntı yaşamaya başladım. Sanki acemi sürücünün vites değiştirmesi gibi araç sarsılıyordu. Düşük ve yüksek devirlerde vites geçişlerinde durum aynıydı. Bakım içime sinmediğinden yetkili servisten orjinal yağ ve hava filtresi aldım ve yağ ile birlikte tekrar değişim yaptırdım. Arabam tekrar eski atikliğine kavuştu, vites geçişindeki sarsıntı olayı da son buldu. Toyota da aksesuar dışında kesinlikle yan sanayi ürün kullanmayın. Cüzi bir kar edeyim derken çok büyük hasarlar verebilirsiniz, saygılar sevgiler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Aralık 01, 2019, 03:46:11 »
Aracımın garantisinin bitmesine müteakip 50 bin bakımını Ankara'da (ismini burada belirtmek istemiyorum) bilindik özel serviste yaptırdım. Hava filtresi Denso, yağ filtresi Sakura marka takıldı. Ancak fiyatında da anlaşılacağı üzere Denso hava filtresi 35 Tl.'di, tahminim yan sanayi. Bu bakımdan sonra aracım düz vites olmasına rağmen vites geçişlerinde sarsıntı yaşamaya başladım. Sanki acemi sürücünün vites değiştirmesi gibi araç sarsılıyordu. Düşük ve yüksek devirlerde vites geçişlerinde durum aynıydı. Bakım içime sinmediğinden yetkili servisten orjinal yağ ve hava filtresi aldım ve yağ ile birlikte tekrar değişim yaptırdım. Arabam tekrar eski atikliğine kavuştu, vites geçişindeki sarsıntı olayı da son buldu. Toyota da aksesuar dışında kesinlikle yan sanayi ürün kullanmayın. Cüzi bir kar edeyim derken çok büyük hasarlar verebilirsiniz, saygılar sevgiler.
Evet orjinal ürünlerin ne kadar gerekli olduğu bir kez daha anlaşılmış oldu bir sonraki bakımda form sponsorumuz tem oto ufuk sönmez beyden gereken her türlü malzemeyi gönül rahatlığıyla alabilirsiniz eğer elinizden geliyorsa ve uğraşmayı seviyorsanız kendiniz bile değişim yapabilirsiniz ufuk beylerdeki Js Asakashi filtreler safkan japon malıdır ve orijinalden bile kalitelidir diyebilirim hemde fiyat olarak orjinalden daha düşük.
[attach=1]
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Aralık 01, 2019, 09:37:13 »
Evet asakhasi filtreler Ümit Bey’İn de dediği gibi çok kaliteli ürünler. Fiyatları da uygun.
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Aralık 01, 2019, 20:34:57 »
kesinlikle orjinal kullanmak lazım ben bir defa asakhi kullandım araç hem çekişten düştü hem fazla yaktı hemde motor arızası verdi.tatille giderken almıştım döner dönmez degiştirdim. burada kullananlar memnun ama belki bendekinde problem vardı bilmiyorum artık fakat  bana baya maliyetli oldu o yüzden orjinalden şaşmıyorum
2009 Corolla D4D/MMT Elegant Metalik gri

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 34000
  • 3 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Aralık 01, 2019, 20:41:59 »
Artık kesinlikle servis dışında yedek parça almam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Aralık 01, 2019, 20:43:58 »
kesinlikle orjinal kullanmak lazım ben bir defa asakhi kullandım araç hem çekişten düştü hem fazla yaktı hemde motor arızası verdi.tatille giderken almıştım döner dönmez degiştirdim. burada kullananlar memnun ama belki bendekinde problem vardı bilmiyorum artık fakat  bana baya maliyetli oldu o yüzden orjinalden şaşmıyorum
Maf sensörünü söktüyseniz tam taktığınıza emin misiniz?
Aracı bilgisayara bağlayıp Hava filtresi ile alakalı hata kodu aldınız mı?
Bu yaşadığınızı tem servise bildirdiniz mi ? 
Toyota kolay kolay motor arıza ışığı yakacak bir araba değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Aralık 01, 2019, 20:45:51 »

Geçmiş olsun, neden bizimle irtibata geçmediniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Aralık 01, 2019, 20:56:03 »
Toyota hava filtresinden dolayı arıza ışığı yakacak kadar nazik bir araba değildir,ayriyeten o hava filtresi yerine hiç takılmasa bile çalışır ve arıza ışığı yakmaz,sizin araçta farklı bir sıkıntı olmuştur.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #37 : Aralık 02, 2019, 14:42:53 »

@mustafa alper tugral (7338) bey, kayıtlarımızı inceledim, en son 2013 yılında "polen filtresi" (diğer alış verişlerinizde sadece polen filtresi) alış verişiniz görünüyor, sanırım siz ürünleri karıştırdınız :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Aralık 02, 2019, 20:25:40 »
ufuk bey yanlışınız var tatile gitmeden önce aktuatörle ilgili bir problem için gelmiştim o arada değiştirdim.yani karıştırmadım öyle bir ihtimal yok.haber vermiş olsam da değişen birşey olacagını düşünmedim.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 02, 2019, 20:30:06
Toyota hava filtresinden dolayı arıza ışığı yakacak kadar nazik bir araba değildir,ayriyeten o hava filtresi yerine hiç takılmasa bile çalışır ve arıza ışığı yakmaz,sizin araçta farklı bir sıkıntı olmuştur.

iki farklı servis hava filtresinden kaynaklandığını söyledi.Ayrıca değiştikten sonra da problem çıkmadı yanlış hatırlamıyorsam p01 miiydi neydi arıza kodu da
2009 Corolla D4D/MMT Elegant Metalik gri

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #39 : Aralık 02, 2019, 20:39:27 »
haber vermiş olsam da değişen birşey olacagını düşünmedim.

Hiç öyle şey olur mu? şayet bizimle yada bizim kullandığımız ürün ile ilgili bir sorun olur da biz ilgilenmez miyiz? Yanlış düşünmüşsünüz, lütfen bizi diğer servisler ile karıştırmayın :)