Gönderen Konu: Lastik Seçmek İçin Fikir Bekliyorum  (Okunma sayısı 9316 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: AB+
Lastik Seçmek İçin Fikir Bekliyorum
« : Haziran 11, 2007, 11:58:21 »
Yaz gelince tatile çıkmadan arabayı bi elden geçirmek gerekiyor. Dün arabayı yıkarken dikkatimizi lastiklerin artık çok yıpranmış ve tellerinde kırılmalar başlamış olması çekti. Bridgestone sf-321 lastiklerimiz, 120km hızdan sonra bir airbus misali gürültüleniyor. bol miktarda bridgestone turanza er300 86H almayı öneri olarak duyduk ama sizlere sormadan seçim yapmak istemiyorum. ebat değişikliği yapmayacağım 185/65/r14 olacak yine. ama önemli olan 2 kriterin başında sessizlik ve güvenlik geliyor. bu ikisini optimum düzeyde hangi lastiklerde bulabilirim sizce? er300'ü 120'ye alabiliyorum tanesini. fikirlerinizi bekliyorum.
99 / T22 / 2.0 / SOL

Toyota Club Türkiye

« : Haziran 11, 2007, 11:58:21 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2007 YARİS SOL SPECİAL
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1 : Haziran 11, 2007, 12:20:32 »
Alıntı yapılan: selim kara
Yaz gelince tatile çıkmadan arabayı bi elden geçirmek gerekiyor. Dün arabayı yıkarken dikkatimizi lastiklerin artık çok yıpranmış ve tellerinde kırılmalar başlamış olması çekti. Bridgestone sf-321 lastiklerimiz, 120km hızdan sonra bir airbus misali gürültüleniyor. bol miktarda bridgestone turanza er300 86H almayı öneri olarak duyduk ama sizlere sormadan seçim yapmak istemiyorum. ebat değişikliği yapmayacağım 185/65/r14 olacak yine. ama önemli olan 2 kriterin başında sessizlik ve güvenlik geliyor. bu ikisini optimum düzeyde hangi lastiklerde bulabilirim sizce? er300'ü 120'ye alabiliyorum tanesini. fikirlerinizi bekliyorum.
[/quote]
İstanbul-Ankara gibi kış şartlarının yoğun olmadığı bölgelerde 4 mevsim tercihimdir.
Good Year Vector 5 fiyatına göre bu şartlara ayak uyduran en iyi lastik olduğunu düşünüyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 11, 2007, 17:02:13 »
Ben ER300 kullanıcısı olarak şiddetle tavsiye ediyorum. 120 ytl güzel bir fiyet. Bence o fiyata kaçırmayın deim ben tanesini 145ten almıştım şubatta.
2000 ZZE112 Toyota Corolla 1.6 Terra Special A/C

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #3 : Haziran 11, 2007, 19:38:16 »
Alıntı yapılan: Erdem Manisalı
Ben ER300 kullanıcısı olarak şiddetle tavsiye ediyorum. 120 ytl güzel bir fiyet. Bence o fiyata kaçırmayın deim ben tanesini 145ten almıştım şubatta.
[/quote]

iş yerimin yanında bi abim var. yıkamacı yağlamacı lastikçi parçacı gibi bi yer. o dedi kimseye yapmam bunu 1. kalitesini normalde 145'e satıyoruz ama sana 120 olur dedi. ama tabi insan merak ediyor daha kaliteli varmı diye
99 / T22 / 2.0 / SOL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 11, 2007, 20:01:11 »
bridgestone tavsiye edilen fiyatlarını netten bulabilirsiniz, galiba 145'ten de pahalı. Ben 195/65R15 için 180-190 lira gibi görmüştüm.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 11, 2007, 21:57:37 »
Alıntı yapılan: selim kara
Yaz gelince tatile çıkmadan arabayı bi elden geçirmek gerekiyor. Dün arabayı yıkarken dikkatimizi lastiklerin artık çok yıpranmış ve tellerinde kırılmalar başlamış olması çekti. Bridgestone sf-321 lastiklerimiz, 120km hızdan sonra bir airbus misali gürültüleniyor.
[/quote]

Kusura bakmayin ama Sf321 ler bu araclarin üstünde gelen standart lastik.
Eger daha önceden ayni lastik ile degismedi ise ki bence öyle lastikler anormal eski.
Lastikler daha önceden degisti mi? Arac kac model ve km de?

Bu kasa da en yeni aracin 98 model oldugunu düsünürsek en azindan 9 yillik lastikler.
Normalde 5 yildan uzun durdugunda hayati tehlikesi var.

Performans olarak genelde lastikler 4.yila girdigi zaman disleri olsada hamur sertlesmesinden dolayi zaten büyük capta yol tutus kaybeder.

Bu anlamda araci su haliyle kullanip güvenlik aramak abesle istigal gibi duruyor.

Neyse, edebiyati bir kenara birakirsak, ismi cismi duyulmus düzgün markalari tercih edin. Ucuz olsada ucuz markalarin lastikleri ise yarar ürünler olmuyor.

- Conti Premium Contact 2 (güvenlik ön planda)
- Conti Eco contact 3 (ekonomi ön planda)
- Bridges. ER300 (gürültülüdür ama güvenlik rezervi yüksek)
- Nokian (en sessiz lastikler)

Cogu markada iyi lastikler var. Ama gidip marshal, ceat tarzi 2.kalite lastik alirsaniz sonradan kar etmediginizi fark edeceksiniz.
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Haziran 12, 2007, 01:21:38 »
ER300 sessiz bir lastik bence. Benim aracımda sesi baya azalttı.

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=1972 Buarsı umarım işinize yarar.
2000 ZZE112 Toyota Corolla 1.6 Terra Special A/C

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #7 : Haziran 12, 2007, 09:39:45 »
aracım 96 model ve 100,000 km oldu daha yeni. üstündeki lastkler bir kere yine sf321 ile değişti. ama o değişime ben müdahale edemedim. malumunuz şehir içinde ve bozuk yollarda kullanılan lastik çabuk eskiyor. zaten 50,000'de bir maksimum değiştirmek gerekiyor. sf 321 ebatları 185/65/r14 ama emsallerine göre daha ince yanaklı duruyor. anlayamadığım bir konu da bu. er300'ün sessizliği baya bi övüldü. gerçekten gürültülü mü? bridgestone'ların gürültülü ama güvenli olduğunu biliyoruz. diğer markalarla uçurum fiyatları görürsek mecburan alıcaz. ama nokian hakkında hiç bilgim yok. sessiz ve güvenli bir arada olmaz bunun da farkındayım. nokian kullanan 185/65/r14 fiyatını bilen var mı?

Alıntı yapılan: Alper Sinav
bridgestone tavsiye edilen fiyatlarını netten bulabilirsiniz, galiba 145'ten de pahalı. Ben 195/65R15 için 180-190 lira gibi görmüştüm.
[/quote]

[url=http://www.bridgestone.com.tr]www.bridgestone.com.tr[/url]
99 / T22 / 2.0 / SOL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • 96 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Haziran 12, 2007, 10:59:57 »
Nokian'i Mertol kullanmisti. Memnundu. Konuyu görürse cevap yazar herhalde.

Bridgestone sessiz deseler de, desibel olarak, genelde japon lastiklerinin rezonansi alt frekenslarda. O da insan kulaginda gürültü gibi geliyor. Subjektif konusuyorum.

Bridgestone acikcasi TR deki en pahali lastiklerdendir. O yüzden bir  diger markalarin daha ucuz olacagini saniyorum. Sessiz olmasi icin directional yerine asimetrik tercih etmek daha iyi olur.

Ben de Goodyear F1 gsd3 var. direksiyonal oldugu icin daha gürültülü ama yagmurda da cok rahat.

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Haziran 12, 2007, 11:35:43 »
bence yumuşak lastik alın.corollaya h sınıfı sert olur gerek yok bence. t sınıfı bridstone b330 veya b250.
 bridstone b250 yeni bi lastik, b330 un geliştirilmişi. h sınıfı sert olmaz mı corallaya?
Allah’ın seçtiği kurtulmuş millet!
Güneşten başını göklere yükselt!
Avlanır, kim sana atarsa kement,
Ezel kuşatılmaz, çevrilmez ebed.....Şair

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #10 : Haziran 27, 2007, 19:28:00 »
t veya h sertlik simgesi değil benim bildiğim kadarıyla. aracın hızına ve performansa göre t,h,r,w gibi değerler veriliyor. mesela w lastikler 260km ve sonrası diye hatırlıyorum. t 160'a kadar. h da 210'a kadar. bu hızlarda 3 saat boyunca güvenlilermiş. 200 gibi bir hızda 3 saat gitmiyoruz. uzun yolda en fazla 160-170. ama devir ekonomi devri 120-130'u geçmeyeceğimizi varsayarsak galiba t daha mantıklı ve uygun fiyatlı. t almaya karar verdik gibi bi şey.
99 / T22 / 2.0 / SOL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Haziran 30, 2007, 18:25:51 »
bende değiştirdim lastrkleri . bri b250 aldım 80 liradanb tanesi. acayip farketti. önceden takur tukur gidiyomuşluz.86t aldım. 86h side vardı arada lastik başı 30 milyon oynuyordu. t sınıfı lastik daha konforlu ve daha sessiz. şehir içi için mükemmel lastik.yeni desen b250 ler . hem hesaplı hem kaliteli nede olsa bridstone

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #12 : Temmuz 01, 2007, 01:09:14 »
ben de karar verdim. b250 oldu karar bi tanıdığın vesilesiyle. t sınıfı daha konforlu ve sessiz olamaz. h daha konforlu ve daha sessiz. t 160km kadar güvenli sürüş demek. h 210km kadar. ben de önümüzdeki hafta arası alıyorum. aldığınız ebat nedir 175 mi 185 mi. 185 alıyorum ben h serisi. tanesi 107 YTL.
99 / T22 / 2.0 / SOL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Temmuz 02, 2007, 23:06:05 »
orjinal ebatını aldım 185 65 14 86t.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Araç: Hilux
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 184000
  • Model Yılı: '13
  • 32 kere teşekkür etti
  • 59 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Temmuz 03, 2007, 18:59:50 »
bende harfleri hız endeksi olarak biliyordum.
bridgeston b330 390 sf-321 3üde bence biribirinden berbat 390 ilk corollada gelmişti gürültü var yol tutuş yok sf-321 azıcık yağmurda kızaklıyordu nasıl 4 mevsimse, 330 ölümcül kaza yaşadığım lastik canıma mal oluyordu 2006 corollanın stock lastikleriydi plazadan çıkmadan değiştirmek gerekiyor bence o lastikleri  

(330 390 rakamları karıştırmış olabilirim tam ters de olabilir yazdığımla )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #15 : Temmuz 03, 2007, 19:49:14 »
B330 için aynı şeyler söylenmekte. benim aracımda sf321 var. eski performanslarını bilmediğim için bir şey söyleyemiyorum ama şu anda iyi değiller. bridgestone'nin sitesinde dikkat ederseniz performans lastikleri sıralamasında sf321 en altta, turanza er300 ortalarda b250 an başta. lastiği alacağım yer tanıdık ve kendi aracında da b250 kullanıyor. yarın lastikleri alıyorum. düşüncelerimi sizinle paylaşırım yarın. (harfler hız endeksi doğru!!)
99 / T22 / 2.0 / SOL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • 96 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Temmuz 03, 2007, 20:20:45 »
Aslinda tam dogru degil.
Hiz endeksi harfler ve rakamlardir.

86H hiz indeksidir. Bilmem kac kilo ile 210 km/h ye 15-20 dakika dayanir demektir.

Benimkiler 101Y arkalar. Arka aks 1680 kg yi 300 km/h ye cikarabilir demektir.

Ama hep harfler bilinir. Harf ve rakam önemli. Heavy duty lastikler (extra load) 86H yerine atiyorum 91H dir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #17 : Temmuz 04, 2007, 19:43:58 »
Alıntı yapılan: Murat Küden
Aslinda tam dogru degil.
Hiz endeksi harfler ve rakamlardir.

86H hiz indeksidir. Bilmem kac kilo ile 210 km/h ye 15-20 dakika dayanir demektir.

Benimkiler 101Y arkalar. Arka aks 1680 kg yi 300 km/h ye cikarabilir demektir.

Ama hep harfler bilinir. Harf ve rakam önemli. Heavy duty lastikler (extra load) 86H yerine atiyorum 91H dir.
[/quote]

evet rakamlar hakkında hiç konuşmamışız. rakamlar ağırlık, harfler de hız endeksi. ikisini de bilerek ne olduğunu öğrenerek aldım. bugün taktırdım aracıma Bridgestone B250 185/65/r14 86H. ilk dikkatimi çeken tabiki ses oldu. arkadaşlar gerçekten sessiz. tem bağlantı yolunda ufak çaplı bir deneme yaptım. 140km/h'da ne kadar çok gürültü duyduğumu biliyorum ki 120km/h olduğunda gürültü başlıyordu. 120'de başlayan gürültüyü 140'ta da duymadım. bu da benim istediğimin yani sessizleştiğinin garantisi. bir de fren mesafesi nasıldır derken istemeden bir deneme yapmak zorunda kaldım fatih civarlarında. öncekilerin nasıl fren yaptığını bildiğim için yenileri mükemmel geldi bana. biraz psikolojik biraz da yeni olmasının verdiği netice olabilir ama genel olarak gayet tatmin edici. alacaklaklara tavsiye ederim.

(bu arada murat bey 15-20dk değil 3 saat dayandığı katalog verisiydi. W  serileri daha uzun süreli kullanımlarda sorun yaratmıyor ki onlarda ultra performans serisi. bir akrabamız audi a8 aracıyla her sene Almanya'dan Türkiye'ye gelir. şu anda burada. W serisi lastikleri var. ne kadar hızlı geldiğini tahmin edersiniz ki genel olarak ortalama hızları 200-220 civarı ve saatlerce bu hızlarda gidiyorlar. araçları zaten 1,5 ton neredeyse, binen yük de malum. 5 kişi eşyalar, port bagaj vs. eğer 15-20dk olsaydı, gelemezlerdi lastikleri parçalamadan diye düşünüyorum.)
99 / T22 / 2.0 / SOL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Temmuz 04, 2007, 20:33:17 »
Ağırlık indeksleri:

**tablo bilinmedik bir nedenli uçmuş, özür dilerim**

Bunlar lastiklerin 10 dakikalık dayanıklılık testinde yapabilecekleri maksimum sürattir.<br/>
<br/>
Yani bir Opel Vectra'ya 91H lastik takarsan:<br/>
<br/>
Lastik başına 615kg maksimum düşüyor, yani: 615x4=2460kg<br/>
<br/>
ve bu kadar bir ağırlık ile birlikte 210km/saat'i 10 dakika kaldırabiliyor.<br/>
<br/>
Ancak tabi ağırlığı ikibuçuk ton yaparsan 210'a nasıl ulaşırsın onu bilemem, daha az ağırlık ile 210'dan yüksek hızlara 10 dakika dayanabilir, veya 210km hıza daha uzun süre dayanabilir, veya 2460kg ile 210'dan düşük süratlerde 10 dakikadan daha fazla dayanabilir veya... ...<br/>
<br/>
* Tablolar wikipedia'dandır
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Temmuz 04, 2007, 21:57:02 »
alper bey gayet açık bir bilgi vermişsiniz . teşekkür ederim. şimdi selim bey arabasına 86h aldı bende 86t aldım. aradaki fark şu  diye biliyorum. biri 210 diğeri 190 km/h hız sınırı var. şimdi soruyorum daha hızlı lastik daha sert olmaz mı? yani bu iki lastiğin hangisi daha sert? bence h sınıfı daha sert. peki aynı ebatlarda 2 lastikten t sınıfı mı yoksa h sınıfımı daha konforlu?. benim önceki lastikler sf321 ve 86 h dı, bu yeni lastiklerde arabaya biraz zor alıştım. sanki araba ağırlaştı gibi. bu da lastiğin yumuşak olmasından ve yola çok daha iyi tutunmasından kaynaklanıyor zannediyorsam. bridstone dan fabrika yetkilisine sordum hangisini alıyım diye , o da orjinali neyse onu al dedi yani h sınıfı al dedi. bende gittim t sınıfı aldım, şehir içinde zaten hız yapamayız, bari konforlu olsun dedim. ama fren mesafen h sınıfına göre 1-2 metre uzar dedi.
sonuçta b250 ler gerçekten güzel lasttik. hem selim bey de hem bende var. h ve t sınıfı. yani toyotalara 92-2002 arasına h ve t sınıfı 2 grupta olur. tercihi kişiye kalmış. selim bey tekrar  hayırlı olsun.kazasız günler dileğiyle