Gönderen Konu: Lastik Seçmek İçin Fikir Bekliyorum  (Okunma sayısı 9314 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
Lastik Seçmek İçin Fikir Bekliyorum
« Yanıtla #20 : Temmuz 04, 2007, 23:04:40 »
Öncelikle belirteyim, lastik kimyası hakkında çok bir bilgiye sahip değilim.

Ancak bana mantıklı gelen noktalar şöyle:

Bence daha hızlı lastiğin daha sert olması gerekmiyor, daha dayanıklı olması gerekiyor ki bu da hamur malzemesi ve teknolojisine, diş yapısına, desene vs... bağlı.

Yük endeksi ile sertlik daha bir alakalı olabilir. Ne de olsa daha ağır bir yük taşıyacak bir lastiğin kenarları daha kalın olması gerekiyor olabilir, bu da daha sert olduğu ve daha konforsuz olduğu izlenimi verebilir.

Ancak yine de yukarıda belirttiğim gibi her iki indeks de birbirini bağımlı. Yani bundan sonraki soru da 91T mi daha konforlu, 86H mi daha konforlu olduğudur
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Temmuz 04, 2007, 23:04:40 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Temmuz 05, 2007, 10:26:54 »
Alıntı yapılan: selim kara
(bu arada murat bey 15-20dk değil 3 saat dayandığı katalog verisiydi. W  serileri daha uzun süreli kullanımlarda sorun yaratmıyor ki onlarda ultra performans serisi. bir akrabamız audi a8 aracıyla her sene Almanya'dan Türkiye'ye gelir. şu anda burada. W serisi lastikleri var. ne kadar hızlı geldiğini tahmin edersiniz ki genel olarak ortalama hızları 200-220 civarı ve saatlerce bu hızlarda gidiyorlar. araçları zaten 1,5 ton neredeyse, binen yük de malum. 5 kişi eşyalar, port bagaj vs. eğer 15-20dk olsaydı, gelemezlerdi lastikleri parçalamadan diye düşünüyorum.)
[/quote]

Selim Bey, ben standart olarak 10 dakika verilmis. Üreticinin tutturmasi gereken standart odur. Iyi markalar, lastik üreticileri cok daha saglam ve toleransli üretiyorlar. Ama Cin mallarinda 10 dakika dayanmasi bile problem. Haberiniz olsun.

Arti ben de Almanya'da yasiyorum. Ben de o hizlarda kullaniyorum ve benim kendi aracim bir A8 den cok daha hizli. Ama 200-220 ortalamayi ancak bazi kesimlerde yapabilirsiniz. Zaten Almanya disinda hiz siniri var ve de o hizlari o uyduruk yollarda yapmak zaten kamikaze gibi gitmekten farkli degil.
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Temmuz 05, 2007, 10:53:59 »
Evet, ben de doğu avrupa yollarını görmüş biri olarak Murat'a katılıyorum. 1 metre çaplı çukurlar var ki, bahsedilen hızlarda girerseniz bırakın lastiği, bütün takımları mahfedersiniz, hatta hatta takla atıp yolun dışına çıkarsınız.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: AB+
« Yanıtla #23 : Temmuz 06, 2007, 21:08:06 »
alper bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz. gerçekten açıklayıcı. ben t sınıfını 160 diye biliyordum. 190 olduğunu bilseydim büyük ihtimal t alırdım. ama arabada 5 kişi iken 150 ortalama hızla seyahat ettiğimizi düşünürsek bizim için h daha mantıklıydı.

hakkı bey çok büyük konfor farkı olduğunu sanmıyorum ama artık sesi çok az duyuyorum ve benim için mükemmel bir durum. hayırlı olsun dileklerim sizin için de aynen geçerlidir. teşekkür ederim.

ürünleri daha önce incelediğim bir bayide 3 saat olduğunu görmüştüm ama sadece katologda gördüğüm bir veri. dediğiniz gibi 10dk olması konusunda hiç bir fikrim yok.

99 / T22 / 2.0 / SOL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #24 : Ağustos 03, 2007, 10:53:07 »
biraz farkını ver fakat michelin şaşma derim arkadaşım...
iyi günler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
« Yanıtla #25 : Ekim 05, 2007, 15:26:10 »
Bugün 1991 Corolla için 4 adet b250 175/60/13 aldım. b330 ile karşılaştırılnca diş miktarı olarak daha az ve sade gözüktü. Ayrıca üzerinde ilginç desenleri var. Umarım doğru bir seçim olmuştur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Kan Grubu: B+
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Ekim 15, 2007, 04:19:08 »
Alıntı yapılan: ekrem alper canan
biraz farkını ver fakat michelin şaşma derim arkadaşım...
iyi günler...
[/quote]
michelin de de h - t  gibi seriler varmı varsa en yumşak olanı hangisi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '06
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Ekim 15, 2007, 09:16:12 »
Alıntı yapılan: Kemal Aksüyek
michelin de de h - t  gibi seriler varmı varsa en yumşak olanı hangisi?
[/quote]

var

modelleri hakkında detaylı bilgim yok
Bodrum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99270
  • Model Yılı: '97
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Ekim 30, 2007, 00:30:20 »
yanlız hep sunu unutuyoruz sert lastik bence kanımca sehir icinde daha dayanıklıdır diye düsünüyorum ama sunuda eklemeden gecemiyecegim bristone b330evo berbattttttttttt bir lastik cok sert konfor sıfır ama saglamlık bakımından daha iyi mıselın larda yumusak yol tutusu cok güzel ama onlarda yanaktan balonu cok cabuk yapıyorlar