Gönderen Konu: 1.4d-4d Mmt 2006 Corollada Vitesin Boşa Çıkması  (Okunma sayısı 21570 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
1.4d-4d Mmt 2006 Corollada Vitesin Boşa Çıkması
« : Nisan 17, 2007, 21:45:24 »
Selam arkadaşlar. Daha önce kısaca söz ettiğim konuyu sizinle yeniden paylaşmak istedim. 2006 Aralık ayında ikinci el olarak aldığım Dizel MMT corollamla iki defa aynı sorunu yaşadım. Araç otomatik viteste iken boşa geçiyor. Yani araç viteste çalışıyor fakat hareket etmiyor. (ne ileri ne geri) Manuel vitese aldığımda yine hereketsiz kalıyor. Serviste yapılan kontrollerde bir sorun göremiyorlar. Bu durumla karşılaştığımda kontak anahtarı seri bir şekilde 8-10 defa açıp kapatınca araç normale dönüyor. Bu  ve benzeri sorun yaşayan başka kimseler var mı? Merak ediyorum. Eğer böyle bir sorunla karşılaşan varsa yazarsa sevinirim.

Toyota Club Türkiye

« : Nisan 17, 2007, 21:45:24 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • teknikoto.forumup.com
  • Araç: Hilux
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #1 : Nisan 18, 2007, 01:22:12 »
ilginç bir problem acaba diyorum immobilizer şanzımanı da kontrol ediyormu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 18, 2007, 09:06:19 »
Selam, ben de mmt kullanıyorum bahsettiğiniz sorun 12bin km de hiç başıma gelmedi.
Saygılar, Yaman.
2010 Captiva  Beyaz 2.0 CDTI Auto
Daha eski: Corsa, Corolla, Mini cooper, Twingo, Uno, Justy

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: AB+
« Yanıtla #3 : Nisan 18, 2007, 09:41:26 »
Alıntı yapılan: Yaman Eligül
Selam, ben de mmt kullanıyorum bahsettiğiniz sorun 12bin km de hiç başıma gelmedi.
[/quote]

düz vites araç demiş olsanız cevabı belli.
otomatikte de aynısı olabilir düşüncesiyle yazıyorum;
2001 model 1,3 full toyota'da araç 5. vitese geçiyordu fakat bir süre sonra vitesten atıyordu. sonra tamamen el ile tutarak 5. viteste kullanılır hale geldi. daha sonra el ile tutmak da bir işe yaramadı. yani araç 4 vites kaldı. böyle olmasının sebebi aracı daha önce kullanan vatandaşın gayet hor kullanması debriyajsız vites değiştirmesi sonucunda dişlinin aşınmasıymış.
400 ytl'ye dişli değişti sorun halloldu.
sizin aracınızdaki sorunun tekrar etme periyodları giderek artış gösterirse, elektronik değil de mekanik olan kısmını tamamen incelettirirseniz, benzer bir sorunla karşılaşılabilir diye düşünüyorum.
99 / T22 / 2.0 / SOL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Nisan 18, 2007, 11:09:25 »
bu sorun mekanikten çok elektronik gibi . 8-10 defa kontak açılıp kapanınca normale dondugune gore.
Saygılar, Yaman.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: AB+
« Yanıtla #5 : Nisan 18, 2007, 14:48:12 »
bu sorun mekanikten çok elektronik gibi . 8-10 defa kontak açılıp kapanınca normale dondugune gore.
[/quote]

otomatik şanzımanın kontak açılıp kapandığında dişlileri döndürüp döndürmediğini bilmiyorum. eğer döndürüyorsa dediğim gibi olabilir. çünkü bahsettiğim araç da bazen yapıyordu ilk başlarda. oturduğu dişlinin o anki konumuyla ilgiliydi. ama dediğim gibi otomatiğin mantığını hiç bilmiyorum. fikir olarak akılda tutulmasında yarar var ama.
99 / T22 / 2.0 / SOL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • teknikoto.forumup.com
« Yanıtla #6 : Nisan 18, 2007, 21:06:48 »
belki bir ihtimal şanzıman yağının basıncını kontrol eden pompa arızalanmış olabilir bunu en iyi bilecek olan servistir eğer çözüm bulamıyorsa toyotasaya başvurun

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #7 : Nisan 22, 2007, 11:33:06 »
Bende 2006 corolla hactback MMT (Dizel) var (16.500km). Cuma günü saat 18:30 da hareket halindeyken yukarıda bahsedilen türde problem yaşadım. Otomatik vitesteyken birden şanzıman uyarı ışığı yandı (tırtıklı yuvarlak içinde ünlem işareti) ve araba hareketsiz kaldı. Vites ışığı "N" de yanıp sönüyordu. Ama değişmiyordu. Tam da alt geçittte, yoğun trafikte kaldım. Kontağı açıp kapattığım halde aynı ikazı verdi. Hemen yol yardımını aradım en yakın Lider'in (ankara) ekibi geldi. ekip gelene kadar bir kez  kısa süreli hareket edebildim, ama yine arıza yaptı. Tamirci arkadaş akü kutup başlarından birini söküp biraz bekledikten sonra tekrar taktı. Arabayı servise kadar götürebildim. Arıza tespit kartının okunması gerektiğini bunun da ancak cumartesi günü olabileceğini söyledi. Cumartesi günü saat 9:00 da servisten aradılar arabanın iki parçasının değişmesi gerektiğini bunlardan birinin beyni? olduğunu söylediler. arabayı tatil dolayısıyla ancak çarşamba akşam alabileceğimi söylediler. fabrikasyon hatası olduğunu, daha önce karşılaşmadıklarını!!! söylediler.
1. motor arızası yapmaz denilen yeni toyotamla tam yolun ortasında kaldım, hatta kenara almak için bir miktar ittim.
2. arıza ışığı yanmasıyla yolda kalman bir oldu, önceden ikaz etse en azından kenara çekebilirdim.
3. yol yardımı servise de yakın bir yerde olduğumdan çabuk geldi, ancak servis kapalı olduğundan arıza tespiti bile yapılamadı
4. yol yardımı için arabanın camında yazan 800'lü numara işe yaramadı, 212'li numaradan ulaştım
5. araban sıfır bana lazım olmaz demeyin bu numaraları kaydedin
6. arabayla yolda kalmak çok kötü bir duygu Allah kimseye yaşatmasın.
Salı günü tam arızayı öğrendikten sonra tekrar yazarım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • teknikoto.forumup.com
« Yanıtla #8 : Nisan 22, 2007, 11:41:34 »
Alıntı yapılan: mustafa alpaslan
Bende 2006 corolla hactback MMT (Dizel) var (16.500km). Cuma günü saat 18:30 da hareket halindeyken yukarıda bahsedilen türde problem yaşadım. Otomatik vitesteyken birden şanzıman uyarı ışığı yandı ve araba hareketsiz kaldı. Vites ışığı "N" de yanıp sönüyordu. Ama değişmiyordu. Tam da alt geçittte, yoğun trafikte kaldım. Kontağı açıp kapattığım halde aynı ikazı verdi. Hemen yol yardımını aradım en yakın Lider'in (ankara) ekibi geldi. ekip gelene kadar bir kez hareket edebildim ama kısa süreli ama yine arıza yaptı. Tamirci arkadaş akü kutup başlarından birini söküp biraz bekledikten sonra tekrar taktı. Arabayı servise kadar götürebildim. Arıza tespit kartının okunması gerektiğini bunun da ancak cumartesi günü olabileceğini söyledi. Cumartesi günü saat 9:00 da servisten aradılar arabanın iki parçasının değişmesi gerektiğini bunlardan birinin beyni? olduğunu söylediler. arabayı tatil dolayısıyla ancak çarşamba akşam alabileceğimi söylediler. fabrikasyon hatası olduğunu, daha önce karşılaşmadıklarını? söylediler.
1. motor arızası yapmaz denilen yeni toyotamla tam yolun ortasında kaldım, hatta kenara almak için bir miktar ittim.
2. arıza ışığı yanmasıyla yolda kalman bir oldu, önceden ikaz etse en azından kenara çekebilirdim.
3. yol yardımı servise de yakın bir yerde olduğumdan çabuk geldi, ancak servis kapalı olduğundan arıza tespiti bile yapılamadı
4. yol yardımı için arabanın camında yazan 800'lü numara işe yaramadı, 212'li numaradan ulaştım
5. araban sıfır bana lazım olmaz demeyin bu numaraları kaydedin
6. arabayla yolda kalmak çok kötü bir duygu Allah kimseye yaşatmasın.
Salı günü tam arızayı öğrendikten sonra tekrar yazarım.
[/quote]
yeni nesil bir aaba yeni nesil bir şanzıman vede diğer parçalar acaba diyorum tam olarak hatasız üretilebildimi ayrıca geçmiş olsun allah bu tip sorunları bir daha göstermesin
bilirsiniz xp ilk çıktığında sistemlerde problem oluyordu kilitlenmeler vede en sonun da sp 1 2 geldi vede diğer yamalar acaba diyorum bu tip ilk defa piaysaya sürülen araçlardada tam olarak sıfır hatasız üretim yapılıp test edilmiyormu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #9 : Nisan 22, 2007, 12:28:24 »
Alıntı yapılan: mustafa ak
yeni nesil bir aaba yeni nesil bir şanzıman vede diğer parçalar acaba diyorum tam olarak hatasız üretilebildimi ayrıca geçmiş olsun allah bu tip sorunları bir daha göstermesin
bilirsiniz xp ilk çıktığında sistemlerde problem oluyordu kilitlenmeler vede en sonun da sp 1 2 geldi vede diğer yamalar acaba diyorum bu tip ilk defa piaysaya sürülen araçlardada tam olarak sıfır hatasız üretim yapılıp test edilmiyormu
[/quote]

Olabilir tabi ki, sonuçta insan yapıyor. Ancak bu kadar ciddi bir problemde uyarı ışığının bir miktar erken yanması gerekmez mi? Tam yolun ortasında arabanın durması ile ikaz ışığının yanması aynı anda oldu. En azından kenara alabilecek kadar zamanım olurdu. Şimdi artık tamir edilse de insanın içine bir kurt düşüyor acaba yine arıza yaparsa diye. ne diyelim sağlık olsun Allah büyük kaza vermesin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #10 : Nisan 22, 2007, 15:08:29 »
Mustafa Bey geçmiş olsun. Şu konuda sizi haklı bulmuyorum. Arabalar insan tarafından yapılıyor. Her turlu arızayı her zaman çıkarabilir. Toyota sorunsuz arabadır ama bu arıza yapmayacak anlamına da gelmez. Her araba arıza yapar. Toyota da sadece arıza yapma oranı düşük ama arıza yapmayacak değil. Bunu da göz önüne alalım...
2006 Corolla Sedan D-4D Gümüş Gri

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • teknikoto.forumup.com
« Yanıtla #11 : Nisan 22, 2007, 18:05:04 »
Alıntı yapılan: demir_mert
Mustafa Bey geçmiş olsun. Şu konuda sizi haklı bulmuyorum. Arabalar insan tarafından yapılıyor. Her turlu arızayı her zaman çıkarabilir. Toyota sorunsuz arabadır ama bu arıza yapmayacak anlamına da gelmez. Her araba arıza yapar. Toyota da sadece arıza yapma oranı düşük ama arıza yapmayacak değil. Bunu da göz önüne alalım...
[/quote]
demir mert kardeşim öncelikle bir düzeltme yapmak istiyorum birincisi arıza yapan araç benim araç değil

ayrıca düşüncelerinize ben katılıyorum benim kullandığım ve bu güne kadar kullandığım toyotalarda büyük bir sorun yaşamadım tabiiki kul yapısı arıza yapacaktır ama acaba diyorum her araç test edilmeden mi yola çıkıyor bunu düşünmek lazım mesela yurt dışında üretim yapılan toyotalar türkiyede ayrıca bazı eklemeler yapılabiliyor bu eklemeler araca bir sorun yapıyormu merak konusu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #12 : Nisan 23, 2007, 00:48:07 »
Alıntı yapılan: mustafa ak
demir mert kardeşim öncelikle bir düzeltme yapmak istiyorum birincisi arıza yapan araç benim araç değil

ayrıca düşüncelerinize ben katılıyorum benim kullandığım ve bu güne kadar kullandığım toyotalarda büyük bir sorun yaşamadım tabiiki kul yapısı arıza yapacaktır ama acaba diyorum her araç test edilmeden mi yola çıkıyor bunu düşünmek lazım mesela yurt dışında üretim yapılan toyotalar türkiyede ayrıca bazı eklemeler yapılabiliyor bu eklemeler araca bir sorun yapıyormu merak konusu
[/quote]
Fabrikadan çıkan her araba test edilmiyor diye biliyorum. Otomobil firmaları ürettikleri her partıden bır kac arabayı test ediyor. Bunlar sağlamsa geriside sağlamdır diyor. Benim bildiğim bu ama yanlış biliyor da olabilirim. Okulda bize böyle öğrettiler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • teknikoto.forumup.com
« Yanıtla #13 : Nisan 23, 2007, 00:51:30 »
Alıntı yapılan: demir_mert
Fabrikadan çıkan her araba test edilmiyor diye biliyorum. Otomobil firmaları ürettikleri her partıden bır kac arabayı test ediyor. Bunlar sağlamsa geriside sağlamdır diyor. Benim bildiğim bu ama yanlış biliyor da olabilirim. Okulda bize böyle öğrettiler...
[/quote]
eğer öyle ise neden aldığımız araçlar en azında 15 km yol yapmış oluyor sanırım fabrika içinde bu kadar km yol yapması imkansız fabrikadan bayiiye gelene kadarda zaten tırda veya gemi ile geliyor o zaman eğer her araç test edilmiyorsa bu 15 km ne için katediliyor bu aslında çok önemli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Nisan 23, 2007, 08:40:40 »
ben aldığımda 4km deydi araç. sizinki ile biraz gezmişler heralde
Saygılar, Yaman.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #15 : Nisan 23, 2007, 10:44:56 »
Zannederim motor testleri, motor arabanın üzerine takılmadan cihazlarla yapılan birşey. yoksa arabanın yürütülmesi diye birşey yok. Benim arabam da 3km de geldi. Ne kadar test yapılırsa yapılsın sonuçta gerçek kullanım şartlarını karşılamaz diye düşünüyorum özellikle Türkiyede. Otomobillerde elektronik aksam arttıkça bu tür problemler görülebilecektir. Bu işte biraz kısmet meselesi herhalde. Önemli olan servisin bu konuda iyi olması ve bu tür fabrikasyon hatalarını sürücü hatası deyip geçiştirmemesi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #16 : Nisan 23, 2007, 22:40:18 »
Benim arabam da 3 km de geldi. Bu km'leri ne için yaptıkları hiç aklıma gelmedi...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • teknikoto.forumup.com
« Yanıtla #17 : Nisan 23, 2007, 22:47:51 »
ben aldığımda 4km deydi araç. sizinki ile biraz gezmişler heralde
[/quote]
sizin aracınız yerli mi çünkü benim ki japon malı ayrıca acaba fabrikalar arası bazı eksiklik veya fazlalık söz konusumu ?!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Nisan 24, 2007, 00:06:27 »
yerli malı yurdun malı
Saygılar, Yaman.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: ---
« Yanıtla #19 : Nisan 24, 2007, 12:32:17 »
Aracın; Kilometre göstergesi esas sıfır olduğunda endişe duyun! Gümrükten veya fabrikadan aracı aldığınız bayiye gelene kadar az bir kilometre yapması çok doğaldır. Bu durum sadece toyota için değil diğer bütün markalar için geçerlidir. Saygılarımla...