Gönderen Konu: Toyota Geri Çağırma!  (Okunma sayısı 126692 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
Toyota Geri Çağırma!
« : Ocak 22, 2010, 16:38:06 »
Toyota, gaz pedali sikismasi dolayisiyla 2,3 milyon aracini geri cagirdi. Toyota gaz pedallarindaki problem uzun vadede normal yipranma sonrasinda ortaya ciksa da isteyenlerin Toyota servislerini ziyaret edip, cozum hizmetini alabilecegini soyluyor.

Etkilenen modeller:

-RAV4 2009-2010 modeller

-Corolla 2009-2010 modeller

-Matrix 2009-2010 modeller

-Avalon 2005-2010 modeller

-Camry 2007-2010 modeller

-Highlander 2010 model

-Tundra 2007-2010 modeller

http://www.usatoday.com/money/autos/2010-01-21-toyota-recall-gas-pedal_N.htm
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota Geri Çağırma!
« Yanıtla #1 : Ocak 22, 2010, 17:02:56 »
Bahsedilmedi ama bu konuyu biraz haber formatına sokmak lazım :) ;)
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Ocak 22, 2010, 18:09:51 »
Dogrudur, Washington Post bile 3 satir yazmis. O yuzden kisa oldu, ama yine de orijinal postada duzenledim.  :ıslık:

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/01/21/AR2010012103933.html

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 421000
  • Model Yılı: '05
  • 180 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 22, 2010, 18:27:34 »
helal olsun ne diyelimm
2005 corolla 1.6 hb a/t
2002 corolla 2.0 d4d (Dsport)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #4 : Ocak 23, 2010, 12:52:59 »
Toyota Gedizler ile bu konuyu görüştüm. Kendilerine henüz bir bilgi ulaşmamış. Ulaştığı takdirde araç sahiplerine bildirilecekmiş.
Ayrıca Amerika ve Avrupa da satılan modeller ile ilgili olabilirmiş. Dünya üzerindeki her RAV4 veya Corolla için geçerli değilmiş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2009 Corolla Comfort 1.6 A/T - Benzinli
« Yanıtla #5 : Ocak 23, 2010, 15:41:04 »
Toyotasa müşteri hizmetlerini arayıp sordum, geri çağırma olayının sadece Amerika'da satılan araçları kapsadığını, Avrupa ve Türkiye'deki araçlar için böyle bir durumun söz konusu olmadığını söylediler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ocak 23, 2010, 15:48:28 »
Acaba, Turkiye'deki sayilan model araclarda bu problem yok da ondan mi bir geri cagirma yok, yoksa problem var da Turkiye'de bir geri cagirmaya gerek mi gorulmuyor? Merak ettim. Insallah problem yoktur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #7 : Ocak 23, 2010, 23:08:53 »
Acaba, Turkiye'deki sayilan model araclarda bu problem yok da ondan mi bir geri cagirma yok, yoksa problem var da Turkiye'de bir geri cagirmaya gerek mi gorulmuyor? Merak ettim. Insallah problem yoktur.
benim de aklıma öyle bi soru takılmadı değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • DEPREMDE ŞEHİT OLAN MESLEKTAŞLARIMA AÐLIYORUM...
  • 13 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ocak 24, 2010, 00:36:30 »
Canım Türkiye'de ki araçlarda sorun olduğu zaman çağırmadılar mı? Gitmedik mi direksiyon kolon braketlerini değiştirtmeye?
2013 TOYOTA COROLLA D4D ADVANCE MANUEL
İNCİ BEYAZI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ocak 25, 2010, 13:21:28 »
benim de aklıma öyle bi soru takılmadı değil.

aynen benimde aklıma o geldi direk
2009 Corolla D4D/MMT Elegant Metalik gri

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Ocak 25, 2010, 13:24:28 »
Her fabrikada monte edilen gaz pedalı takımı aynı değildir ;)
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #11 : Ocak 25, 2010, 13:25:31 »
almancıların diline düştük yahu :D :D
hesap iptal :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2011 corolla
  • 19 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ocak 27, 2010, 10:00:48 »
Corollanın eksiklikleri diye açmış olduğum forumda dile getirmiştim; paspaslarda sabitleme klipsi olmadığı için ayaklar altında geziniyor diye ama bazı arkadaşlar bunun çok ince ayrıntı olduğunu söylediler. Şimdi bakın o gezer paspaslar gaz pedalına takılabiliyormuş (!). Bir aracı araç yapan ayrıntılarda gizlidir bence. Ama bu olay Türkiye' de yaşanmış olsaydı kimse ti ye bile almazdı. Yurt dışında kazadan sonra üretim sorumluları aracın durumu hakkında rapor topluyor.
Emin Koyuncu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ocak 27, 2010, 10:58:45 »
Paspas geri çağırması geçen yazdı Emin bey, bu farklı bir durum. Pedal mekanizması zamanla aşınıyormuş.
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Ocak 27, 2010, 19:43:19 »
Corollanın eksiklikleri diye açmış olduğum forumda dile getirmiştim; paspaslarda sabitleme klipsi olmadığı için ayaklar altında geziniyor diye ama bazı arkadaşlar bunun çok ince ayrıntı olduğunu söylediler. Şimdi bakın o gezer paspaslar gaz pedalına takılabiliyormuş (!). Bir aracı araç yapan ayrıntılarda gizlidir bence. Ama bu olay Türkiye' de yaşanmış olsaydı kimse ti ye bile almazdı. Yurt dışında kazadan sonra üretim sorumluları aracın durumu hakkında rapor topluyor.

Bu sorunlu gaz pedali gecen Agustos ayinda California'da Lexus marka bir aracin istem disi 190 km/sa.'in uzerine cikmasiyla 4 kisinin olumune yol acmis.

http://www.sandiego6.com/mostpopular/story/Santee-CHP-officer-Saylor-killed-Lexus-accelerator/AzYjOhtvFE2mIuxTtxrK4Q.cspx

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2015 VERSO PREMIUM
  • Araç: Verso
  • Kilometre: 44000
  • Model Yılı: '15
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ocak 27, 2010, 22:53:44 »
merhaba  arkadaşlar bende toyota mı  alalı 1 ay kadar oldu(2008 comfort)
daha tam olarak arabayı tanımış değilim ama yinede dikkatimi cekiyor.
yolda giderken  ayağımı gaz pedalında sabit tutarken sanki ayağımı bir an gaz pedalından cekmişim gibi arabada bir yığılma oluyor ve 2-3 sn sonra normale dönüyor.
birde yokuş aşağı 3 veya 4. viteste ayağımı gaz pedalından cekince araba 2-3 saniye gecikmeli yavaşlamaya başlıyor
acaba bunlar normal midir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kan Grubu: B+
« Yanıtla #16 : Şubat 04, 2010, 12:30:01 »
SEVGİLİ TOYOTACILAR  TOYOTA SİTESİNDE SIK SORULAN SORU-CEVAP
■Soru-1: Karşılaşılan durum nedir?
■Soru-2: Bu durum neden ortaya çıkmaktadır?
■Soru-3: Bu durumun ortaya çıktığını araç kullanıcısı nasıl anlayabilir?
■Soru-4: Bir araç kullanıcısının bu durumu yaşama ihtimali nedir?
■Soru-5: Avrupa pazarındaki hangi modeller bu durumdan etkilenmiş durumda?
■Soru-6: Bildirilen modeller haricinde herhangi bir Toyota ya da Lexus modeli için bu durum geçerli midir?
■Soru-7: Bu durumun ortaya çıkmasında sağdan veya soldan direksiyonlu araç ayrımı var mıdır?
■Soru-8: Bu durumdan hem benzinli hem de dizel araçların etkilenme ihtimali var mıdır?
■Soru-9: Bu durumdan kaynaklandığı rapor edilen herhangi bir kaza gerçekleşmiş midir?
■Soru-10: Avrupa’da ilgili araçların üretiminin durdurulması sözkonusu mudur?
■Soru-11: Toyota bu soruna yönelik olarak ne yapmaktadır?
■Soru-12: Şu anda aracınızın modeli bu kampanya dahilinde gözüküyorsa, ancak aracınızda herhangi bir sorun yoksa, ne yapmalısınız?
■Soru 13: Aracınızın gaz pedalının basılı olmadığı pozisyona (normal pozisyona) geç dönmesi veya gaz pedalına basma sırasında hissedilen zorluk durumları ile karşılaşırsanız, ne yapmalısınız?
■Soru 14: Aracınız seyir halinde iken, gaz pedalının takılı kalması durumda ne yapmalısınız?
Soru-1: Karşılaşılan durum nedir?
Cevap-1: Nadir durumlarda, çevre ve zamana bağlı olarak gaz pedalı mekanizmasında sürtünerek çalışma sonucu performans düşüklüğü olasılığına rastlanmaktadır. Bu durum gaz pedalının basılı olmadığı pozisyona (normal pozisyona) geç dönmesi, gaz pedalına basma sırasında hissedilen zorluk, gaz pedalının takılı kalması gibi belirtilerle karşımıza çıkmaktadır.

Soru-2: Bu durum neden ortaya çıkmaktadır?
Cevap-2: Kullanım, çevresel etkiler ve zamana bağlı olarak gaz pedalı mekanizmasında sürtünme kuvveti artışı ile pedal sertleşmekte ve pedal bırakıldığında pedalın geri gelme sürecinde gecikme meydana gelmektedir.

Soru-3: Bu durumun ortaya çıktığını araç kullanıcısı nasıl anlayabilir?
Cevap-3: Bazı durumlarda, araç kullanıcısı gaz pedalına bastığında sertlik hissedebilir veya pedalın geri dönüş zamanında gecikmeler olabilir. Bazı durumlarda ise, gaz pedalına basıldığında titreme hissedilebilir.

Soru-4: Bir araç kullanıcısının bu durumu yaşama ihtimali nedir?
Cevap-4: Bu durumun yaşanma ihtimali çok düşüktür ve yaşansa bile birdenbire ortaya çıkan bir sorun değildir. Sözkonusu durum birden bire ortaya çıkmamakta olup, 3. sorunun cevabında da söylendiği gibi, araç kullanıcısı durumu farkedebilmektedir.

Soru-5: Avrupa pazarındaki hangi modeller bu durumdan etkilenmiş durumda?
Cevap-5: Bu durumdan etkilenme potansiyeli bulunan modeller ve üretim dönemleri aşağıdaki tabloda belirtilmektedir. Toyota, Avrupa'da potansiyel gaz pedalı sorunu ile ilgili olarak kampanya düzenleyecek olup, durumdan etkilenen ülkeleri ve araç sayılarını belirleme çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışma sonucunda, Türkiye'de satılan araçların etkilendiği tespit edilirse, müşteri memnuniyeti ilkelerimiz çerçevesinde belirlenen araç sahiplerine direkt olarak ulaşılacak ve araçları ile ilgili gereken işlemler hızlı bir şekilde gerçekleştirilecektir.   

Model İsmi
 Üretim Dönemi

Yaris
 Kasım 2005 – Eylül 2009

Auris
 Ekim 2006 – 5 Ocak 2010

Corolla
 Ekim 2006 – Aralık 2009

Verso
 Şubat 2009 – 5 Ocak 2010

Avensis
 Kasım 2008 – Aralık 2009

RAV4
 Kasım 2005 – Kasım 2009

Soru-6: Bildirilen modeller haricinde herhangi bir Toyota ya da Lexus modeli için bu durum geçerli midir?
Cevap-6: Türkiye’de üretilen ya da tarafımızca ithal edilen başka hiçbir Toyota modeli için geçerli değildir.

Soru-7: Bu durumun ortaya çıkmasında sağdan veya soldan direksiyonlu araç ayrımı var mıdır?
Cevap-7: Hayır.

Soru-8: Bu durumdan hem benzinli hem de dizel araçların etkilenme ihtimali var mıdır?
Cevap-8: Evet,

Soru-9: Bu durumdan kaynaklandığı rapor edilen herhangi bir kaza gerçekleşmiş midir?
Cevap-9: Hayır

Soru-10: Avrupa’da ilgili araçların üretiminin durdurulması sözkonusu mudur?
Cevap-10: Hayır. 2009 yılının Ağustos ayından itibaren, Avrupa pazarı için üretilen araçlarda zaten farklı bir pedal mekanizması kullanılmaya başlanmıştır. Bu sebeple, üretimi durdurma gerekliliği bulunmamaktadır.

Soru-11: Toyota bu soruna yönelik olarak ne yapmaktadır?
Cevap-11: Toyota, müşterileri adına duruma yönelik aksiyon almak için gerekli tüm çabayı göstermektedir. Toyota, Avrupa'da potansiyel gaz pedalı sorunu ile ilgili olarak kampanya düzenleyecek olup, durumdan etkilenen ülkeleri ve araç sayılarını belirleme çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışma sonucunda, Türkiye'de satılan araçların etkilendiği tespit edilirse, müşteri memnuniyeti ilkelerimiz çerçevesinde belirlenen araç sahiplerine direkt olarak ulaşılacak ve araçları ile ilgili gereken işlemler hızlı bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Soru-12: Şu anda aracınızın modeli bu kampanya dahilinde gözüküyorsa, ancak aracınızda herhangi bir sorun yoksa, ne yapmalısınız?
Cevap-12: Sözkonusu sorun çok az karşılaşılan bir durumdur ve aracınızda bir sorun olma olasılığı düşüktür. Ancak, rahat etmeniz açısından, kontrol amacıyla size en yakın Toyota Yetkili Servisi’ne gidebilirsiniz

Soru 13: Aracınızın gaz pedalının basılı olmadığı pozisyona (normal pozisyona) geç dönmesi veya gaz pedalına basma sırasında hissedilen zorluk durumları ile karşılaşırsanız, ne yapmalısınız?
Cevap 13: Lütfen vakit kaybetmeden size en yakın Toyota Yetkili Servisi’ne gidin.

Soru 14: Aracınız seyir halinde iken, gaz pedalının takılı kalması durumda ne yapmalısınız?
Cevap 14: Her bir durum farklı olabilir ve her durumda aracın kullanıcısı kendi muhakemesini en iyi şekilde yapacaktır.Ancak Toyota’nın uygulanmasını önerdiği aksiyonlar şöyledir:
• Düz vitesli araçlar için: Debriyaj pedalına basarak vites kolunu “boşta” konumuna alarak frene basınız ve aracınızı yolun kenarına park ederek kontak anahtarını “OFF” konumuna alınız.
• Otomatik,multi mode ve CVT şanzımanlı araçlar için: Vites kolunu “N” konumuna alarak frene basınız ve aracınızı yolun kenarına park ederek kontak anahtarını “OFF” konumuna alınız.
•Aracınızı ani olarak durdurmak isterseniz fren pedalına kuvvetli ve sürekli olarak basınız .Fren pedalına pompalama yapmayınız çünkü bu fren servosundaki vakum desteğini azaltır.
• Eğer vitesi boş konumuna almak mümkün olmaz ise kontak anahtarını “OFF” konumuna alınız.Bu işlem sürücüye direksiyon ve fren kontrolünü kaybettirmez fakat bu sistemlere verilen yardımcı kuvvet desteğini ortadan kaldırır.
• Eğer aracınızda akıllı çalıştırma sistemi var ise motoru durdurmak için motor çalıştırma düğmesine en az 3 sn basılı tutunuz.Motor çalıştırma düğmesine basıp bırakma hareketi yapmayınız.
• Eğer aracınız kontak anahtarlı marş sistemine sahip ise kontak anahtarını ACC konumuna alarak motoru durdurunuz.Kontak anahtarını kesinlikle kontak yuvasından çıkartmayınız zira bu durumda direksiyon kilidi aktif hale gelecek ve direksiyon sistemi kilitlenecektir.

Sürücünün gaz pedalının takıldığını veya pedalın gecikmeli olarak geri geldiğini hissetmesi durumunda araç,fren pedalına kuvvetli ve sürekli basmak sureti ile kontrol edilerek durdurulabilir.Bu esnada fren pedalına pompalama yapılmamalıdır zira pedalı pompalamak vakum desteğini azaltarak fren pedalına daha kuvvetli basılmasını gerektirir. Araç güvenli bir bölgeye park edilerek motor durdurulmalı ve en yakın Toyota Yetkili Servisi ile temasa geçilmelidir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #17 : Şubat 04, 2010, 13:28:22 »
arkadaşlar  Toyota Pazarlama ve Satış a.ş. ceo’su Ali Haydar Bozkurt açıklama yapmış bu konuda.http://www.haber3.com/toyota-guven-sagladi-547899h.htm bu sayfayı tıklayın haberdar olun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #18 : Şubat 04, 2010, 14:01:23 »
şu ana kadar arabadan yana bi sıkıntı yaşamadım ama bu haberlerin  heyecanı beni ihtiyarlattı resmen  milli piyango gibi haber bekliyoruz
trafikte HAKKINI değil AKLINI kullan

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Şubat 04, 2010, 14:13:28 »
Arkadaşlar, ben 2 yıl önce böyle bir sorun yaşadım, hatta forumda bir kaç kez paylaşmıştım ama bunun paspastan kaynaklandığını düşünüyordum. Bütün bu olanlardan sonra aracım modeli itibariyle yukarıdaki listede olmasa bile şüphelenmeye başladım doğrusu  :blink:
Folgsamkeit macht frei...