Gönderen Konu: E120 Corolla Periyodik Bakım  (Okunma sayısı 80837 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
Ynt: E120 Corolla Periyodik Bakım
« Yanıtla #40 : Kasım 28, 2011, 20:04:31 »
araç istanbul'da değildi. antalya'dan alınmış batman'a gitmişti. yani küçük şehir arabasıymış ve fazla km yapmamış olabilir.. zatem aldığımda plakası 72 idi.. gerçek km'sini nasıl öğrenebiliriz? vee aklıma takılan 86 bin km'de aynı serviste bu arabaya 80 bin bakımını yaptırmıştım ve bu sorunların hiçbiri yoktu.. 14 bin km'de bu kadar sorunun ortaya çıkması ilginç değil mi?
2004 Toyota Corolla 1.6 Terra HB

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Kasım 28, 2011, 20:04:31 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '14
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Kasım 28, 2011, 20:17:13 »
100 bin bakımı ağır bakım olarak geçiyor.
amortisör, rot rotil vb sistemler daha dikkatli inceleniyor. 80 binde atlamış olabilirler.

aracın servisten seceresini isteyin. siz aldığınız tarihte km si kaç idi, serviste kaç gözüküyor.

2015 vw golf 7 1.4 comfortline (2018- ...)
2014 honda crv 1.6 elegant (2016- ... )
2011 toyota yaris 1.33 terra sporty (2012- 2018), 2011 toyota corolla comfort extra 1.6 d-vvti (2011- 2016), 2004 toyota corolla terra sedan 1.4 vvti (2007-2011)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Kasım 28, 2011, 20:36:28 »
  Bosch car serviste ücretsiz kontrol vardı, devam ediyorsa bir de oradan fikir alın bence.

Fren hortumları ihmale gelmez.
 Bu parçaların yine yüksek kalitede olanlarını piyasadan edinip kendiniz de iyi bir ustaya yaptırabilirsiniz. Fakat direksiyon kutusunda sorun olduğundan emin olun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '94
  • 18 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Kasım 28, 2011, 23:41:07 »
Abi bu nedir ya, amortisörlerin hepsi nasıl patlamış, motor koruyucu yok diyor, direksiyonda boşluk falan..(sizden önce ralli yapıyorlarmış heralde) yani bana sorarsan hepsini yaptırmak zorundasın.
cressida, camry, ae101 , RAV4 , E120, E140 , corona

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #44 : Kasım 30, 2011, 13:06:40 »
bugün maslak atatürk oto sanayi'de tanıdığım bir ustaya götürdüm arabayı.. her tarafını kontrol ettik ve serviste çıkan vahim tablo gibi bir tablo ile karşılaşmadık.. öncelikle amortisorlerin hepsi sağlam, biraz terleme yaptığı için patlak damgasını yapıştırmışlar.. ön fren hortumlarında çatlak ve yarık yok. arka fren hortumlarındaki çatlak ve yarıkları gördükleri için önleride yazmışlar herhalde.. lastikler gerçekten bitmiş.. onları değiştiriyorum bugün.. ön takımlar ile ilgili çalışma yapıyor şu an ustam.. direksiyonda çok ufak bir boşluk var. bir sıkıntı yaratmaz dediler.. şimdilik bilgiler böyle.. akşam bütün işlem bitince daha detaylı bilgi veririm ama lastikler dahil 1000 tl üzerine çıkmaz toplam masrafım..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 99 Avensis 2.0 Manuel L/B idi...
    • 2011 1.6 comfort corolla...
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #45 : Kasım 30, 2011, 14:19:03 »
selamlar.. bugün aracımın 100 bin bakımını yaptırmak için tarabya'daki gedizler-toyota yetkili servisine gittim.. öğleden sonra bana telefon ettiler ve ekstra bir takım kalemlerin daha çıktığını ve toplam faturanın 5268 TL olduğunu söyledir. ben de sadece 100 bin bakımını yapın gerisini yapmayın dedim.. şimdi size bütün kalemleri çıkartayım bir görüş bildirin.. neyin acil neyin sonra yapıldığını iyi bilen arkadaşlarımız olabilir. ve tabii ki serviste yaptırmayacağım aşağıdaki kalemleri, bunun içinde bir yer tavsiye eden çıkabilir..

(parantez içindekileri not olarak yazmışlar)

* rulman, ön porya (sağ ön rulman) -------------------------------------------- 1 adet - 118,04 TL
* hava filtresi (tıkalı) --------------------------------------------------------------- 1 adet - 35,82 TL
* ön fren borusu (yarık ve çatlak) ----------------------------------------------- 1 adet - 90,52 TL
* amortisor, ön sol (patlak) ------------------------------------------------------ 1 adet - 315,79 TL
* amortisor, ön sağ (patlak) ----------------------------------------------------- 1 adet - 315,79 TL
* amortisor, arka sağ (patlak) --------------------------------------------------- 2 adet - 434,80 TL
* Kapak, amortisor kulesi (bozuk) ----------------------------------------------- 2 adet - 287,62 TL
* Klips (alt muhafaza) ------------------------------------------------------------- 10 adet - 20,07 TL
* Fren hidroliği, 0.75L -------------------------------------------------------------- 1 adet - 15,84 TL
* Kapak, Disk fren toz (sağ ön disk saçı yok)---------------------------------- 1 adet - 36,86 TL
* rot başı, sol (bozuk) ------------------------------------------------------------- 1 adet - 114,04 TL
* rot başı, sağ (bozuk) ------------------------------------------------------------- 1 adet - 114,04 TL
* direksiyon kutusu komple (boşluk var) --------------------------------------- 1 adet - 1333,79 TL
* koruyucu, motor alt (aracın üzerinde yok) ----------------------------------- 1 adet - 89,19 TL
* ön fren borusu (yarık ve çatlak) ------------------------------------------------ 1 adet - 87,13 TL
* Conta, fren hortum arka --------------------------------------------------------- 4 adet - 42,52 TL
* Hortum (arka yarık ve çatlak) --------------------------------------------------- 2 adet - 95,68 TL
* Jant sibop --------------------------------------------------------------------------- 5 adet - 7,40 TL
* 195/60/15 88H ER300 (stepne ile 5 adet değişmesi gerekiyor) ---------- 5 adet - 911,50 TL

100 bin bakımında yapılanlar da aşağıda..

* plaka lambası ampülü
* yağ filtresi
* tapa pulu
* kabin hava filtresi
* ampul 5W
* motor yağı
* karbon sprey
* 100.000 km bakım

toplam: 350 TL

--
Gökhan Ü.
Toyota Corolla HB 1.6 Terra

Aklımın almadığı nokta; ön ve arka fren hortumları yarıkken fren nasıl tutuyo.

güvenilir bi özel serviste çok daha ucuza halledebilirsiniz. en azından şunu söyleyim, o ebatta kar lastiği 160 TL(snoways). yaz lastiği daha ucuz olur ve bence 5 tane almanız da gereksiz. zaten 1 yıl yol yardımınız olur 1 yıl stepneye ihtiyaç duymazsınız.

bu arada 100 bin doğru olabilir ama hor kullanılmış sanırım sizden önce.
Eğer bir gün dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa...
Rabbine dönüp "Benim büyük bir derdim var." deme.
Derdine dönüp "Benim çok büyük bir rabbim Var.' De....
Mevlâna                                                                                                                                                                                                        2011 1.6 comfort corolla...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #46 : Kasım 30, 2011, 16:07:06 »
lastikler hariç toplam masrafım 267 tl.. şimdi bu servise ne söylenir?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '16
  • 2 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #47 : Kasım 30, 2011, 19:42:16 »
lastikler hariç toplam masrafım 267 tl.. şimdi bu servise ne söylenir?

Çok şey söylenir de burası yeri değil....

Resmen kör tuttuğunu misali yapmaya çalışmışlar. Ucuz atlatmışsın, geçmiş olsun...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #48 : Aralık 01, 2011, 08:30:14 »
gerçekten ucuz kurtuldum.. yapılanlar aşağıda:

2 arka fren hortumu
2 viraj orta lastik
1 rot kolu
fren hidrolik yağı
rot ayarı
hava filtresi

işçilik de dahil olmak üzere 277 TL
lastikler de michelin 800 TL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • daihatsu yrv turbo 1.3 lt 140 hp
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '11
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #49 : Aralık 01, 2011, 09:13:21 »
gökhan kardeş arkadaşlar gerekeni yazmışla. da aklıma şu soru geldi. madem aracım neredeyse bütün yürüyen aksamı bozuk, direksiyon parçaları arızalı vs.. bunu çok rahat herhangi biri anlar arabayı sürünce.  servis biraz abartmış sanırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #50 : Aralık 01, 2011, 10:17:45 »
ben de onu anlamadım.. sürerken hiçbir sıkıntım yoktu, sadece kasis gibi yerlerden geçerken "lak lak lak" diye ses geliyordu o kadar.. lastiklerin değişmesi gerektiğini de zaten biliyordum süpriz olmadı.. ama o kadar çok şey çıkardılar ki acaba farklı bir araba mı kullanıyorum ben diye şüpheye düştüm..

şimdi sadece sol taraftaki koruma plastiğini taktırmak kaldı.. acaba o korumanın saç olanını bulabilir miyiz? plastik koruyucu pekte mantıklı değil sanki..?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 16000
  • Model Yılı: '11
  • 97 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #51 : Aralık 01, 2011, 14:17:50 »
metal olanını bulacağını sanmam onlar hep plastik oluyor. Ama özel saçdan yaptırabilirsin belki oda pek güzel olmaz :)
((2017  COROLL@...ADVANCE MDS    * 2018-         ))
(( 2011 COROLL@...ELEGANT  A/T    * 2015-2017 ))
(( 2006 COROLL@...SOL                        * 2009-2015))
(( 2000 COROLL@...TERRA SPECIAL  * 2006-2009))

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2016 Corolla 1.33 Life
  • Kan Grubu: A-
  • Model Yılı: '16
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #52 : Aralık 01, 2011, 20:57:22 »
Gökhan bey, Allah'ın sevgili kuluymuşsun, ucuz kurtulmuşsun, aynı şeyi Bursa Çavdarlı'da bana yapmaya kalkıştı. bende sizin gibi yaptırmadım. Aracı aldıktan yaklaşık 10 gün kadar sonra sözüm ona yetkili servis ya bir gidip göstereyim bana bilgi versinler diye düşündüm, gayet güzel giyimli, kısa etekli, makyajlı, albenili bir bayan elime 660 TL.lik bir fatura tutturdu ve bunların yapılması gerekiyor, deyiverdi. Hemen aracı alıp çıktım ve özel servise gittim. yıllık bakımını yaptılar, motor dahil aracımı bir de yıkayıp verdiler, tutarda 160 TL oldu. Bunlar kendilerini ne sanıyorlar ki, sanki onlardan başka kimse eşşekte kulak, ağız burun, vs. görmedi. yaptıkları terbiyesizlik, iyi yapmış yanlarına bırakıp çıkmışsınız. büyük geçmiş olsun, aracınızı güle güle kullanın ve de kafanıza göre yaptırmışsınızdır eminim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #53 : Aralık 02, 2011, 13:52:17 »
mahmut bey merhaba, aslında yaptıkları tamamen psikolojik bir şey.. bana çıkardıkları maliyetin yanında arabaya bindiğim zaman teklif zarfı vardı..

"aracınızı bize bırakın, 2012 model toyota auris'i 640 tl'lik aylık ödemeler ile götürün" tarzı bir teklif. insan düşünüyor, ulan bu kadar masrafı var bu arabanın bare yenisi ile değiştireyim hem de son model arabam olur.. insanı yeni araba almaya itiyorlar yani.. yersen..

kafama göre yaptırmadım ama yapılması gerekenler ne ise gerçekten şeker gibi bir ustayla birlikte yaptık.. gitmek isteyen olursa şeker ustaya kesinlikle kefil olurum..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #54 : Aralık 02, 2011, 15:08:21 »
hayır diğerlerinden bazılarının fiyatları konusunda bişey diyemeyeceğim ama o rot başlarının fiyatı nedir yahu???
tanesi 114TL'ye rot başı mı olur?
300-400TL'ye amortisör mü olur! en pahalısı 200-250TL
daha ne parçalar var,,
bunun adı soygundur!
siz bu listeyi alın, gidin başka bir özel serviste yaptırın allahaşkına, bu  nedir ya!
5,0lt/100km
urban drive

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • .: Toyota Eco-Driver :.
  • Kilometre: 11111
  • Model Yılı: '18
  • 66 kere teşekkür etti
  • 563 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #55 : Haziran 16, 2012, 15:46:36 »
80.000 km bakımı - toyota / köşkdere / çorlu - 690 tl  bugün yaptırıldı. sıradan 10/20.000 km bakımı haricinde yapılan işlemler; arka balataların ilk defa değişimi (üstünden çıkan ve yerine takılan marka toyota), enjektör temizleyici, yakıt filtresi değişimi, fren hidroliği ve şanzıman yağı değişimi, fren gres yağı diye bir şey yazıyodu açıklamasını unuttum şimdi bir kereye mahsus yapıldı. hatırladıklarım bunlar fatura bende olmadığı için unuttuğum bir kısım olabilir. bu arada balata değişiminden işçilik almadılar, diğer işçilik ve parçalarda %20 indirim uygulandı. faturada gözüme çarpan indirimsiz 80.000 km bakımı işçiliği 162 tl, indirimli hâli 110 tl idi. toplamda uygulanan indirim 182 tl. egzos emisyon ölçümü de bu işlemler haricinde 25 tl karşılığında yapıldı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Araç: Land Cruiser
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 191000
  • Model Yılı: '18
  • 9 kere teşekkür etti
« Yanıtla #56 : Şubat 13, 2013, 19:16:49 »
2006 model dizel aracımın 100 bin bakımını serviste 450 TL'na yaptırdım. Arka fren balataları da bu ücrete dahil. Bu fiyat bana oldukça makul geldi çünkü sadece arka fren balatalarına 224 TL fiyat vermişlerdi. Sizin düşünceleriniz nelerdir?
https://*****/*****

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: -
  • 4 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #57 : Nisan 15, 2013, 20:15:12 »
arkadaşlar cumartesi günü 100000 km bakımı yaptırdım bostancı ri-car toyota özel servisinde.aracım corolla hb 1,6sol..
4litre motor yağı,,yağ filtresi orjinal,,hava filtresi,,polen filtresi,,v kayışı..bunların dışında bir ampulüm değişti boğaz kelebeği ve oksijen sensörü temizliği ve kontroller yapıldı..toplamda 210 lira ücret ödedim ve cıktım...ben işçilik ve ücretten gayet memnun ayrıldım.yanlız motor yağının markası repsol diye bi markaydı.ilk defa duydum bilgim yoktu ibrahim usta bu yağa güven dedi bende ustaya güvendim su an araba gayet sessizleşti ve fark hissedildi genel anlamda..
2010 civic(2013-...)
2006 micra(2014-...)
2006 corolla (2014-...)
2005 corolla (2011-2013)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • .....Kendin Ol Yeter......
  • Kilometre: 148750
  • Model Yılı: '05
  • 77 kere teşekkür etti
  • 414 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #58 : Nisan 15, 2013, 20:30:35 »
tüm ticari toyotaların burda bakım yaptırdığını ve istanbul trafiği artı yüksek sıcaklıkta dayanıklı olduğunu soyledi bende kabul ettim..isterrsen mobil de koyabiliriz dedi ama bunu tavsiye etti.
Fiyat olarak daha uygun olduğundan tercih ediliyor olabilir bir fikrim yok bu konuda.Ama umarım sorunsuzca binersiniz. :)
......Direksiyonda eşek varsa kaputun altındaki beygirlerin hiçbir önemi yoktur......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '04
  • 7 kere teşekkür etti
  • 54 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #59 : Nisan 21, 2013, 18:34:30 »
bende dün yağ-yağ filtresi-hava filtresi-polen filtresi değişimi yaptırdım arabadaki rolanti anında olan titreme gitti motor daha sessiz çalışıyor :) en çok sinir olduğum rolantideki titreşimdi artık neredeyse kalmadı, bunları değiştirerek halledilebileceğini hiç düşünmezdim.
1996 Corolla gli-2001 Peugeot 206-2005 Corolla terra- 2004  Chevrolet Lacetti