Gönderen Konu: Amortisörlerin değişme zamanı hakkında..  (Okunma sayısı 11531 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • ZZE-112 den sonra makyajlı dizel...
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
Amortisörlerin değişme zamanı hakkında..
« : Haziran 24, 2009, 16:22:01 »
Arkadaşlar, amortisörlerin değişme zamanını nasıl anlarız? Mesela 2000 yılından beri aynı aracı kullanıyoruz ve hiç değişmedi amortisörler. Ömürleri nedir? Değişmesi gerekiyorsa ne gibi göstergeler olur?

Toyota Club Türkiye

Amortisörlerin değişme zamanı hakkında..
« : Haziran 24, 2009, 16:22:01 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Ynt: Amortisörlerin değişme zamanı hakkında..
« Yanıtla #1 : Haziran 24, 2009, 16:49:15 »
  Selam.
 Amortisörün kalitesinin ve yapısının (yumuşak, sert, gazlı, yağlı vs.) yanısıra kullanım şekli ve ilk imalattan sonraki depolama şeklide kullanım ömrünü etkiler. Amortisör yağ kaçağı gözle görülebilir. Bu durumda amortisör komple işlevini kaybetmiştir artık. Fakat ilk alınan ve herşeyi tam olan (depolama şartlarına riayet edilmiş, kaliteli vs.) amortisör %100 performansla çalışıyor diye düşünürsek, belli süreler ve kullanım şekileri sonunda perfomansı örneğin 3. yılda %70, 5. yılda %50 (değerler tamamen farazidir) gibi değerlere düşer ve ilk günkü yol tutuş, konfor, frenaj performasnını sergileyemezler. İster profesyonel bir alette, ister kendin (değişik şekillerde test edebilirsin, vuruntu yapmaması lazım ve bir kulenin üzerinden aracı aşağı doğru kaportayı ezmeden bastırdığında geri 1. salınımın sonunda aracın tekrar durağan hale gçemesi lazım kısa sürede) yapabilirsin. Başka metodlarda vardır ve eminim yardımcı olacak arkadaşlar mevcuttur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Toyotasız, Araçsız, Yaya :)
  • Kan Grubu: ---
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 24, 2009, 16:59:25 »
selam.
İyi bir ustadan duyduğum kadarıyla 7 Yıl veya 60000 km gibi değerleri söylemişti... banada mantıklı gibi geldi.. doğruluk derecesi hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #3 : Haziran 24, 2009, 17:15:41 »
Arka amortisörler için bagaj kısmının kenarına bastırdığımda bana gereğinden fazla yumuşak gibi geldi bana. Kolaylıkla aşağıya çöküyor aracın arkası. Ama aynı şeyi ön için yaptığımda onlar gayet sertler..
selam.
İyi bir ustadan duyduğum kadarıyla 7 Yıl veya 60000 km gibi değerleri söylemişti... banada mantıklı gibi geldi.. doğruluk derecesi hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

Eğer öyleyse çoktan değişme zamanı gelmiş de geçmiş bile..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 24, 2009, 17:33:45 »
tabiki markadan servisten servise farkeder ama merak ettim ve servisi aradım en kötü şartlarla amortisör ne zaman değişir diye :) durumuna bakarız patlak kaçak sızıntı yağ kaçırma gibi durumu yoksa, dilerseniz bir süre daha kullanabilirsiniz diyorlar. görüştüğüm kişi süre ve km'den bahsetmedi. En güzeli servisine götür bir baktır derim ben, doğru karar olacaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 24, 2009, 17:39:40 »
Umur Bey aracının amortisörlerini değiştirmeni tavsiye ediyorum. Hemde şiddetle !!! İnan bana yol tutşuu performansını yürümesini frenini virajını a-dan z-ye herşeyini etkileyecektir. Ben maddi durumun iyise eğer monroe reflex serisini öneririm. Fakat monroe almasanda ucuz birşey alsanda en aşağı seni 30.000Km götürecektir. Her şekilde üzerindekilerden daha iyi olacaktır. 55 TL'den başlıyor fiyatları. Bilgine...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #6 : Haziran 24, 2009, 17:49:54 »
Evet çünkü normal bi amortisörden çok daha fazla hopluyor arka taraf ayrıca çok yumuşak ve bunda da aracı 0 aldığımız zamanki amortisörlerin halen durmasının etkisinin olduğunu sanıyorum.. Bu kadar yumuşak olmaması gerekir diye düşünüyorum ben de..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Haziran 24, 2009, 17:53:11 »
yağ sızıntısı var mı, eğer yoksa gaz kaçırmıştır. Amortisör tamiri zaten olmaz mantık olarak. Ayrıca Ümit'e katılıyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #8 : Haziran 24, 2009, 19:00:42 »
Yağ sızıntısı göremedim. Ama servise gidip baktırmayı düşünüyorum. Yalnız değiştirmek fikri aklıma yattı haklısınız sanırım en mantıklı yol bu olacak gibi gözüküyor..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Haziran 24, 2009, 19:01:51 »
50bin mil/80bin km de bir amortisorlerin degistirilmesi oneriliyor. Daha fazla da dayanirlar, ama tam performans alabilmek icin degistirmek lazim. Zaten modern amortisorler dogru kullanildigi surece olmuyorlar, yavas yavas islevlerini kaybediyorlar.  
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #10 : Haziran 25, 2009, 08:15:29 »
  Arkalardaki yumuşama sadece amortisörden değil, helezonların özelliğini kaybetmesinden de olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mayıs 29, 2019, 11:03:45 »
Yeni konu açmamak adına konuyu hortlatayım dedim.

Aracım şuan 300bin kmyi devirdi yaklaşık 70 bin kmdir bende. Geçen bir arkadaşımın yeni aldığı corollasına bindim bozuk yollardaki darbeyi sönümlemesi o kadar güzeldi ki mest oldum. Benim aracımla aynı yolu giderken bütün darbeleri içeride hissediyorum. Tabi burada sıfır araçla 300binlik aracı kıyaslamak doğru değil ama 2006 150binde mazda3ü olan arkadaşımın aracı bile daha konforlu bozuk yollarda.

Son zamanlarda yoldaki çukurları haddinden fazla hissediyorum ve bu beni konfor bakımından çok rahatsız ediyor. Merak ettiğim amortisörler konforu bu kadar etkiler mi? Aracımın yol tutuşundan frenlemesinden yana bir şikayetim yok ancak bu yollardaki darbeleri hissetmem özellikle büyük çukurlara sert düşmesi arabadan soğumama neden oluyor. 2 yıl önce ön salıncakları rotilleri ve tüm z rotları değiştirmiştim. Aracımı daha konforlu hale getirmem için hangi parçaların değişmesi gerekir.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mayıs 29, 2019, 17:27:06 »
Selman bey amartisörler konforu büyük oranda etkiler detaylı olarak kontrol edilmesi faydalı olur.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mayıs 29, 2019, 17:46:29 »
Açıkçası 60 veya 70 bin kilometre çok çok erken bir kilometre bu kilometrelerde değiştirmek bana göre pek mantıklı iş değil. Hele ki ekonominin berbat olduğu dönemde. Ekonominin kötülüğünü geçtim uygun fiyat olsa bile çok gereksiz şahsen 150.000 e  kadar kullanılmalı yaş olarak ise 9 yaşına kadar şahsi fikrim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Mayıs 29, 2019, 18:10:36 »
Anıl Selman Bey'in aracı 300 bin oldu ama 60 bindir kendisi kullanıyor.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mayıs 29, 2019, 18:55:46 »
Anıl Selman Bey'in aracı 300 bin oldu ama 60 bindir kendisi kullanıyor.
Ben onun için demedim zaten abi genel olarak 60 70 bin ömür biçimlerine dedim :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Mayıs 29, 2019, 19:28:48 »
Yeni konu açmamak adına konuyu hortlatayım dedim.

Aracım şuan 300bin kmyi devirdi yaklaşık 70 bin kmdir bende. Geçen bir arkadaşımın yeni aldığı corollasına bindim bozuk yollardaki darbeyi sönümlemesi o kadar güzeldi ki mest oldum. Benim aracımla aynı yolu giderken bütün darbeleri içeride hissediyorum. Tabi burada sıfır araçla 300binlik aracı kıyaslamak doğru değil ama 2006 150binde mazda3ü olan arkadaşımın aracı bile daha konforlu bozuk yollarda.

Son zamanlarda yoldaki çukurları haddinden fazla hissediyorum ve bu beni konfor bakımından çok rahatsız ediyor. Merak ettiğim amortisörler konforu bu kadar etkiler mi? Aracımın yol tutuşundan frenlemesinden yana bir şikayetim yok ancak bu yollardaki darbeleri hissetmem özellikle büyük çukurlara sert düşmesi arabadan soğumama neden oluyor. 2 yıl önce ön salıncakları rotilleri ve tüm z rotları değiştirmiştim. Aracımı daha konforlu hale getirmem için hangi parçaların değişmesi gerekir.

Abi eğer amortisörler yan sanayi ile değiştiyse konforu olumsuz etkileyebiliyor. Mazda 3'ün yan sanayi monroe ve kyb amortisörleri var. Kyb taktıranlar arabanın takoz gibi olduğunu söylüyorlar. Monroe takanlar da amerikan arabası gibi esnediğini konforun iyi olduğunu söylüyorlar. Senin araçta daha önceden sert bir amortisörle değişmiş olabilir.
Ya da amortisörler hiç değişmediyse ömrünü doldurduğunda sıkma yapabiliyor, bu da konfora olumsuz etki edebiliyor.
Tavsiyem amortisörlere bir baktırman Selman abi.

Bir diğer durumsa o bindiğin araçların amortisörleri bittiğinden yaylanıyor olabilirler. :D Ötekisi ise aracının lastiklerinin basıncı çok yüksek olabilir.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #17 : Mayıs 29, 2019, 22:13:57 »
Yoldan ilk aldığı darbeye karşı araç sertlik gösteriyorsa, helezon yaylardan şüphelenmek gerekir. Sonuçta onların da ömrü vardır ve belli süre ve kullanım sonucunda (bunda aracın yüklü kullanımı da olumsuz yönde etkilidir) ebatlarını ve dolayısı ile yaylanma kabiliyetini yitirmesi beklenen bir durum.
Yoldan gelen darba sonrası aracın yaylanmasının sönümlenmesinde gecikme, yaylanmada uzama hissediliyorsa, amortisörlerden şüphelenilebilir.
Lastiklerin ve lastik havalarının da yol konforu üzerinde önemli etkisi vardır.
Eğer yaylar özelliğini yitirmişse, bu da amortisör ömrünü olumsuz yönde etkiler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Mayıs 30, 2019, 08:50:37 »
Açıkçası 60 veya 70 bin kilometre çok çok erken bir kilometre bu kilometrelerde değiştirmek bana göre pek mantıklı iş değil. Hele ki ekonominin berbat olduğu dönemde. Ekonominin kötülüğünü geçtim uygun fiyat olsa bile çok gereksiz şahsen 150.000 e  kadar kullanılmalı yaş olarak ise 9 yaşına kadar şahsi fikrim

İnternette bir kaç yerde ortalama 70binde bir değiştirilmesinde fayda var denilmiş. Yoksa bende seninle aynı düşüncedeyim 70 bin çok erken bir rakam bana görede. :)

@Mutlu Tekir (30216)  Benim aracımda bu değişim ne zaman yapılmıştır hiç bilgim yok. Bu amortisörleri kontrol etmenin yöntemleri var mıdır biz kullanıcılar olarak yoksa bir ustasına gitmemiz mi gerekli. Bindiğim araçlar yaylanmıyordu Mutlu geçerken çok güzel darbe emişleri var ve çukurlarda tok bir ses geliyor benimkinde küt diye vuruyor, arabanın göğsünü kucağıma alacağım diye korkuyorum  :lol: Lastik basınçlarını özellikle 33ten 31e indirdim ama değişiklik olmadı.

@Hakan Öztürk (3676) Hakan bey aracımın uzun yoldaki salınımından yaylanmasından yana bir şikayetim yok ama bozuk satıhlarda, yamalarda ve çukurlardaki tepkimesi çok kötü. Bu konuda Ankarada tavsiye edebileceğiniz bir yer bir usta var mı?
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Mayıs 30, 2019, 09:36:01 »
İnternette bir kaç yerde ortalama 70binde bir değiştirilmesinde fayda var denilmiş. Yoksa bende seninle aynı düşüncedeyim 70 bin çok erken bir rakam bana görede. :)

@Mutlu Tekir (30216)  Benim aracımda bu değişim ne zaman yapılmıştır hiç bilgim yok. Bu amortisörleri kontrol etmenin yöntemleri var mıdır biz kullanıcılar olarak yoksa bir ustasına gitmemiz mi gerekli. Bindiğim araçlar yaylanmıyordu Mutlu geçerken çok güzel darbe emişleri var ve çukurlarda tok bir ses geliyor benimkinde küt diye vuruyor, arabanın göğsünü kucağıma alacağım diye korkuyorum  :lol: Lastik basınçlarını özellikle 33ten 31e indirdim ama değişiklik olmadı.

@Hakan Öztürk (3676) Hakan bey aracımın uzun yoldaki salınımından yaylanmasından yana bir şikayetim yok ama bozuk satıhlarda, yamalarda ve çukurlardaki tepkimesi çok kötü. Bu konuda Ankarada tavsiye edebileceğiniz bir yer bir usta var mı?

Valla ya ömrünü tamamlamış amortisör ya da sert yan sanayi amortisör diye düşünüyorum.
Usta tavsiye konusunda biraz Honda forumlarında mı takılsan Selman abi? :D
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.